Προς το περιεχόμενο

Surface & Surface Pro,γενική συζήτηση!


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alex δε το περασα ακομη αλλα διαβασα καπου οτι ειναι παλιοτερη εκδοση απο αυτη της πιο προσφατης της intel....

θα σε ενημερωσω παντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 341
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18/11/2014

10.18.14.4029

Είχα βάλει το 4080 (12/1/2015),έκανα το firmware update, το οποίο σε γυρίζει σε 4029 και μετά ανεβαίνεις ξανά σε 4080.

Επεξ/σία από insome
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p>Alex δε το περασα ακομη αλλα διαβασα καπου οτι ειναι παλιοτερη εκδοση απο αυτη της πιο προσφατης της intel....</p> <p>θα σε ενημερωσω παντως....</p>

Οκ πες μου όποτε το βάλεις.

 

Sent from my iPad using Insomnia

<p>18/11/2014</p> <p>10.18.14.4029</p> <p>Είχα βάλει το 4080 (12/1/2015),έκανα το firmware update, το οποίο σε γυρίζει σε 4029 και μετά ανεβαίνεις ξανά σε 4080.</p>

 

 

Edit:Τελικα αφού πέρασα κανονικα το firmware update και μετά κατέβασα τον τελευταίο driver από την Intel για την HD GRAPHICS(4080) από εδώ όπως ειπώθηκε πάνω https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=24596

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συνεχιζεται το αυξημενο ενδιαφερων των καταναλωτων για την σειρα Surface Pro 3 που αποτυπωνεται στα οικονομικα αποτελεσματα της εταιριας του τελευταιου τριμηνου του 14.

 

Microsoft's Surface tablet business is booming

http://www.engadget.com/2015/01/26/microsoft-fiscal-q2-2015-earnings/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι.

Το θετικο ειναι οτι τις γιορτες των Χριστουγεννων,μετα και την κυκλοφορια του SP4, θα δουμε ωραιες προσφορες για τα πιο ακριβα μοντελα του SP3,που θα εχουν μεινει στο στοκ!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Το θετικο ειναι οτι τις γιορτες των Χριστουγεννων,μετα και την κυκλοφορια του SP4, θα δουμε ωραιες προσφορες για τα πιο ακριβα μοντελα του SP3,που θα εχουν μεινει στο στοκ!

Ξέρουμε τίποτα για το SP4:

Αξίζει κάποιος να πάρει τώρα το 3;

 

Ή να περιμένω τη νέα φουρνιά των υβριδικών/tablets;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τίποτα για το SP4:

Αξίζει κάποιος να πάρει τώρα το 3;

 

Ή να περιμένω τη νέα φουρνιά των υβριδικών/tablets;

Εξαρταται τι θες.Εγω ο μονος λογος που θα περιμενα την νεα φουρνια,θα ηταν να εβλεπα ή μεγαλη διαφορα σε αυτονομια,βαρος και παχος με τους mcore(κατι που δε το βλεπω στο βαθμο που θα ηθελα), ή μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις των νεων broadwell U(που αν δε σε ενδιαφερει τοσο η gpu,στο cpu δεν θα εχει και την τεραστια διαφορα με τους haswell).

Εγω περιμενω τους broadwell U,επειδη με τραβηξε η καλη gpu,για ενσωματομενη,που θα εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είδα καλά, την καλύτερη σχέση τιμή/απόδοση έχει ο i5/126GB/4gb RAM;

 

Συμπληρωματικα αναφερω πως αν δεν εχεις προβλημα με τα 64GB χωρητικοτητα του  i3 μοντελου τοτε πας φουλ σε αυτο...εκτος βεβαια αν το θες για πολυ βαριες εργασιες οπως επεξεργασια φωτο η βιντεο....

 

Απ'οσο διαβαζω παντως -δε το εχω δοκιμασει-  το Photoshop μια χαρα τρεχει και στον i3 B)

 

Προσωπικα του εχω βαλει μια γρηγορη 64αρα MicroSD καρτουλα κι εχω βαλει εκει τα αρχεια μου....και σε συνδυασμο με 1-2 USB Stick 32 η 64GB ειμαι καλυμενος σε ικανοποιητικο βαθμο. B)

Επεξ/σία από kekos123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζεται το αυξημενο ενδιαφερων των καταναλωτων για την σειρα Surface Pro 3 που αποτυπωνεται στα οικονομικα αποτελεσματα της εταιριας του τελευταιου τριμηνου του 14.

 

Microsoft's Surface tablet business is booming

http://www.engadget.com/2015/01/26/microsoft-fiscal-q2-2015-earnings/

Φοβάμαι πως είναι άλλος ένας λόγος για να αργήσει το 4 να βγει, εκτός από την κυκλοφορία των windows 10.

Ελπίζω να πέσω έξω αλλά μάλλον για Οκτώβρη το κόβω να κυκλοφορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι πως είναι άλλος ένας λόγος για να αργήσει το 4 να βγει, εκτός από την κυκλοφορία των windows 10.

Ελπίζω να πέσω έξω αλλά μάλλον για Οκτώβρη το κόβω να κυκλοφορεί...

Το μόνο σίγουρο ότι η Microsoft δεν χρειάζεται να βιάζεται,αφού το Pro 3 για το πρώτο εννεάμηνο του 15 στέκεται στην 3δα των κορυφαίων υβριδικών Pc στην αγορά πολύ άνετα.

Άσε που θα της δοθεί η δυνατότητα να εξαργυρωσει και να εδραιωσει το brand Surface Pro ως τα πλέον premium και αναγνωρισιμα στον πλανήτη.

 

Το στοίχημα είναι αν μπει στην κατηγορία mini(8-9 ίντσες) Αν και χλωμό περισσότερο για λόγους ισορροπίας με τους OEM.

 

Το μόνο σίγουρο ότι το form factor θα παραμείνει στη λογική του Pro 3 και τα αξεσουάρ θα ταιριάζουν και για το Pro 4.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω τη γνώμη σας.

Υπολογίζω προς καλοκαίρι να κάνω αγορά ενός εύκολα φορητού υπολογιστή για επεξεργασία εικόνας (capture one, lightroom, photoshop) και λίγο βίντεο (το πρόγραμμα εξαρτάται το λειτουργικό - όχι πολλά εφέ πάντως οπότε οι Intel GPU με καλύπτουν). Με δυνατότητα να συνδεθεί και σε εξωτερική οθόνη.

 

Κοιτούσα το macbook pro 13 αλλά φρέναρα και αποφάσισα να περιμένω τους νέους Broadwell με την καινούργια κάρτα γραφικών.

 

Σαν ανταγωνισμό κοιτούσα τα surface pro λόγω φορητότητας (κοιτούσα και Dell ultrabooks αλλά στα ίδια λεφτά με την apple έχουν χειρότερες προδιαγραφές - χειρότερο Intel GPU). Παρατήρησα από διάφορα συγκριτικά ότι το surface pro 2 είχε καλύτερα αποτελέσματα από το surface pro 3 λόγω περιορισμού του επεξεργαστή του τελευταίου για λόγους θερμοκρασίας.

 

Ήθελα να ρωτήσω:

1) αν έχετε κάποια αξιόπιστη στιγμή να κοιτάζω για πιθανές προδιαγραφές του surface pro 4 με Broadwell. Περιμένω πως και πως να βγει κάποια ένδειξη για το αν αξίζει να περιμένω ή να πάω τώρα σε pro 2. Θα επηρέαζε την επιλογή μου αν τα καινούργια surface pro 4 έρχονταν με τη δυνατή GPU της Intel χωρίς πρόβλημα με μείωση ταχύτητας λόγω θερμοκρασίας.

 

2) αν έχει κάποιος από εσάς εμπειρία από χρήση σαν αυτή που περιγράφω στα υπάρχοντα μοντέλα (pro 2 & pro 3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω:

1) αν έχετε κάποια αξιόπιστη στιγμή να κοιτάζω για πιθανές προδιαγραφές του surface pro 4 με Broadwell. Περιμένω πως και πως να βγει κάποια ένδειξη για το αν αξίζει να περιμένω ή να πάω τώρα σε pro 2. Θα επηρέαζε την επιλογή μου αν τα καινούργια surface pro 4 έρχονταν με τη δυνατή GPU της Intel χωρίς πρόβλημα με μείωση ταχύτητας λόγω θερμοκρασίας.

 

2) αν έχει κάποιος από εσάς εμπειρία από χρήση σαν αυτή που περιγράφω στα υπάρχοντα μοντέλα (pro 2 & pro 3).

Με βαση τα πρωτα benchmarks της intel HD 5500,που συνοδευουν τους νεους broadwell U,φαινεται να ειναι κοντα σε gpu οπως η gt 640Μ LE(Razer Edge Pro) και της GTS 360M που εχει το 5χρονο Qosmio X505 μου.! :-)

Καρτουλες που σε fullhd μπορουν να παιξουν μεχρι και crysis 2(medium προς high-30fps).

 

http://www.notebookcheck.net/Intel-HD-Graphics-5500.125586.0.html

 

post-192952-0-18332700-1422622675_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε και αν επιλέξεις σοφότερο ειναι με τη νεα γενιά επεξεργαστών.

Εως το καλοκαίρι μεσολαβούν πολλούς μήνες άρα όταν ερθει εκείνη η περίοδος προτιμότερο να σκεφτείς τι επιλογές θα υπάρχουν.

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους μια στροφή της MS σε πιο πετυχημένες διαφημίσεις του Pro 3 όπου τονίζεται ο ιδιαίτερος χαρακτήρας της πρότασης με τα μοναδικά χαρακτηριστικά του χωρίς αναφορές σε ανταγωνιστές.

 

 

https://m.youtube.com/watch?v=1QfnSoxyM3g

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...