Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στις πωλήσεις παιχνιδοκονσολών κατά 200% για το μήνα Σεπτέμβριο, με το PS4 να κυριαρχεί


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κρύβω ότι στην αρχή ψάρωσα λίγο με το άρθρο.

 

Καταρχάς τα παιχνίδια που μετράει είναι παλιά (26/01/2014!!!). Το Battlefield όταν το είδα στο Playstation 4, είχα απογοητευτεί με το επίπεδο των γραφικών και όταν το έβαλα στο PC κατάλαβα ότι είναι Broken με Stutter ακόμα και σε 720p ανάλυση. Το Need for Speed παίζει ακόμα και σε ενσωματωμένη onboard! :P

Μιλάμε για παιχνίδια που ίσα κυκλοφόρησαν στις next gen κονσόλες για να έχουν κάτι να πουλήσουν.

Το Tomb Raider είναι διαφορετική έκδοση στις κονσόλες. Μάλιστα στο PC το είχα παίξει αρκετά καλά με την ATi 5870 τότε!

Παρόλα αυτά, τα παιχνίδια είναι στο όριο του αποδεχτού, με το Crysis να μην μπορεί να τρέξει όπως πρέπει.

 

Έστω όμως ότι δεχόμαστε το όριο του αποδεχτού. Να κάνει ένα ίδιο συγκριτικό με τις ίδιες κάρτες στο Call of Duty Advanced Warfare και άλλα σύγχρονα παιχνίδια που είναι πραγματικά Next Gen.

Αυτό είναι μόνο η αρχή, τα παιχνίδια που έρχονται θα είναι ακόμα πιο βαριά.

 

 

Εδώ βλέπουμε ότι με την ίδια κάρτα γραφικών το Call of Duty δεν παίζει όπως το PS4. Το τελευταίο παίζει σε 1080p 60fps. Παρακάτω το Video με την

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίγεστε όταν μιλάμε για κονσόλες. Γιατί το παίρνετε τόσο προσωπικά και προσπαθείτε με όποιο τρόπο μπορείτε να υπερασπιστείτε το PC Gaming;

Περισσότερο για μειονεξία μου κάνει.

Eγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι γιατι πρεπει να λες ψεμματα. Η 260x στα high settings με 2xsmaa (καλυτερα δηλαδη settings απο τις κονσολες) βγαζει average 56 fps σε 1080p. Σαφως καλυτερα απο το ps4 δηλαδη. Οσο για τα υπολοιπα, παλια / καινουργια i dont give a damn. Ειπες δουλεουν καλυτερα, ησουν λαθος, παραδεξου το να παμε παρακατω. Οπως βλεπεις το οτι ειναι "κλειστες πλατφορμες" και λοιπα claims που εκανες ΔΕΝ ισχυουν, ισα ισα ισχυει το αναποδο, οι οι ανοιχτες πλατφορμες (δηλαδη τα PC) αποδιδουν καλυτερα με ~παρομοιο hardware.

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/call_of_duty_advanced_warfare_vga_graphics_performance_benchmark_review,6.html

http://www.gamespot.com/forums/pc-mac-discussion-1000004/call-of-duty-advanced-warfare-vga-graphics-perform-31686425/

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-call-of-duty-advanced-warfare-performance-analysis

Στα πρωτα 2 sites λοιπον βλεπεις τα 56 fps για τα οποια μιλησα. Στο τριτο site βλεπεις και τα average fps του ps4, τα οποια σαφως δεν ειναι 56, καθως εχει drops μεχρι και τα 40

 

Σε ολα τα παραπανω, να προσθεσω οτι αν συμπεριλαβουμε και το γεγονος οτι παιρνεις 2 δωρεαν παιχνιδια, το PC με την 260x βγαινει εν τελει φτηνοτερο ΚΑΙ δυνατοτερο απο το PS4. 

Και οχι, δεν υπερασπιζομαι τα PC, την αληθεια υπερασπιζομαι. Οταν μου γραφεις οτι τα PC ειναι ακριβοτερα, ε δεν γινεται, πρεπει να επεμβω γιατι γραφεις ανακριβειες. 

Εν τελει, μια φιλικη συμβουλη. Δεν ξερω γιατι αγοραζεις κονσολα, αλλα αν ο λογος ειναι οικονομικος, τοτε θα σου προτεινα να το σκεφτεις καλυτερα. Ξοδευεις πολυ περισσοτερα χρηματα για λιγοτερα benefits. Και γω αγοραζω κονσολες, αλλα δεν παραμυθιαζω εμενα και τους γυρω μου οτι ειναι φτηνοτερη απο το PC μου. 

 

ΥΓ1. Το ποιος ειναι φανατισμενος και παραλογος βεβαια, κανει κρα. Απτη μια λες τα παιχνιδια του 2014 ειναι παλια, οποτε δεν θα επρεπε να τα χρησιμοποιω για συγκριση, και απτην αλλη πας και συγκρινεις καρτα γραφικων του 2006 για να μας πεισεις για το τι ισχυει σημερα....τα συμπερασματα δικα σου

 

ΥΓ1. Φυσικα δεν τολμαω καν να ρωτησω ποιος ο σκοπος που ανεβασες το video του advanced warfare σε 260x. Ειμαι σιγουρος οτι θα δακρυσω απο την απαντηση που θα παρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Eγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι γιατι πρεπει να λες ψεμματα. Η 260x στα high settings με 2xsmaa (καλυτερα δηλαδη settings απο τις κονσολες) βγαζει average 56 fps σε 1080p. Σαφως καλυτερα απο το ps4 δηλαδη. Οσο για τα υπολοιπα, παλια / καινουργια i dont give a damn. Ειπες δουλεουν καλυτερα, ησουν λαθος, παραδεξου το να παμε παρακατω. Οπως βλεπεις το οτι ειναι "κλειστες πλατφορμες" και λοιπα claims που εκανες ΔΕΝ ισχυουν, ισα ισα ισχυει το αναποδο, οι οι ανοιχτες πλατφορμες (δηλαδη τα PC) αποδιδουν καλυτερα με ~παρομοιο hardware.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να επιμένεις και να θεωρείς ότι λέω ψέματα. Παραθέτω τα λόγια του Eurogamer παρακάτω:

But what of PC performance? Right away, we're pleased to see Sledgehammer Games factoring in a range of setups. For example, at the top-end, a Core i7 3770K system with 16GB of RAM matched with a £350 GTX 780 Ti is capable of 60fps in both campaign and multiplayer at max settings. This is with 2x SSAA and SMAA T2X enabled, though adding 4x SSAA knocks the read-out down to the 35-45fps range for campaign cut-scenes. In this case, actual gameplay (such as the later encounter with a drone swarm) tends to run at between 45-60fps.

 

However, top-end GPUs do seem to be spending most of their resources rendering at extreme resolutions as opposed to generating additional effects. At a straight 1080p, you can get some great results even with low-end hardware. For example, the much cheaper GTX 750 Ti - at present costing around £100 or lower - capably runs the opening Seoul stage at 50-60fps with max settings engaged, even when paired with a relatively modest Core i3 processor. That said, the taxing 2x SSAA is exchanged with SMAA T2X to tackle the rough edges, but otherwise, the settings are a match. That's phenomenal performance for entry-level enthusiast GPU technology, while we find that the £150 GTX 760 and the £130 Radeon R9 280 can comfortably keep you at a maxed 1080p during gameplay with just the odd wobble in cut-scenes. However, using an AMD card appears to incur an additional CPU load you simply don't get when gaming with an Nvidia equivalent.

 

You can see that below as we run a Core i3 4130 at stock speeds compared with a Core i7 3770K overclocked to 4.3GHz. There's little difference in the performance results posted by Nvidia's GTX 760, while the Radeon R9 280 - a more capable card overall - has a firm lead when powered by the i7, but collapses significantly in draw-intensive areas when paired with the i3. We're still looking into PC performance, but it hasn't been easy - as much as we love the optimisation that's gone into this version of Advanced Warfare, loading times are horrific (even using an SSD) while adjusting settings causes yet more reloading. It's extremely difficult to fine-tune your presets when you're spending most of the time looking at loading screens.

Χαίρομαι που επιβεβαιώνομαι από το Site που εσύ αρχικά υπέδειξες.

Στα παιχνίδια ενός έτους πίσω που βγήκαν με το λανσάρισμα της κονσόλας (πάντα τα πρώτα παιχνίδια δεν έχουν συνήθως κάτι σοβαρό να δείξουν εκτός από Exclusive τίτλους όπως το Killzone το οποίο απλά ήταν λίγο καλύτερα από τα Multiplatform, όχι πάλι κάτι ιδιαίτερο), η σύγκριση γινόταν με την 260x κουτσά στραβά. Τώρα άλλαξαν τα πράγματα και μιλάμε mimimum για 750ti. Τι συμβαίνει εδώ; Αναβάθμιση κάρτας γραφικών μέσα σε ένα χρόνο; Στο επόμενο λίγο πιο απαιτητικό παιχνίδι θα μιλάμε για GTX 760 4GB; Παραπάνω πάω πάσο, δεν θα χρειαστεί. Δεν πιστεύω ωστόσο ότι κάποιος που θέλει να παίζει παιχνίδια στο PC, θα αγοράζει κάθε φορά την κάρτα γραφικών που παίζει το ίδιο και λίγο καλύτερα τα παιχνίδια της περιόδου από το PS4 σε 1080p. Με μία GTX 960 η οποία θα έχει 4GB VRAM όπως ακούγεται, θα είναι πράγματι καλά τα πράγματα.

Οπότε το κεφάλαιο κάρτα γραφικών με τα 70€ έκλεισε και δεν ισχύει.

Ολα λαθος. Συμφωνα με το test του eurogamer το xbone αποδιδει οσο μια καρτα του ~50 ευρω και το ps4 του 70ευρω (7770). Οποτε με 50 ευρω βαζεις μια καρτα γραφικων στο PC απτο οποιο postaris αικαι εχεις γραφικα xbone, με 70 ευρω γραφικα PS4. Φτηνοτερα δεν γινεται.

 

Σε ολα τα παραπανω, να προσθεσω οτι αν συμπεριλαβουμε και το γεγονος οτι παιρνεις 2 δωρεαν παιχνιδια, το PC με την 260x βγαινει εν τελει φτηνοτερο ΚΑΙ δυνατοτερο απο το PS4.

Αρχίσαμε πάλι με τα δωρεάν παιχνίδια που δίνουν οι κάρτες γραφικών. Αν είναι να κάνουμε κουβέντα σε αυτό το επίπεδο το PS4 δίνει και χειριστήριο, ενώ το PC δεν δίνει.

Η ίδια ιστορία στο ATi vs nvidia συνεχίζεται...

 

Και οχι, δεν υπερασπιζομαι τα PC, την αληθεια υπερασπιζομαι. Οταν μου γραφεις οτι τα PC ειναι ακριβοτερα, ε δεν γινεται, πρεπει να επεμβω γιατι γραφεις ανακριβειες.

Την αλήθεια υπερασπίζομαι, έχω και τις δύο πλατφόρμες. Δεν έχω λόγω να υπερασπιστώ το Playstation 4, στο οποίο δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία μάλιστα.

Δεν λέω ότι ένα PC δεν χρειάζεται. Δεν λέω ότι ένα PC δεν συμφέρει και ούτε λέω ότι χρειάζεσαι μία περιουσία για να κάνεις κάτι καλό. Δεν μπορώ ωστόσο να διαβάζω ότι μπορείς να φτιάξεις PC με 400€-500€ που να παίζει με γραφικά Playstation έχοντας υπολογίσει κάρτα γραφικών με 70€.

Μπορώ να δεχτώ ως επιχείρημα ότι με 700€-800€, μπορείς να έχεις ένα αξιοπρεπές σύστημα στο οποίο να παίζεις τα παιχνίδια σου σε επίπεδο PS4 και να κάνεις και άλλες δουλειές, από Video Editing, μέχρι Internet Browsing και προβολή ταινιών.

 

Εν τελει, μια φιλικη συμβουλη. Δεν ξερω γιατι αγοραζεις κονσολα, αλλα αν ο λογος ειναι οικονομικος, τοτε θα σου προτεινα να το σκεφτεις καλυτερα. Ξοδευεις πολυ περισσοτερα χρηματα για λιγοτερα benefits. Και γω αγοραζω κονσολες, αλλα δεν παραμυθιαζω εμενα και τους γυρω μου οτι ειναι φτηνοτερη απο το PC μου.

Σου φαίνεται ότι αγοράζω κονσόλα για οικονομικούς λόγους; Ποιος ο λόγος να έχω Gaming σύστημα τότε;

Αν και offtopic, ο κυριότερος λόγος που αγοράζω κονσόλες είναι για τους Exclusives τίτλους.

 

ΥΓ1. Φυσικα δεν τολμαω καν να ρωτησω ποιος ο σκοπος που ανεβασες το video του advanced warfare σε 260x. Ειμαι σιγουρος οτι θα δακρυσω απο την απαντηση που θα παρω

Το Video το ανέβασα για να δείξω την απόδοση του παιχνιδιού στην κάρτα γραφικών με τα 70€. Άκυρο όμως το Video αφού τα Frames Drops που έχει είναι λόγω εγγραφής. Στην περιγραφεί αναφέρει πως είναι τα πραγματικά νούμερα, αλλά δεν νομίζω ότι θα πάρω τη γνώμη κάποιου Youtuber που παρουσιάζει το Gameplay κάνοντας εγγραφή που επηρεάζει την απόδοση. Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε στα λεγόμενα του Eurogamer.

 

Υ.Γ: Μην δακρύσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να επιμένεις και να θεωρείς ότι λέω ψέματα. Παραθέτω τα λόγια του Eurogamer παρακάτω:

Χαίρομαι που επιβεβαιώνομαι από το Site που εσύ αρχικά υπέδειξες.

Στα παιχνίδια ενός έτους πίσω που βγήκαν με το λανσάρισμα της κονσόλας (πάντα τα πρώτα παιχνίδια δεν έχουν συνήθως κάτι σοβαρό να δείξουν εκτός από Exclusive τίτλους όπως το Killzone το οποίο απλά ήταν λίγο καλύτερα από τα Multiplatform, όχι πάλι κάτι ιδιαίτερο), η σύγκριση γινόταν με την 260x κουτσά στραβά. Τώρα άλλαξαν τα πράγματα και μιλάμε mimimum για 750ti. Τι συμβαίνει εδώ; Αναβάθμιση κάρτας γραφικών μέσα σε ένα χρόνο; Στο επόμενο λίγο πιο απαιτητικό παιχνίδι θα μιλάμε για GTX 760 4GB; Παραπάνω πάω πάσο, δεν θα χρειαστεί. Δεν πιστεύω ωστόσο ότι κάποιος που θέλει να παίζει παιχνίδια στο PC, θα αγοράζει κάθε φορά την κάρτα γραφικών που παίζει το ίδιο και λίγο καλύτερα τα παιχνίδια της περιόδου από το PS4 σε 1080p. Με μία GTX 960 η οποία θα έχει 4GB VRAM όπως ακούγεται, θα είναι πράγματι καλά τα πράγματα.

Οπότε το κεφάλαιο κάρτα γραφικών με τα 70€ έκλεισε και δεν ισχύει.

 

Αρχίσαμε πάλι με τα δωρεάν παιχνίδια που δίνουν οι κάρτες γραφικών. Αν είναι να κάνουμε κουβέντα σε αυτό το επίπεδο το PS4 δίνει και χειριστήριο, ενώ το PC δεν δίνει.

Η ίδια ιστορία στο ATi vs nvidia συνεχίζεται...

 

Την αλήθεια υπερασπίζομαι, έχω και τις δύο πλατφόρμες. Δεν έχω λόγω να υπερασπιστώ το Playstation 4, στο οποίο δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία μάλιστα.

Δεν λέω ότι ένα PC δεν χρειάζεται. Δεν λέω ότι ένα PC δεν συμφέρει και ούτε λέω ότι χρειάζεσαι μία περιουσία για να κάνεις κάτι καλό. Δεν μπορώ ωστόσο να διαβάζω ότι μπορείς να φτιάξεις PC με 400€-500€ που να παίζει με γραφικά Playstation έχοντας υπολογίσει κάρτα γραφικών με 70€.

Μπορώ να δεχτώ ως επιχείρημα ότι με 700€-800€, μπορείς να έχεις ένα αξιοπρεπές σύστημα στο οποίο να παίζεις τα παιχνίδια σου σε επίπεδο PS4 και να κάνεις και άλλες δουλειές, από Video Editing, μέχρι Internet Browsing και προβολή ταινιών.

 

Σου φαίνεται ότι αγοράζω κονσόλα για οικονομικούς λόγους; Ποιος ο λόγος να έχω Gaming σύστημα τότε;

Αν και offtopic, ο κυριότερος λόγος που αγοράζω κονσόλες είναι για τους Exclusives τίτλους.

 

Το Video το ανέβασα για να δείξω την απόδοση του παιχνιδιού στην κάρτα γραφικών με τα 70€. Άκυρο όμως το Video αφού τα Frames Drops που έχει είναι λόγω εγγραφής. Στην περιγραφεί αναφέρει πως είναι τα πραγματικά νούμερα, αλλά δεν νομίζω ότι θα πάρω τη γνώμη κάποιου Youtuber που παρουσιάζει το Gameplay κάνοντας εγγραφή που επηρεάζει την απόδοση. Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε στα λεγόμενα του Eurogamer.

 

Υ.Γ: Μην δακρύσεις. :)

Ρε φιλε συζητας για pc καρτες που παιζουν τα παιχνιδια σε fullhd με 60fps σε ultra setting και με dx11 και τα συγκρινεις με τα τις κονσολες που εχουν αφαιρεσει φιλτρα και εχουν ριξει τα γραφικα για τα πιανουν 60fps σε fullhd στο πρωτο χρονο που κυκλοφορουν οι κονσολες!!!

Εχεις βγαλει σκαρτα παιχνιδια οπως το BF4 που μοιραζει χαστουκια οσο αφορα τα γραφικα στο καινουριο cod,που ειναι ενα κονσολοποιημενο παιχνιδι και δεν εχει να προσφερει τιποτα στο τομεα των γραφικων και περνει και την pc εκδοση πισω!!!

 

Το χαος που ειδες στο bf4 θα το δεις και σε αλλους τιτλους που θα εκμεταλευονται τις διυνατοτητες των pc και δεν θα ειναι πορτ απο τις κονσολες!

 

Θεωρω ασκοπο να συζητα κανει με ατομα που βαζουν ενα πορταρισμενο παιχνιδι οπως το cod και να απαξιωνουν ενα παιχνιδι οπως το bf4,επειδη δε τους βολευει το αποτελεσμα!

 

 

Καρτες των 90-130ευρω ΤΩΡΑ,γιατι σε 6μηνες θα μιλουμε για καρτες των 60-90ευρω!Σκεψου οι κονσολες θα εχουν αυτες τις καρτες ακομη 4,5+χρονια!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FX 6300 + 8gb ram + 270x + 3 παιχνιδια (μαζι με κουτι / τροφοδοτικο / σκληρο / mobo) βγαινει στα 530 ευρω απο το φτηνοτατο Πλαισιο. Ενα ps4 με τα ιδια 3 παιχνιδια + 50 ευρω συνδρομη για online (για 1 μονο ετος) βγαινει παραπανω. Για καθε χρονο που το εχεις στην κατοχη σου η διαφορα αυξανεται, μιας και εχει ακριβοτερα παιχνιδια +50 ευρω εξτρα για online. Χωρις να βαζω και τα λεφτα που εδωσες για PC για να μπορεις να ποσταρις τις φιλοσοφιες σου.

 

Σορρυ, το pc ειναι φτηνοτερο, end of fucking story.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω φίλε μου ότι η αξιοπιστία σου χάθηκε κάπου όταν με είπες άσχετο και πως η 750Ti είναι χειρότερη από την 260Χ και πως η πρώτη δεν είναι καν Gaming κάρτα αλλά μόνο η κατανάλωση της είναι αυτή που αξίζει και πως έχει ίδια τιμή με την 260X.

Δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε, παραπλανείς τον κόσμο και μπορεί να ωθήσεις κάποιον που διαβάζει σε λάθος αγορές. Ξεκίνα από τα βασικά.

Μην το συνεχίζεις. Ήδη υπήρξε Edit. Μπορείς απλά να ζητήσεις ένα συγγνώμη, έκανα λάθος ή απλά να μην πεις τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Οκτώβριο του 2006 μία καλή κάρτα γραφικών για PC ήταν η nvidia 7900 GTX με DX9. Την ίδια περίοδο βγήκε το Playstation 3.

Από το 2006 έως το 2014 μεσολάβησαν 8 χρόνια. Όπως είναι λογικό και με την ταχύτητα που εξελίσσεται η τεχνολογία, το Playstation 3 έμεινε σαφώς πολύ πιο πίσω σε σχέση με ένα PC. Αυτό έδινε τη δυνατότητα στους PC Gamers να αγοράζουν σχετικά οικονομικό Hardware (ευτυχώς) για να βλέπουν στην οθόνη τους γραφικά καλύτερα από του Playstation 3, ειδικά λίγα χρόνια πριν το 2014.

Τα γραφικά εξελίσσονταν στο PC αλλά με ρυθμό. Το Playstation 3 μέχρι και τώρα που μιλάμε έχει τη δυνατότητα να παίξει το Call of Duty Advanced Warfare, αλλά με μειωμένα σαφώς γραφικά. Το PC της εποχής με 7900GTX δεν μπορεί καν να το τρέξει μόνο και μόνο λόγω του DX9.

 

Το PS3 κυκλοφορισε στην Αμερικη στις 11 Νοεμβριου του 2006, και τελει Mαρτιου του 2007 στην Ευρωπη.

Στις 8 Νοεμβριου του 2006 ειχε κυκλοφορισει η 8800GTX σε Αμερικη και Ευρωπη. Η Nvidia 7900GTX ειχε κυκλοφορισει το 2005.

 

Η 8800GTX παντοτε ηταν και ειναι δυνατοτερη απο το PS3. Η 8800GTX μπορει να παιξει Battlefield 4 και Crysis 3 κ.α. σε 1080p και Low-Medium settings.

To PC port του COD Advanced Warfare δεν περιλαμβανει DX9 API, γι αυτο και δεν μπορει να τρεξει σε μια 8800GTX. 

 

Αν και σημερα με 50 ευρω παιρνεις καρτα δυνατοτερη απο την 8800GTX που παιζει τα παντα καποιος που δεν τον νοιαζει η ποιοτητα των γραφικων.

Radeon R7 240:

 

Το ακριβο κοματι του gaming ομως δεν ειναι το hardware, αλλα τα ιδια τα games.

Το PS3 μου το πηρα το 2008 και το χρησημοποιουσα μεχρι το 2011. Στο PS3 ειχα αγορασει 35-40 παιχνιδια, η μεση τιμη που τα εχω αγωρασει ειναι 45 ευρω το ενα. Εχω ξοδεψει πανω απο 1500 ευρω.

Στο Steam μου εχω 160 games και η μεση τιμη που τα εχω αγορασει δεν ειναι πανω απο 15 ευρω το ενα. Καποια μαλιστα τα εχω παρει σε αστειες τιμες, π.χ. το Max Payne 3 στα 2,5 ευρω σε sales λιγους μηνες μετα την κυκλοφορια του. (Επισης τουλαχιστον τους 20-25 τιτλους που εχω παρει για PS3 τους εχω παρει και στο PC).

Το PC gaming ειναι φθηνοτερο, in the long run. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω φίλε μου ότι η αξιοπιστία σου χάθηκε κάπου όταν με είπες άσχετο και πως η 750Ti είναι χειρότερη από την 260Χ και πως η πρώτη δεν είναι καν Gaming κάρτα αλλά μόνο η κατανάλωση της είναι αυτή που αξίζει και πως έχει ίδια τιμή με την 260X.

Δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε, παραπλανείς τον κόσμο και μπορεί να ωθήσεις κάποιον που διαβάζει σε λάθος αγορές. Ξεκίνα από τα βασικά.

Μην το συνεχίζεις. Ήδη υπήρξε Edit. Μπορείς απλά να ζητήσεις ένα συγγνώμη, έκανα λάθος ή απλά να μην πεις τίποτα...

1)http://www.anandtech.com/bench/product/1130?vs=1044 

Στα περισσοτερα benchmark η 260x ειναι καλυτερη. Που και χειροτερη να ηταν (που δεν ειναι), το να πας απο 260x σε 750TI (και μαλιστα να πληρωσεις) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ UPGRADE οπως υποστηριξες. Σε καμμια μα καμμια απολυτως περιπτωση. Μονο σαν αστειο θα ξεστομιζε καποιος τετοια πραματα. 

 

2)H 750ti ειναι 20 ευρω ακριβοτερη απο την 260x χωρις να εχει αντιστοιχο αντικρυσμα σε επιδοσεις. Η χαμηλη καταναλωση ειναι αυτη που την τοποθετει σε αυτη την τιμη.

 

Οποτε σορρυ, εισαι λαθος. Και οπως προειπα, ενα PC με fx 6300 + 270x ειναι σαφως φτηνοτερο και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ καλυτερο απο οποιαδηποτε κονσολα. Συνεχισε τωρα το παραμυθι σου, ολο και καποιον θα πεισεις

Επειδη χρησιμοποιησε ενα gaming site διαφορετικη καρτα γραφικων σε καποιο test, αυτο σημαινει οτι "αναβαθμισαμε". Οποιος διαβαζει το post σου γελαει, σορρυ κιολας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS3 κυκλοφορισε στην Αμερικη στις 11 Νοεμβριου του 2006, και τελει Mαρτιου του 2007 στην Ευρωπη.

Στις 8 Νοεμβριου του 2006 ειχε κυκλοφορισει η 8800GTX σε Αμερικη και Ευρωπη. Η Nvidia 7900GTX ειχε κυκλοφορισει το 2005.

 

Η 8800GTX παντοτε ηταν και ειναι δυνατοτερη απο το PS3. Η 8800GTX μπορει να παιξει Battlefield 4 και Crysis 3 κ.α. σε 1080p και Low-Medium settings.

To PC port του COD Advanced Warfare δεν περιλαμβανει DX9 API, γι αυτο και δεν μπορει να τρεξει σε μια 8800GTX. 

 

Αν και σημερα με 50 ευρω παιρνεις καρτα δυνατοτερη απο την 8800GTX που παιζει τα παντα καποιος που δεν τον νοιαζει η ποιοτητα των γραφικων.

Radeon R7 240:

 

Το ακριβο κοματι του gaming ομως δεν ειναι το hardware, αλλα τα ιδια τα games.

Το PS3 μου το πηρα το 2008 και το χρησημοποιουσα μεχρι το 2011. Στο PS3 ειχα αγορασει 35-40 παιχνιδια, η μεση τιμη που τα εχω αγωρασει ειναι 45 ευρω το ενα. Εχω ξοδεψει πανω απο 1500 ευρω.

Στο Steam μου εχω 160 games και η μεση τιμη που τα εχω αγορασει δεν ειναι πανω απο 15 ευρω το ενα. Καποια μαλιστα τα εχω παρει σε αστειες τιμες, π.χ. το Max Payne 3 στα 2,5 ευρω σε sales λιγους μηνες μετα την κυκλοφορια του. (Επισης τουλαχιστον τους 20-25 τιτλους που εχω παρει για PS3 τους εχω παρει και στο PC).

Το PC gaming ειναι φθηνοτερο, in the long run. :)

Η 7900GTX δεν κυκλοφόρισε το 2005. Κυκλοφόρησε στις 9 Μαρτίου 2006.

post-115429-0-34046100-1415805278_thumb.png

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nvidia_graphics_processing_units

Review λίγους μήνες αργότερα

http://www.hardwaresecrets.com/article/NVIDIA-GeForce-7900-GTX-Review/353

 

Η 8800GTX (ήμουν κάτοχος τόσο 7900 όσο και 8800GTX - φοβερή κάρτα η δεύτερη παρεμπιπτόντως) κυκλοφόρησε περίπου 8 μήνες μετά.

 

Δεν εξετάζω πόσο θα κοστίσει σε βάθος χρόνου. Εξετάζω και διαφωνώ ότι μπορείς να έχεις κάρτα γραφικών με αντίστοιχα γραφικά με το Playstation 4 με 70€.

Διαφωνώ με την ισοπέδωση των πάντων και την απαξίωση των κονσολών από οπαδούς των PC, που δεν έχουν καμία διάθεση για εποικοδομητική κουβέντα με παντελή έλλειψη αντικειμενικότητας.

Όταν έρχεται στο τραπέζι η κουβέντα κονσόλα, ξαφνικά υπάρχει αυτοάμυνα.

 

 

1)http://www.anandtech.com/bench/product/1130?vs=1044 

Στα περισσοτερα benchmark η 260x ειναι καλυτερη. Που και χειροτερη να ηταν (που δεν ειναι), το να πας απο 260x σε 750TI (και μαλιστα να πληρωσεις) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ UPGRADE οπως υποστηριξες. Σε καμμια μα καμμια απολυτως περιπτωση. Μονο σαν αστειο θα ξεστομιζε καποιος τετοια πραματα. 

 

2)H 750ti ειναι 20 ευρω ακριβοτερη απο την 260x χωρις να εχει αντιστοιχο αντικρυσμα σε επιδοσεις. Η χαμηλη καταναλωση ειναι αυτη που την τοποθετει σε αυτη την τιμη.

 

Οποτε σορρυ, εισαι λαθος. Και οπως προειπα, ενα PC με fx 6300 + 270x ειναι σαφως φτηνοτερο και ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ καλυτερο απο οποιαδηποτε κονσολα. Συνεχισε τωρα το παραμυθι σου, ολο και καποιον θα πεισεις

Επειδη χρησιμοποιησε ενα gaming site διαφορετικη καρτα γραφικων σε καποιο test, αυτο σημαινει οτι "αναβαθμισαμε". Οποιος διαβαζει το post σου γελαει, σορρυ κιολας. 

Εσύ το συνεχίζεις ακόμα, συνεχίζοντας την επιθετική συμπεριφορά; Μάθε να παραδέχεσαι τα λάθη σου, έστω και πίσω από το πληκτρολόγιο.

Καλώς ήρθες και εσύ με τη σειρά σου στο ignore list μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι retail εκδοσεις των παιχνιδιων για PC ειναι ειναι κατα μεσο ορο 25 ευρω φθηνοτερες απ' οτι οι retail εκδoσεις τους για PS4, με τιμες Skroutz.
Που σημαινει οτι ενα PC των 1.000 ευρω με 24 παιχνιδια κοστιζει οσο ενα PS4 με 24 παιχνιδια.

(Xωρις να προσθεσω την συνδρομη 50 ευρω το χρονο που θελει το PS4 για να παιζεις online)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εξήγησα παραπάνω με τι διαφωνώ με μεγάλα τονισμένα γράμματα. Υπάρχει το AllKeyShop από το οποίο 1-2 μήνες αργότερα μπορείς να αγοράσεις τα παιχνίδια σε αρκετά καλύτερη τιμή από Retail. Έχεις τη δυνατότητα να μην πληρώσεις φράγκο κατεβάζοντας τα πειρατικά. Δεν λέω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7900GTX δεν κυκλοφόρισε το 2005. Κυκλοφόρησε στις 9 Μαρτίου 2006.

attachicon.gifCapture.PNG

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nvidia_graphics_processing_units

Review λίγους μήνες αργότερα

http://www.hardwaresecrets.com/article/NVIDIA-GeForce-7900-GTX-Review/353

 

Η 8800GTX (ήμουν κάτοχος τόσο 7900 όσο και 8800GTX - φοβερή κάρτα η δεύτερη παρεμπιπτόντως) κυκλοφόρησε περίπου 8 μήνες μετά.

 

Δεν εξετάζω πόσο θα κοστίσει σε βάθος χρόνου. Εξετάζω και διαφωνώ ότι μπορείς να έχεις κάρτα γραφικών με αντίστοιχα γραφικά με το Playstation 4 με 70€.

Διαφωνώ με την ισοπέδωση των πάντων και την απαξίωση των κονσολών από οπαδούς των PC, που δεν έχουν καμία διάθεση για εποικοδομητική κουβέντα με παντελή έλλειψη αντικειμενικότητας.

Όταν έρχεται στο τραπέζι η κουβέντα κονσόλα, ξαφνικά υπάρχει συναίσθημα αυτοάμυνας.

 

Ναι εχεις δικιο για την 7900gtx, αλλα τo point μου ηταν οτι οταν κυκλοφορισε το PS3 υπηρχε η 8800GTX.

 

Καρτα γραφικων αντιστηχη με το PS4 σε επιδοσεις δεν παιρνεις με 70 ευρω, ακομα. (Απο Ελλαδα τουλαχιστον).

Με 70 ευρω παιρνεις R7 250, κατωτερη του PS4.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...