Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στις πωλήσεις παιχνιδοκονσολών κατά 200% για το μήνα Σεπτέμβριο, με το PS4 να κυριαρχεί


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το haf xb που πρότεινα για τη περίσταση παίρνει full atx, παρόλα αυτά και σε μικρές μητρικές μια χαρά μπορείς να βάλεις μεγάλες κάρτες και λειτουργούν κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οταν λες ενα απλο remote ΧΩΡΙΣ πληκτρολογιο ποντικι τι εννοεις? Ρωταω γιατι με ενδιαφερει. Κ εγω ελεγα στησω συστημα στην TV αλλα δεν εχω βρει λυση χωρις πληκτρολογιο και ποντικι.

 

Υπάρχουν άπειρες λύσεις... Επειδή έχω στήσει καμιά 5 αριά media center για φίλους και οικογένεια μπορώ να προτείνω πολλά πράγματα.  Η πιο απλή αυτή...

PER.575698.jpg

 

 

Εγώ έχω πάρει ένα mce remote που παίζει άψογα με το xbmc... Φυσικά υπάρχουν και μια χαρά κινεζιές "κλώνοι" που κάνουν τη δουλειά τους με το παραπάνω με 10€.

xbmc_mce_remote_control.jpg

 

Ακόμα μια φοβερή λύση είναι αυτή.

 

PER.807180_3.jpg

 

 

 

Και φυσικά τελευταία έχω συστήσει remote με γυροσκόποιο που πραγματικά είναι φτηνό και εντυπωσιακό. Κινείς τον κέρσορα η την επιλογή σου με την κίνηση του χεριού... Συγκεκριμένα το Μeasy RC11

 

 

Mini-Fly-Air-font-b-Mouse-b-font-RC11-2-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουτια που προτεινετε δεχονται μονο mini atx αρα ξεχνας τις μεγαλες καρτες γραφικων που απαιτουν τα pc games καθοτι το optimization τους ειναι τις περισσοτερες φορες απαραδεκτο. Ναι οι κονσολες δεν ειναι τοσο δυνατες, εχουν ομως software στα μετρα τους κατι που στο pc δεν βλεπεις λογω πολλων διαφορετικων configuration, συνεπως μια απλη καρτα επιπεδου 750ti δεν αρκει και σε αυτο φταινε οι εταιριες software.

 

Υπερανετα υπαρχουν κουτια που παιρνουν και μεγαλες καρτες γραφικων. Εγω σε coolermaster elite 120 εχω βαλει της παναγιας τα ματια. Θα το βγαλω photo διπλα στο ps3 να δειτε ποσο μεγαλυτερο ειναι! Οσο για τις κονσολες το optimization που εχουν κανει, ειναι να διαλεξουν τα settings που σηκωνει η κονσολα στα ορια του εμετου απο το αργο framerate. Και στο pc συνηθως τα περισσοτερα παιχνιδια σου διαλεγουν καποια settings συμφωνα με την καρτα σου, αλλα ποιος τα κραταει και δεν το ψαχνει οσο δεν παει ειναι αλλο θεμα. Το μονο που κανουν στις κονσολες και δεν κανουν στα pc ειναι δυνατοτητα σε παναρχαιες καρτες να παιξουν ενα καινουριο παιχνιδι, κυριως αν εχουν παλιοτερο direct x support και λιγη ram, ας πουμε σιγα μην μπορει καποιος να παιξει με 7800gtx (ps3 rsx) το gta 5 οταν βγει για pc, εστω και console low και 720p και με 20fps που το παει το ps3, θα σου πει απλα οτι δεν πιανεις ουτε το minimun και αντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή αυτή τη συζήτηση θυμάμαι και, φυσικά, ποτέ δεν καταλήγει πουθενά... :P

 

Οι κονσόλες συμφωνούμε όλοι, νομίζω, ότι είναι μια πολυτέλεια αλλά έχουν το προσόν ότι έχουν χαμηλό αρχικό κόστος (σε σχέση με αντίστοιχο PC), έχουν accessories κομμένα και ραμένα στα μέτρα τους (όχι ένα generic gamepad) τα οποία συχνά δίνουν μία παραπάνω "νότα" στο gaming και καταλήγουν σε ένα απλούστατο πράγμα: exclusives! Εκεί είναι όλο το παιχνίδι και γι αυτό το λόγο μπορεί κανείς να πει ότι δίνω 400€ και αγοράζω κάτι που θα παίξει και 5-6 παιχνίδια παραπάνω τα οποία αξίζουν τον κόπο.

 

Αυτό που είναι κοροϊδία με τις κονσόλες είναι η απαράδεκτα υψηλή τιμή των παιχνιδιών. 60-70€ είναι πολλά για ένα παιχνίδι και δεν καταλαβαίνω γιατί αξίζουν, ιδίως για έναν τίτλο που είναι multiplatform και τον αγοράσεις φθηνότερα σε PC και να έχεις και ενδεχομένως καλύτερα γραφικά.

 

Από την άλλη, το PC έχει πολλά θετικά όπως δυνατότητες upgrading, δυνατότητα modding παιχνιδιών κλπ. Απλά δεν έχεις μία τόσο "εξασφαλισμένη" εμπειρία γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι είδους ασυμβατότητες ή performance issues μπορείς να έχεις με την τάδε κάρτε και τους τάδε drivers κλπ. Μικρό το κακό, αλλά έιναι κάτι.

 

Πάντως, PC στο σαλόνι δε τη θεωρώ και την καλύτερη λύση γενικά, είναι μάλλον ανούσια επιλογή. Όταν αυτές ιτς ανάγκες τις καλύπτεις με μία κονσόλα και ένα Chromecast των 40€ (ή ένα Rasberry PI για τους πιο "μερακλήδες" :P), τότε σίγουρα είναι καλύτερη λύση από το να στήσεις ένα PC γι αυτό το λόγο από την αρχή. Αν, βέβαια, το κάνεις με ένα παλιό PC και σου βγαίνει πιο φθηνό συνολικά, τότε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κουτια που προτεινετε δεχονται μονο mini atx αρα ξεχνας τις μεγαλες καρτες γραφικων που απαιτουν τα pc games καθοτι το optimization τους ειναι τις περισσοτερες φορες απαραδεκτο. Ναι οι κονσολες δεν ειναι τοσο δυνατες, εχουν ομως software στα μετρα τους κατι που στο pc δεν βλεπεις λογω πολλων διαφορετικων configuration, συνεπως μια απλη καρτα επιπεδου 750ti δεν αρκει και σε αυτο φταινε οι εταιριες software.

 

Μια χαρά κουτιά υπάρχουν και για micro atx (όπως αυτό που ανέβασα πιο πάνω) αλλά και για full atx όπως είναι το δικό μου φετα (σαν να έχεις έναν ενισχυτή) που παίρνει και μεγάλες κάρτες.

To cooltek C2 για παράδειγμα που έχει διαστάσεις 270 x 200 x 224 mm (είναι απίστευτα μικρό) μπορεί να πάρει 20 εκαταστά κάρτα... Δηλαδή άνετα μία 750ti και μία 760 itx

 

1148560.jpg

 

 

Και πλέον έλεος. Ψάξτε λίγο... Μετρήσεις έχουν γίνει... Δε θα τα ξαναλέμε 200 φορές... Επιδόσεις 7790 και 7850 'εχουν οι τωρινές κονσόλες... Όχι απο specs... ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ πραγματικές...Τί να κάνουμε τώρα... Με μία 750ti ρίχνεις για πλάκα σκόνη στις κονσόλες σε full hd σε όλους του τίτλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με μια 750ti εχεις καλυτερη απο αποψη hardware gpu αλλα οχι, δεν παιζεις το ιδιο καλα λογω κακου software. Εδω καλα καλα δεν παιζουμε με την r9 280x που ειναι επιπεδου gtx770, με την 750ti θα παιζαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με μια 750ti εχεις καλυτερη απο αποψη hardware gpu αλλα οχι, δεν παιζεις το ιδιο καλα λογω κακου software. Εδω καλα καλα δεν παιζουμε με την r9 280x που ειναι επιπεδου gtx770, με την 750ti θα παιζαμε?

Τι εννοείς δεν παίζεις καλά με μία 280x;

 

Ας ξεκινήσουμε από το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι παίζεις σαφώς καλύτερα από μια οποιαδήποτε κονσόλα και ας συνεχίσουμε με το τι ορίζεις καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ορίζεις όντως καλά;;;; Καλά εννοείς 720p 30fps? Ναι με 750ti θα παίζεις με περισσότερα fps σε full hd... Ξαναλέω με μετρήσεις...! Δε καταλαβαίνω πραγματικά.... Εδώ έχουμε frame drops (καλά σε multi είναι ακόμα πιο έντονο) ακόμα δε βγήκανε οι κονσόλες δουλευόμαστε; Άστο αν λές ότι δεν παίζεις καλά με μία 280x κάτι κάνεις πολύ λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα γιατί κάποιος να αγοράσει ps4 και Xbox one με 5 παιχνίδια αποκλειστικά με ξεπερνάει. Η μονη κονσόλα που έχει νόημα η αγορά της είναι το Wii u λόγω των πολλών αποκλειστικών παιχνιδιών. Κατά τα αλλα ένα gaming PC γύρω στα 500 ευρώ είναι πολύ πιο οικονομική λύση από οποιαδήποτε κονσόλα.

Γιατι τώρα μπορεί να είναι μόνο 5 τα exclusives αλλά μέχρι να πεθάνει η γενιά θα γίνουν 50 και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απλά δε παίζεται εκεί που προτιμάτε και μας πρήζετε όλους πια είναι η καλύτερη; Εγώ προσωπικά παίζω FPS και MOBA σε PC και όλα τα άλλα στο Ps3/Ps4. Δε με νοιάζει αν τρέχουν σε 30 ή 60 fps. Δε με νοιάζει άμα είναι 720p, 900p η 1080p. Εφόσον το game γαμάει τότε τα άλλα είναι 2οντα για μένα.

 

Απλά κάποιοι καταντάτε γραφικοί και κουράζετε (συνήθως οι PC master race) προσπαθώντας να μας πείσετε να πάρουμε PC για gaming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με νοιάζει αν τρέχουν σε 30 ή 60 fps. Δε με νοιάζει άμα είναι 720p, 900p η 1080p. Εφόσον το game γαμάει τότε τα άλλα είναι 2οντα για μένα.

 

Δηλαδη αν laggαρει και δε μπορεις να παιξεις δε σε νοιαζει...Αν πιξελιαζει η τηλεοραση απο την χαμηλη αναλυση δε σε νοιαζει...

Μαλιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απλά δε παίζεται εκεί που προτιμάτε και μας πρήζετε όλους πια είναι η καλύτερη; Εγώ προσωπικά παίζω FPS και MOBA σε PC και όλα τα άλλα στο Ps3/Ps4. Δε με νοιάζει αν τρέχουν σε 30 ή 60 fps. Δε με νοιάζει άμα είναι 720p, 900p η 1080p. Εφόσον το game γαμάει τότε τα άλλα είναι 2οντα για μένα.

 

Απλά κάποιοι καταντάτε γραφικοί και κουράζετε (συνήθως οι PC master race) προσπαθώντας να μας πείσετε να πάρουμε PC για gaming.

Μηπως κατεβαζεις και ταινιες σε cam rip αλλα εαν η ταινια ειναι καλη δεν μας νοιαζει η ποιοτητα ε; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν παίζεις καλά με μία 280x;

 

Ας ξεκινήσουμε από το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι παίζεις σαφώς καλύτερα από μια οποιαδήποτε κονσόλα και ας συνεχίσουμε με το τι ορίζεις καλά..

ο καθένας ορίζει με διαφορετικά κριτήρια τι ορίζει το καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...