Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στις πωλήσεις παιχνιδοκονσολών κατά 200% για το μήνα Σεπτέμβριο, με το PS4 να κυριαρχεί


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι τώρα μπορεί να είναι μόνο 5 τα exclusives αλλά μέχρι να πεθάνει η γενιά θα γίνουν 50 και πάνω.

καλά μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά, ειδικά για αυτή τη γενιά

 

επίσης μετράει και πόσα από αυτά θα αξίζουν, γιατί αν μιλάμε για τα αμέτρητα ας πούμε indie του pc που είναι για τα μπάζα δε βγάζουμε άκρη

 

στη προηγούμενη γενιά πάντως που κράτησε και τόσο πολύ δεν ήταν παρά μια χούφτα τα πραγματικά διαμάντια

ο καθένας ορίζει με διαφορετικά κριτήρια τι ορίζει το καλά 

καλά δε μιλάμε για προσωπικό γούστο και άποψη (πχ μου αρέσει η ταινία στο σινεμά vs μου αρέσει στη σούπερ γαματάουα τηλεορασή μου ) , το πόσο καλά ή όχι τρέχει ένα πρόγραμμα σε ένα μηχάνημα (το οποίο πρόγραμμα είναι ακριβώς το ίδιο) είναι κάτι 100% αντικειμενικό και μετρήσιμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλά δε μιλάμε για προσωπικό γούστο και άποψη (πχ μου αρέσει η ταινία στο σινεμά vs μου αρέσει στη σούπερ γαματάουα τηλεορασή μου ) , το πόσο καλά ή όχι τρέχει ένα πρόγραμμα σε ένα μηχάνημα (το οποίο πρόγραμμα είναι ακριβώς το ίδιο) είναι κάτι 100% αντικειμενικό και μετρήσιμο 

 

Όχι ρε συ υποκειμενικό είναι... Για άλλους το 720p με ζόρι 30fps ειναι καλά αρκεί να μην υπάρχει μέτρο σύγκρισης....

Και το τρέχει καλά στις κονσόλες σημαίνει το εξής... Το παιχνίδι τρέχει σταθερά στα 30fps (τις περισσότερες φορές) οπότε δεν βλέπω καμία διακύμανση άρα παίζει μια χαρά.

Το δεν τρέχει καλά στο pc σημαίνει τρέχει στα 50-60fps και όταν έχει χαμό πέφτει στα 30... Βλέπω διαφορά και την καταλαβαίνω οπότε σέρνεται... Άρα δε παίζει καλά...

Το κουράσαμε το θέμα όμως αρκετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω ισχυροτερου hardware οι απαιτησεις μας στο pc ειναι υψηλοτερες. Τωρα τι ειναι καλα σε γενικες γραμμες? 1080p,60fps,high settings. Ε με την r9 280x δεν ειναι αυτο εφικτο σε αρκετα games και μιλαμε για καρτα των 300 ευρω με 3gb ram..θα λες τωρα κατι λαθος κανει αυτος. AMD FX-6300 6 core cpu, 8gb ram 1866mhz,samsung evo 840 ssd, τι λαθος να κανεις? Wolfenstein The New Order,High Setting,1080p,40-60fps,Crysis 3,Ryse Son of Rome,Watchgods και αλλα πολλά μια απο τα ίδια. Δηλαδή σε αναγκάζουν να πας σε καμιά 780ti των 600 ευρώ και πάλι θα ξεκινήσεις κανένα The Evil Within με 30fps maximum και γραφικά προ 3ετίας και θα λες τι γίναν τα λεφτά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρίνεις δηλαδή το 40-60 με το 30αρι;

 

το evil within είναι ένα κάκιστο παράδειγμα port το οποίο ελπίζω να έχει γενικά κακή τύχη (είναι και λίγο μάπα έτσι κι αλλιώς)   , η bethesda παρολά αυτά με κατεβασμένο το κεφάλι θα τρέξει να φτιάξει όλες αυτές τις παπαριές 

 

το wolfenstein ακόμα και πριν βγει το patch ήθελε ένα workaround και έπαιζε με 60αρια από την αρχή, θα μου πεις ήθελε ψάξιμο στα διάφορα fora, δε διαφωνώ, αλλά έτσι κι αλλιώς σε forum γράφεις δεν είσαι και κάνας άσχετος 

 

όπως και να χει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις η εμπειρία είναι σίγουρα καλύτερη από ότι στις κονσόλες όπου παίζεις με 30αρια (ή και λιγότερο) θες δε θες και τα βλέπεις όλα σε slow motion 

 

και γιατί παραβλέπεις άλλα καλά παραδείγματα όπως το shadow of mordor που τρέχει άψογα, ή και παλιότερα που δεν είναι και λίγα (hitman, sleeping dogs, tomb raider και πολλά άλλα, τα οποία ειδικά σε σχέση με τις παλιότερες κονσόλες ήταν η μέρα με τη νύχτα) 

 

επίσης γιατί παραβλέπεις ότι όλα τα παραπάνω παιχνίδια στο pc τα έχεις πιο οικονομικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω ισχυροτερου hardware οι απαιτησεις μας στο pc ειναι υψηλοτερες. Τωρα τι ειναι καλα σε γενικες γραμμες? 1080p,60fps,high settings. Ε με την r9 280x δεν ειναι αυτο εφικτο σε αρκετα games και μιλαμε για καρτα των 300 ευρω με 3gb ram..θα λες τωρα κατι λαθος κανει αυτος. AMD FX-6300 6 core cpu, 8gb ram 1866mhz,samsung evo 840 ssd, τι λαθος να κανεις? Wolfenstein The New Order,High Setting,1080p,40-60fps,Crysis 3,Ryse Son of Rome,Watchgods και αλλα πολλά μια απο τα ίδια. Δηλαδή σε αναγκάζουν να πας σε καμιά 780ti των 600 ευρώ και πάλι θα ξεκινήσεις κανένα The Evil Within με 30fps maximum και γραφικά προ 3ετίας και θα λες τι γίναν τα λεφτά μου.

 

Βρε συ σε τι settings τα βγάζει η κονσόλα τα frames αυτά και σε τί settings μια 280x; Battlefield 4? Medium Settings για να αντέξουν οι κονσόλες. 280x σε medium settings κανα 70-80fps άνετα. Ψάξε βρες ποια κάρτα βγάζει στα ιδια settings και ανάλυση με τις κονσόλες τα ιδια fps... Νομίζω απότι θυμάμαι μία r7 260x τα έβγαζε... Δες τι τιμή έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκρίνεις δηλαδή το 40-60 με το 30αρι;

 

το evil within είναι ένα κάκιστο παράδειγμα port το οποίο ελπίζω να έχει γενικά κακή τύχη (είναι και λίγο μάπα έτσι κι αλλιώς) , η bethesda παρολά αυτά με κατεβασμένο το κεφάλι θα τρέξει να φτιάξει όλες αυτές τις παπαριές

 

το wolfenstein ακόμα και πριν βγει το patch ήθελε ένα workaround και έπαιζε με 60αρια από την αρχή, θα μου πεις ήθελε ψάξιμο στα διάφορα fora, δε διαφωνώ, αλλά έτσι κι αλλιώς σε forum γράφεις δεν είσαι και κάνας άσχετος

 

όπως και να χει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις η εμπειρία είναι σίγουρα καλύτερη από ότι στις κονσόλες όπου παίζεις με 30αρια (ή και λιγότερο) θες δε θες και τα βλέπεις όλα σε slow motion

 

και γιατί παραβλέπεις άλλα καλά παραδείγματα όπως το shadow of mordor που τρέχει άψογα, ή και παλιότερα που δεν είναι και λίγα (hitman, sleeping dogs, tomb raider και πολλά άλλα, τα οποία ειδικά σε σχέση με τις παλιότερες κονσόλες ήταν η μέρα με τη νύχτα)

 

επίσης γιατί παραβλέπεις ότι όλα τα παραπάνω παιχνίδια στο pc τα έχεις πιο οικονομικά;

 

Οταν οι μηχανες γραφικων των εταιριων προσαρμοστουν σωστα στο hardware της κονσολας τοτε θα δουμε τα περισσοτερα games στα 1080p/60fps. Μην ξεχναμε πως ειναι μολις 1 χρονο στην αγορα. Δες πχ την fox engine της konami που αποδιδει στο νεο metal gear εξαιρετικα γραφικα στα 1080p/60fps στο ps4. Ενδεχομενως οι εταιριες στον βωμο του γρηγορου κερδους κυκλοφορουν τα games τους γρηγοροτερα απο τον απαραιτητο χρονο για το σωστο optimization.

Βρε συ σε τι settings τα βγάζει η κονσόλα τα frames αυτά και σε τί settings μια 280x; Battlefield 4? Medium Settings για να αντέξουν οι κονσόλες. 280x σε medium settings κανα 70-80fps άνετα. Ψάξε βρες ποια κάρτα βγάζει στα ιδια settings και ανάλυση με τις κονσόλες τα ιδια fps... Νομίζω απότι θυμάμαι μία r7 260x τα έβγαζε... Δες τι τιμή έχει...

Συμφωνοι αλλα οπως προειπα οι pc users εχουμε αυξημενες απαιτησεις απο το hardware μας σε αντιθεση με τους κονσολακηδες που λογω της φυσης της πλατφορμας ειναι πιο χαλαροι στο θεμα γραφικα. Η ουσια αλλωστε κρυβεται στο περιεχομενο και οχι στο περιτυλιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οι μηχανες γραφικων των εταιριων προσαρμοστουν σωστα στο hardware της κονσολας τοτε θα δουμε τα περισσοτερα games στα 1080p/60fps. Μην ξεχναμε πως ειναι μολις 1 χρονο στην αγορα. Δες πχ την fox engine της konami που αποδιδει στο νεο metal gear εξαιρετικα γραφικα στα 1080p/60fps στο ps4. Ενδεχομενως οι εταιριες στον βωμο του γρηγορου κερδους κυκλοφορουν τα games τους γρηγοροτερα απο τον απαραιτητο χρονο για το σωστο optimization.

 

Συμφωνοι αλλα οπως προειπα οι pc users εχουμε αυξημενες απαιτησεις απο το hardware μας σε αντιθεση με τους κονσολακηδες που λογω της φυσης της πλατφορμας ειναι πιο χαλαροι στο θεμα γραφικα. Η ουσια αλλωστε κρυβεται στο περιεχομενο και οχι στο περιτυλιγμα.

 

Άρα συμφωνείς ότι η κονσόλες έχουν πιο χάλια γραφικά... Αλλά είναι η ποιότητα των (5) καλών τίτλων που σε τραβάει... Μάλιστα... Value for money...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα συμφωνείς ότι η κονσόλες έχουν πιο χάλια γραφικά... Αλλά είναι η ποιότητα των (5) καλών τίτλων που σε τραβάει... Μάλιστα... Value for money...

Ναι ρε συ, εννοειται! Παντα τα pc θα υπερτερουν,οι αποκλειστικοτητες ειναι που με τραβανε πχ το επερχομενο uncharted 4, παιχνιδαρα! Και αλλα πολλα που οσο περναει ο καιρος πληθαινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ, εννοειται! Παντα τα pc θα υπερτερουν,οι αποκλειστικοτητες ειναι που με τραβανε πχ το επερχομενο uncharted 4, παιχνιδαρα! Και αλλα πολλα που οσο περναει ο καιρος πληθαινουν.

 

Άρα βγάλαμε συμπερασμα. Πιο χάλια γραφικά κονσόλες μόνο για τα exclusive... Πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα βγάλαμε συμπερασμα. Πιο χάλια γραφικά κονσόλες μόνο για τα exclusive... Πάω πάσο...

Φίλος, αν και κονσόλες έχω, όλες τις PS, για διαφωτισε με λίγο για να κάνω το παλιό μου πισι media center

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα βγάλαμε συμπερασμα. Πιο χάλια γραφικά κονσόλες μόνο για τα exclusive... Πάω πάσο...

 

Ρίξε μια ματιά στα απαιτούμενα speqs του νέου assasins creed για να δεις που οδηγείται το pc gaming:

 

64-bit operating system

Required

Supported OS

Windows 7 SP1, Windows 8/8.1 (64bit versions only)

Processor

Minimum

Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz or AMD FX-8350 @ 4.0 GHz or AMD Phenom II x4 940 @ 3.0 GHz

Recommended

Intel Core i7-3770 @ 3.4 GHz or AMD FX-8350 @ 4.0 GHz or better

RAM

Minimum

6 GB

Recommended

8GB

Video Card

Minimum

NVIDIA GeForce GTX 680 or AMD Radeon HD 7970 (2 GB VRAM)

Recommended

NVIDIA GeForce GTX 780 or AMD Radeon R9 290X (3 GB VRAM)

DirectX

Version 11

Sound Card

DirectX 9.0c compatible sound card with latest drivers

Hard Drive Space

50 GB available space

Peripherals Supported

Windows-compatible keyboard and mouse required, optional controller

Multiplayer

256 kbps or faster broadband connection

Supported Video Cards at Time of Release

NVIDIA GeForce GTX 680 or better, GeForce GTX 700 series; AMD Radeon HD7970 or better, Radeon R9 200 series

Note: Laptop versions of these cards may work but are NOT officially supported.

 

και πέσμου αν σε σπρώχνουν οι ίδιες οι εταιρίες είτε στην αγορά κονσόλας είτε να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη..κάθε 6 μήνες αναβάθμιση gpu,έ όχι ρε φίλε,κουράστικα να τα χώνω..παίρνω ένα ps4 και ησυχάζω για τουλάχιστον μια 5ετία.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα τώρα που παίρνεις σοβαρά τη nοοbisoft 

 

αν δεν είναι κακοδουλεμένο σα το watch dogs θα το τρέχουμε αέρα 

 

εδικά αυτή τη ram τι τη γράφουν; έχω βαρεθεί να τους ακυρώνω με μόλις 4GB 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δούμε πόσο θα ισχύουν αυτά τα requirements όταν βγει το παιχνίδι, αλλά και να ισχύουν, είναι ένα παιχνίδι από μια συγκεκριμένη εταιρεία, δεν σημαίνει ότι και οι άλλες εταιρείες θα ακολουθήσουν τον ίδιο ''un-optimized'' δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στα απαιτούμενα speqs του νέου assasins creed για να δεις που οδηγείται το pc gaming:

 

64-bit operating system

Required

Supported OS

Windows 7 SP1, Windows 8/8.1 (64bit versions only)

Processor

Minimum

Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz or AMD FX-8350 @ 4.0 GHz or AMD Phenom II x4 940 @ 3.0 GHz

Recommended

Intel Core i7-3770 @ 3.4 GHz or AMD FX-8350 @ 4.0 GHz or better

RAM

Minimum

6 GB

Recommended

8GB

Video Card

Minimum

NVIDIA GeForce GTX 680 or AMD Radeon HD 7970 (2 GB VRAM)

Recommended

NVIDIA GeForce GTX 780 or AMD Radeon R9 290X (3 GB VRAM)

DirectX

Version 11

Sound Card

DirectX 9.0c compatible sound card with latest drivers

Hard Drive Space

50 GB available space

Peripherals Supported

Windows-compatible keyboard and mouse required, optional controller

Multiplayer

256 kbps or faster broadband connection

Supported Video Cards at Time of Release

NVIDIA GeForce GTX 680 or better, GeForce GTX 700 series; AMD Radeon HD7970 or better, Radeon R9 200 series

Note: Laptop versions of these cards may work but are NOT officially supported.

 

και πέσμου αν σε σπρώχνουν οι ίδιες οι εταιρίες είτε στην αγορά κονσόλας είτε να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη..κάθε 6 μήνες αναβάθμιση gpu,έ όχι ρε φίλε,κουράστικα να τα χώνω..παίρνω ένα ps4 και ησυχάζω για τουλάχιστον μια 5ετία.-

 

Καλά... οκ πιστέψαμε πολύ τα requirements της κάθε εταιρείας... Μπας και πουλήσουμε λίγο σίδερο minimum Minimum

Intel Core i5-2500K και 6gb ram... Θα είναι και αυτό tweakαρισμένο για κονσόλες... Ρε την παλεύετε;

Εδώ θα είμαστε και θα δούμε...

 

@vrwmiaris

 

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις... Τι κουτί θέλεις να βάλεις αν θέλεις remote κλπ κλπ... Εγκαθιστάς όποιο πρόγραμμα MC θέλεις (XBMC, Plex κλπ). Εγώ έχω XBMC. Η εγκατάσταση είναι 3 κλικ ενώ υπάρχουν άπειρα tutorials στο youtube για ποια add-ons χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...