Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook δηλώνει ανοιχτά ότι είναι ομοφυλόφιλος


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι σεξουαλικές προτιμήσεις του κ. Tim Cook, δεν θα έπρεπε να αποτελούν είδηση και επομένως δεν θα έπρεπε να βλέπετε τη συγκεκριμένη είδηση στην κεντρική σελίδα του Insomnia.

 

Χαιρομαι που καποιος απο τη συντακτικη ομαδα το αναγνωριζει.

 

Δεν ειναι θεμα ρατσισμου, αλλα θεμα νοοτροπιας και λειτουργιας του forum. Υπαρχει καταλληλο section για να μπει η "ειδηση" αυτη.

Οσο για την τεχνολογικη κουλτουρα, δεν νομιζω πως ο κ. Cook και οι σεξουαλικες του προτιμησεις ειναι θεμα τεχνολογικης "κουλτουρας". Να μην τα ισοπεδωνουμε ολα, προς Θεου δλδ.

Τελος το 80% των σχολιων αποδοκιμαζουν την ειδηση καθεαυτη επειδη βρισκεται στο πρωτοσελιδο και οχι το γεγονος οτι ειναι gay ο Cook.

 

ΥΓ: Σεβομαστε τις προτιμησεις/αποψεις του καθενος, αλλα δεν μπορουμε να τα τρωμε ολα αμασητα και να μην διαφωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορετικό βαθμό δυσκολίας η δήλωση ότι κάποιος είναι γκέι από τη δήλωση "είμαι στρέιτ". Καλώς ή κακώς ζούμε σ'ένα βαθύτατα ομοφοβικό κόσμο, σε πολλές περιοχές τους κρεμάζουν γι'αυτό που είναι ενώ και στις " προοδευμένες" κοινωνίες ο ρατσισμός και η κακία εναντίον τους περισσεύει. Γι'αυτό το λόγο, τέτοιες δηλώσεις έχουν νόημα, ειδικά από σημαίνοντα πρόσωπα σαν τον Τιμ Κουκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λοιπόν κι εγώ δεν το έκρυψα και θα το βροντοφωνάζω όσο ζω.

ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΠΑΜΙΕΣ, και δεν πρόκειτε να φάω ποτέ με ευχαρίστηση αυτό το δώρο που χάρισε ο Θεός στον άνθρωπο.

Ουφ, μου έφυγε ένα βάρος από μέσα μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έγραψα κάτι κακό για τον Cook ίσα ίσα έκανα και πλάκα με το "you're holding it wrong" αφού και αυτός το παραδέχεται ότι του αρέσουν οι άντρες που είναι το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη  ,μαλλον δεν παω καλα,μιλας για απομονωση-αποκλεισμο.Που ακριβως ειναι εξω απο τα πραγματα;Πιο πολυ εισαι στην απ εξω αν εισαι μακρυμαλλης heavy metalας παρα gay.Αλλα τελικα ισως(μαλλον αθελα σου)την ειπες τη μαγικη λεξη(παντα κατα τη γνωμη μου)ΤΥΨΕΙΣ.Τελος παντων ο καθενας τα βλεπει τα πραγματα με τα δικα του ματια.Καλο βραδυ.

 

Που ζεις? Πολύ tv βλέπεις. Δεν σου μιλάω για τον τάδε ηθοποιό, για τον κομμωτή κλπ κλπ. Μιλάμε για τον διπλανό σου. Είσαι σοβαρός? 

 

Κάτσε και σκέψου τι θα γίνονταν, αν γίνονταν γνωστό, ότι κάποιος από την παρέα σου, που θεωρούσες εσύ τελείως straight ήταν ομοφυλόφιλος. Θέλω να αναλογιστείς αν θα άλλαζε η ζωή αυτού του ανθρώπου ΝΑΙ η ΟΧΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να αναφέρω πως σβήστηκαν δεκάδες μηνύματα τα οποία προφανώς δεν είχαν να κάνουν με τη διαφωνία σχετικά με το αν θα έπρεπε να βρίσκεται μια τέτοια είδηση στο insomnia. Μερικά μηνύματα πριν θα δείτε μια πολύ καλή απάντηση/ανάλυση του voltmod για να καταλάβετε το όλο σκεπτικό.

 

Θα μου επιτρέψετε όμως να έχω προσωπικό "κόλλημα" με αυτά που αποκαλώ ηλίθια/προκλητικά/χοντροκομμένα/άσχετα σχόλια, που μοναδικό σκοπό έχουν είτε να προκαλέσουν, είτε να οδηγήσουν τη συζήτηση αλλού (συνήθως στην έκφραση απωθημένων, ή την πιστοποίηση του ρατσισμού που διακατέχει πολλούς σε διάφορες περιπτώσεις κάθε φορά).

 

Αυτά δεν είχαν και δεν θα έχουν θέση σε μια συζήτηση εδώ μέσα... Μπορείτε να πάτε να τα γραψετε σε άλλα blogs/portals που εξυπηρετούν όλα τα παραπάνω!

 

:)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα ομοφοβίας.

 

Χωρίς απαραίτητα να συμμερίζομαι τη μια ή την άλλη άποψη,

υπερασπίζομαι ως ελεύθερος άνθρωπος το δικαίωμα του καθενός στην ομοφοβική άποψη.

 

Και επί της ουσίας,

ας μην το περιορίζουμε στους ομοφυλόφιλους ή μη,

οφείλουμε να θεωρούμε αδιαπραγμάτευτο το δικαίωμα του καθενός ακόμα ...και στην κακότητα ως άποψη.

Πρόκειται για αδιαπραγμάτευτη ελευθερία, κατά το Βολταίρο.

 

Ο ελεύθερος άνθρωπος - όπως ο ομοφυλόφιλος, ο ετεροφυλόφιλος, ο ετεροφοβικός κι ο ομοφοβικός - θα πρέπει να είναι ελεύθεροι να έχουν και να εκφράζουν τις απόψεις τους, στο βαθμό που δεν πλήττουν την ελευθερία του άλλου.

Τα πάντα έχουν ένα μέτρο, και πρέπει να το βρούμε.

Δεν είναι όλα μαύρο ή άσπρο.

 

Χώρια ότι στην 'είδηση' όπως αναπαράγεται στο διαδίκτυο εγείρονται θέματα κοινής κοινότατης χειραγώγησης και προπαγάνδας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λέει και το όνομα του!

tim cook καμουφλαρισμένο στο πως γράφεται αλλά όχι και στο πως ακούγεται!!

 

ομαδική ...

 

anyway όπως νιώθει καλά ο άνθρωπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το λέει και το όνομα του!

tim cook καμουφλαρισμένο στο πως γράφεται αλλά όχι και στο πως ακούγεται!!

 

 

Μόνο για όσους δεν ξέρουν καλά Αγγλικά! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που καποιος απο τη συντακτικη ομαδα το αναγνωριζει.

 

Δεν ειναι θεμα ρατσισμου, αλλα θεμα νοοτροπιας και λειτουργιας του forum. Υπαρχει καταλληλο section για να μπει η "ειδηση" αυτη.

Οσο για την τεχνολογικη κουλτουρα, δεν νομιζω πως ο κ. Cook και οι σεξουαλικες του προτιμησεις ειναι θεμα τεχνολογικης "κουλτουρας". Να μην τα ισοπεδωνουμε ολα, προς Θεου δλδ.

Τελος το 80% των σχολιων αποδοκιμαζουν την ειδηση καθεαυτη επειδη βρισκεται στο πρωτοσελιδο και οχι το γεγονος οτι ειναι gay ο Cook.

 

ΥΓ: Σεβομαστε τις προτιμησεις/αποψεις του καθενος, αλλα δεν μπορουμε να τα τρωμε ολα αμασητα και να μην διαφωνουμε.

Δεν κατάλαβες το παραμικρό από όσα έγραψα (χώρια ότι απομόνωσες μία παράγραφο, αδιαφορώντας για την ουσία).

 

Τα περισσότερα σχόλια είναι άκρως ρατσιστικά, αλλά δεν τα βλέπεις. Δεν ξέρεις πόσες δεκάδες έχουν διαγραφτεί.

Όλες οι βρισιές του ελληνικού λεξιλόγιου, όλη η ειρωνία και η χολή, βρέθηκε σε ένα θέμα του Insomnia, οπότε δεν έχεις το "insight" να μου πεις το παραμικρό για ποσοστά κ.λπ.

 

Η σχετική είδηση βρίσκεται πρωτοσέλιδο στα μεγαλύτερα τεχνολογικά ειδησεογραφικά sites, από το Bloomberg (που είναι οικονομικό), έως το TechCrunch, The Verge, Engadget. Είναι και στο Insomnia. Απλά.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορετικό βαθμό δυσκολίας η δήλωση ότι κάποιος είναι γκέι από τη δήλωση "είμαι στρέιτ". Καλώς ή κακώς ζούμε σ'ένα βαθύτατα ομοφοβικό κόσμο, σε πολλές περιοχές τους κρεμάζουν γι'αυτό που είναι ενώ και στις " προοδευμένες" κοινωνίες ο ρατσισμός και η κακία εναντίον τους περισσεύει. Γι'αυτό το λόγο, τέτοιες δηλώσεις έχουν νόημα, ειδικά από σημαίνοντα πρόσωπα σαν τον Τιμ Κουκ.

Εχει σημασια μονο για τους γκει!

Και καταλαβαινει καποιος οτι ειναι σημαντικη μια τετοια δηλωσει ενως σπουδαιου προσωπου, για σας!

 

Αλλα εδω ειναι τεχνολογικο φορουμ,για να απασχολειται απο τις προτιμησεις και τις προσωπικες  επιλογες ,του οποιουδηποτε!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το λεγανε αυτο το ιδρυτικο μελλος της Apple που απελυσε ο Cook? Scott Forstall. 

Δεν του καθοτανε ο Scott γιαυτο τον εδιωξε χαχαχα

 

Επισης κατι σχετικό με το θέμα μας:

Ο Cook και ο Federichi ...μαζι...εεελα τωρα που δε καταλαβαινεις!! 

 

Που απο το πουθενα ξεφυτρωσε ο Fenterichi να 'ουμε ολο χαρα, με το μαλλι καρφακι να μας μιλησει για το Yosemite!!

 

Eurovision θα το καταντησουν το μαγαζι του Steve του κ@υλιαρη του τεραστιου,  να μου το θυμηθειτε..

 

Edit: Μου περασε μια ιδεα απο το μυαλο σαν αστραπη! Jony Ive! Για σκεφτειτε λιγο που το παω.. τροφη για σκεψη χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που ανεβαίνει ένα θέμα για συζήτηση θα είναι λογικό να υπάρχουν σχόλια από εμάς, δηλαδή τι άλλο μπορούσαμε να σχολιάσουμε εμείς σε αυτή την είδηση για να μην είμαστε off topic? Μνήμη? Οθόνη? MHz? Nα κάνουμε πως δεν το βλέπουμε?

Και κατά την γνώμη μου καλά κάνατε και το ανεβάσατε, στο 2014 ζούμε όχι στο 1950.

Όπως ο Tim Cook έχει το δικαίωμα να λέει ότι είναι ομοφυλόφιλος και του αρέσει, άλλο τόσο έχει το δικαίωμα ο καθένας να λέει ότι δεν του αρέσει αρκεί να το κάνει πολιτισμένα η με χιούμορ. Το να χαρακτηρίζουμε ρατσιστές ανθρώπους που έχουν αντίθετη άποψη από εμάς δεν μας κάνει τίποτα λιγότερο από αυτό που τους χαρακτηρίζουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...