Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook δηλώνει ανοιχτά ότι είναι ομοφυλόφιλος


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι προτίμηση.

Η έλξη προς ένα απ'τα δυο φύλα δεν διδάσκεται ούτε αλλάζει ανάλογα τις ορέξεις.

Ή σου αρέσει το ένα, ή σου αρέσει το άλλο, ή σε κάποιες περιπτώσεις και τα δυο.

 

Αυτό δεν αλλάζει ούτε ελέγχεται απ'τον άνθρωπο. Η μόνη επιλογή που έχουν οι ομοφυλόφιλοι είναι να αποκρύψουν αυτή τους την ιδιότητα για να αποφύγουν τις επιπτώσεις απ'τη κοινωνία. Όπως ακριβώς θα έκαναν και οι μαύροι με το δέρμα τους άμα μπορούσαν να το κάνουν στο παρελθόν.

Δλδ η προτιμηση μου στο πιτογυρο και οχι στη σαλατα,ειναι επειδη μου το εχουν διδαξει,γι'αυτο θεωρηται ως προτιμηση,αλλιως θα ηταν ελξη?Σοβαρα???

 

Διαβασε λιγο ανθρωπινη ψυχολογια και θα καταλαβεις οτι ο ανθρωπος δεν ακολουθα παντα αυτο που ειναι προορισμενος γονιδιακα ή φυσιολογικα να ακολουθησει,αλλα λογο της "υψηλης" νοημοσηνης και της μεγαλης αλληλεπιδρασης που εχει με το κοινωνικο συνολο που τον περιτριγυριζει αλλαζει πολλα στο τροπο σκεψης και στην συμπεριφορα,ακομη και στις προτιμησεις!Δεν ειναι ασπρο μαυρο!

 

Και τελος,δεν εχει σημασια αν ειναι gay λογο ορμονων ή λογων επιλογων,δεν εχει κανενα νοημα και ουτε ουσια.Και στις δυο περιπτωσεις οτι θελει ας ειναι,φτανει να μη μας τα πριζει και να μη μας το παιζει αδικημενος της κοινωνιας,οχι εν ετη 2014,τουλαχιστον!!!

 

Τότε, βρες μου έναν str8 που να γουστάρει να πηγαίνει με άντρες!!!

Τον θες τωρα?

Δως μου τουλαχιστον περιθωριο μεχρι τις δυο το πρωι,να ψαρεψω κανενα και να στον φερω!;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 709
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από τόσα και τόσα καταλήγουμε στα παρακάτω συμπεράσματα :

 

1) Η σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός, δεν μας αφορούν κανέναν.

2) θα πρέπει να θεωρούμε βλάκες αυτούς που ηλώνουν δημόσια την ομοφυλοφιλία τους, είναι περιττό.

3) δεν συμβαίνει όμως το ίδιο με τους ομοφοβικούς , αυτούς θα  πρέπει να τους λυπούμαστε.

3) Η δηλωμένη υπερηφάνεια για τις σεξουαλικές προτιμήσεις, παραπέμπει σε ψυχολογικά ασταθές άτομο.

4) Δώρο από τον Θεό να δέχεσαι, μόνον αν πιστεύεις σ αυτόν, ακόμη και αν έκανε λάθος στις ορμόνες όταν σε έπλασε.

 

Επίσης προτείνω τη ψυχολογική υποστήριξη σε  όλους αυτούς που δεν δηλώνουν δημόσια την ομοφυλοφιλία τους, αλλά φοβούνται να την εκφράσουν ελεύθερα, σ αυτόν τον ετερόφυλο κόσμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ η προτιμηση μου στο πιτογυρο και οχι στη σαλατα,ειναι επειδη μου το εχουν διδαξει,γι'αυτο θεωρηται ως προτιμηση,αλλιως θα ηταν ελξη?Σοβαρα???

 

Διαβασε λιγο ανθρωπινη ψυχολογια και θα καταλαβεις οτι ο ανθρωπος δεν ακολουθα παντα αυτο που ειναι προορισμενος γονιδιακα ή φυσιολογικα να ακολουθησει,αλλα λογο της "υψηλης" νοημοσηνης και της μεγαλης αλληλεπιδρασης που εχει με το κοινωνικο συνολο που τον περιτριγυριζει αλλαζει πολλα στο τροπο σκεψης και στην συμπεριφορα,ακομη και στις προτιμησεις!Δεν ειναι ασπρο μαυρο!

 

Και τελος,δεν εχει σημασια αν ειναι gay λογο ορμονων ή λογων επιλογων,δεν εχει κανενα νοημα και ουτε ουσια.Και στις δυο περιπτωσεις οτι θελει ας ειναι,φτανει να μη μας τα πριζει και να μη μας το παιζει αδικημενος της κοινωνιας,οχι εν ετη 2014,τουλαχιστον!!!

 

Προσπάθησε λίγο να μεγαλώσεις και να μη στηρίζεσαι σε άρθρα του gossipτω, θα μας πεις ότι ξέρεις και απο ψυχολογία. Έλεος. Ποιος το παίζει αδικημένος, ο Cook η εσύ που παίρνεις την κλασσική αμυντική στάση λες και σε έθιξε κανείς. Εντωμεταξύ, δε καταλαβαίνω γιατί απευθύνεστε στον πληθυντικό, sorry αλλά δε γίνεται πιο σοβαρή η άποψη σας έτσι. Μιλήστε προσωπικά και αφήστε τη γενίκευση που σας βολεύει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας κανει ο,τι θελει στο κρεβατι του.

Περα απο αυτο ομως...

 

Θεωρω πως το insomnia ειναι ενα τεχνολογικο forum και τετοιου ειδους ειδησεις δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχεση με την τεχνολογια. Μπορω αν θελησω να διαβασω καλλιστα ενα site "κουτσομπολιου" με το αναλογο περιεχομενο. Ισως εγω το εχω παρει λαθος.

 

Θα ηθελα παντως αυτη η ειδηση να απομακρυνθει απο το κεντρικο feed.

 

Εχει έμμεση σχέση η τεχνολογία είναι στη ζωή μας. Δεν είναι κανένας τυχαίος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα πραγματικά ανόητα σχόλια, ναι είμαι βλακοφοβικός, δείχνουν ακριβώς τον λόγο που έχει νόημα το κάθε outing ενός πετυχημένου.

Κανενός είδους ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ δεν είναι δικαίωμα. period. Η ομοφοβία είναι ρατσισμός. το ίδιο και το απαρχαϊντ. και αυτοί σιχαίνονται τους μαύρους, γιατί να μην μπορούν ελεύθερα να το εκφράζουν.

Περίμενα σε ένα τεχνολογικό φόρουμ να υπάρχει λίγο μεγαλύτερος προβληματισμός και κάπως μεγαλύτερος μέσος όρος IQ.

Μας λέει ο άλλος οτι η ομοφυλοφιλία είναι "ελάττωμα". Τι άλλο θα διαβάσω. Ως προς τι ακριβώς υπάρχει μειονεξία? Να είμαστε σοβαροί όταν γράφουμε κάτι δημόσια.

Θεωρείς δηλαδή εσύ που το γράφεις αυτό, ότι ενας φίλος σου που τον αγαπας τώρα, είναι ελαττωματικός απλά και μόνο γιατί έχει άλλες σεξουαλικές προτιμήσεις (και για να είμαστε ακριβείς η προτίμηση δεν είναι του μυαλού αλλά της βιολογίας)

Διακρίσεις, καταπίεση και bulling υπάρχει σε διάφορες ομάδες πληθυσμιακές. Δεν είμαστε κοινωνία αγγέλων. Δυστυχώς είμαστε όμως κοινωνία υποκριτών. 

Φυσικά σε κάθε ευκαιρία το θύμα γίνετε θύτης και οι ρόλοι αλλάζουν. Μια άρρωστη κοινωνία χωρίς κανένα απολύτως λόγο.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θες τωρα?

Δως μου τουλαχιστον περιθωριο μεχρι τις δυο το πρωι,να ψαρεψω κανενα και να στον φερω! ;)

 

Δηλαδή βρε ektor7... πιστεύεις πραγματικά ότι αυτόν που θα μου φέρεις είναι str8 και ότι μετά θα μου πέσει στα τέσσερα!!! Όταν βρεις αυτόν τον str8 μετά φερε μου και τον Άγιο Βασίλη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο άνθρωπος λέει ότι είναι δώρο από τον θεό  που είναι ομοφυλόφιλος δεν σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι που δεν είναι , είναι και καταραμένοι. ΕΞΗΓΕΙ πως είναι δώρο διότι τον βοήθησε στο να σκέφτεται όπως σκέφτονται τα άτομα σε μια μειονότητα , να έχει μεγαλύτερη κατανόηση και αυτοπεποίθηση. Γιατί είδα ότι πολλά άτομα πιάστηκαν μόνο από αυτό λες και τους είπε καταραμένους.

Παράλληλα το αν αυτή η είδηση ανήκει στη σελίδα αυτή νομίζω πως υπάρχουν διαχειριστές που μπορούν να το κρίνουν αυτό. Άποψη μου είναι πως ανήκει εδώ αυτή η είδηση γιατί παρόλο που δεν αφορά την τεχνολογία αφορά μια εξέχουσα προσωπικότητα του χώρου της τεχνολογίας. Ο Tim Cook δεν είναι ούτε η Μενεγάκη αλλά ούτε και η Kim Kardashian για να μπει σε άρθρο του Hello η του GossipTV. Δηλαδή όταν πέθανε ο Dennis Ritchie που έγραψε την C# (και αλλά πολλά) δεν έπρεπε να γραφεί εδώ γιατί δεν ήταν ‘’τεχνολογικό’’ νέο ;

Σε ότι αφορά τις αναφορές που έγιναν στον  CEO της Mozilla ο άνθρωπος δεν είχε κανένα δικαίωμα να χρηματοδοτεί ( έστω και με δικά του χρήματα ) μια οργάνωση που μάχεται για την στέρηση δικαιωμάτων μιας άλλης κοινωνικής ομάδας.

Τέλος πολύ καλά έκανε και βγήκε και το είπε διότι μέσω της θέσης του στέκεται ως παράδειγμα σε πάρα πολλούς ανθρώπους σε όλο τον πλανήτη όπου περιθωριοποιούνται μόνο για τον λόγο ότι γεννήθηκαν ομοφυλόφιλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή βρε ektor7... πιστεύεις πραγματικά ότι αυτόν που θα μου φέρεις είναι str8 και ότι μετά θα μου πέσει στα τέσσερα!!! Όταν βρεις αυτόν τον str8 μετά φερε μου και τον Άγιο Βασίλη  ;)

Αποδειξε μου οτι ΟΛΟΙ οι gay εχουν γονιδιακο προβλημα?

 

Και μετα να σου φερω και το str8 μαζι με τον Aγιο Βασιλη,αγγαλιτσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αρκετά με τις αναλύσεις όμως γιατί δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Αυτα τα θέμα τα έχουμε εξαντλήσει στο "Μπλα Μπλα" χωρίς αποτέλεσμα. Οπότε μείνετε καθαρά και μόνο στην είδηση και αφήστε τις γενικές αναλύσεις. Αν δεν σας ενδιαφέρει προσπεράστε το topic και πάτε παρκάτω.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γάμος δεν είναι δικαίωμα που ασκείται γενικά και αόριστα.

Υπόκειται σε προϋποθέσεις και εμπέριέχει ένα σκεπτικό από το νομθέτη.

Διαφορετικά αν ο γάμος είναι δικαίωμα,

ε να προτείνουμε και τον ομαδικό γάμο των 5, 10 κοκ ατόμων.

 

Εντάξει δηλαδή από ορισμένους υπάρχει έλλειμμια γνώσεων

αλλά όχι και λογικής, έλεος!

 

Επίσης οι προϋποθέσεις τις οποίες καθορίζει ο νομοθέτης αποτελούν αντικείμενο πολιτικής αντιπαράθεσης.

Σε αυτό το πλαίσιο κάθε πολίτης έχει δικαίωμα και υποχρέψση να ενδαφέρεται και να έχει θέση.

Η θέση που κανείς εκφράζει δεν τον θέτει αυτόματα σε ένα πεδίο πολεμικής με τους εκφραστές αντίθετης γνώμης.

Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα της άποψης είναι θεμελιακό συστατικό κάθε έννοιας δημοκρατίας,

καθείς που το αντιμάχεται είναι απλά φασίστας!

 

Η βία της απόλυσης είναι το τελευταίο πράγμα που κανείς θα πεερίμενε από ανθρώπους που εμφανίζονται ως αδύναμοι.

Μάλλον δεν είναι έτσι, καμιά φορά δεν είναι εκείνοι οι αδύναμοι και οι άλλοι οι δυνατοί.

Μάλλον τα μυαλά είναι απλώς στραβά και οι νοοτροπίες είναι εμφανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο votmod, εξαιρετική ανάλυση και τοποθέτηση!

 

Ο Τιμ Κουκ έδειξε ότι έχει την ψυχική δύναμη να εκτεθεί δημόσια για να βοηθήσει ανθρώπους λιγότερο τυχερούς από εκείνον, που υφίστανται ρατσιστική έως εγκληματική αντιμετώπιση από ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας (και όχι μόνο οι ομοφυλόφιλοι). Τελικά, δεν τον είχε διαλέξει τυχαία ο Στιβ Τζομπς για διάδοχο του.

 

Ιδού ένας λόγος που δικαίως το έπραξε, αφού μιλάμε για απολύσεις, σε αυτές τις πολιτείες, ακόμα και ένας Τιμ Κουκ θα έβλεπε την πόρτα της εξόδου:

http://www.upworthy.com/29-states-can-fire-you-for-being-gay-is-your-state-one-of-them

 

Και, όχι, δεν είναι το ίδιο να υπερασπίζεις τα δικαιώματα οποιασδήποτε ομάδας ανθρώπων, και να υποστηρίζεις την καταπάτησή τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά με τις αναλύσεις όμως γιατί δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Αυτα τα θέμα τα έχουμε εξαντλήσει στο "Μπλα Μπλα" χωρίς αποτέλεσμα. Οπότε μείνετε καθαρά και μόνο στην είδηση και αφήστε τις γενικές αναλύσεις. Αν δεν σας ενδιαφέρει προσπεράστε το topic και πάτε παρκάτω.

 

:)

Κλειστο γιατι θα φτασει στην 100τη σελιδα και προχωραει ακαθεκτη!

 

Τι να πουμε για το θεμα?Να  χαιρεται την ζωη του με οποιο συντροφο θελει,αντε και να του ευχηθουμε και καλους απογονους!

Τι αλλο ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα στο γάμο γενικά και αόριστα, υπάχρουν προϋποθέσεις και όροι,

δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα στην αποστέρηση της εργασίας, υπάρχει δικαίωμα στην εργασία

δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα στην αποστέρηση της γνώμης, υπάρχει δικαίωμα στην ελεύθερη άποψη και στην ελεύθερη επολογή

ακόμα κι αν η ελεύθερη επιλογή δε λέγεται ομοφυλοφιλία αλλά οποστροφή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κλειστο γιατι θα φτασει στην 100τη σελιδα και προχωραει ακαθεκτη!

 

Τι να πουμε για το θεμα?Να  χαιρετε την ζωη του με οποιο συντροφο θελει,αντε και να του ευχηθουμε και καλους απογονους!

 

Δεν θα το κλείσω, γιατί αυτό επιθυμούν μερικοί. 

 

Αν δεν έχετε να πείτε κάτι, μην το κάνετε. Απλό είναι! 

 

Οι προσωπικές σας αντιπαραθέσεις τελειώνουν εδώ (το λεω για να μη με ρωτάτε μετά με PM γιατί σβήστηκαν μηνύματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα στο γάμο γενικά και αόριστα, υπάχρουν προϋποθέσεις και όροι,

δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα στην αποστέρηση της εργασίας, υπάρχει δικαίωμα στην εργασία

δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα στην αποστέρηση της γνώμης, υπάρχει δικαίωμα στην ελεύθερη άποψη και στην ελεύθερη επολογή

ακόμα κι αν η ελεύθερη επιλογή δε λέγεται ομοφυλοφιλία αλλά οποστροφή της

Ποιες ειναι οι προϋποθεσεις και οι όροι στον γάμο;

Είσαι σίγουρος οτι δεν υπάρχουν προϋποθεσεις και όροι στην έκφραση γνώμης; Για ξανασκέψου το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...