Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook δηλώνει ανοιχτά ότι είναι ομοφυλόφιλος


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί συνάδελφοι στην Apple γνωρίζουν ότι είμαι ομοφυλόφιλος και δεν φαίνεται να υπάρχει οποιαδήποτε διαφοροποίηση στον τρόπου που μου φέρονται. Φυσικά, είχα την καλή τύχη να δουλεύω σε μία εταιρεία που αγαπάει την δημιουργικότητα και την καινοτομία και γνωρίζει ότι μπορεί να προχωρήσει μόνο όταν αγκαλιάζει την διαφορετικότητα. Δεν είναι όλοι τόσο τυχεροί.

 

 

Δηλαδή τί περίμενε, οτι θα τομούσαν να πούνε τίποτα;

 

 

Το να είμαι ομοφυλόφιλος μου έχει δώσει μια βαθύτερη κατανόηση του τι σημαίνει να βρίσκομαι στην μειονότητα και μου έχει επιτρέψει να αντιληφθώ τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν καθημερινά άνθρωποι που ανήκουν σε άλλες μειονότητες.

 

Πρέπει να είναι πάρα πολυ δύσκολη η ζωή του δισεκατομυριούχου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το να χαρακτηρίζουμε ρατσιστές ανθρώπους που έχουν αντίθετη άποψη από εμάς δεν μας κάνει τίποτα λιγότερο από αυτό που τους χαρακτηρίζουμε.

επίσης θα είχε ενδιαφέρον να μας έλεγε ο κος cook αν θα προσλάμβανε κάποιον που αντιπαθεί ανοικτά τους ομοφυλόφιλους (δε μιλάω για βία, απλή άποψη) , ακόμα και αν αυτός ο κάποιος είναι κορυφαίος στο αντικειμενό του

 

ο ρατσισμός έχει πολλές όψεις και όταν πρέπει να βγει από το περιθώριο κάποιος που καταπιέζεται, τη θέση του πρέπει να πάρει κάποιος άλλος...

 

συμβαίνει συνέχεια γύρω μας το παραπάνω φαινόμενο αν το καλοσκεφτείτε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε με νοιάζει τι είναι ούτε με ενδιαφέρει τι κάνει στο κρεβάτι του, ΑΛΛΑ.... η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι που το δίνει ο Θεός (για όσους πιστεύουν,... για τους άλλους απλά δεν υπάρχει Θεός) είναι μια προσωπική επιλογή, οπότε αν πιστεύεις δεν μπλέκεις τον Θεό, αν πάλι δεν πιστεύεις, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να Του πετάς το μπαλάκι της επιλογής σου.

 

Έτσι απλά.

 

 

Εντάξει δεν υπάρχει το σχόλιο περί θεού...

Τα 1500 είδη του ζωικού βασιλείου που συνάπτουν ομοφυλοφιλικές σχέσεις (και δεν κινδυνεύουν από εξαφάνιση) πήραν το χαρακτηριστικό από το διάολο δηλαδή; 

Κι αν θέλει κάποιος να καμαρώσει, γιατί να τον εμποδίσει κανείς; Έτσι ένιωσε και καυχήθηκε. Κι εγώ γουστάρω να κοιμάμαι με το ένα χέρι κάτω από το μαξιλάρι! Δεν αφορά κανέναν αλλά δεν προσβάλει και κανέναν! Είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι μέσα στη φύση, όπως είναι και τόσα άλλα πράγματα!

Αλλά και πάλι τονίζω πως το ζουμί της είδησης δεν είναι τα γούστα του Cook αλλά το πώς τον επηρέασε το γεγονός ότι ανήκει σε μειονότητα ως προς αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά και πάλι τονίζω πως το ζουμί της είδησης δεν είναι τα γούστα του Cook αλλά το πώς τον επηρέασε το γεγονός ότι ανήκει σε μειονότητα ως προς αυτό!

δηλαδή από την πολλή καταπίεση αποφάσισε να καταπιέζει και τους πελάτες του; (κλειδώματα, δε θα το κάνετε έτσι θα το κάνετε όπως θέλουμε εμείς κτλ...)

 

αν ναι θα πρέπει να επέμβει κάποιος ψυχολόγος να γνωμοδοτήσει επί της κατάστασης, δε γίνεται να τη πληρώνουν τόσα εκατομμύρια κόσμος επειδή τον κορόιδευαν στο σχολείο  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ζεις? Πολύ tv βλέπεις. Δεν σου μιλάω για τον τάδε ηθοποιό, για τον κομμωτή κλπ κλπ. Μιλάμε για τον διπλανό σου. Είσαι σοβαρός? 

 

Κάτσε και σκέψου τι θα γίνονταν, αν γίνονταν γνωστό, ότι κάποιος από την παρέα σου, που θεωρούσες εσύ τελείως straight ήταν ομοφυλόφιλος. Θέλω να αναλογιστείς αν θα άλλαζε η ζωή αυτού του ανθρώπου ΝΑΙ η ΟΧΙ.

Αγρινιο τωρα.Πριν Αθηνα για 41χρονια.Αν εννοεις οτι εχω συνδεσει το pc και βλεπω ταινιες, ναι βλεπω πολυ.Αν συνεχισεις να μιλας επιθετικα, σου υποσχομαι δεν θα ειμαι καθολου σοβαρος.Τι θα γινοταν αν μαθαινα οτι φιλος-γνωστος,ειναι gay;αν θα αλλαζε η ζωη του;...........Λοιπον φιλε buffos...η διαφορα με σενα (και με πολλους αλλους)ειναι οτι εγω πιστευω οτι οι ομοφυλοφιλοι,βαθια μες την ψυχη τους,καταλαβαινουν (ασχετα αν δεν το λενε παραεξω-το βιωνουν μονοι τους)το "ελλατωμα".Ψαξε τι ειναι ελλατωμα στη ελληνικη γλωσσα ,ισως καταλαβεις.Τελος απο μενα σε αυτο το θεμα.Ο καθενας ας κρατησει την αποψη του πανω στο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβουμε οτι μιλάμε για το δικαίωμα να εκφράζουν αυτο που ΕΙΝΑΙ και όχι την άποψη τους.

 

Η ομοφυλοφιλια ειναι ιδιότητα, όπως το χρώματα των ματιών, δεν το επιλέγει κανείς.

 

Με αυτο που κάνει ο Tim cook δίνει ελπίδα και δύναμη σε εκατομμύρια ανθρώπους που ειναι αποκλεισμένοι και διωκόμενοι οτι μπορούν να τα κατάφερουν, οτι δεν ειναι μιάσματα όπως προσπαθούν να τους πείσουν κάποιοι καλοί Χριστιανοί.

 

Οτι και σημαντικά άτομα όπως αυτός, ειναι σαν αυτούς.

 

Υπό άυτη την άποψη θεωρώ οτι καλά κάνει και το δηλώνει και καλά κάνει και το insomnia και το αναπαράγει.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε buffos...η διαφορα με σενα (και με πολλους αλλους)ειναι οτι εγω πιστευω οτι οι ομοφυλοφιλοι,βαθια μες την ψυχη τους,καταλαβαινουν (ασχετα αν δεν το λενε παραεξω-το βιωνουν μονοι τους)το "ελλατωμα".Ψαξε τι ειναι ελλατωμα στη ελληνικη γλωσσα ,ισως καταλαβεις.

 

Φίλε μου πειράζει που εγώ το "ελάττωμα" μου δεν το καταλαβαίνω??? Μην μπερδεύεις τα ενοχικό σύνδρομο που μπορεί να φορτώσει μια κοινωνία ονομάζοντάς τα "ελαττώματα"... Κάποτε το λέγανε για τους έγχρωμους, πιστεύεις ότι είναι "ελάττωμα" και αυτό?

 

Και θα συμφωνήσω με ένα σχόλιο απο κάποια άλλο site και σχολιαστή

 

“Λες μπούρδες ρε Τιμ! Γιατί κι´εγώ είμαι ομοφυλόφιλος και δεν φουσκώνω από περηφάνια γιατί θεωρώ την επιλογή μου φυσιολογική και σχεδόν "μπανάλ".”

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο θα ήταν να κατεβει η είδηση. Τεχνολογικό forum είναι όχι το ciao, δεν μας ενδιαφέρουν τα προσωπικά του καθενός. Δικαιωμα του καθενός στην προσωπική του ζωή να κάνει ό,τι γουστάρει αν δεν παρενοχλεί κάποιον ή παραβαίνει το νόμο.

 

Δηλαδή τι να σχολιάσουμε μπράβο του ή ντροπή του????????????????? ελεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το καλύτερο θα ήταν να κατεβει η είδηση. Τεχνολογικό forum είναι όχι το ciao, δεν μας ενδιαφέρουν τα προσωπικά του καθενός

 

Nope! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομοφυλοφιλία είναι προτίμηση

αλλά η ομοφοβική θέση είναι άποψη.

 

Όπως ο ομοφυλόφιλος διεκδικεί να εκφράζεται ελεύθερα,

έτσι ο ομοφυλόφιλος πρέπει να αναγνωρίζει στους άλλους - έστω και στους ομοφοβικούς - το δικαίωμα να εκφράζονται ελεύθερα.

 

Δε θα επιμείνω άλλο στον τρόπο με τον οποίο πλασάρεται άλλο ένα suuccess story ενός Gay,

 

θα επιμείνω όμως στο ότι ο πρώην CEO της Mozilla έχασε τη δουλειά του επειδή ομοφυλόφιλοι ξεσήκωσαν πολεμική εναντίον του κατηγορώντας τον για ομοφοβικό,

μια και ο δύστυχος CEO στην ιδιωτική του ζωή έκανε την επιλογή να δώσει δικά του λεφτά και να κάνει δωρεά σε ακτιβιστές εναντίον των γάμων ομοφυλοφίλων.

 

Δύο μέτρα και δύο σταθμά από τους gay φίλους μας.

Η δική τους ελευθερία, να μην είναι ελευθερία των άλλων.

Δήθεν ευαισθησίες των gay, για δήθεν ελευθερία.

Αυτά προκαλούν

ανάμεσα σε πολλά άλλα (όπως η επικοινωνιακή χειραγώγηση).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά ντε τι γνώμη μου είπα, εκτός αν απαγορεύεται. Αφήστε την τότε δεν σχολιάζω παραπέρα.

 

Μα και γω απλά απάντησα δεν σε κατηγόρησα για κάτι! 

 

Η ομοφυλοφιλία είναι προτίμηση

αλλά η ομοφοβική θέση είναι άποψη.

 

Όπως ο ομοφυλόφιλος διεκδικεί να εκφράζεται ελεύθερα,

έτσι ο ομοφυλόφιλος πρέπει να αναγνωρίζει στους άλλους - έστω και στους ομοφοβικούς - το δικαίωμα να εκφράζονται ελεύθερα.

 

Δε θα επιμείνω άλλο στον τρόπο με τον οποίο πλασάρεται άλλο ένα suuccess story ενός Gay,

 

θα επιμείνω όμως στο ότι ο πρώην CEO της Mozilla έχασε τη δουλειά του επειδή ομοφυλόφιλοι ξεσήκωσαν πολεμική εναντίον του κατηγορώντας τον για ομοφοβικό,

μια και ο δύστυχος CEO στην ιδιωτική του ζωή έκανε την επιλογή να δώσει δικά του λεφτά και να κάνει δωρεά σε ακτιβιστές εναντίον των γάμων ομοφυλοφίλων.

 

Δύο μέτρα και δύο σταθμά από τους gay φίλους μας.

Η δική τους ελευθερία, να μην είναι ελευθερία των άλλων.

Δήθεν ευαισθησίες των gay, για δήθεν ελευθερία.

Αυτά προκαλούν

ανάμεσα σε πολλά άλλα (όπως η επικοινωνιακή χειραγώγηση).

 

Το να "εκφράζονται ελεύθερα" οι ομοφοβικοί, περιλαμβάνει ας πούμε και να του πετάξουν μια πέτρα στο κεφάλι αν τον πετύχουν πουθενα?

 

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τη διαφορά... Η δήλωση του Cook δεν περιορίζει την ελευθερία κανενός. Άλλοι όμως έυκολα και αβάδιστα θέλουν να περιορίσουν τη δική του γιατί τους χαλάει ...τα τσάκρα! :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομοφυλοφιλία είναι προτίμηση

αλλά η ομοφοβική θέση είναι άποψη.

 

Όπως ο ομοφυλόφιλος διεκδικεί να εκφράζεται ελεύθερα,

έτσι ο ομοφυλόφιλος πρέπει να αναγνωρίζει στους άλλους - έστω και στους ομοφοβικούς - το δικαίωμα να εκφράζονται ελεύθερα.

 

Δε θα επιμείνω άλλο στον τρόπο με τον οποίο πλασάρεται άλλο ένα suuccess story ενός Gay,

 

θα επιμείνω όμως στο ότι ο πρώην CEO της Mozilla έχασε τη δουλειά του επειδή ομοφυλόφιλοι ξεσήκωσαν πολεμική εναντίον του κατηγορώντας τον για ομοφοβικό,

μια και ο δύστυχος CEO στην ιδιωτική του ζωή έκανε την επιλογή να δώσει δικά του λεφτά και να κάνει δωρεά σε ακτιβιστές εναντίον των γάμων ομοφυλοφίλων.

 

Δύο μέτρα και δύο σταθμά από τους gay φίλους μας.

Η δική τους ελευθερία, να μην είναι ελευθερία των άλλων.

Δήθεν ευαισθησίες των gay, για δήθεν ελευθερία.

Αυτά προκαλούν

ανάμεσα σε πολλά άλλα (όπως η επικοινωνιακή χειραγώγηση).

 

Η ομοφυλοφιλία δεν είναι προτίμηση... Δεν ξυπνάμε μια μέρα και λέμε απο σήμερα προτιμάμε συντρόφους του ίδιου φύλου!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομοφυλοφιλία δεν είναι προτίμηση... Δεν ξυπνάμε μια μέρα και λέμε απο σήμερα προτιμάμε συντρόφους του ίδιου φίλου!!!

Υπαρχουν και οι δυο περιπτωσεις.

Μπορει να ειναι γονιδιακη /ορμονικη ,αλλα μπορει και να ειναι καθαρα επιλογης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και γω απλά απάντησα δεν σε κατηγόρησα για κάτι! 

 

 

Το να "εκφράζονται ελεύθερα" οι ομοφοβικοί, περιλαμβάνει ας πούμε και να του πετάξουν μια πέτρα στο κεφάλι αν τον πετύχουν πουθενα?

 

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τη διαφορά... Η δήλωση του Cook δεν περιορίζει την ελευθερία κανενός. Άλλοι όμως έυκολα και αβάδιστα θέλουν να περιορίσουν τη δική του γιατί τους χαλάει ...τα τσάκρα! :P

τι δουλειά έχει η βία με την έκφραση; τη πέτρα ενδεχομένως θα μπορούσε να τη ρίξει και ο ομοφυλόφιλος γιατί κάτι του στράβωσε μέσα του ή γιατί ένιωσε καταπιεσμένος..

 

επίσης βαφτίζεις απόπειρα περιορισμού της ελευθερίας  το ότι δε θα θέλαμε να μαθουμε κάτι που εκ των πραγμάτων δε θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει γιατί είναι προσωπικό του, όπως προσωπικό του μπορεί και να είναι ότι έχει ένα ενοχλητικό σπυρί στα οπίσθιά του 

 

για ένα λογικό άνθρωπο το ότι ένας ceo δήλωσε ότι του αρέσουν οι άντρες θα έπρεπε να έχει την ίδια σήμασια, αντί αυτού γίνεται πρωτοσέλιδο και οι απορίες/ προβληματισμοί σχετικά με αυτό γίνονται προσπάθεια να περιοριστεί η ελευθερία και μάλιστα του cook που είναι από αυτούς που ελέγχουν το κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...