Προς το περιεχόμενο

Τι θεωρείτε νορμαλ χρήση σε smartphone


Soulseeker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Malthador, on 02 Nov 2014 - 12:18 AM, said:snapback.png


 

 

 

Η τσέπη του καθενός είναι δική του για να την ορίζει όπως την θέλει.

 

Αλλά όπως και να το κάνουμε είναι λίγο κρίμα να παίρνεις κινητό με 700 ευρώ για να μπαίνεις facebook και να τραβάς selfies. Πάει στράφι ο επεξεργαστής, η μνήμη και τα imba specs. Με τον ίδιο τρόπο που θα ήταν κρίμα να πάρεις R8 για να πήγαινεις από το σπίτι στη δουλειά και πάλι πίσω. Δε βρίσκεις;

 

^^Δεν αναφέρομαι στον OP, γενικότερο συμπέρασμα είναι.

 

 

 

Καλά ναι εκεί όντως πετάς λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

 

Γιατι να επικοινωνεις με emails και οχι τηλεφωνικως; Βασικα οχι, απαντηστε πρωτα στο πρωτο ερωτημα. Πριν τα κινητα(1990 πχ), οι εταιριες σας πως την βγαζανε?

 

Ρε μαν αυτη η ερωτηση εχει την ιδια βαση με το να ρωτησω "Πριν την ελευση της γραφομηχανης, οι εταιρειες σας πως εγραφαν"? Η πλακα ειναι πως οπου γραφομηχανη ή κινητα που ειπες εσυ, μπορει ο καθενας να βαλει τις λεξεις "αυτοκινητα, τηλεφωνα, ασανσερ, τροχο κλπ." και να εχει πλακα.

Μια νεα τεχνολογια οταν εξυπηρετει τον κοσμο, χρησιμοποιειται απο τις εταιρειες αναλογα. Λεγεται εξελιξη.

 

Α μια προχειρη απαντηση στο "γιατι να επικοινωνεις με emails και οχι τηλεφωνικως" ειναι το "γιατι δεν μπορω να πω ενα αρχειο excel και τις τροποποιησεις μου on the go"

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε φιλε redhotstef...επειδη τα παιδια ή εταιριες την βγαζανε παλια χωρις smartphone πρεπει να μην τα χρησιμοποιουν τωρα; Αμα τους βολευει και κανουν κατι πιο γρηγορα απο οτι παλια που ειναι το προβλημα; Και πριν τους υπολογιστες μπορουσαμε...τωρα ειναι καλυτερα νομιζω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι λετε οτι το smartpphone σας το χρειαζεστε για την "δουλεια" σας, τι δουλεια ακριβως κανετε??.

Οχι deliverades και δεν δουλεύουμε για ελληνες.

 

Ps. Δεν εχω κατι με τους ντελιβεραδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οσοι λετε οτι το smartpphone σας το χρειαζεστε για την "δουλεια" σας, τι δουλεια ακριβως κανετε??

 

Πριν την υπαρξη των κινητων, πως την βγαζαν οι υπαλληλοι της εταιρειας που δουλευετε?

 

Μηπως η αναγκη να βλεπεις συνεχως τα email σου πχ, ειναι μια αναγκη που δεν ειναι οντως αναγκητη δουλειας;

Γιατι να επικοινωνεις με emails και οχι τηλεφωνικως; Βασικα οχι, απαντηστε πρωτα στο πρωτο ερωτημα. Πριν τα κινητα(1990 πχ), οι εταιριες σας πως την βγαζανε?

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Nexus 5 στη δουλειά μου για

 

- να δω τις συνταγές που τις έχω περασμένες μέσα

- να μπω youtube για να δω την εκτέλεση κάποιας συνταγής ή κάποια τεχνοτροπία

- να φωτογραφήσω τα προϊόντα που φτιάχνω

- να τσεκάρω υπόλοιπα πελατών/προμηθευτών

- να βρω πως θα πάω σε πιθανό ραντεβού μου μέσω του Google Maps

- να μιλήσω τηλεφωνικώς με προμηθευτές

 

επειδή η δουλειά μου στο 95% είναι δουλειά εργαστηρίου δεν έχω την πολυτέλεια να είμαι μπροστά σε υπολογιστή συνεχώς. Οπότε το κινητό μου λύνει τα χέρια.

 

Πριν την έλευση των smartphones φαντάζομαι ότι ο κόσμος χρησιμοποιούσε χαρτί και μολύβι. Αλλά δεν λέει κάτι αυτό. Από τη στιγμή που έχεις τη δυνατότητα να κάνεις τη ζωή σου και τη δουλειά σου ευκολότερη, οφείλεις να το κάνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ομως με τους Ελληνες.. :P

 

Kατσε τωρα. Στελνετε πχ καθε μερα αρχεια excel μεταξυ σας (διευθυντης-υπαλληλος); Οχι εσυ μονο, αυτος, καποιος, υποθετικα. Γιατι με την ευκαιρια, αν το εχετε μονο για μεηλ, πλεον οποιοδηποτε τηλεφωνο εχει αυτη τη δυνατοτητα.

 

Αλλα δεν λετε τι δουλεια κανετε, ουτε τι θα μπορουσε να ειναι αυτη η δουλεια να καταλαβω.

Εδιτ. Προστεθηκε μια δουλεια, αυτη του μαγειρα. Περιμενα καποια που θα απαιτουσε να εισαι κουστουμαρισμενος, αλλα οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενα καποια που θα απαιτουσε να εισαι κουστουμαρισμενος, αλλα οκ..

Ερώτηση-εις

Ποσο είσαι;

Ποσα χρόνια στην αγορά εργασίας εχεις;

Τι δουλειά κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θα είχε να αναφερθούν δουλειές στις οποίες χρειάζεται ένα smartphone πέραν της χρήσης του email. Ένα λαπτοπ ή νετμπουκ σίγουρα είναι πιο λογικό καθώς μπορείς να έχεις μέσα παρουσιάσεις που θες να δείξεις, εξελόφυλα, εκθέσεις και άλλα τέτοια. Στο smartphone τί ακριβώς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εδιτ. Προστεθηκε μια δουλεια, αυτη του μαγειρα. Περιμενα καποια που θα απαιτουσε να εισαι κουστουμαρισμενος, αλλα οκ..

 

Καλά αρτοζαχαροπλαστείο έχω, αλλά δε διαφέρει και πολύ. Όταν είσαι σε χώρο που «μπλέκεις» με πρώτες ύλες πιο λογικό είναι να έχεις smartphone με θήκη τύπου armor που να μην καταλαβαίνει χριστό παρά laptop. Και γενικότερα αν είσαι σε δουλειά που δεν κάθεσαι και χρειάζεσαι πρόσβαση σε data, πιο πολύ λογική έχει το smartphone παρά το laptop (δουλειές τύπου οδηγός, πωλητής, ακόμα και μηχανικός σε οικοδομή).

 

 

Ενδιαφέρον θα είχε να αναφερθούν δουλειές στις οποίες χρειάζεται ένα smartphone πέραν της χρήσης του email. Ένα λαπτοπ ή νετμπουκ σίγουρα είναι πιο λογικό καθώς μπορείς να έχεις μέσα παρουσιάσεις που θες να δείξεις, εξελόφυλα, εκθέσεις και άλλα τέτοια. Στο smartphone τί ακριβώς;

 

Προσωπικά, δεν γνωρίζω κανέναν που να κάνει παρουσιάσεις σε powerpoint or smth. Μόνο στις ταινίες το έχω δει να γίνεται αυτό. Α και σε εταιρείες-πυραμίδες. :P

 

Επίσης, σπάνια κοιτάζω mails στο κινητό. Καλά δεν συζητάμε για να στέλνω mail, ποτέ δεν το έχω κάνει από το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς ρωτάτε; Δηλαδή στις πόσες δουλειές που θα αναφερθούν θα είστε ικανοποιημένοι, στις 5 ή στις 10; Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το σκοπό της ερώτησης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο καθένας το χρησιμοποιεί όσο και όπου θέλει. Δεν νομίζω οτι έχει σημασία για ποία δουλειά το κάνει.

Παρόλα αυτά υποθέτω (κουβέντα να γίνεται) οτι στους σχεδιαστές θα ειναι χρήσιμο οπως και σε ατομα που ασχολούνται με PR,Marketing. Κλασσικά και σε meetings κτλ:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς ρωτάτε; Δηλαδή στις πόσες δουλειές που θα αναφερθούν θα είστε ικανοποιημένοι, στις 5 ή στις 10; Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το σκοπό της ερώτησης.

 

Σε προηγούμενα σχόλια αναφέρθηκε πως τα smartphones πλέον είναι εργαλείο δουλειάς. Ποιας δουλειάς όμως; Σκοπός της ερώτησης είναι να αναφερθούν κάποιες δουλειές όπου το smartphone βαράει υπερωρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση-εις

Ποσο είσαι;

Ποσα χρόνια στην αγορά εργασίας εχεις;

Τι δουλειά κανεις;

 

Οκ ειναι γνωστο οτι οταν καποιος δεν εχει επιχειρηματα, τα βαζει με τον αλλον σε προσωπικο επιπεδο.. Που κολλαει αυτο ρε φιλε?

Δεν εχω μεγαλη προυπηρεσια αλλα εχω δουλεψει αρκετες φορες σαν σερβιτορος, σαν υπαλληλος σε λιανικη, κτλ.

Εκανα μια δουλεια που εκανε και η μιση Ελλαδα, για αυτο μου φαινεται παραξενο η χρηση smartphone στην εργασια. Ειναι μια αναγκη που δεν την εχω δει πουθενα. Αν το αφεντικο σε δει να παιζεις με κινητο απολυθηκες, τελος. Αν παλι εσυ εισαι το αφεντικο, εχεις την ψευδεσθηση οτι ναι, σου "χρειαζεται", για να συνδεσαι με τις καμερες του μαγαζιου πχ και να βλεπεις απο το smartphone πως ειναι τα πραγματα στο μαγαζι. To εχω δει αυτο να γινεται, αλλα δεν ο κανονας.

 

 

Τι ακριβώς ρωτάτε; Δηλαδή στις πόσες δουλειές που θα αναφερθούν θα είστε ικανοποιημένοι, στις 5 ή στις 10; Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το σκοπό της ερώτησης.

 

Βασικα δεν θες να καταλαβεις για να μην μπεις στην κατηγορια αυτων που πηραν smart για να βλεπουν τα μεηλ τους στο.. facebook. Φοβασαι να το παραδεχτεις.

 

Βασικά ο καθένας το χρησιμοποιεί όσο και όπου θέλει. Δεν νομίζω οτι έχει σημασία για ποία δουλειά το κάνει.

Παρόλα αυτά υποθέτω (κουβέντα να γίνεται) οτι στους σχεδιαστές θα ειναι χρήσιμο οπως και σε ατομα που ασχολούνται με PR,Marketing. Κλασσικά και σε meetings κτλ :-)

 

Facebοok δηλαδη και κοινωνικα δικτυα. Δεν ειναι κακο παντως να το πεις..

 

Σε προηγούμενα σχόλια αναφέρθηκε πως τα smartphones πλέον είναι εργαλείο δουλειάς. Ποιας δουλειάς όμως; Σκοπός της ερώτησης είναι να αναφερθούν κάποιες δουλειές όπου το smartphone βαράει υπερωρίες.

 

Δεν προκειται να σου απαντησουν. Πηραν κινητο smart για να παιζουν παιχνιδακια, ομως εχουν την καλυψη οτι το κινητο τους ειναι "επαγγελματικο".

 

Βασικα δεν περιμενω να μου απαντησουν ολοι. Οσοι εχουν @@ να υποστηριξουν αυτο που πιστευουν μονο...

Ευχαριστω τον malthador διοτι η η εργασια του ηταν μια που δεν θα μου παιρνουσε απ το μυαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε μαν ρωτας γενικα ή ειδικα? 

 

Γενικα πως μπορει να χρησιμοποιησει καποιος το κινητο του για δουλεια ή ειδικα οσα μελη του insomnia μπαινουν στο Μπλα Μπλα και διαβαζουν το νημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...