Προς το περιεχόμενο

Τι θεωρείτε νορμαλ χρήση σε smartphone


Soulseeker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν έτη 2014 πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να πουλήσει μόστρα με ένα smartphone που δεν κάνει ούτε 300€; :wacko:  Εδώ οι γκόμενες έχουν iphone...Πέρα για πέρα άστοχο αυτό που λες. Υπάρχουν κάποιοι που αλλάζουν κινητό κάθε 4-5 χρόνια οπότε λογικό είναι να πάρουν ένα κάπως ακριβό κινητό που θα κρατήσει.

Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ το δικό μου με αυτό το σκεπτικό το πήρα συν ότι όταν θα θελήσω κάτι να μου το προσφέρει, γι αυτό και επέλεξα ναυαρχίδα. Υπάρχουν οι φορές που δε θα ασχοληθώ καν μαζί του αλλά υπάρχουν και οι φορές που θα το λιώσω. Αυτό σημαίνει ότι το πήρα για μόστρα;

Η μόστρα δεν είναι πάντα στο χρήμα. Όπως το είπες, είναι δυνατόν κάποιος να κυκλοφορεί εν έτη 2014 χωρίς smartphone;

Όπως κάποτε όλα τα παιδιά είχαν και από ένα ποδήλατο, μια εποχή δεν υπήρχε περίπτωση αγόρι ηλικίας 16-26 ετών να μην έχει μηχανάκι, ή να μην πηγαίνει μια φορά τη βδομάδα στα μπουζούκια κάποια άλλη εποχή, να είναι ντροπή να μην έχει δικό του αυτοκίνητο κάποια άλλα χρόνια, η σημερινή μανία είναι τα έξυπνα τηλέφωνα. Δεν έχει σημασία αν το θέλεις για δουλειά ή για προσωπική χρήση. Όταν το φορτίζεις ανά 2-3 μέρες, τότε για μόστρα το πήρες και ανετότατα ζούσες χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενταξει GreyHorse μας επιασες θελουμε να κανουμε επίδειξη.Δεν κρύβομαι αλλο. Εδω και το αγαπημενο μου κρασι . Το πινω πάντα οταν θυμάμαι οτι έχω και smartphone

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2)Το πρωί κλείνει και ανοίγει ξανά κατά τις 4 το μεσημέρι

 

Αν στις έξι μέρες το κλείνεις δέκα ώρες τη μέρα, τότε δεν σου κρατάει έξι μέρες η μπαταρία, τρεις σου κρατάει. Διαφορετικά κλείστο για κανά μήνα και μετά πες ότι σου κρατάει ένα μήνα η μπαταρία.

 

Επίσης, εφόσον κλείνεις το κινητό, τότε δεν του κάνεις νορμάλ χρήση. Του κάνεις συντηρητική χρήση και γι' αυτό σου κρατάει μια βδομάδα η μπαταρία. Το να κλείνεις τη μισή μέρα το κινητό δεν απέχει απλά από τη «νορμάλ χρήση» που έχει στο μυαλό του ο μέσος ινσόμνιακ, απέχει κι από τη «νορμάλ χρήση» που κάνει η random 15χρόνη που κατέχει smartphone μόνο για να βγάζει selfies. Τα smartphones κλείνουν μόνο όταν χρειάζεται να μπεις σε recovery για να πειράξεις το OS, ποτέ άλλοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα γιατί ξεφύγαμε ένας ένας

 

Αρχικά

 

 

@JohnConstantine πως την έχεις δει? Την πρώτη φορα το άφησα έτσι και δεν σχολίασα την "λαλακια" που είπες ότι το πήρα για μόστρα. Δεύτερη που ξεφεύγεις και μιλάς χωρίς να ξέρεις. Προς ενημέρωση σου λοιπόν η ηλικία μου είναι 7 χρονια μεγαλύτερη από την δικη σου επειδή φαίνεται ότι σε ενδιαφέρει.Δεύτερον φαίνεται ότι με γραφεις κανονικότατα γιατί αν είχες διαβάσει το post μου θα καταλάβαινες πως αντέχει. A επίσης μέχρι τον αύγουστο ήμουν από το 2009 με ένα xperia mini... αυτό για την μόστρα

 

Για τους υπολοιπους που αναρωτιούνται πως αντέχει θα σας πω λοιπόν ακριβώς γιατί από ένα καθαρά χαλαρό θέμα φτάσαμε να μιλάμε για trollies/άσχετους και μικρούς.

 

Τις φορες λοιπόν που έχει τύχει και έχει αντέξει 6 μέρες(γιατί το σύνηθες είναι 4) γίνονται τα εξής:

1)Το κινητό το βραδυ μπαίνει σε stamina mode

2)Το πρωί κλείνει και ανοίγει ξανά κατά τις 4 το μεσημέρι

3)Όσο είναι ανοιχτό γίνεται η χρήση που έχω αναφέρει

 

Και ναι έτσι αντέχει οριακά 6 μέρες.

 

Από εκεί και πέρα γενικά μιλώντας το κινητό υπηρετεί 100% τις ανάγκες μου.Το έγραψα αλλα θα το ξαναγράψω ότι όσο είμαι σπίτι ΔΕΝ ΈΧΩ ΚΑΝΈΝΑ ΛΌΓΟ να χρησιμοποιώ το smartphone πέρα από κλήσεις μιας και όλα τα αλλα τα κάνω στο PC. Όταν είμαι έξω δυστυχώς δεν είμαι από τους τύπους που θα κάθονται στο internet ή θα παίζουν με το κινητό. Προτιμώ να κάθομαι με την παρέα μου και να μιλάω ή να ακούω μουσική από το mp3 player αν πηγαίνω για δουλειές.

Και αν βρεθώ εκτος πόλης ή χώρας ή χρειαστώ να κάνω δουλειά εκτος σπιτιού τότε θα ανοίξουν και net και όλα. Θα συγχρονίσουν και μένα 3 mail account,θα ανεβάσω ότι θέλω σε dropbox και one drive,θα χρησιμοποιήσω office και θα ανοίξω χάρτες κτλ. ΑΛΛΑ ΌΤΑΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΟΎΝ.

Δεν ξέρω αν σας το χαλάω και άλλο αλλα κινητό αλλάζω σχεδόν κάθε 5 χρονια

 

A επίσης τρώω και σε εστιατόρια άμα θέλω

 

Ok? σας κάλυψα? :-(

 

EDIT: Στην αρχική ερώτηση προφανώς δεν μετράνε αυτοί που η δουλειά τους εξαρτάτε και απο το smartphone.Ειναι αυτονόητο οτι σε αυτούς ειναι λογικό να κρατάει οριακά μια μερα.

Μεγαλε εγω ξερω την εξης παριμοια. Η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε . Το να μου πηρες ενα κινητο με τοσα χρηματα για να μην κανεις τπτ αλλο απο τα βασικα για μοστρα ειναι. Και οπως ειπε και το παλικαρι πριν δεν πα να εχεις και 20 χρονια περισσοτερα η γνωμη ειναι γνωμη και ο σεβασμος σεβασμος. Τωρα αν πειραχτηκες προβλημα σου νεαρε. Συγνωμη κιολας αλλα αν ηθελες κατι πιο απλο το ειπα και πριν με 150 ευρω τα κανεις φουλ και οχι με ενα  z1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στις έξι μέρες το κλείνεις δέκα ώρες τη μέρα, τότε δεν σου κρατάει έξι μέρες η μπαταρία, τρεις σου κρατάει. Διαφορετικά κλείστο για κανά μήνα και μετά πες ότι σου κρατάει ένα μήνα η μπαταρία.

 

Επίσης, εφόσον κλείνεις το κινητό, τότε δεν του κάνεις νορμάλ χρήση. Του κάνεις συντηρητική χρήση και γι' αυτό σου κρατάει μια βδομάδα η μπαταρία. Το να κλείνεις τη μισή μέρα το κινητό δεν απέχει απλά από τη «νορμάλ χρήση» που έχει στο μυαλό του ο μέσος ινσόμνιακ, απέχει κι από τη «νορμάλ χρήση» που κάνει η random 15χρόνη που κατέχει smartphone μόνο για να βγάζει selfies. Τα smartphones κλείνουν μόνο όταν χρειάζεται να μπεις σε recovery για να πειράξεις το OS, ποτέ άλλοτε.

 

Φιλε μου εγραψα οτι το συνηθες ειναι να μου κραταει 4 μερες (το οποιο οντως συμβαινει οταν δεν το 

απενεργοποιώ ποτε). Κακος εγραψα τελικα για 6 μερες γιατι αυτο ετσι και αλλιως γινοταν τον πρωτο μηνα χρησης που δεν το επερνα στην δουλεια και απο οτι φενεται ενα νουμερο χαλασε και το τοπικ. Θα μπορουσες βεβαια απλα να απαντησεις στην ερωτηση μου οπως εκαναν ολοι οι αλλοι.Τελος δεν ειπα οτι η νορμαλ χρηση ειναι να το κλεινεις.Απλα ανέφερα τον τροπο που πετυχαινα τις 6 μερες.

 

 

Μεγαλε εγω ξερω την εξης παριμοια. Η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε . Το να μου πηρες ενα κινητο με τοσα χρηματα για να μην κανεις τπτ αλλο απο τα βασικα για μοστρα ειναι. Και οπως ειπε και το παλικαρι πριν δεν πα να εχεις και 20 χρονια περισσοτερα η γνωμη ειναι γνωμη και ο σεβασμος σεβασμος. Τωρα αν πειραχτηκες προβλημα σου νεαρε. Συγνωμη κιολας αλλα αν ηθελες κατι πιο απλο το ειπα και πριν με 150 ευρω τα κανεις φουλ και οχι με ενα  z1

Οκ παππου εισαι αλλου για αλλου. Οτι θες καταλαβαινεις. Θα κανω τον κοπο να σου απαντησω μια τελευταια φορα αν και το αποτελεσμα θα ειναι πιθανοτατα το ιδιο. Πρωτον το παλικαρι που υποστηριζεις μιλησε για 20 χρονια χρησης οχι ηλικιας. Δευτερον αυτος που δεν σέβεται τοση ωρα εισαι εσυ. Πρωτα εκφραζεσαι προσβλητικα χωρις να εχεις διαβασει καν το post μου και χωρις να με ξερεις καν αποφασιζεις οτι παιρνω κατι για μοστρα .Και στην συνεχεια υποστηριζεις οτι τρολαρω και οτι προφανως ειμαι καποιο ασχετο πεδαρελι την στιγμη που εγω δεν εκφραστηκα σε καμια περιπτωση ασχημα προς εσενα οπως και σε κανενα εδω. Θες να σε παρω και στα σοβαρα μετα απο αυτο; Το ποσα εδωσα δεν σε αφορα.Ουτε καν ξερεις ποσα βγαζω. Αν και να μιλαμε για αγορα 300 κατι ευρώ σαν λαθος την στιγμη που παρα πολλα ατομα δινουν 500αρες και 700αρες για κινητα που τα χρησiμοποιουν λιγοτερο απο μενα ειναι γελοιο. Απορω επισης που ειδες να γραφω οτι ηθελα κατι πιο απλο. Πηρα ακριβως αυτο που χρειαζόμουν (μετα απο 1 χρονο ψαξιματος μεχρι να βρω το καταλληλο) σου αρεσει δεν σου αρεσει. 

Δεν εχω να αναφέρω τπτ αλλο ολα εχουν γραφτεί απο εμενα και τον Panos2171 αλλά κάνετε οτι δεν τα βλέπετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φιλε μου εγραψα οτι το συνηθες ειναι να μου κραταει 4 μερες (το οποιο οντως συμβαινει οταν δεν το 

απενεργοποιώ ποτε). Κακος εγραψα τελικα για 6 μερες γιατι αυτο ετσι και αλλιως γινοταν τον πρωτο μηνα χρησης που δεν το επερνα στην δουλεια και απο οτι φενεται ενα νουμερο χαλασε και το τοπικ. Θα μπορουσες βεβαια απλα να απαντησεις στην ερωτηση μου οπως εκαναν ολοι οι αλλοι.Τελος δεν ειπα οτι η νορμαλ χρηση ειναι να το κλεινεις.Απλα ανέφερα τον τροπο που πετυχαινα τις 6 μερες.

 

Δεν είναι σαφής η ερώτησή σου για να την απαντήσω.

 

Σε ενδιαφέρει να μάθεις ποιά είναι η χρήση που κάνω εγώ στο κινητό μου, άσχετα με το αν τη θεωρώ νορμάλ ή όχι;

Σε ενδιαφέρει να μάθεις ποιά είναι η χρήση που θεωρώ εγώ νορμάλ για το μέσο χρήστη, άσχετα με τη χρήση που κάνω εγώ στο κινητό μου;

Αν η ερώτησή σου είναι η δεύτερη, τότε ποιόν θεωρείς μέσο χρήστη; Τον μέσο ινσόμνιακ; Τη random 15χρονη που βγάζει selfies; Τον 65χρονο συνταξιούχο; Τον 40χρονο επιχειρηματία;

 

Το point μου είναι ότι δεν υπάρχει «νορμάλ χρήση» γιατί δεν υπάρχουν νορμάλ ανάγκες και νορμάλ γούστα. Υπάρχουν διαφορετικές χρήσεις, γιατί υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικά γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγραψα οτι το συνηθες ειναι να μου κραταει 4 μερες (το οποιο οντως συμβαινει οταν δεν το 

απενεργοποιώ ποτε). Κακος εγραψα τελικα για 6 μερες γιατι αυτο ετσι και αλλιως γινοταν τον πρωτο μηνα χρησης που δεν το επερνα στην δουλεια και απο οτι φενεται ενα νουμερο χαλασε και το τοπικ. Θα μπορουσες βεβαια απλα να απαντησεις στην ερωτηση μου οπως εκαναν ολοι οι αλλοι.Τελος δεν ειπα οτι η νορμαλ χρηση ειναι να το κλεινεις.Απλα ανέφερα τον τροπο που πετυχαινα τις 6 μερες.

 

 

Οκ παππου εισαι αλλου για αλλου. Οτι θες καταλαβαινεις. Θα κανω τον κοπο να σου απαντησω μια τελευταια φορα αν και το αποτελεσμα θα ειναι πιθανοτατα το ιδιο. Πρωτον το παλικαρι που υποστηριζεις μιλησε για 20 χρονια χρησης οχι ηλικιας. Δευτερον αυτος που δεν σέβεται τοση ωρα εισαι εσυ. Πρωτα εκφραζεσαι προσβλητικα χωρις να εχεις διαβασει καν το post μου και χωρις να με ξερεις καν αποφασιζεις οτι παιρνω κατι για μοστρα .Και στην συνεχεια υποστηριζεις οτι τρολαρω και οτι προφανως ειμαι καποιο ασχετο πεδαρελι την στιγμη που εγω δεν εκφραστηκα σε καμια περιπτωση ασχημα προς εσενα οπως και σε κανενα εδω. Θες να σε παρω και στα σοβαρα μετα απο αυτο; Το ποσα εδωσα δεν σε αφορα.Ουτε καν ξερεις ποσα βγαζω. Αν και να μιλαμε για αγορα 300 κατι ευρώ σαν λαθος την στιγμη που παρα πολλα ατομα δινουν 500αρες και 700αρες για κινητα που τα χρησiμοποιουν λιγοτερο απο μενα ειναι γελοιο. Απορω επισης που ειδες να γραφω οτι ηθελα κατι πιο απλο. Πηρα ακριβως αυτο που χρειαζόμουν (μετα απο 1 χρονο ψαξιματος μεχρι να βρω το καταλληλο) σου αρεσει δεν σου αρεσει. 

Δεν εχω να αναφέρω τπτ αλλο ολα εχουν γραφτεί απο εμενα και τον Panos2171 αλλά κάνετε οτι δεν τα βλέπετε.

Δεν μπορω να κλτβω το λογο που τρελενεσαι. Η γνωμη μου να στο πω πολυ απλα ειναι οτι αν πηρες ενα κινητο για fb τηλ sms surfarisma σου λεω οτι πολυ απλα μπορουσες να το κανεις με πιο λιγα λεφτα. Πες ασε τη φιγουρα ειναι λαθος εκφραση. Τωρα αν πιστευεις οτι σε προσβαλα τι να πω. Φορουμ ειναι συζητησεις κανουμε. Αν παρεξηγιεσαι τοσο απλα τι να πω. Εχω ακουσει και πολυ χειροτερα και πολυ πιο περιεργα και δεν εχω κανει ετσι. Αντιθετως γελασα και εγω. Τωρα τα περι παππουδες εγω τα ακουω καπως αλλιοτικα. 

 

Υ.Γ Νορμαλ χρηση σε smartphone δεν υπαρχει. Οποτε τσαμπα το εχεις ανοιξει το θεματακι και μου φαινεται εσυ δεν κτλβαινεις που το παμε. Διοτι το εχουμε επαναλαβει εδω μεσα ποσες φορες. Αν δεν σου αρεσουνε οι απαντησεις μου μπορεις να τις αγνοησεις. Και οπως λες στην αρχη μου φανηκε πολυ υπερβολικο το 6 ημερες. Δεν ειμαι γνωστης μπαταριας και του συγκεκριμενου κινητου αλλα 6 ημερο ειναι καπως. Οποτε λογικο μου φανηκε να το θεωρησω οτι το θεμα το ανοιξες απλα για να δημιουργησεις αντιφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόστρα δεν είναι πάντα στο χρήμα. Όπως το είπες, είναι δυνατόν κάποιος να κυκλοφορεί εν έτη 2014 χωρίς smartphone;

Eγω :P

Βασικα πρωτα θελω να βαρεθω μεχρι αηδιας ολα τα παλια μοντελα που κυκλοφορησαν χρονια πριν, και μετα θα παρω smart της ταξης 300+ ωστε να το κρατησω πανω απο δυο χρονια πχ. Εδω και περιπου δυο χρονια αλλαζω κινητο καθε μηνα που παιρνω απο αγγελιες κτλ. Το sony ericsson w995 ηταν το τελευταιο μοντελο που ειχα αγορασει απο καταστημα το 2009. Πιστευω ηταν το καλυτερο dumb phone που ειχε και smart στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σαφής η ερώτησή σου για να την απαντήσω.

 

Σε ενδιαφέρει να μάθεις ποιά είναι η χρήση που κάνω εγώ στο κινητό μου, άσχετα με το αν τη θεωρώ νορμάλ ή όχι;

Σε ενδιαφέρει να μάθεις ποιά είναι η χρήση που θεωρώ εγώ νορμάλ για το μέσο χρήστη, άσχετα με τη χρήση που κάνω εγώ στο κινητό μου;

Αν η ερώτησή σου είναι η δεύτερη, τότε ποιόν θεωρείς μέσο χρήστη; Τον μέσο ινσόμνιακ; Τη random 15χρονη που βγάζει selfies; Τον 65χρονο συνταξιούχο; Τον 40χρονο επιχειρηματία;

 

Το point μου είναι ότι δεν υπάρχει «νορμάλ χρήση» γιατί δεν υπάρχουν νορμάλ ανάγκες και νορμάλ γούστα. Υπάρχουν διαφορετικές χρήσεις, γιατί υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικά γούστα.

 

Οσοι απάντησαν, απάντησαν στο πρωτο το οποιο και εννοω. Αλλιως θα εγραφα "τι θεωρείτε νορμάλ χρήση για το μεσο χρήστη" κατι που συμφωνώ οτι δεν θα ειχε νοημα και θα κατέληγε ακριβώς οπως το θέτεις. Αν θες λοιπον μπορεις πεις :)

 

Δεν μπορω να κλτβω το λογο που τρελενεσαι. Η γνωμη μου να στο πω πολυ απλα ειναι οτι αν πηρες ενα κινητο για fb τηλ sms surfarisma σου λεω οτι πολυ απλα μπορουσες να το κανεις με πιο λιγα λεφτα. Πες ασε τη φιγουρα ειναι λαθος εκφραση. Τωρα αν πιστευεις οτι σε προσβαλα τι να πω. Φορουμ ειναι συζητησεις κανουμε. Αν παρεξηγιεσαι τοσο απλα τι να πω. Εχω ακουσει και πολυ χειροτερα και πολυ πιο περιεργα και δεν εχω κανει ετσι. Αντιθετως γελασα και εγω. Τωρα τα περι παππουδες εγω τα ακουω καπως αλλιοτικα. 

 

Υ.Γ Νορμαλ χρηση σε smartphone δεν υπαρχει. Οποτε τσαμπα το εχεις ανοιξει το θεματακι και μου φαινεται εσυ δεν κτλβαινεις που το παμε. Διοτι το εχουμε επαναλαβει εδω μεσα ποσες φορες. Αν δεν σου αρεσουνε οι απαντησεις μου μπορεις να τις αγνοησεις. Και οπως λες στην αρχη μου φανηκε πολυ υπερβολικο το 6 ημερες. Δεν ειμαι γνωστης μπαταριας και του συγκεκριμενου κινητου αλλα 6 ημερο ειναι καπως. Οποτε λογικο μου φανηκε να το θεωρησω οτι το θεμα το ανοιξες απλα για να δημιουργησεις αντιφασεις.

Αρα παραδεχεσαι οτι καταλαβες λαθος τις προθεσεις του τοπικ γι αυτο και προφανως εβγαλες λαθος συμπερασματα. Γι αυτο και τρελαίνομαι οπως λες.Γιατι πραγματικα τα πηρες ολα στραβα και με "εκραξες" και απο πανω. Αν εδινα 300€ για να σερφαρω και να μπαινω FB τοτε ναι μαλλον βλακας θα ημουν. Δεν το πηρα γι αυτο ομως. Μπορεις να το δεχτεις; καλως αλλιως τι κανουμε δεν πειραζει. Τις απαντησεις σου θα τις αγνοούσα οσο ηταν σε φιλικα πλαισια.Δυστυχως δεν ηταν.

Οσο για το παππους...ε με ειπες νεαρο ειπα να σε πω παππου ;P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθένας κάνει κουμάντο στις τσέπες και τις ανάγκες του. Ποιοι είστε εσείς που κρίνετε και θα αποφασίσετε τι θα πρέπει να πάρει ο άλλος; Επίσης ας μην ξεχνάμε και το θέμα της εμφάνισης . Μπορεί να ταν το μόνο που του άρεσε σχεδιαστικά, είχε την άνεση να δώσει 300€ και το πήρε. Έλεος είστε μερικοί...

Το δικό μου αυτή τη στιγμή έχει 40% μπαταρία με 2.5 ημέρες λειτουργίας και περίπου 2 ώρες οθόνη. Το πρωί είμαι στη δουλειά, το απόγευμα σπίτι, πρέπει ντε και καλά να το χρησιμοποιήσω για να λέω ότι του κάνω σωστή χρήση ή έπρεπε να πάρω ένα με 100€; Ότι θέλετε λέτε μου φαίνεται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οσοι απάντησαν, απάντησαν στο πρωτο το οποιο και εννοω. Αλλιως θα εγραφα "τι θεωρείτε νορμάλ χρήση για το μεσο χρήστη" κατι που συμφωνώ οτι δεν θα ειχε νοημα και θα κατέληγε ακριβώς οπως το θέτεις. Αν θες λοιπον μπορεις πεις :)

 

Άλλο ερώτημα όμως είναι αυτό κι άλλο αυτό που διατυπώνεις στο αρχικό σου ποστ. :)

 

Ενιγουέι, η καθημερινή χρήση που κάνω εγώ στο κινητό μου περιλαμβάνει και βιντεοκλήσεις σε Skype/Viber, περιλαμβάνει και Google Maps, περιλαμβάνει όλη μέρα ανοιχτό 4G και 5 GHz Wifi, περιλαμβάνει internet για να βρίσκω γρήγορα πληροφορίες επάνω στη δουλειά μου, περιλαμβάνει περιστασιακή χρήση Dropbox και Excel. Μ' αυτά και μ' αυτά φτάνω στο σπίτι το απόγευμα με ένα 10-15% μπαταρία όπου αναγκάζομαι να το φορτίσω για να ακούσω μουσική στο Spotify και για να streamάρω παιχνίδια από το PC στο κινητό μου πριν κοιμηθώ. Προφανώς, μένει όλη νύχτα στην φόρτιση και δεν κλείνει ποτέ.

 

Είναι αυτονόητο ότι δεν θεωρώ τη χρήση που κάνω εγώ νορμάλ. Την θεωρώ μάλλον εξεζητημένη.

 

 

 

Καθένας κάνει κουμάντο στις τσέπες και τις ανάγκες του. Ποιοι είστε εσείς που κρίνετε και θα αποφασίσετε τι θα πρέπει να πάρει ο άλλος; Επίσης ας μην ξεχνάμε και το θέμα της εμφάνισης . Μπορεί να ταν το μόνο που του άρεσε σχεδιαστικά, είχε την άνεση να δώσει 300€ και το πήρε. Έλεος είστε μερικοί...

Το δικό μου αυτή τη στιγμή έχει 40% μπαταρία με 2.5 ημέρες λειτουργίας και περίπου 2 ώρες οθόνη. Το πρωί είμαι στη δουλειά, το απόγευμα σπίτι, πρέπει ντε και καλά να το χρησιμοποιήσω για να λέω ότι του κάνω σωστή χρήση ή έπρεπε να πάρω ένα με 100€; Ότι θέλετε λέτε μου φαίνεται...

 

Η τσέπη του καθενός είναι δική του για να την ορίζει όπως την θέλει.

 

Αλλά όπως και να το κάνουμε είναι λίγο κρίμα να παίρνεις κινητό με 700 ευρώ για να μπαίνεις facebook και να τραβάς selfies. Πάει στράφι ο επεξεργαστής, η μνήμη και τα imba specs. Με τον ίδιο τρόπο που θα ήταν κρίμα να πάρεις R8 για να πήγαινεις από το σπίτι στη δουλειά και πάλι πίσω. Δε βρίσκεις;

 

^^Δεν αναφέρομαι στον OP, γενικότερο συμπέρασμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω φιλε Malthador να διαφωνεί κανείς με την τελευταία σου παράγραφο :) Αν και δυστυχώς νομίζω οτι αρκετοί, αν οχι οι περισσότεροι, αυτό κάνουν :/

 

Anyway οπως ανέφερα στην αρχη του θεματος την χρηση που γραφετε οι περισσοτεροι την κανω και εγω αλλα οταν ειμαι εξω για δουλεια ή ειμαι εκτος πολης/χωρας. Απο οτι βλεπω οι περισσοτεροι κανετε αυτη την χρηση επειδη ή την χρειαζεστε ακομα και οταν στην δουλεια σας ή ειστε συχνα εξω μεχρι αργα. Αυτο που μου κανει εντυπωση για τους υπολοιπους ειναι οτι οσο είστε σπιτι το pc δεν το χειρίζεστε; Γιατι εμενα οπως εγραψα αυτος ειναι και ο λογος που το κινητό αντέχει. Οσο ειμαι μεσα κατα 90% τα κανω ολα στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι λετε οτι το smartpphone σας το χρειαζεστε για την "δουλεια" σας, τι δουλεια ακριβως κανετε??

 

Πριν την υπαρξη των κινητων, πως την βγαζαν οι υπαλληλοι της εταιρειας που δουλευετε?

 

Μηπως η αναγκη να βλεπεις συνεχως τα email σου πχ, ειναι μια αναγκη που δεν ειναι οντως αναγκητη δουλειας;

Γιατι να επικοινωνεις με emails και οχι τηλεφωνικως; Βασικα οχι, απαντηστε πρωτα στο πρωτο ερωτημα. Πριν τα κινητα(1990 πχ), οι εταιριες σας πως την βγαζανε?

 

Y.G.:Tα smartphones αρχισαν να κανουν τα πρωτα τους βηματα το 1999-2000, οπως το nokia 9xxxx communicator . Πολυδιαφημιστηκαν ως ενα εργαλειο που θα μπορεις βασικα να διαχειριζεσαι emails και προβολη office εφαρμογων,

2006413151846435.png

 

Αλλα ακομα και το 2005 πχ, τα περισσοτερα smartphones ειχαν μπαταρια για τον Πucho, οποτε η δικαιολογια του λειπω ολη μερα απο το σπιτι (χωρις φορτιστη) δεν ισχυει. Ηταν εφικτη η χρηση smartphones τοτε, για επαγγελματικους λογους; Γινεται εφαρμογη τους για επαγγελματικους λογους σημερα, στα αληθεια ομως; Τι δουλεια κανουν ολοι αυτοι που εχουν αυτη τη δικαιολογια κολλημενη στη γλωσσα τους; Δικηγοροι, ασφαλιστες, περιπτεραδες; Η μηπως developers που φτιαχνουν εφαρμογες για κινητα?....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...