Προς το περιεχόμενο

Τι θεωρείτε νορμαλ χρήση σε smartphone


Soulseeker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Spect, μαλ@κια ειπες. Φανταζεσαι τους δημοσιους υπαλληλους με smartphone να σε εξυπηρετουν; Ειναι δυσχρηστο και αβολο. Οπως ειπε και ενας πιο πανω καλυτερα να εχεις ενα netbook /laptop /tab, για τη δουλεια σου παρα το κινητο. Δε στεκει. Πας ενα βημα πισω στη τεχνολογια.

 

 

Αρχικα μαθε να μιλας και να κανεις συζητηση. Στο θεμα μας! 

Διαβασες το κομματι που λεω οτι ΟΠΟΥ μπορει να μας βοηθησει ειναι καλο να τη χρησιμοποιουμε?

Προφανως ο δημοσιος υπαλληλος στο κομματι της δουλειας του δεν χρειαζεται smartphone αλλα χρειαζεται υπολογιστη! (δεν ειπα ποτε να αντικαταστησεις υπολογιστες με κινητα!) Οποτε μαθε να διαβαζεις και να κατανοεις και εν τελει να μιλας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε διάφορες εταιρίες (πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών σίγουρα) είσαι υποχρεωμένος ή έστω είναι βολικό να χεις smartphone ώστε τις ώρες που δεν είσαι μπροστά στο pc να ενημερώνεσαι για τα email που σε αφορούν.

Να ξέρεις για το νέο meeting που χεις σε Χ ώρες ενώ βρίσκεσαι σε κάποιο άλλο meeting εκτός γραφείου, να πληροφορηθείς ότι το Y deliverable που περίμενες έφτασε, οπότε θα πρέπει να ενημερώσεις τον Μήτσο να ξέρει τι θα κάνει / πού θα πάει το πρωί, να ανοίξεις το excelόφυλο που στειλε ο πελάτης για να δεις τι ζητάει κλπ

 

Επίσης ξέρω λογιστή που χει περασμένο όλο το πελατολόγιο, σημειώσεις, ραντεβού κλπ σε smartphone. Όταν είναι στην εφορία, τράπεζα ή αλλού είναι χρήσιμο να χει όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί στην τσέπη του και να χει πρόσβαση σ αυτές σ ένα λεπτό.

 

Οπότε ναι, μια τέτοια συσκευή είτε επιβάλλεται είτε βοηθάει σε κάποια επαγγέλματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ δεν έχω καταλάβει τι περιμένουν να ακούσουν αυτοί που διερρωτόνται με ποιόν τρόπο χρησιμεύουν τα smartphones στα διάφορα επαγγέλματα. Ότι χειρίζεσαι τίποτα ρομποτικά μηχανήματα από το κινητό ξέρω 'γω, αλά Τζέιμς Μποντ;

 

Smartphone είναι, αυτά που περιμένετε να κάνει θα κάνει: θα βγάλει φωτογραφίες, θα ανοίξει excel και pdf, θα οργανώσει νοικοκυρεμένα τα contacts σου, θα βάλεις πρόγραμμα παραγγελιοληψίας και τιμολόγησης στην χειρότερη περίπτωση. Τα smartphones στα διάφορα επαγγέλματα βοηθούν με τον τρόπο που θα περιμένει κανείς να βοηθούν, δεν χρειάζεται καμιά τρελή φαντασία.

 

Σε κάποια επαγγέλματα βολεύουν περισσότερο, σε κάποια άλλα λιγότερο, σε κάποια καθόλου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα ρε Malthador, πολύς κομπλεξισμός έχει πέσει σ'αυτό το θρεντ χωρίς λόγο!

Και για να μιλήσω και προσωπικά, το smartphone μου το χρειάζομαι κι εγώ για τη δουλειά γιατί ανα πάσα στιγμή μπορώ να ανοίξω dictionary/thesaurus π.χ. στο ιδιαίτερο με την μαθήτριά μου και ν'ακούσουμε και την προφορά της λέξης κλπ. (με το 3G το audio της λέξης γιατί κατά τ'άλλα το λεξικό λειτουργεί και offline). Ή ν'ανοίξω το PDF που έχω αποθηκευμένο με writing topics και να δώσω επί τόπου κάποιο απ'αυτά στους μαθητές μου για homework. Ή ακόμα και να τους στείλω project work/homework και μέσω Viber άμα γουστάρω. Ή να χρησιμοποιώ το smartphone και ως agenda για τα μαθήματα, τα seminars και 1002 πράγματα ακόμη.
Σόρρυ αλλά πριν τα smartphones δεν μπορούσα να κάνω όλα τα παραπάνω.

 

Και όχι, δεν είναι ίδια φάση τα προπολεμικά MMS που η χρέωσή τους ήταν στο θεό με το να στέλνει κάποιος διάφορα αρχεία μέσω 3G/WiFi και Viber.

Τα smartphones κάνουν την καθημερινότητά μας πιο εύκολη, πιο οργανωμένη και βοηθάνε προφανώς σε διάφορα επαγγέλματα λίγο ως πολύ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και σε μενα που πρακτικά στην δουλειά μου δεν χρειάζεται με εχει βολεψει σε μερικες περιπτωσεις. Οπως πχ στις διαφορες συγχωνεψεις που επρεπε να ειμαι σε αλλα γραφεια/κτηρια και επρεπε να δω συγκεκριμενα mail ή να καλεσω ταξι με το taxibeat. Αλλα κυριως σε βοηθαει στη καθημερινότητα σου,οπως εχω γραψει εγω και πολλοί αλλοι, όταν σου χρειαστεί. Πριν 2 εβδομαδες ημουν εξωτερικο για δουλεια-διακοπες (τα βολεψα και τα 2 :P) . Το γεγονος οτι ειχα μονιμα ανοιχτα viber/skype, έβρισκα οτι ηθελα με google maps/tripadvisor και έκλεισα αεροπορικα εισιτήρια/check in ενω ήμουν στο τραίνο δεν νομίζω οτι με χάλασε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το παράδειγμα που λέω κάνει δουλειές σε σπίτια Γάλλων (έχουν εξοχικό στο νησί και μένουν μόνιμα Γαλλία) και οι τύποι πχ μπορεί να θέλουν να χτίσουν μια πέργολα. Φυσικά και θέλουν να δουν την πρόοδο των εργασιών γιατί πρέπει να σε πληρώσουν. Δεν είναι χρήσιμο το σμαρτ στην προκείμενη ας πούμε πως το βλέπεις;

Φωτογραφία επισύναψη και τέλος. σιγά μην μπλέκεις με φωτογραφικές καλώδια usb κλπ κλπ.

άρα δε μιλάς για οικοδομικές εργασίες. μάλλον μερεμέτια ήθελες να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σίγουρη ότι δεν έχεις ιδέα περί τίνος προκειται.

Έγινε μια ερώτηση για επαγγέλματα σας απαντάμε αναλυτικά και εσείς είστε οχι πρέπει να πάρει κάμερα των 1000 ευρώ να φωτογράφισει μια πέργκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...