Προς το περιεχόμενο

Τι θεωρείτε νορμαλ χρήση σε smartphone


Soulseeker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας πολλά θέματα και απαντήσεις εδώ μέσα συνεχώς βλέπω το “μου κρατάει 1-1,5 μέρα με normal χρήση” Τι σκ@τ@ voρμαλ χρήση κάνετε που σας κρατάει 1-1,5 μέρα; :P

Τι θεωρείτε γενικώς νορμάλ χρήση;

Γιατί εγώ έχω το Z1 Compact και είτε έχει σούπερ μπαταρία(αμφιβάλω) είτε υπάρχει τεραστία διαφορά στην νορμάλ χρήση μου μιας και μου κρατάει 4-6 μέρες :P

 

Για πείτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Normal χρήση είναι όταν χρησιμοποιείς τουλάχιστον 1-1,5 ώρα για περιήγηση στο internet ή γύρω στις 2-3 ώρες με ανοικτή οθόνη και κλήσεις φυσικά και στις δυο περιπτώσεις.

 

Άμα σου κρατάει τόσο η μπαταρία τότε δεν κάνεις normal χρήση για smartphone αλλά το χρησιμοποιείς μόνο για κλήσεις. Όταν κάποιος αγοράζει smartphone θεωρείτε φυσικό να το χρησιμοποιεί και για άλλες λειτουργίες εκτός τηλεφώνου.

 

Δεν λέω ότι όποιος δεν κάνει τα παραπάνω δεν είναι normal χρήστης. Απλά στη σημερινή εποχή έχει καθιερωθεί η χρήση των smartphone να είναι περίπου τόσο. Βέβαια ο καθένας μπορεί να θεωρεί normal λιγότερες ή περισσότερες απο τις αναφερθείσες ώρες. Άλλα ο μέσος όρος πιστεύω είναι κάπου εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το χρησιμοποιείς περισσότερο σαν κινητό(κλήσεις, sms) παρά σαν smartphone για να σου φτάνει 6 μέρες

Για άλλους η normal χρήση είναι μονίμως ανοιχτά 3G και wifi να συγχρονίζουν email κ.λπ, αρκετό σερφάρισμα, μουσική, κάνα παιχνιδάκι....ε το βράδυ θα θέλει φόρτιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γι'αυτο εβαλα "θεωρειτε" και οχι "θεωρειται" :P Ωστε να μου πειτε εσεις τι θεωρειτε οτι ειναι. Γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει γενικη ερμηνεια.

 

Η αλήθεια ειναι ότι ρωτώ αλλά εγώ δεν είπα οπότε:

 

Η χρήση που κάνω και θεωρώ νορμάλ είναι (προφανώς) κλήσεις και sms.Internet στο σπίτι μόνο αν χρειάζεται για κάποιο application και ιντερνετ έξω αν χρειάζομαι κάποια πληροφορία ή διαδρομή. Μουσική δεν θα ακούσω σχεδόν ποτέ από το κινητό μιας και έχω mp3 player. Επίσης αν είμαι σπίτι δεν έχω κανένα λόγω να ανοίξω το wifi/3G (εκτός από τις παραπάνω περιπτώσεις) αφού έχω τον υπολογιστή.

Τέλος δεν παίζω παιχνίδια. Αυτά επίσης στο pc

 

Στο εξωτερικό όμως που έκανα συχνή χρήση των παραπάνω μου κράταγε 2 μέρες.

 

Οπότε αν εξαιρέσω τα παιχνίδια που σίγουρα κάποιοι θα τα έχουν στην κανονική χρήση. Τα υπόλοιπα ; Είστε τόσο συχνά έξω ή σπίτι το pc το έχετε διακοσμητικο; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Οπότε αν εξαιρέσω τα παιχνίδια που σίγουρα κάποιοι θα τα έχουν στην κανονική χρήση. Τα υπόλοιπα ; Είστε τόσο συχνά έξω ή σπίτι το pc το έχετε διακοσμητικο; :P

 

Είμαι έξω όλη μέρα (δουλειά κλπ) και αν θες να χαζολογήσεις σπίτι στα γρήγορα, το κινητό/tablet απ τον καναπέ είναι πιο βολικό απ την καρέκλα του γραφείου. Αν το χρησιμοποιήσω σαν κινητό, στο τέλος της μέρας έχω 90% μπαταρία, αν κάνω normal χρήση 75%, αν παίξω παραπάνω απ το συνηθισμένο 50-60%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στη δική μου συνηθισμένη χρήση περιλαμβάνεται και YouTube στο κρεβάτι πριν με πάρει ο ύπνος. Καταλαβαίνεις τι κάνει αυτό στην μπαταρία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα για εμενα ειναι τηλεφωνα sms facebook youtube σπανιως καμια φωτογραφια και youtube. Το θεμα ειναι 

αλλοι παιζουνε παιχνιδια και καιγονται αλλη απλα μονο sms και τηλ, αλλοι αυτα που σου αναφερω εγω. Γιατι δεν μας λες εσυ τι χρηση κανεις να σου πουμε αν το χρησιμοποιεις καλα η οχι? Διοτι Z1 εχεις οχι ενα smartphone των 150 που μπορεις να κανεις ακριβως τα ιδια. Κατι μου λεει οτι εχεις παρει ενα κινητο για φιγουρα και δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις παραπανω απο αυτα που ανεφερα.

 

Υ.Γ υπαρχουνε και αλλα που εχω ακουσει αλλα περιμενω τα δικα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νορμαλ χρηση για μενα, ειναι  απο το πρωι μεχρι το βραδυ που γυριζω σπιτι,

 

ανοιχτο

 

4G, wifi, bt, συγχρονισμος 4 email, Facebook, Twitter, 

 

Κλησεις κανα 4-5 ωρες…. 

 

sms , χανω το λογαριασμο….. :-(

 

Ολο και καμια φωτογραφια θα βγαλω.

 

 

Hardcore χρηση για μενα ειναι ολα τα παραπανω + καψιμο σε games.

 

:-D

 

 

Παντως την μερα μου την βγαζει και φτανω στο σπιτι με 5-10% μπαταρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν μας λες εσυ τι χρηση κανεις να σου πουμε αν το χρησιμοποιεις καλα η οχι? Διοτι Z1 εχεις οχι ενα smartphone των 150 που μπορεις να κανεις ακριβως τα ιδια. Κατι μου λεει οτι εχεις παρει ενα κινητο για φιγουρα και δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις παραπανω απο αυτα που ανεφερα.

 

Υ.Γ υπαρχουνε και αλλα που εχω ακουσει αλλα περιμενω τα δικα σου

 

@JohnConstantine

 

1)Εχω γραψει τι χρηση κανω

2)Δεν ρωταω να μου πειτε τι χρηση να του κανω. Μια χαρα ξερω να το χρησιμοποιω και κανω σχεδον τα παντα με το κινητο μου.Ευχαριστω :P Απλα η παραπανω και εξιδικευμενη χρηση που υπονοεις εσυ δεν μου χρειαζεται καθημερινα (το γιατι το αναφερω στην χρηση που το κανω). Γι αυτο και λεω "νορμαλ" χρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νορμαλ χρηση για μενα, ειναι  απο το πρωι μεχρι το βραδυ που γυριζω σπιτι,

 

ανοιχτο

4G, wifi, bt, συγχρονισμος 4 email, Facebook, Twitter, 

Κλησεις κανα 4-5 ωρες…. 

sms , χανω το λογαριασμο….. :-(

Ολο και καμια φωτογραφια θα βγαλω.

Hardcore χρηση για μενα ειναι ολα τα παραπανω + καψιμο σε games.

Παντως την μερα μου την βγαζει και φτανω στο σπιτι με 5-10% μπαταρια.

 

Αυτο ρε φιλε Unabomber δεν ειναι νορμαλ χρηση. ΕΙπαμε, εχουν και 4G τα κινητα, οχι για να τα εχουμε μονιμα ανοιχτα καθε ωρα, ουτε φυσικα το wifi. Το γαματε το κινητο ετσι. Αλλα απ την αλλη τα θελει και ο κωλος μας αφου καθε χρονο αλλαζουμε κινητο. Εχουμε και τον υπερκαταναλωτισμο απ την αλλη να μας τρολαρει με καινουρια προιοντα με ελαχιστες διαφορες απ τα περσινα, κτλ.

 

Αλλα εχεις δικιο σε αυτο με τα παιχνιδια. Οταν καποιος παιζει παιχνιδια συνεχεια απο το κινητο, αυτο δεν ειναι νορμαλ χρηση.

Επισης μου την σπανε κατι ατομα προσωπικα (συγγενεις), που για να ακουσουν μουσικη απο το κινητο μπαινουν στο Youtube! Ξερω ατομο που δεν εχει ουτε ενα mp3 δικο του στο κινητο(lumia), και μονιμως στο ιντερνετ. (οχι για ιντερνετικο  ραδιοφωνο)

 

Εγω οσα κινητα android απεκτησα τελευταια (της κατηγοριας των 150 ευρω και κατω) απο αγγελιες, ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με την μπαταρια. Εκανα πανω του οτι θα εκανα και με το sony ericsson aino οσοι το γνωριζετε, οπως μουσικη καμερα κλησεις μυνηματα και λιγο ιντερνετ. Αλλα τα δεδομενα και το wifi τα ενεργοποιουσα μονο οταν τα χρειαζομουν (το πολυ μια ωρα τη μερα) και ημουν εκτος σπιτιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ρε φιλε Unabomber δεν ειναι νορμαλ χρηση. ΕΙπαμε, εχουν και 4G τα κινητα, οχι για να τα εχουμε μονιμα ανοιχτα καθε ωρα, ουτε φυσικα το wifi. Το γαματε το κινητο ετσι. Αλλα απ την αλλη τα θελει και ο κωλος μας αφου καθε χρονο αλλαζουμε κινητο. Εχουμε και τον υπερκαταναλωτισμο απ την αλλη να μας τρολαρει με καινουρια προιοντα με ελαχιστες διαφορες απ τα περσινα, κτλ.

 

Αλλα εχεις δικιο σε αυτο με τα παιχνιδια. Οταν καποιος παιζει παιχνιδια συνεχεια απο το κινητο, αυτο δεν ειναι νορμαλ χρηση.

Επισης μου την σπανε κατι ατομα προσωπικα (συγγενεις), που για να ακουσουν μουσικη απο το κινητο μπαινουν στο Youtube! Ξερω ατομο που δεν εχει ουτε ενα mp3 δικο του στο κινητο(lumia), και μονιμως στο ιντερνετ. (οχι για ιντερνετικο  ραδιοφωνο)

 

Εγω οσα κινητα android απεκτησα τελευταια (της κατηγοριας των 150 ευρω και κατω) απο αγγελιες, ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με την μπαταρια. Εκανα πανω του οτι θα εκανα και με το sony ericsson aino οσοι το γνωριζετε, οπως μουσικη καμερα κλησεις μυνηματα και λιγο ιντερνετ. Αλλα τα δεδομενα και το wifi τα ενεργοποιουσα μονο οταν τα χρειαζομουν (το πολυ μια ωρα τη μερα) και ημουν εκτος σπιτιου.

 

 

 

Εγω ομως ειμαι απο το πρωι μεχρι το βραδυ εκτος σπιτιου, οποτε θελω συνεχεια δεδομενα και wifi ανοιχτα λογω δουλειας.

 

Το 4g εδω ειναι σαν το 2g στην Ελλαδα φιλε μου. Οποτε δεν μου φαινεται περιεργο να το εχω συνεχεια στο 4g. Απλο ειναι.  :-)

 

Απο την στιγμη που δεν κλεινει το κινητο μου με την χρηση που του κανω στην μεση της μερας ειμαι απολυτα καλυμμενος απο αποψη

 

μπαταριας.

 

 

υ.γ Μουσικη δεν ακουω ποτε απο το κινητο μου.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας πολλά θέματα και απαντήσεις εδώ μέσα συνεχώς βλέπω το “μου κρατάει 1-1,5 μέρα με normal χρήση” Τι σκ@τ@ voρμαλ χρήση κάνετε που σας κρατάει 1-1,5 μέρα; :P

Τι θεωρείτε γενικώς νορμάλ χρήση;

Γιατί εγώ έχω το Z1 Compact και είτε έχει σούπερ μπαταρία(αμφιβάλω) είτε υπάρχει τεραστία διαφορά στην νορμάλ χρήση μου μιας και μου κρατάει 4-6 μέρες :P

 

Για πείτε :)

 

Παντως οτι και να σημαινει νορμαλ χρήση 6 μερες να κραταει το κινητο ειναι κατόρθωμα, μαλλον δεν το χρησιμοποιείς καθολου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεινες εσυ στο 6 ενω εγραψα 4-6 . Ναι εχει τυχει να κρατησει και 6 μερες. Δεν σημαινει οτι τοσο μου κραταει παντα αλλα αν διαβασεις την χρηση που το κανω θα δεις οτι ειναι λογικο να κραταει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...