Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν τιμωρω κανενα απλα λεω την γνωμη μου btw εσυ που λες για τους γκει εισαι ο ιδιος που κραζει τους πιστους που προσκυνανε , εκει γιατι δεν με σεβεσαι μηπως εχεις δυο μετρα και δυο σταθμα ???

το post μου που quotαρες αρχικά ήταν απάντηση στο "δεν σεβόμαστε τα δικαιώματά τους επειδή μας έθιξαν/βίασαν/whatever την αισθητική"

 

λείπουν κάποια δικαιώματα από τους πιστούς, τα οποία δεν θέλω να αποκτήσουν? σοβαρά συγκρίνεις την καταπίεση που έτρωγαν αιώνες τώρα οι LGBT με τον αυταρχισμό των πιστών και της θρησκείας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι δικαιωμα μου να βγω στο δρομο και να κουναω την μαλαπερδα δεξια και αριστερα δηλαδη προασπιζομενος τα straight δικαιωματα μου?Δεν θα με μαζεψουν?Δεν θα με πουν ανωμαλο?Θα ναι ρατσιστες?Θα καταπιεστω?ειναι θεαμα αυτο για παιδια σε δημοσιο δρομο?Μηπως το προβλημα ειναι αριθμητικο?αν ειναι ενας ειναι ανωμαλος αν ειναι 1000 ειναι διαδηλωση?Τεσπα,οσο τσιμεντα ειναι οι πιστοι τοσο τσιμεντα ειναι και οσοι δεν αντιλαμβανονται οτι ειναι προβληματικες αυτες οι συμπεριφορες.Anyway,τζαμπα σαλιο ειναι η φαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

να ζητάμε σύλληψη για προσβολή δημοσίας αιδούς, αλλά όχι να του αρνούμαστε τα δικαιώματα που έχουμε κι εμείς, ενώ έχει τις ίδιες υποχρεώσεις με μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δικαιωμα μου να βγω στο δρομο και να κουναω την μαλαπερδα δεξια και αριστερα δηλαδη προασπιζομενος τα straight δικαιωματα μου?Δεν θα με μαζεψουν?Δεν θα με πουν ανωμαλο?Θα ναι ρατσιστες?Θα καταπιεστω?ειναι θεαμα αυτο για παιδια σε δημοσιο δρομο?Μηπως το προβλημα ειναι αριθμητικο?αν ειναι ενας ειναι ανωμαλος αν ειναι 1000 ειναι διαδηλωση?Τεσπα,οσο τσιμεντα ειναι οι πιστοι τοσο τσιμεντα ειναι και οσοι δεν αντιλαμβανονται οτι ειναι προβληματικες αυτες οι συμπεριφορες.Anyway,τζαμπα σαλιο ειναι η φαση.

ου να χαθεις ρατσιστη....Εσεις οι straight καταπιεζατε τοσα χρονια τους gay και δεν μπορουσαν να κουνησουν τα κωλια τους δημοσια...

Ετσι κατακτωνται τα δικαιωματα (στο ακομα περισσοτερο κραξιμο) ....

Εμενα μαρεσε που πηγε και μιλησε και η προεδρος της βουλης και τα ζωα απο κατω χαιροντουσαν νομιζοντας οτι εχει παει επειδη οντως τους στηριζει...Μπροστα στην ψηφο τι ειναι ενα συμφωνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεστε, ορισμένοι. Δεν είναι η διεκδίκηση των δικαιωμάτων αυτό που δε σέβονται κάποιοι, μεταξύ των οποίων κι εγώ. Προσωπικά είμαι υπέρ των ίσων δικαιωμάτων των gay με όλων των υπόλοιπων.

 

Αυτό όμως που όχι μόνο δε σέβομαι, αλλά το θεωρώ τουλάχιστον άξιο χλευασμού, κατακραυγής και αέναου δουλέματος, είναι το να θεωρεί κάποιος - και να το εφαρμόζει στην πράξη - τρόπο διεκδίκησης των δικαιωμάτων του, το δημόσιο ξεβράκωμα, το κωλοχούφτωμα και όλα τα παρεμφερή ...χαριτωμένα. Όποιος κι αν είναι αυτός, ό,τι σεξουαλικό ή άλλο προσανατολισμό κι αν έχει.

 

Η πολιτεία ας κρίνει και ας πράξει αυτό που πρέπει. Το να περιμένουν όμως κάποιοι, υποστήριξη από το σύνολο ή, έστω, την πλειοψηφία τής κοινής γνώμης, πράττοντας αυτές τις γελοιότητες, έχει πολύ μεγάλη πλάκα.   

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικώς, τρικλοποδιά στον εαυτό τους βάζουν και τον ίδιο τους τον αγώνα σαμποτάρουν. Αν δεν προκαλούσαν το κοινό αίσθημα με τέτοιες αηδίες, εκτιμώ ότι θα είχαν πολύ περισσότερο κόσμο στο πλευρό τους. Έτσι όμως, είναι πάρα πολλοί εκείνοι που τους γυρνούν την πλάτη, φτάνοντας ακόμα και στο να μη σέβονται τα δικαιώματά τους, θεωρώντας ότι με την εν λόγω συμπεριφορά, δείχνουν ότι δε σέβονται κι εκείνοι τους υπόλοιπους. Όχι την αισθητική τους, τους ίδιους...

 

Ο σεβασμός απέναντι σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε, είναι κάτι που το κερδίζεις και, κατά την άποψή μου τουλάχιστον, αυτές οι τακτικές αποτελούν εγγύηση πανηγυρικής ...ήττας.   

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το ότι μπορεί να μου σπάνε μπάλες δεν είναι αρκετό για να έχω αντίθετη άποψη στο αν πρέπει να έχουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα κι υποχρεώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ότι μπορεί να μου σπάνε μπάλες δεν είναι αρκετό για να έχω αντίθετη άποψη στο αν πρέπει να έχουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα κι υποχρεώσεις...

 

«Εγώ θα προκαλώ τις προσωπικές σου αρχές, ηθικές ή άλλες, δείχνοντάς/χουφτώνοντας τα απόκρυφά μου, διότι έτσι γουστάρω, αλλά εσύ θα σεβαστείς τα δικαιώματά μου.»

 

Ε, όχι ρε φίλε! Στα δικά μου απόκρυφα θα γράψω κι εσένα και τα δικαιώματά σου. Δε σε προκάλεσα, δε σε προσέβαλα, ενώ εσύ το έκανες και τώρα διεκδικείς αποδοχή; Το δικό μου δικαίωμα να μη γουστάρω να θαυμάζω τα τέτοια σου, πού πήγε; Εντάξει, διεκδίκησε κι εγώ πάω για ψάρεμα...

 

Επαναλαμβάνω: Αναφέρομαι στην αποδοχή και τη στήριξη από τον κοινωνικό περίγυρο, όχι στην αναγνώριση από την πολιτεία. Η πολιτεία ας πράξει αυτό που θεωρεί σωστό. Αν καλύπτονται και δεν τους ενοχλεί το ότι ο κόσμος τους αντιμετωπίζει με αποστροφή, λόγω συγκεκριμένων, ενοχλητικών και προκλητικών πρακτικών, δεν τρέχει μία.

 

Αν όμως επιδίδονται σε χαρακτηρισμούς εναντίον τού κόσμου που τους απορρίπτει λόγω των ίδιων πρακτικών, αν ζητούν οποιασδήποτε μορφής «ρέστα», ας πάρουν απόφαση ότι αυτός ο κόσμος θα τους έχει στο ψιλό γαζί, μέχρι να ψηφιστεί νόμος περί ποινικοποίησης τού δουλέματος. Το να απολαμβάνει σεβασμού εκείνος που δε σέβεται, δεν παίζει. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες (προσωπικά για κάτι τέτοια σκηνικά είμαι κατά του pride, ή μάλλον κατά της αλόγιστης «προβολής») αλλά:

Από όλους όσους βρέθηκαν εκεί, γιατί εστιάζουμε σε πέντε-δέκα-εκατό; Θα μου πεις αυτοί προκαλούν περισσότερο, ναι, αλλά γιατί βάζουμε όλους τους ομοφυλόφυλους στο ίδιο καζάνι με δαύτους; Δεν είναι λίγο άδικο προς την υπόλοιπη κοινότητα;

 

Τονίζω κάτι για να μην παρεξηγηθώ: Θεωρώ απόλυτα λογικό να κρίνουμε, ακόμα και να χλευάζουμε κάποιες συμπεριφορές όταν αυτές ξεφεύγουν. Πολύ πιθανό δηλαδή να κρίνω αναλόγως τον ομοφυλόφυλο που βγήκε έξω με ζαρτιέρες και στινγκάκι και δαχτυλώνεται στο Σύνταγμα, όπως ακριβώς όμως θα κρίνω και τον «άντρακλα» που την είδε επιβήτορας και βρίζει τη γυναίκα του στο livestream, αλλά και το ξέκωλο που τα πετάει όλα έξω χάρην αυτοπροβολής και αυτοεπιβεβαίωσης (σόρρυ, πολλά παραδείγματα για να επιλέξω ένα). Θα τους κρίνω όμως για αυτό που κάνουν εκείνη τη στιγμή, -όχι- για αυτό που είναι (από άποψη σεξουαλικής ταυτότητας, φυλής, κ.λπ.) και, κατά συνέπεια, για αυτό που διεκδικούν -μαζικά-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιτς το ενα κιτς και το αλλο ουτε παρελασεις με τανκς θελω ουτε με γκει, αν θελουν ας κανουν ενα γκει παρτυ σε καμια παραλια.

 

και οπως ειπα δεν εχω θεμα με τους ανθρωπους αλλα τι κανει καθενας στο κρεβατι ειναι προσωπικη υποθεση και οχι λογος να γιορταζουμε.

 

ειτε ειναι για γκει ειτε ειναι για στρειτ κανονικα πρεπει να υπαρχει μετρο και οχι να χαμουρευονται δημοσια.

 

Δεν γιορτάζουν το ότι είναι Gay, ειλικρινά αυτό νομίζεις; Γιορτάζουν το γεγονός ότι μπορούν μετά από δεκαετίες απομόνωσης, τραμπουκισμόυ, δολοφονιών κλπ. κλπ. μπορούν να βγουν στο δρόμο και να το πουν χωρίς να φάνε πέτρες.

 

Κι επειδή μάλλον δεν το googlάρες όπως πρότεινα, ρίξε μια ματιά εδώ για το πως ξεκίνησε όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Anorymous είπε:<br />

κιτς το ενα κιτς και το αλλο ουτε παρελασεις με τανκς θελω ουτε με γκει, αν θελουν ας κανουν ενα γκει παρτυ σε καμια παραλια.<br />

 <br />

και οπως ειπα δεν εχω θεμα με τους ανθρωπους αλλα τι κανει καθενας στο κρεβατι ειναι προσωπικη υποθεση και οχι λογος να γιορταζουμε.<br />

 <br />

ειτε ειναι για γκει ειτε ειναι για στρειτ κανονικα πρεπει να υπαρχει μετρο και οχι να χαμουρευονται δημοσια.<br />

 <br />

Δεν γιορτάζουν το ότι είναι Gay, ειλικρινά αυτό νομίζεις; Γιορτάζουν το γεγονός ότι μπορούν μετά από δεκαετίες απομόνωσης, τραμπουκισμόυ, δολοφονιών κλπ. κλπ. μπορούν να βγουν στο δρόμο και να το πουν χωρίς να φάνε πέτρες.<br />

 <br />

Κι επειδή μάλλον δεν το googlάρες όπως πρότεινα, ρίξε μια ματιά εδώ για το πως ξεκίνησε όλο αυτό.<br />

 

<br />

<br />

Το οτι εχουν τοσο αναγκη να το πουν δημοσια με τετοια πανηγυρια σημαινει οτι εχουν τοςα ψυχολογικα και ανασφαλειες που με αυτο νομιζουν οτι κατι κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ονομάσαμε ό,τι περνούσαν και περνάνε ακόμα αυτοί οι άνθρωποι «ψυχολογικά και ανασφάλειες». Μάλιστα.

 

Λογικό. Σε τέτοια συμπεράσματα καταλήγουμε όταν κοιτάμε το δέντρο και όχι το δάσος και κρίνουμε τον αγώνα μιας ολόκληρης κοινότητα από τις πράξεις των λίγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες (προσωπικά για κάτι τέτοια σκηνικά είμαι κατά του pride, ή μάλλον κατά της αλόγιστης «προβολής») αλλά:

 

Από όλους όσους βρέθηκαν εκεί, γιατί εστιάζουμε σε πέντε-δέκα-εκατό; Θα μου πεις αυτοί προκαλούν περισσότερο, ναι, αλλά γιατί βάζουμε όλους τους ομοφυλόφυλους στο ίδιο καζάνι με δαύτους; Δεν είναι λίγο άδικο προς την υπόλοιπη κοινότητα;

 

Τονίζω κάτι για να μην παρεξηγηθώ: Θεωρώ απόλυτα λογικό να κρίνουμε, ακόμα και να χλευάζουμε κάποιες συμπεριφορές όταν αυτές ξεφεύγουν. Πολύ πιθανό δηλαδή να κρίνω αναλόγως τον ομοφυλόφυλο που βγήκε έξω με ζαρτιέρες και στινγκάκι και δαχτυλώνεται στο Σύνταγμα, όπως ακριβώς όμως θα κρίνω και τον «άντρακλα» που την είδε επιβήτορας και βρίζει τη γυναίκα του στο livestream, αλλά και το ξέκωλο που τα πετάει όλα έξω χάρην αυτοπροβολής και αυτοεπιβεβαίωσης (σόρρυ, πολλά παραδείγματα για να επιλέξω ένα). Θα τους κρίνω όμως για αυτό που κάνουν εκείνη τη στιγμή, -όχι- για αυτό που είναι (από άποψη σεξουαλικής ταυτότητας, φυλής, κ.λπ.) και, κατά συνέπεια, για αυτό που διεκδικούν -μαζικά-.

 

 

Διοτι ο σκοπος του pride ειναι να καταφερεις να παρεις με το μερος σου την κοινη γνωμη. Και την κοινη γνωμη της ελλαδας τη γνωριζεις, ξερεις τα ορια της, ξερεις τη γνωμη της, ξερεις το μορφωτικο της επιπεδο, οποτε και πρεπει να πραξεις αναλογα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως, δεν είναι δυνατόν να ελέγξεις τους πάντες. Και σίγουρα στις τάξεις σου, είτε κατεβαίνεις σε gay pride είτε σε οποιαδήποτε πορεία θα έχεις καραγκιόζηδες ή μπαχαλάκηδες αντίστοιχα.

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί αυτό για το οποίο παλεύεις, μιλώντας πάντα ως σύνολο. Και για εμένα είναι μέγα λάθος να κρίνουμε το σύνολο με βάση την εξαίρεση. Θα μου πεις, πότε δεν το κάναμε για να μην το κάνουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...