Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω πάντως μερικούς γκέι.

 

Ποιος τους πείραξε και βγαίνουνε έξω και κάνουν παρελάσεις?

 

Τι ακριβώς ζητάνε? Ποια είναι τα αιτήματά τους?

 

Ή απλά παρελαύνουν για να παρελάυνουν απλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πάλι όμως, δεν είναι δυνατόν να ελέγξεις τους πάντες. Και σίγουρα στις τάξεις σου, είτε κατεβαίνεις σε gay pride είτε σε οποιαδήποτε πορεία θα έχεις καραγκιόζηδες ή μπαχαλάκηδες αντίστοιχα.

 

Αυτό όμως δεν αναιρεί αυτό για το οποίο παλεύεις, μιλώντας πάντα ως σύνολο. Και για εμένα είναι μέγα λάθος να κρίνουμε το σύνολο με βάση την εξαίρεση. Θα μου πεις, πότε δεν το κάναμε για να μην το κάνουμε τώρα.

 

Ως Κωστας, δε διαφωνω σε τιποτε. 

Απο κει και περα ομως, "εσυ" ως κοιντοτητα, οταν θελεις να απαιτησεις καποια πραγματα, και θελεις μαζι σου την κοινη γνωμη η οποια θα σε διευκολυνει με τη θετικη της αποψη ή θα σε δυσκολεψει με την αρνητικη της αποψη, τοτε οι κινησεις σου πρεπει να ειναι προσεκτικα σχεδιασμενες, και οχι αρπα κολα με πανηγυρακια και παρελασεις. 

Χιλιαδες πορειες εχουν γινει, τι μας εμεινε στη μνημη μας ολα αυτα τα χρονια; Τα σπασιματα, οι φωτιες και οι πετροβολισμοι των μπαχαλακηδων. Διοτι αυτα ειναι τα πιο εντονα, αυτα ειναι που τα θυμασαι πιο ευκολα.

 

Και επαναλαμβανω, ερχεσαι στην ελλαδα (για αλλες χωρες δεν ξερω), σε μια χωρα οπου ακομη προσκυνανε παντοφλες και κοκκαλα, σε μια χωρα οπου ακομη πιστευουν οτι ενας gay ειναι αρρωστος και μπορει να γιατρευτει, σε μια χωρα οπου ο Λιακοπουλος και ο μπουμπουκος πουλανε ψεκασμο σιωνισμο και ιλλουμινατι σαν τρελοι, και σε αυτη τη χωρα ζητας να μην δει και να μην κρινει τις απρεπεις συμπεριφορες, αλλα να εστιασει στο συνολο... λαθος προσεγγιση νομιζω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ονομάσαμε ό,τι περνούσαν και περνάνε ακόμα αυτοί οι άνθρωποι «ψυχολογικά και ανασφάλειες». Μάλιστα.<br />

 <br />

Λογικό. Σε τέτοια συμπεράσματα καταλήγουμε όταν κοιτάμε το δέντρο και όχι το δάσος και κρίνουμε τον αγώνα μιας ολόκληρης κοινότητα από τις πράξεις των λίγων.<br />

<br />

Δεν το ονομασαμε τωρα.<br />

Εγω δεν εχω δει εναν να μην ειναι κομπλεξαρα με τους μη γκει και να μην εχει ψυχολογικα.<br />

Σου λενε αυτο που ειναι λες και τους ρωτησες η λες και κανουν τιποτα το σπουδαιο.<br />

ΜΕΓΑΛΕ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΚΛΑΔΙΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ.<br />

Στο κρεβατι σου ομως.<br />

Εαν ειναι ετσι να μαζευτουν και οσες γουσταρουν σκυλους να ζητησουν τιποτα.<br />

Μην που πεις δεν ειναι το ιδιο γιατι και εκεινες ανθρωποι ειναι και εχουν δικαιωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλους όσους βρέθηκαν εκεί, γιατί εστιάζουμε σε πέντε-δέκα-εκατό; Θα μου πεις αυτοί προκαλούν περισσότερο, ναι, αλλά γιατί βάζουμε όλους τους ομοφυλόφυλους στο ίδιο καζάνι με δαύτους; Δεν είναι λίγο άδικο προς την υπόλοιπη κοινότητα;

κρίνουμε τον αγώνα μιας ολόκληρης κοινότητα από τις πράξεις των λίγων.

Και πάλι όμως, δεν είναι δυνατόν να ελέγξεις τους πάντες. Και σίγουρα στις τάξεις σου, είτε κατεβαίνεις σε gay pride είτε σε οποιαδήποτε πορεία θα έχεις καραγκιόζηδες ή μπαχαλάκηδες αντίστοιχα.

 

Είναι πολύ δύσκολο όντως - σχεδόν αδύνατο - να ελέγξεις τους πάντες, σε οποιαδήποτε πορεία. Μπορείς όμως, ως διοργανωτής/εκπρόσωπος, να κάνεις το εύκολο: Τους «καραγκιόζηδες» (μπαχαλάκηδες, προκλητικούς, προσβλητικούς κ.τ.λ.) να τους απομονώσεις, να καταδικάσεις δημοσίως τις συγκεκριμένες συμπεριφορές, να δηλώσεις ότι δεν εκφράζουν την προσπάθεια που κάνεις και να τις χαρακτηρίσεις ανεπιθύμητες εντός τού όποιου αγώνα σου.

 

Πιστεύω ότι θα ήταν ένα καλό πρώτο βήμα, ώστε να ελαχιστοποιηθούν εκείνοι που βλέποντας την πορεία, εστιάζουν στο 5-10% και κρίνουν το σύνολο από τις πράξεις των λίγων.

 

Είδε ή άκουσε κανείς, κάποιον από τους διοργανωτές να κάνει κάτι τέτοιο; Εκτός κι αν, τελικώς, δεν προβληματίζονται, ούτε ενοχλούνται από τις εν λόγω συμπεριφορές κάποιων, οπότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br />

Δεν το ονομασαμε τωρα.<br />

Εγω δεν εχω δει εναν να μην ειναι κομπλεξαρα με τους μη γκει και να μην εχει ψυχολογικα.<br />

Σου λενε αυτο που ειναι λες και τους ρωτησες η λες και κανουν τιποτα το σπουδαιο.<br />

ΜΕΓΑΛΕ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΚΛΑΔΙΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ.<br />

Στο κρεβατι σου ομως.<br />

Εαν ειναι ετσι να μαζευτουν και οσες γουσταρουν σκυλους να ζητησουν τιποτα.<br />

Μην που πεις δεν ειναι το ιδιο γιατι και εκεινες ανθρωποι ειναι και εχουν δικαιωματα

 

κι εγω δεν εχω πετυχει ουτε εναν ομοφοβικο που να μην εχει παιδικα τραυματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι πολύ δύσκολο όντως - σχεδόν αδύνατο - να ελέγξεις τους πάντες, σε οποιαδήποτε πορεία. Μπορείς όμως, ως διοργανωτής/εκπρόσωπος, να κάνεις το εύκολο: Τους «καραγκιόζηδες» (μπαχαλάκηδες, προκλητικούς, προσβλητικούς κ.τ.λ.) να τους απομονώσεις, να καταδικάσεις δημοσίως τις συγκεκριμένες συμπεριφορές, να δηλώσεις ότι δεν εκφράζουν την προσπάθεια που κάνεις και να τις χαρακτηρίσεις ανεπιθύμητες εντός τού όποιου αγώνα σου.

 

Πιστεύω ότι θα ήταν ένα καλό πρώτο βήμα, ώστε να ελαχιστοποιηθούν εκείνοι που βλέποντας την πορεία, εστιάζουν στο 5-10% και κρίνουν το σύνολο από τις πράξεις των λίγων.

 

Είδε ή άκουσε κανείς, κάποιον από τους διοργανωτές να κάνει κάτι τέτοιο; Εκτός κι αν, τελικώς, δεν προβληματίζονται, ούτε ενοχλούνται από τις εν λόγω συμπεριφορές κάποιων, οπότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε.

θυμάμαι παλιότερη συζήτηση (αν δεν κάνω λάθος) για πιστούς/θρήσκους οι οποίοι δεν κάνουν τπτ για αντίστοιχα φαινόμενα και αναρωτιώσουν πως είναι δυνατόν να τους κατηγορώ όλους :P

 

αλλάξαμε ρόλους αυτή τη φορά :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι παλιότερη συζήτηση (αν δεν κάνω λάθος) για πιστούς/θρήσκους οι οποίοι δεν κάνουν τπτ για αντίστοιχα φαινόμενα και αναρωτιώσουν πως είναι δυνατόν να τους κατηγορώ όλους :P

 

αλλάξαμε ρόλους αυτή τη φορά :D

 

Μη μού δίνεις λαβές για να σε πω αδιάβαστο! Εδώ κατέκρινα τις προκλητικές/προσβλητικές συμπεριφορές κάποιων μελών, στα πλαίσια μιας συγκεκριμένης διοργάνωσης/πορείας καθώς και το γεγονός ότι δεν υπάρχει αποδοκιμασία προς αυτές, από την πλευρά των «επίσημων» διοργανωτών. Σχολίασα αρνητικά τα έκτροπα, εντός μιας πορείας που - υποτίθεται - ότι έχει ως στόχο να κερδίσει την κοινή γνώμη.

 

Τι σχέση έχει αυτό, με το να κατηγορεί κανείς οποιονδήποτε πιστεύει, διότι δεν κάνει τίποτα για τις μαλακίες που λέει ο κάθε γαλονάς-παπάς;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα επρεπε η καθε κοινωνικη ομαδα* να κοιταει να διορθωσει τα κακως κειμενα; Και να τους δινει πουλο; Γιατι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα

 

* gay/πιστοι/αστυφυλακες/ταριφες/γιατροι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα επρεπε η καθε κοινωνικη ομαδα* να κοιταει να διορθωσει τα κακως κειμενα; Και να τους δινει πουλο;

 

Θα ήταν σίγουρα ιδανικό. Ένας επίσημος διοργανωτής όμως, έχει ευθύνη να το κάνει, όχι απλώς «θα έπρεπε», όπως το Χ τυχαίο μέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μη μού δίνεις λαβές για να σε πω αδιάβαστο! Εδώ κατέκρινα τις προκλητικές/προσβλητικές συμπεριφορές κάποιων μελών, στα πλαίσια μιας συγκεκριμένης διοργάνωσης/πορείας καθώς και το γεγονός ότι δεν υπάρχει αποδοκιμασία προς αυτές, από την πλευρά των «επίσημων» διοργανωτών. Σχολίασα αρνητικά τα έκτροπα, εντός μιας πορείας που - υποτίθεται - ότι έχει ως στόχο να κερδίσει την κοινή γνώμη.

 

Τι σχέση έχει αυτό, με το να κατηγορεί κανείς οποιονδήποτε πιστεύει, διότι δεν κάνει τίποτα για τις μαλακίες που λέει ο κάθε γαλονάς-παπάς;

κατηγορούσα τους απλούς/μετριοπαθείς πιστούς και το "καλό" κομμάτι της εκκλησίας που δεν κάνουν τπτ για τους "εξτρεμιστές" ή για το αντίστοιχο κομμάτι της εκκλησίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Expertr είπε:<br />




Δεν το ονομασαμε τωρα.


Εγω δεν εχω δει εναν να μην ειναι κομπλεξαρα με τους μη γκει και να μην εχει ψυχολογικα.


Σου λενε αυτο που ειναι λες και τους ρωτησες η λες και κανουν τιποτα το σπουδαιο.


ΜΕΓΑΛΕ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΚΛΑΔΙΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΠΙΣΩ ΣΟΥ.


Στο κρεβατι σου ομως.


Εαν ειναι ετσι να μαζευτουν και οσες γουσταρουν σκυλους να ζητησουν τιποτα.


Μην που πεις δεν ειναι το ιδιο γιατι και εκεινες ανθρωποι ειναι και εχουν δικαιωματα<br />

 <br />

κι εγω δεν εχω πετυχει ουτε εναν ομοφοβικο που να μην εχει παιδικα τραυματα<br />

 

<br />

Ομοφοβικος;;<br />

Δεν ειπα οτι φοβαμαι τους ομοιους μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατηγορούσα τους απλούς/μετριοπαθείς πιστούς που δεν κάνουν τπτ για τους "εξτρεμιστές" ή για το αντίστοιχο κομμάτι της εκκλησίας...

 

Σαν τι να κάνουν; Εγώ π.χ., τον Άνθιμο και τον κάθε «Άνθιμο», όπου βρεθώ κι όπου σταθώ, καραγκιόζη και φασιστάκο τον χαρακτηρίζω. Το ίδιο κάνω και για την κάθε θεούσα που μπλέκεται στα πόδια μου: Απομόνωση και για τους μεν και για τους δε.

 

Τι περισσότερο να κάνω; Να βγάλω συμβόλαιο για το κεφάλι τους; Σιγά μη βρω και το μπελά μου για τον κάθε παπάρα. Εγώ όμως δε διοργάνωσα καμιά πορεία, διεκδικώντας την αποδοχή τού οποιουδήποτε. Άλλοι το έκαναν και έκαναν την πάπια απέναντι σε όσους προσέβαλαν με τη συμπεριφορά τους. Το ίδιο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πράγματι δεν είναι το ίδιο, το να είναι κάποιος σκατόψυχος + αυτά που είπες για τον Άνθιμο (και λίγα ήταν), είναι απείρως χειρότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...