Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για χαρτονομισματα και επιχειρησεις.


alexandros82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συνsomniacs!

Μετα απο μια συντομη ερευνα στο internet δεν κατεληξα σε καποιο συμπερασμα σχετικα με το κατα ποσο ειναι υποχρεωμένες οι επιχειρησεις να δεχθουν χαρτονομισματα που απλα καποιος προηγουμενος κατοχος τους καποτε τα εσκισε και τα κολλησε ξανα εντεχνως...

 

Ας ξεκινησουμε λοιπον απο το βασικο κανονα που λεει : Μια επιχειρηση απαγορευεται να αρνηθει συναλλαγη αν ο πελατης διατειθεται να πληρωσει το αντιτιμο του προιοντος που αυτη διαθετει προς πωληση με την προυποθεση οτι το προιον υπαρχει στο καταστημα. (αν δεν ισχυει διορθωστε με)

 

Βρεθηκα λοιπον σημερα στο Metro Mall και πηγα στο καταστημα της wind ζητωντας απο τους εκει υπαλληλους να μου βαλουν χρηματα στο καρτοκινητο.

 

Πριν τη συναλλαγη και θελωντας απλα να φανω ευγενικος τους παρουσιασα το δεκαευρω και τους

ανεφερα απλα οτι ((αυτο φανταζομαι περναει εε?)).

αφου το περιεργαστηκαν κανα λεπτο και το περασαν απο το μηχανακι για τα πλαστα (μια χαρα το βρηκαν) και οι δυο υπαλληλοι που ηταν εκεινη την ωρα στο καταστημα αρνηθικαν και μιας και δεν ειχα αλλα χρηματα απλα δεν ολοκληρωσα τη συναλλαγη.

 

Καλεσα λοιπον τη wind στο 1260 και συνομιλησα με εκπροσωπο, του ειπα το τι ακριβως συνεβη και οτι ειναι παρανομο να αρνουνται τη συναλλαγη ενω το νομισμα ειναι ολοκληρο, γνησιο, και δε φερει καποια καταστροφη τοση που να μην ειναι δυνατον να αναγνωριστει η γνησιοτητα του μου ζητησε να μιλησει με τον πωλητη, 

 

Ο πωλητης πηρε το κινητο μου και πηγε μεσα σ'ενα δωματιακι να μιλησει χωρις καν να με ρωτησει να το κανει (TRAGIC), οταν επεστρεψε μου εδωσε το κινητο και μιλησα ξανα με τον εκπρωσοπο απο το κινητο και μου μετεφερε οτι σε καμια περιπτωση δε θα δεχτουν το νομισμα.

 

Φευγοντας τους ζητησα να μου δωσουν γραπτως οτι αρνουνται συναλλαγη με γνησιο χαρτονομισμα που απλα εχει σκιστει και ξανακολληθει και μου το αρνηθηκαν και αυτο λεγοντας ( μονο ο υπευθυνος του καταστηματος μπορει να το κανει αυτο και τωρα λειπει). αφου μου υποσχεθηκαν (ελεος) οτι θα πουν το ακριβες περιστατικο μπροστα στον υπευθυνο ωστε να μου το δωσει γραπτως αν εμφανισω την αλλη μερα το δεκαρικο μπροστα του εφυγα.

 

ερωτησεις που θα'θελα ν'απαντηθουν μονο απο οσους γνωριζουν,

1) δικαιουται ν'αρνηθει συναλλαγη για αγαθο που πουλαει ενα καταστημα αν ο πελατης καταβαλλει το αντιτιμο? 

 

2) το σκισμενο και ξανακολλημενο χαρτονομισμα δικαιουται ενα καταστημα να μην το δεχθει σαν πληρωμη?

 

3)αν ηταν υποχρεομενοι να το δεχθουν εγω τι κινησεις μπορω να κανω ωστε να βρουν το μπελα τους? ( αν δεν ηταν υποχρεομενοι θεωρηστε το ''3)'' ακυρο  :-)

 

 το εν λωγω δεκαρικακι ειναι αυτο που επισυναπτω. δε λειπει ουτε και η γωνια που δε φαινεται, απλα ειναι τσαλακωμενη.

 

ΥΓ: μετα πηγα στο public μεσα στο metro mall και ρωτισα αν κανουν δεκτο το ιδιο δεκαρικο για συναλλαγη και αφου το κοιταξαν σε μηχανημα και αυτοι μου ειπαν ναι. δεν εκανα τη συναλλαγη γιατι ηταν το μονο που ειχα και αν υπαρχει δυνατοτητα να κινηγισω νομικα (οχι για να βγαλω χρηματα, περισσοτερο για να κοψω το υφακι που ειχαν και οι δυο υπαλληλοι) τη wind και το καταστημα για το τι εγινε, πολυ θελω να το κανω οποτε και φανταζομαι οτι το χρειαζομαι για να μου δωσουν γραπτως οτι αρνουνται συναλλαγη με το συγκεκριμενο χαρτονομισμα.

post-270378-0-07300700-1415996079_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα μπείς στην διαδικασία του να βρεις-πληρώσεις δικηγόρο να κάνεις καταγγελία και χίλιες δύο ιστορίες επειδή δεν σου δέχτηκαν ένα 10ρικό?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκισμένα χαρτονομίσματα στις τράπεζες και στην τράπεζα της Ελλάδας, φτάνει να είναι πάνω από το 50%.

Προφανώς δεν το δέχτηκαν γιατί θα έπρεπε αυτοί να πηγαίνουν να το ανταλλάξουν.

Νομίζω ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν, καλά έκαναν και στο έδωσαν πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω το νόμο αλλά νομίζω ότι μπορούν να αρνηθούν να το πάρουν. Ας μας ενημερώσει κάποιος που ξέρει πιο σίγουρα.

 

Μπορείς βέβαια να το αντικαταστήσεις στην τράπεζα Ελλάδος ή σε κάποια άλλη τράπεζα (το στέλνουν αυτοί εκεί).

 

Αν και πριν από μερικά χρόνια είχα πάει ένα ελαφρώς φθαρμένο πεντάευρω στο ΤΤ και δεν το δέχτηκαν. Τραγικοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ούτε εγώ θα το έπαιρνα, γιατί μετά πολλά καταστήματα δεν τα δέχονται για πληρωμή. Και σε τράπεζα μου την έχουν πει ακόμα και για ΦΘΑΡΜΕΝΑ χαρτονομίσματα που έχει τύχει να τους πάω. Κολλημένα με σελοτέιπ χαρτονομίσματα, η τράπεζα που συναλλάσσομαι εγώ, απλά δεν τα παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ούτε εγώ θα το έπαιρνα, γιατί μετά πολλά καταστήματα δεν τα δέχονται για πληρωμή. Και σε τράπεζα μου την έχουν πει ακόμα και για ΦΘΑΡΜΕΝΑ χαρτονομίσματα που έχει τύχει να τους πάω. Κολλημένα με σελοτέιπ χαρτονομίσματα, η τράπεζα που συναλλάσσομαι εγώ, απλά δεν τα παίρνει.

αν υπαρχει το 60% του χαρτονομισματος ειναι εγκυρο και πας και το αλλαζεις στην τραπεζα της ελλαδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινησουμε λοιπον απο το βασικο κανονα που λεει : Μια επιχειρηση απαγορευεται να αρνηθει συναλλαγη αν ο πελατης διατειθεται να πληρωσει το αντιτιμο του προιοντος που αυτη διαθετει προς πωληση με την προυποθεση οτι το προιον υπαρχει στο καταστημα. (αν δεν ισχυει διορθωστε με)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας ενημερώσεις εσύ για το πως ακριβώς προκύπτει αυτός ο κανόνας? Μια και εσύ το ισχυρίζεσαι αυτό, όχι τίποτα άλλο. Εικάζω ότι το face control στα νυχτερινά μαγαζιά δεν το έχεις καν ακουστά...

 

Όσο για τα χαρτονομίσματα ναι, τα καταστήματα έχουν το δικαίωμα να μην το δεχτούν. Μόνο η τράπεζα της Ελλάδος έχει υποχρέωση να το αντικαταστήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπαρχει το 60% του χαρτονομισματος ειναι εγκυρο και πας και το αλλαζεις στην τραπεζα της ελλαδος

 

 

Δεν γνωρίζω τη νομοθεσία για να αμφισβητήσω ότι είναι έγκυρο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πληρωθώ ως επαγγελματίας για τις ώρες που θα σπαταλήσω για να μπω σ' αυτή τη διαδικασία, ούτε είμαι διατεθειμένος να διαπληκτίζομαι με το Carrefour, το χασάπη και τον περιπτερά που δεν το δέχονται. Βάλε τώρα πόσες φορές γίνεται αυτό κάθε μήνα που εμένα μου πληρώνουν δίδακτρα κι εγώ πληρώνω μισθούς, εισφορές, και λογαριασμούς, και καταλαβαίνεις ότι προτιμώ να ζητώ άλλο χαρτονόμισμα από εκείνους που μου δίνουν κάποιο φθαρμένο ή κολλημένο. Δεν φτάνουν τα πλαστά που σκάνε κάθε μήνα, αν είναι να μαλώνουμε και για τα φθαρμένα/σκισμένα, θα πάθουν ζημιά τα νεύρα μας. Η τράπεζά μου δεν τα δέχεται αν είναι πολύ φθαρμένα ή κολλημένα. Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω τη νομοθεσία για να αμφισβητήσω ότι είναι έγκυρο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πληρωθώ ως επαγγελματίας για τις ώρες που θα σπαταλήσω για να μπω σ' αυτή τη διαδικασία, ούτε είμαι διατεθειμένος να διαπληκτίζομαι με το Carrefour, το χασάπη και τον περιπτερά που δεν το δέχονται. Βάλε τώρα πόσες φορές γίνεται αυτό κάθε μήνα που εμένα μου πληρώνουν δίδακτρα κι εγώ πληρώνω μισθούς, εισφορές, και λογαριασμούς, και καταλαβαίνεις ότι προτιμώ να ζητώ άλλο χαρτονόμισμα από εκείνους που μου δίνουν κάποιο φθαρμένο ή κολλημένο. Δεν φτάνουν τα πλαστά που σκάνε κάθε μήνα, αν είναι να μαλώνουμε και για τα φθαρμένα/σκισμένα, θα πάθουν ζημιά τα νεύρα μας. Η τράπεζά μου δεν τα δέχεται αν είναι πολύ φθαρμένα ή κολλημένα. Τι να κάνω;

http://www.xronos.gr/detail.php?ID=91536

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σ' ευχαριστώ για το link. Ωστόσο, δεν βλέπω να λέει κάπου ότι είμαι εγώ υποχρεωμένος να δέχομαι τα φθαρμένα, και ούτε πρόκειται, γιατί είναι και πολλοί που το κάνουν επίτηδες, επειδή δεν τα παίρνουν αρκετά μαγαζιά και επιχειρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για το link. Ωστόσο, δεν βλέπω να λέει κάπου ότι είμαι εγώ υποχρεωμένος να δέχομαι τα φθαρμένα, και ούτε πρόκειται, γιατί είναι και πολλοί που το κάνουν επίτηδες, επειδή δεν τα παίρνουν αρκετά μαγαζιά και επιχειρήσεις.

 

δεν νομιζω να εισαι αλλα πχ αν καποιος ερθει και εχεις εστιατοριο και φαει και δεν εχει αλλο χαρτονομισμα να σε πληρωσει τι θα κανεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για το link. Ωστόσο, δεν βλέπω να λέει κάπου ότι είμαι εγώ υποχρεωμένος να δέχομαι τα φθαρμένα, και ούτε πρόκειται, γιατί είναι και πολλοί που το κάνουν επίτηδες, επειδή δεν τα παίρνουν αρκετά μαγαζιά και επιχειρήσεις.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος. Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να τα πάνε στην τράπεζα.

Και οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες να τα δεχτούν να πεις στην τράπεζά σου.

 

δεν νομιζω να εισαι αλλα πχ αν καποιος ερθει και εχεις εστιατοριο και φαει και δεν εχει αλλο χαρτονομισμα να σε πληρωσει τι θα κανεις ?

 

Αν έρθει και φάει και δεν έχει ούτε μία, ούτε καν σκισμένο για δείγμα τι θα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είσαι υποχρεωμένος. Αυτοί είναι υποχρεωμένοι να τα πάνε στην τράπεζα.

Και οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες να τα δεχτούν να πεις στην τράπεζά σου.

 

 

Αν έρθει και φάει και δεν έχει ούτε μία, ούτε καν σκισμένο για δείγμα τι θα κάνεις;

 

αλλο αυτο και αλλο να εχει και να μην το δεχεσαι, επισης αν φαει μονο και δεν πιει μπυρες και τα σχετικα νομιζω δεν μπορεις να του κανεις κατι νομιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο αυτο και αλλο να εχει και να μην το δεχεσαι, επισης αν φαει μονο και δεν πιει μπυρες και τα σχετικα νομιζω δεν μπορεις να του κανεις κατι νομιμο.

Δεν έχω μαγαζί και δεν ξέρω τι κάνεις, λογικά φωνάζεις αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...