Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για χαρτονομισματα και επιχειρησεις.


alexandros82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/4/2024 στις 12:51 ΜΜ, ekrepali είπε

  

Απ'τη στιγμή που μπορεί να αποδειχτεί η αυθεντικότητα του είτε απο τα υδατογραφήματα (κάθετη γραμμή και κεφάλι) είτε απ'την ασημένια ταινία, είτε απ'το ανάγλυφο που το ξύνεις με το νύχι... είναι υποχρεωμένη η τράπεζα να στο αλλάξει και όχι να σε στείλει στη τράπεζα της Ελλάδας!

Τις προάλλες εγώ πήγα στην Εθνική ένα 10 άρικο το οποίο ήταν σκισμένο και το κόλλησε ένας πιτσιρικάς με σελοτέιπ όχι μόνο στο σημείο που ήταν το σκίσιμο... αλλά έβαλε σελοτέιπ σχεδόν σε ολόκληρη τη μια πλευρά του χαρτονομίσματος! Μου το άλλαξαν κανονικά.

Δε ξέρω τι ρόλο βαράνε οι ταμίες στο κατάστημα της Πειραιώς που πήγες... έπρεπε να πας κατευθείαν στο γραφείο του υποδιευθυντή.

Κάνω copy-paste ένα comment από άλλο forum που το είχα βρει χρήσιμο:

 

Δεν ειχα δουλειά σήμερα και γκουγκλάριζα.

Δυστυχώς με νέα οδηγία της Τραπέζης Ελλάδος ανταλλαγή γίνεται μόνο στην Αθήνα (κεντρκό στην  οδό Σταδίου) και στη  Θεσσαλονίκη Τσιμισκή 4.

Δηλαδή αν είσαι από Γιάννενα π.χ. Εβρο ή Κρήτη και έχεις κάποιο που δεν το δέχεται μηχάνημα κοιτάς μπας και το πασάρεις πονηρά σε κανένα άλλο ή το πετάς.🤣

https://www.bankofgreece.gr/euro/prostasia-toy-eyrw/antallagh-ellipwn-h-ftharmenwn-trapezogrammatiwn-eyrw

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, papoys1 said:

Δυστυχώς με νέα οδηγία της Τραπέζης Ελλάδος ανταλλαγή γίνεται μόνο στην Αθήνα (κεντρκό στην  οδό Σταδίου) και στη  Θεσσαλονίκη Τσιμισκή 4.
 

Πού είδες εσύ νέα οδηγία της Τράπεζας της Ελλάδος προς τις ελληνικές τράπεζες να μην ανταλλάσουν;

Στο link που παρέθεσες υπάρχει ένα PDF όπου η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα έβγαλε μια οδηγία το 2013 που καταργεί (ουσιαστικά τροποποιεί) την οδηγία του 2003. Η οδηγία αυτή της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας απευθείται στις Κεντρικές Εθνικές Τράπεζες (εν προκειμένω τη Τράπεζα της Ελλάδας). Άμα διαβάσεις αναλυτικά και την απόφαση της ΕΚΤ το 2003, θα δεις ότι πάλι στις Εθνικές Κεντρικές Τράπεζες απευθύνεται... https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32003D0004&from=HU

Κι η Τράπεζα της Ελλάδος με τη σειρά της, εξακολουθεί να υποχρεώνει όλες τις τράπεζες να ανταλλάσουν χαρτονομίσματα για λογαριασμό της, με άλλη απόφαση που δε ξέρω ποια είναι.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...