Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για χαρτονομισματα και επιχειρησεις.


alexandros82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ειναι χρηματα, νομιμα, και δεν μπορουν να αρνηθουν!

 

 

Ψάξτο, υπάρχει σχετικός κανονισμός. Μπορούν να τα αρνηθούν αν ξεπερνάνε ένα συγκεκριμένο αριθμό (κάπου 80-100) δεν θυμάμαι καλά. Γυρεύοντας πας, δεν σου έκατσε καλά η συγκεκριμένη wind :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ειναι χρηματα, νομιμα, και δεν μπορουν να αρνηθουν!

 

θα σου απαντησω μονο στο 1 για να σου αποδειξω οτι και εσυ απαντας με ημιμαθεια και στο ΥΓ για να καταλαβεις οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες περι δολου...

1) Α) Σύμφωνα με το Ν. Δ 136/46 (Περί Αγορανομικού Κώδικα) η τοποθέτηση ή ανάρτηση πινακίδων, που μεταξύ των άλλων αναγράφουν την τιμή λιανικής πώλησης των αγαθών στα καταστήματα, είναι υποχρεωτική. Με βάση, λοιπόν, την τιμή πινακίδας, ο καταναλωτής, κατά την ταμειακή του συναλλαγή, καλείται να καταβάλλει τη συνολική αξία ενός ή περισσοτέρων ειδών που αγοράζει, που προκύπτει με βάση την αναγραφόμενη στην πινακίδα τιμή πώλησης και την ποσότητα των ειδών.

ΥΓ) το thread δεν το ανοιξα για να κανω κακο στο καταστημα, ειχα αναγκη να βαλω την καρτα γιατι επρεπε να χρησιμοποιησω το internet και δεν ηθελα να χαλασω ενα ευρω γι'αυτο. χρεωθηκα λοιπον εξαιτιας τους και θελω τα χρηματα μου πισω αν αυτο που εκαναν ειναι παρανομο.

εδω ξεκινησα το thread μονο για να ζητησω τη γνωση ΟΣΩΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ και πηρα απαντησεις (συμπεριλαμβανω και εσενα μεσα) απο ατομα ποΥ ΔΕΝ γνωριζουν. 

είπα εγώ κάτι άλλο; Μπες λοιπόν στην καφετέρια μου και στον κατάλογο λαινικής θα έχω τον καφέ 100.000€ για όσους όμως είναι συνδρομητές μου το δίνω 2€ έχω κάθε δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξτο, υπάρχει σχετικός κανονισμός. Μπορούν να τα αρνηθούν αν ξεπερνάνε ένα συγκεκριμένο αριθμό (κάπου 80-100) δεν θυμάμαι καλά. Γυρεύοντας πας, δεν σου έκατσε καλά η συγκεκριμένη wind :P

εχει γουστο να΄ναι ετσι... παιζει... χωρις πλακα θα το ψαξω.  ;)

 

είπα εγώ κάτι άλλο; Μπες λοιπόν στην καφετέρια μου και στον κατάλογο λαινικής θα έχω τον καφέ 100.000€ για όσους όμως είναι συνδρομητές μου το δίνω 2€ έχω κάθε δικαίωμα.

οκ. sorry then. δε διαβασα σωστα το τι εγραψες. 

παρολα αυτα την τιμη την οριζουμε πριν την ωρα να ερθει καποιος στο ταμειο. αν η τιμη ειναι 10 και στο ταμειο μου το παρουσιασουν 100 τοτε εχουν υποχρεωση να μου το δωσουν 10. :)

σε ελευθερη αγορα ζουμε, οποιος ομως πουλαει τον καφε του σε μη συνδρομητες της καφετερειας 100.000τοτε ακολουθει πολυ λαθος τιμολογιακη τακτικη και συντομα θα κλεισει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τυχει να μου πληρωσουν διδακτρα με κερματα. Ηξερα ομως οτι δεν υπηρχε δολος αλλα αναγκη και εννοειται πως τα πηρα αφου πρωτα προσφερθηκα να μην τα παρω.

 

Τυχαινει ομως πολλες φορες απο συγκεκριμενους να πληρωνουν επιτηδες με σκισμενα-φθαρμενα για να τα ξεφορτωθουν. Εκει δεν τα δεχομαι που να χτυπιουνται, ειδικα αν ειναι αποτομοι.

 

Απο το 2012 υπαρχει νομος-αγορανομικη διαταξη στην παροχη υπηρεσιων η οποια υποχρεωνει την τηρηση των τιμοκαταλογων που ανακοινωνουμε. Αν εσυ μου δινεις 10 ευρω και ο αλλος 15 για την ιδια ακριβως υπηρεσια, εχω προστιμο και ειναι παραβαση αν δεν αναφερω τις εξαιρεσεις στον τιμοκαταλογο που στελνω στη Γενικη Γραμματεια Εμποριου. Γι' αυτο και δεν γινονται οι εκπτωσεις οποτε να'ναι, εκτος απο προϊοντα κραχτες των οποιων η τιμη υποχρεωτικα ανακοινωνεται στη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν εψαξα αυτο περι νομισματων, αλλα με μια μικροερευνα βρηκα αυτο: http://www.kathimerini.gr/419963/article/epikairothta/ellada/agnwsta-adikhmata-alla-katadikastea

που λεει κατω κατω αυτο: Αισθηση πάντως, ειδικά στην παρούσα συγκυρία, προκαλεί το αδίκημα του άρθρου 452 του Π. Κ. που αφορά «άρνηση αποδοχής νομισμάτων που έχουν νόμιμη κυκλοφορία στο κράτος»...

 

για να δουμε... παμε για προστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εκτός από την εκδίδουσα αρχή και τα πρόσωπα που προβλέπει ειδικά η εθνική νομοθεσία του εκδίδοντος κράτους μέλους, ουδείς υποχρεούται να δεχθεί άνω των 50 κερμάτων σε μία πληρωμή."

 

Είναι απόσπασμα από ευρωπαϊκή οδηγία, 50 κέρματα είναι τελικά το όριο, λάθος θυμόμουν.

 

Δες εδώ, στο άρθρο 11 το λέει

 

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32005R2169:EL:HTML

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο.. δεν καταλαβες, με τους συγκεκριμενους εχω ενα θεμα... υπαλληλος με ξινισμενη μουρη δεν πρεπει να εχει αυτη τη θεση.

βασικα εχω σκεφτει κατι ακομα καλυτερο. :)

θα κρατησω αυτο το δεκαρικο, θα μαζευω κερματα των 1,2 και 5 λεπτων (10 ευρω συνολο) και θα πηγαινω με το σακουλακι με τα ψιλα και το δεκαρικο, (καθε 15 μερες που βαζω καρτα περιπου) θα τους δινω το δεκαευρω και οταν δεν το δεχονται θα τους δινω το σακουλακι χωρις τη δυνατοτητα να επιλεξουν ξανα το δεκαευρο... 

Σου προτείνω να το κάνεις ώρες αιχμής που η ουρά ειναι μεχρι το πεζοδρόμιο. Μάλιστα σου χαρίζω και τα δικά μου 1-2 λεπτα που μαζεύω σε ενα βαζο (ξεπερνουν το 5ευρω). Μετά όμως θα μας γράψεις πόσα κλωτσομπουνίδια θα μετρήσεις από αυτούς που ειναι πίσω σου στην ουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω να το κάνεις ώρες αιχμής που η ουρά ειναι μεχρι το πεζοδρόμιο. Μάλιστα σου χαρίζω και τα δικά μου 1-2 λεπτα που μαζεύω σε ενα βαζο (ξεπερνουν το 5ευρω). Μετά όμως θα μας γράψεις πόσα κλωτσομπουνίδια θα μετρήσεις από αυτούς που ειναι πίσω σου στην ουρα.

 

Εγώ θα τον έβαζα τον πελάτη σε μια γωνία και θα του έλεγα να μου τα κάνει σε στάκες των 10 ίδιων κερμάτων.

Και μια κολλητική ταινία να τα ενώσει. Όταν τελείωνε, θα τα μετρούσα μάνι μάνι. Αλλιώς στην τράπεζα και αν γουστάρει, αν δεν γουστάρει ας πάει να μου κάνει καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα τον έβαζα τον πελάτη σε μια γωνία και θα του έλεγα να μου τα κάνει σε στάκες των 10 ίδιων κερμάτων.

Και μια κολλητική ταινία να τα ενώσει. Όταν τελείωνε, θα τα μετρούσα μάνι μάνι. Αλλιώς στην τράπεζα και αν γουστάρει, αν δεν γουστάρει ας πάει να μου κάνει καταγγελία.

Μην τον τσιτώνεις. Θα αρχίσει πάλι να λεει οτι δεν δέχτηκες τη συναλλαγή και οτι τα νομίσματα ειναι γνήσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τον τσιτώνεις. Θα αρχίσει πάλι να λεει οτι δεν δέχτηκες τη συναλλαγή και οτι τα νομίσματα ειναι γνήσια.

 

Βρε δεν πάει να έλεγε και τον εξάψαλμο...εγώ έτσι θα έκανα, σιγά μην κάθομαι να μετρώ κέρματα του 1 σεντ. Ας μου τα κάνει στάκες να τα δεχτώ, να μετρήσω δεν έχω το κατάλληλο μηχάνημα, στην τράπεζα όποιος θέλει να κάνει τον εξυπνάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εκτός από την εκδίδουσα αρχή και τα πρόσωπα που προβλέπει ειδικά η εθνική νομοθεσία του εκδίδοντος κράτους μέλους, ουδείς υποχρεούται να δεχθεί άνω των 50 κερμάτων σε μία πληρωμή."

 

Είναι απόσπασμα από ευρωπαϊκή οδηγία, 50 κέρματα είναι τελικά το όριο, λάθος θυμόμουν.

 

Δες εδώ, στο άρθρο 11 το λέει

 

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32005R2169:EL:HTML

σωστος, το ιδιο διαβαζα τωρα εδω: 

http://www.insomnia.gr/topic/462238-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AE-%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%B1/page-3

στο #33

thanks for info!

 

 

Σου προτείνω να το κάνεις ώρες αιχμής που η ουρά ειναι μεχρι το πεζοδρόμιο. Μάλιστα σου χαρίζω και τα δικά μου 1-2 λεπτα που μαζεύω σε ενα βαζο (ξεπερνουν το 5ευρω). Μετά όμως θα μας γράψεις πόσα κλωτσομπουνίδια θα μετρήσεις από αυτούς που ειναι πίσω σου στην ουρα. 

το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι παντα αδειο...

γιατι αραγε???

στο γερμανο και στη voda διπλα παντα εχουν κοσμο... τι να συμβαινει με το συγκεκριμενο μαγαζι???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος, το ιδιο διαβαζα τωρα εδω: 

http://www.insomnia.gr/topic/462238-πληρωμή-ποσού-με-μονόλεπτα-δίλεπτα/page-3

στο #33

thanks for info!

 

 

 

το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι παντα αδειο...

γιατι αραγε???

στο γερμανο και στη voda διπλα παντα εχουν κοσμο... τι να συμβαινει με το συγκεκριμενο μαγαζι???

Γιατί στον γερμανό και στη βόνταφον δεν πας να κάνεις σύνδεση wind

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στον γερμανό και στη βόνταφον δεν πας να κάνεις σύνδεση wind

απλα ξερω καταστηματα wind που εχουν μεγαλη επισκεψιμοτητα... και δεν ειναι σε εμπορικο κεντρο γεματο κοσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωριζω τη νομοθεσια αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι υπαρχει αντιστοιχη νομοθεσια, παρε αυτο για παραδειγμα:

Πας σ'ενα καταστημα που εχει βαλει εκπτωση σε ενα προιον 80%, ξερουν οτι πουλωντας το με αυτη την εκπτωση χανουν απλα το εχουν για κραχτη, μπαινεις, το βρισκεις και το πας στο ταμειο και αυτοι αρνουνται τη συναλλαγη, αθεμιτος ανταγωνισμος και παραπλανηση του καταναλωτη.

Γι'αυτο εγραψα (με την προυποθεση οτι το προιον υπαρχει στο καταστημα)

Μην τα μπερδεύεις, άλλο ο αθέμιτος ανταγωνισμός, άλλο η παραπλάνηση του καταναλωτή, άλλο η άρνηση συναλλαγής και άλλο η μη αποδοχή φθαρμένου χαρτονομίσματος. Άλλο πράγμα είναι ο κανόνας, και άλλο ο νόμος.

 

Τώρα στο επίμαχο θέμα, εσύ πιστεύεις ότι ένα κατάστημα είναι υποχρεωμένο να δεχτεί φθαρμένο χαρτονόμισμα, εγώ πιστεύω ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωμένο να το δεχτεί. Λόγου χάρη ας υποθέσουμε πως έχεις δίκιο εσύ και άδικο εγώ, τι μπορείς να κάνεις για να βρεις το δίκιο σου? Να φωνάξεις την αστυνομία? Ε το πολύ πολύ να σας βάλουν να ανταλλάξετε στοιχεία ώστε να μπορέσεις να περάσεις από την ασφάλεια για να κάνεις μήνυση, πληρώνοντας κανα 100άρικο. Να κάνεις καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή πχ, ώστε να ορίσει διαμεσολαβητή ώστε να λύσει τις διαφορές σου με το κατάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα μπερδεύεις, άλλο ο αθέμιτος ανταγωνισμός, άλλο η παραπλάνηση του καταναλωτή, άλλο η άρνηση συναλλαγής και άλλο η μη αποδοχή φθαρμένου χαρτονομίσματος. Άλλο πράγμα είναι ο κανόνας, και άλλο ο νόμος.

 

Τώρα στο επίμαχο θέμα, εσύ πιστεύεις ότι ένα κατάστημα είναι υποχρεωμένο να δεχτεί φθαρμένο χαρτονόμισμα, εγώ πιστεύω ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωμένο να το δεχτεί. Λόγου χάρη ας υποθέσουμε πως έχεις δίκιο εσύ και άδικο εγώ, τι μπορείς να κάνεις για να βρεις το δίκιο σου? Να φωνάξεις την αστυνομία? Ε το πολύ πολύ να σας βάλουν να ανταλλάξετε στοιχεία ώστε να μπορέσεις να περάσεις από την ασφάλεια για να κάνεις μήνυση, πληρώνοντας κανα 100άρικο. Να κάνεις καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή πχ, ώστε να ορίσει διαμεσολαβητή ώστε να λύσει τις διαφορές σου με το κατάστημα?

joshua, το συγκεκριμενο κανονα τον εγραψα μονος μου και εγραψα το: (αν δεν ισχυει διορθωστε με)

το εγραψα γενικολογα και οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση που αντιμετοπισα.

παρολα αυτα ναι, ειναι διαφορετικο ο αθεμιτος ανταγωνισμος και η παραπλανηση του καταναλωτη αλλα αν καποιο καταστημα αρνηθει συναλλαγη συμφωνα και μονο με το παραδειγμα της εκπτωσης 80%, και νομο περι αθεμιτου ανταγωνισμου καταπατουν, και περι παραπλανησης του καταναλωτη καταπατει.

μπορω να σου εξηγησω και το γιατι αν θες...

 

τι μπορω να κανω λοιπον...

αν ευσταθουν οσα λεω λοιπον (αυριο θα ξερω) μπορω να τους κανω μια καταγγελια (και μηνυση αν θες (500 ευρω νομιζω ειναι) ) ωστε να μου δωσουν πισω τα χαμενα χρηματα μου μιας και δεν καταφερα να κλεισω μια συμφωνια μεσω τηλεφωνου μιας και δεν ειχα χρηματα στο τηλεφωνο και δε μπορουσα να καλεσω (μπορω να το αποδειξω απο την εταιρια που εργαζομαι).

Δε λεω οτι θα το κανω, αλλα με το συγκεκριμενο δεκαρικο θα ξαναπαω με το νομο στο χερι και θα τους αναγκασω να το παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...