Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για χαρτονομισματα και επιχειρησεις.


alexandros82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας ενημερώσεις εσύ για το πως ακριβώς προκύπτει αυτός ο κανόνας? Μια και εσύ το ισχυρίζεσαι αυτό, όχι τίποτα άλλο. Εικάζω ότι το face control στα νυχτερινά μαγαζιά δεν το έχεις καν ακουστά...

 

Όσο για τα χαρτονομίσματα ναι, τα καταστήματα έχουν το δικαίωμα να μην το δεχτούν. Μόνο η τράπεζα της Ελλάδος έχει υποχρέωση να το αντικαταστήσει.

 

Δε γνωριζω τη νομοθεσια αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι υπαρχει αντιστοιχη νομοθεσια, παρε αυτο για παραδειγμα:

Πας σ'ενα καταστημα που εχει βαλει εκπτωση σε ενα προιον 80%, ξερουν οτι πουλωντας το με αυτη την εκπτωση χανουν απλα το εχουν για κραχτη, μπαινεις, το βρισκεις και το πας στο ταμειο και αυτοι αρνουνται τη συναλλαγη, αθεμιτος ανταγωνισμος και παραπλανηση του καταναλωτη.

Γι'αυτο εγραψα (με την προυποθεση οτι το προιον υπαρχει στο καταστημα)

 

@ts

1)  Οποιοσδήποτε (ιδιώτης ή επιχείρηση *) μπορεί να αρνηθεί το εκάστοτε τραπεζογραμμάτιο, αν κρίνει οτι ειναι φθαρμένο σε υπερβολικό βαθμό (και ειδικά στα σημεία ασφαλείας). Αυτό ειναι ανεξάρτητο από τους ελέγχους γνησιότητας με τα γνωστά μηχανάκια, που σκοπό εχουν μονο να ελέγξουν τη γνησιότητα, αλλά γνησιο δεν ισοδυναμεί με «οκ για κυκλοφορία». Μιλάμε πάντα για φθαρμένα αλλά οχι παραχαραγμενα χαρτονομίσματα. Αν ο ιδιώτης/επιχειρηση εχει την υποψία πλαστού, πρέπει να καλέσει αστυνομία (κι ας κάνει λάθος).

 

2) Οι ιδιώτες μπορούν να «ξεφορτωθούν» τέτοια χαρτονομίσματα στην τράπεζα της Ελλάδος και τις τράπεζες (υπάρχει εγκύκλιος). Για μεγαλες επιχειρήσεις ισχύει αναλογο καθεστως αλλά εκεί υπάρχει κόστος αλλαγής ανα τραπεζογραμμάτιο. (πέρα απο το κόστος του υπαλλήλου για να πάει για αυτή τη δουλεια). 

 

Οποτε καταλήγουμε οτι ο έχων κατάστημα (ή έστω ιδιώτης) εχει κάθε δικαίωμα να σου ρίξει άκυρο αν νομίζει οτι το χαρτονομισμα σου ειναι προβληματικό ή εχει υποψία για πλαστό. Απο την αλλη εχει να ζυγίσει τις αρνητικές συνέπειες (π.χ. προβληματικός, υποχονδριος πελάτης που θα παρεξηγηθεί, χάσιμο της συναλλαγής, κλπ). 

 

 

 

3) Αυτό που ρωτάς (γενικά) δεν εχει σχέση με το παραπάνω quote. Πρέπει να πληρώσεις το αντίτιμο με νομιμες διαδικασίες. π.χ. πάω στη wind με ζωγραφισμένα χαρτάκια της monopoly που γράφουν 10 ευρω και ζητω υπηρεσίες. Πληρώνω το αντίτιμο ώστε να ειναι υποχρεωμένοι; Οχι

 

 

 

4) μπλε : ολόκληρο μπορεί αλλά ειναι και παραποιημένο (κολλημένο). Άλλο ολόκληρο και αλλο ακέραιο. 

κόκκινο : Αυτό το κρίνει μόνο η τράπεζα της ελλάδος, οχι εμείς οι ιδιώτες. 

 

(*) Οι τράπεζες πρέπει να τα αποδέχονται για αλλαγή εκτός αν είναι πλαστα.

1)το τραπεζογραμματιο οπως βλεπεις δεν ειναι φθαρμενο στην ταινια ασφαλειας, και σε γενικες γραμμες δεν ειναι υπερβολικα φθαρμενο αν εξαιρεσεις τα ξανακολλημενα σκισιματα...

Παρ'ολα αυτα αν μου βρεις την αντιστοιχη νομοθεσια θα τη δεχθω αδιαμαρτηριτα.

αυτο ζηταω απο εσας χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος για τα λεγομενα μου ζητω πιστοποιηση η απορρηψη απο οσους γνωριζουν αλλα με στοιχεια.

 

2)πως οριζεται το (προβληματικο) χαρτονομισμα? απο τη στιγμη που ειναι σε σε κατασταση να αναγνωριστει ως γνησιο, ολα τα κομματια του (μιας και ειναι 3 :) ) παραδιδονται στον πωλητη?

κοκκινο: εδω ερχεται η απαντηση μου στον joshua21 παραπανω περι αθεμιτου ανταγωνισμου και παραπλανηση του καταναλωτη σε αντιπαραθεση μ'οσα λες. τι οριζει φθαρμενο ενα νομισμα? απλα το οτι ο υπαλληλος νομιζει οτι ειναι φθαρμενο?

 

3) Ε, το παραδειγμα σου δεν ειναι και πολυ ορθο... δε μιλαμε για ζωγραφισμενο χαρτακι αλλα για γνησιο χαρτονομισμα που καποιος καποτε το εσκισε και ενωσε ολα του τα κομματια με σωστο τροπο ωστε ν'αναγνωριζεται σαν γνησιο.

 

4) ΜΠΛΕ: γι'αυτο ειπα ολοκληρο και οχι ακεραιο. δηλαδη εσυ μπορεις στις συναλλαγες σου να κρινεις ποια ειναι σωστα χαρτονομισματα για να δεχτεις σαν πληρωμη ή σαν ρεστα? τα πολυ τσαλακωμενα, η τα πλυμενα η τα βαμμενα (λογω ξεβαμμενου τζιν) που σου δινουν, που ΕΙΝΑΙ  ακαιρεα, μπορεις να τα δεχτεις?

ΚΟΚΚΙΝΟ: με αυτη τη λογικη πρεπει να κυκλοφορουμε μ'εναν υπαλληλο της τραπεζας της Ελλαδος αγκαζε για να κανουμε οποια συναλλαγη. απο τη στιγμη που το χαρτονομισμα ειναι σε καστασταση ν'αναγνωριστει σαν γνησιο ''απο μηχανακια ελεγχου ή απο μαρκαδορους κλπ κλπ'' τοτε ας θεωρησουμε και οι δυο οτι ειναι γνησιο.

Επεξ/σία από alexandros82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε γνωριζω τη νομοθεσια αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι υπαρχει αντιστοιχη νομοθεσια, παρε αυτο για παραδειγμα:

Πας σ'ενα καταστημα που εχει βαλει εκπτωση σε ενα προιον 80%, ξερουν οτι πουλωντας το με αυτη την εκπτωση χανουν απλα το εχουν για κραχτη, μπαινεις, το βρισκεις και το πας στο ταμειο και αυτοι αρνουνται τη συναλλαγη, αθεμιτος ανταγωνισμος και παραπλανηση του καταναλωτη.

Γι'αυτο εγραψα (με την προυποθεση οτι το προιον υπαρχει στο καταστημα)

Το να αρνηθεί να πάρει το νόμισμα δεν συνιστά άρνηση συναλλαγής, αν χρησιμοποιήσεις ένα 10€ σε αποδεκτή για αυτόν κατάσταση η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί, είναι δική σου επιλογή να μην ολοκληρώσεις την συναλλαγή όχι του καταστήματος.

Δεν υπάρχει περίπτωση να σταθεί καταγγελία σε αυτή την λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αρνηθεί να πάρει το νόμισμα δεν συνιστά άρνηση συναλλαγής, αν χρησιμοποιήσεις ένα 10€ σε αποδεκτή για αυτόν κατάσταση η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί, είναι δική σου επιλογή να μην ολοκληρώσεις την συναλλαγή όχι του καταστήματος.

Δεν υπάρχει περίπτωση να σταθεί καταγγελία σε αυτή την λεπτομέρεια.

Αυτό ακριβώς. ts δεν σου αρνήθηκαν συναλλαγή ή πώληση. Αντίθετα (και εκτός αυτού που θεωρείς σαν διαπραγματευτικό σου όπλο) δεν δέχτηκαν το χαρτονόμισμα (και εδώ κολλάει η μονοπολη). Αν εδινες ενα αλλο 10ευρω η συναλλαγή θα είχε αίσιο τέλος. Όταν κατανοήσεις αυτό, θα καταλάβεις που μπορείς να αναζητήσεις δίκιο ή άδικο. Άρνηση συναλλαγης που θα σήκωνε καταγγελία θα ήταν «δεν πουλάμε στο 80% γιατί το εχουμε για κράχτη» ή «δεν σου πουλάμε εσένα με 80% γιατί δεν μας αρέσουν τα φρύδια σου»

 

Μια και ρώτησες, ουκ ολίγες φορές έχω επιστρέψει χαρτονόμισμα από ρέστα γιατί το θεωρούσα πολύ «κακοποιημένο». Δεν υπάρχουν κανόνες, (π.χ. με 2 σχισίματα και 2cm σελοτέιπ ειναι αποδεκτό), υπάρχει θολή κρίση και αναφαίρετο δικαίωμα άρνησης. Αυτός που δεν προσέχει τα χαρτονομίσματα του και τα κάνει μπανιο ή τα σχίζει ή οτιδήποτε, μπορεί να πάει στην τράπεζα να τα αλλάξει αλλά εγώ δεν είμαι τράπεζα να δέχομαι τις σαβουρες του. Εννοείται οτι πέρασαν σαβουρες απο τα χέρια μου, αλλά αλλο τοσο εννοείται οτι δεν τις δέχομαι αβλεπί. 

 

Όσον αφορά το χαρτονόμισμα που εχεις σε φωτο, αν ειχε μονο το μισο σχίσιμο στη μέση, θα το δεχόμουν (για ρέστα ή συναλλαγή), αλλά για το δευτερο ολικο σχίσιμο και κόλλημα, θα σου ελεγα ευγενικά «δεν μου τα δέχεται η τραπεζα, οποτε δεν μπορω να τα δεχτω». 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αρνηθεί να πάρει το νόμισμα δεν συνιστά άρνηση συναλλαγής, αν χρησιμοποιήσεις ένα 10€ σε αποδεκτή για αυτόν κατάσταση η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί, είναι δική σου επιλογή να μην ολοκληρώσεις την συναλλαγή όχι του καταστήματος.

Δεν υπάρχει περίπτωση να σταθεί καταγγελία σε αυτή την λεπτομέρεια.

Η απαντηση μου στον joshua21 αφορουσε μονο το γενικο κανονα που εγραψα. αυτο μου παρεθεσε και εγω αντιπαρεθεσα το μηνυμα του μονο.

αυτο: ((Ας ξεκινησουμε λοιπον απο το βασικο κανονα που λεει : Μια επιχειρηση απαγορευεται να αρνηθει συναλλαγη αν ο πελατης διατειθεται να πληρωσει το αντιτιμο του προιοντος που αυτη διαθετει προς πωληση με την προυποθεση οτι το προιον υπαρχει στο καταστημα.(αν δεν ισχυει διορθωστε με) ))

 

Αυτό ακριβώς. ts δεν σου αρνήθηκαν συναλλαγή ή πώληση. Αντίθετα (και εκτός αυτού που θεωρείς σαν διαπραγματευτικό σου όπλο) δεν δέχτηκαν το χαρτονόμισμα (και εδώ κολλάει η μονοπολη). Αν εδινες ενα αλλο 10ευρω η συναλλαγή θα είχε αίσιο τέλος. Όταν κατανοήσεις αυτό, θα καταλάβεις που μπορείς να αναζητήσεις δίκιο ή άδικο. Άρνηση συναλλαγης που θα σήκωνε καταγγελία θα ήταν «δεν πουλάμε στο 80% γιατί το εχουμε για κράχτη» ή «δεν σου πουλάμε εσένα με 80% γιατί δεν μας αρέσουν τα φρύδια σου»

 

Μια και ρώτησες, ουκ ολίγες φορές έχω επιστρέψει χαρτονόμισμα από ρέστα γιατί το θεωρούσα πολύ «κακοποιημένο». Δεν υπάρχουν κανόνες, (π.χ. με 2 σχισίματα και 2cm σελοτέιπ ειναι αποδεκτό), υπάρχει θολή κρίση και αναφαίρετο δικαίωμα άρνησης. Αυτός που δεν προσέχει τα χαρτονομίσματα του και τα κάνει μπανιο ή τα σχίζει ή οτιδήποτε, μπορεί να πάει στην τράπεζα να τα αλλάξει αλλά εγώ δεν είμαι τράπεζα να δέχομαι τις σαβουρες του. Εννοείται οτι πέρασαν σαβουρες απο τα χέρια μου, αλλά αλλο τοσο εννοείται οτι δεν τις δέχομαι αβλεπί. 

 

Όσον αφορά το χαρτονόμισμα που εχεις σε φωτο, αν ειχε μονο το μισο σχίσιμο στη μέση, θα το δεχόμουν (για ρέστα ή συναλλαγή), αλλά για το δευτερο ολικο σχίσιμο και κόλλημα, θα σου ελεγα ευγενικά «δεν μου τα δέχεται η τραπεζα, οποτε δεν μπορω να τα δεχτω». 

οποτε να καταλαβω, ο καθενας μας εχει διαφορετικα standard για το ποιο θεωρει κακοποιημενο και ποιο οχι... εσυ 2 cm αλλος 3 κ.ο.κ. 

δε με εχετε καταλαβει μου φαινεται μερικοι. δε ζηταω δικαιωση απο το forum εδω, αλλα τη γνωση οσων γνωριζουν για το τι λεει η νομοθεσια. αλλο το τι λεω εγω και εσυ, αλλο το τι οριζει ο νομος. 

το παραδειγμα σου περι monopoly εξακολουθει να ειναι αστοχο μιας και δεν του εδωσα πλαστο. ειναι γνησιο.

οσο για την τελευταια παραγραφο, δηλαδη θα του ελεγες ψεμματα ε?

 

ποιος ειναι ο ts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ts είσαι εσύ (topic starter)

 

Πες μας τι ακριβώς ρωτάς γιατί το ένα ειναι τελειως διαφορετικό απο το αλλο:

 

  1. Το κατάστημα ειναι υποχρεωμένο να μου παρέχει την ίδια υπηρεσία που παρέχει σε αλλους πληρώνοντας το αντίστοιχο αντίτιμο. 
  2. Το κατάστημα ειναι υποχρεωμένο να αποδεχτεί οποιοδήποτε τραπεζογραμμάτιο της προσκομίσω ως αντίτιμο για κάποια υπηρεσία. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

O ts είσαι εσύ (topic starter)

 

Πες μας τι ακριβώς ρωτάς γιατί το ένα ειναι τελειως διαφορετικό απο το αλλο:

 

  1. Το κατάστημα ειναι υποχρεωμένο να μου παρέχει την ίδια υπηρεσία που παρέχει σε αλλους πληρώνοντας το αντίστοιχο αντίτιμο. 
  2. Το κατάστημα ειναι υποχρεωμένο να αποδεχτεί οποιοδήποτε τραπεζογραμμάτιο της προσκομίσω ως αντίτιμο για κάποια υπηρεσία. 

 

ααα! οκ, δεν το σκεφτηκα αυτο το shortcut... :)

 

αυτα που ακριβως ρωταω ειναι αναρτημενα στο topic.

 

 

ερωτησεις που θα'θελα ν'απαντηθουν μονο απο οσους γνωριζουν,

1) δικαιουται ν'αρνηθει συναλλαγη για αγαθο που πουλαει ενα καταστημα αν ο πελατης καταβαλλει το αντιτιμο? 

 

2) το σκισμενο και ξανακολλημενο χαρτονομισμα δικαιουται ενα καταστημα να μην το δεχθει σαν πληρωμη?

 

3)αν ηταν υποχρεομενοι να το δεχθουν εγω τι κινησεις μπορω να κανω ωστε να βρουν το μπελα τους? ( αν δεν ηταν υποχρεομενοι θεωρηστε το ''3)'' ακυρο  :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. οχι αν δε συντρέχουν ειδικές συνθήκες. Επισης απο τα γραφόμενα σου, ΔΕΝ σου αρνήθηκαν τη συναλλαγη, αρνήθηκαν τον τρόπο που ήθελες να καταβάλεις το αντιτοιμο. 
  2. ΝΑΙ
  3. Σε κάθε περιπτωση και επειδή φτάσαμε 3 σελίδες να λέμε τα ίδια και τα ίδια ... μπες στο παρακάτω, διάβασε, επικοινωνησε μαζί τους και ρωτα εκεί αν έπρεπε να δεχτουν προβληματικο χαρτονομισμα. 

http://www.efpolis.gr/el/component/content/article/852.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. οχι αν δε συντρέχουν ειδικές συνθήκες. Επισης απο τα γραφόμενα σου, ΔΕΝ σου αρνήθηκαν τη συναλλαγη, αρνήθηκαν τον τρόπο που ήθελες να καταβάλεις το αντιτοιμο. 
  2. ΝΑΙ
  3. Σε κάθε περιπτωση και επειδή φτάσαμε 3 σελίδες να λέμε τα ίδια και τα ίδια ... μπες στο παρακάτω, διάβασε, επικοινωνησε μαζί τους και ρωτα εκεί αν έπρεπε να δεχτουν προβληματικο χαρτονομισμα. 

http://www.efpolis.gr/el/component/content/article/852.html

 

1) δε σημενει οτι ολες οι ερωτησεις μου εχουν να κανουν με το προβλημα που αντιμετωπιζω...

2) ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟ? δε ζηταω αποψεις ''λεω για πολλοστη φορα'' ουτε απαντησεις στο περιπου οπως αυτο που λεγαμε πριν για το τι οριζεται λιγο ή πολυ φθαρμενο. το γνωριζεις? εισαι απολυτα σιγουρος? αν δεν ειναι ετσι τοτε εισαι ημιμαθης και μεταφερεις σαν γνωση την ημιμαθεια σου?

Δε λεω οτι εισαι, αν το γνωριζεις και εισαι 100% σιγουρος οτι αυτο οριζει ο νομος τοτε ευχαριστω για την απαντηση σου και σε παρακαλω δειξε μου τον αντιστοιχο νομο, αν ομως απλα το φανταζεσαι τοτε δε θελω την ''αποψη'' σου.

αλλωστε το λεω καθαρα στο τοπικ πριν τις ερωτησεις μου, ερωτησεις που θα'θελα ν'απαντηθουν μονο απο οσους γνωριζουν,

3) που το κακο ενα τοπικ να εχει φτασει τις 3 σελιδες? αυτο εχω σκοπο να κανω, απλα επειδη το προβλημα δημιουργηθηκε παρασκευη βραδυ, η γραμμη καταναλωτων δεν ειναι ανοιχτη το Σ/Κ και οσο κι'αν εψαξα στο internet δε βρηκα απαντηση ειπα μηπως καποιος ΞΕΡΕΙ κατι παραπανω βασει νομου ωστε να δω αν εχω δικιο ή οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έχεις δίκιο. Λάθος μου που ασχολήθηκα και σιγά μη ψάξω το εμπορικό δίκαιο για να σου παραθέσω νόμο και παράγραφο που να σου λεει το αυτονόητο, δηλαδή αυτό που δεν θες να ακουσεις. Χαμένα λόγια για ένα 10ευρω και πληγωμένη ευθιξία. Η κακή wind έπρεπε να παραλάβει το χαρτονόμισμα. Αυριο πρωί απευθύνσου στη ΓΓΚ τη μόνη αρμόδια υπηρεσία να σου δώσει δίκιο ή να ρίξει επίσημο άκυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου φαίνεται το 10άρικο εμένα πάντως... Έχω δει να κυκλοφορούν σε πολύ χειρότερη κατάσταση και να τα δέχονται μια χαρά...

 

Έπεσες σε παράξενους απλά...  Μην ασχολείσαι... απλά άλλαξε κατάστημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μου φαίνεται το 10άρικο εμένα πάντως... Έχω δει να κυκλοφορούν σε πολύ χειρότερη κατάσταση και να τα δέχονται μια χαρά...

 

Έπεσες σε παράξενους απλά...  Μην ασχολείσαι... απλά άλλαξε κατάστημα... 

Ή απλά άλλαξε 10εύρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έχεις δίκιο. Λάθος μου που ασχολήθηκα και σιγά μη ψάξω το εμπορικό δίκαιο για να σου παραθέσω νόμο και παράγραφο που να σου λεει το αυτονόητο, δηλαδή αυτό που δεν θες να ακουσεις. Χαμένα λόγια για ένα 10ευρω και πληγωμένη ευθιξία. Η κακή wind έπρεπε να παραλάβει το χαρτονόμισμα. Αυριο πρωί απευθύνσου στη ΓΓΚ τη μόνη αρμόδια υπηρεσία να σου δώσει δίκιο ή να ρίξει επίσημο άκυρο. 

ΟΚ... εφοσον δεν εισαι σιγουρος και γνώστης κακως απαντησες, ναι... 

εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις ομως. δεν ψαχνω δικιο αλλα το τι ακριβως συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις...

Δε σου ζητησα να ψαξεις. αρκει να γνωριζεις και να εισαι σιγουρος για το τι λεει ο νομος. δε μου αρκουν οι εικασιες..
Αλλα εφοσον εισαι σιγουρος βασει των βιωματων σου και τιποτα παραπανω, στο public γιατι μου το δεχτηκαν κανονικα?

 

Μια χαρά μου φαίνεται το 10άρικο εμένα πάντως... Έχω δει να κυκλοφορούν σε πολύ χειρότερη κατάσταση και να τα δέχονται μια χαρά...

 

Έπεσες σε παράξενους απλά...  Μην ασχολείσαι... απλά άλλαξε κατάστημα... 

Ο.. δεν καταλαβες, με τους συγκεκριμενους εχω ενα θεμα... υπαλληλος με ξινισμενη μουρη δεν πρεπει να εχει αυτη τη θεση.

βασικα εχω σκεφτει κατι ακομα καλυτερο. :)

θα κρατησω αυτο το δεκαρικο, θα μαζευω κερματα των 1,2 και 5 λεπτων (10 ευρω συνολο) και θα πηγαινω με το σακουλακι με τα ψιλα και το δεκαρικο, (καθε 15 μερες που βαζω καρτα περιπου) θα τους δινω το δεκαευρω και οταν δεν το δεχονται θα τους δινω το σακουλακι χωρις τη δυνατοτητα να επιλεξουν ξανα το δεκαευρο... 

:devil:  :devil:  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ... εφοσον δεν εισαι σιγουρος και γνώστης κακως απαντησες, ναι... 

εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις ομως. δεν ψαχνω δικιο αλλα το τι ακριβως συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις...

Δε σου ζητησα να ψαξεις. αρκει να γνωριζεις και να εισαι σιγουρος για το τι λεει ο νομος. δε μου αρκουν οι εικασιες..
Αλλα εφοσον εισαι σιγουρος βασει των βιωματων σου και τιποτα παραπανω, στο public γιατι μου το δεχτηκαν κανονικα?

 

Ο.. δεν καταλαβες, με τους συγκεκριμενους εχω ενα θεμα... υπαλληλος με ξινισμενη μουρη δεν πρεπει να εχει αυτη τη θεση.

βασικα εχω σκεφτει κατι ακομα καλυτερο. :)

θα κρατησω αυτο το δεκαρικο, θα μαζευω κερματα των 1,2 και 5 λεπτων (10 ευρω συνολο) και θα πηγαινω με το σακουλακι με τα ψιλα και το δεκαρικο, (καθε 15 μερες που βαζω καρτα περιπου) θα τους δινω το δεκαευρω και οταν δεν το δεχονται θα τους δινω το σακουλακι χωρις τη δυνατοτητα να επιλεξουν ξανα το δεκαευρο... 

:devil:  :devil:  :devil:

Τα κέρματα μπορούν να τα αρνηθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Όχι δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί συναλλαγή αλλά έχει κάθε δικαίωμα να ορίσει την αξία αυτής της συναλλαγής όσο θέλει. Κοινός δεν μπορεί να σου πει δεν σου δίνω μπορεί ομως να σου πει εγώ σου δίνω τον καφέ που παράγγηλες 100.000€ καθώς και να επιλέξει να κάνει εκπτωση μέχρι και δωρέαν τιμή σε όποιον θέλει.

 

2) Ναι είναι υποχρεωμένος να δεχθεί νομίσματα σε αποδεκτή κατάσταση σχισμένα στην μέση και κολλημένα με ζιλοτέηπ δεν είναι αποδεκτή κατάσταση να πας στην εθνική να το αλλάξεις, δεν έχει καμιά υποχρέωση να το πάρει όποιος το παίρνει σοθ κάνει χάρη

 

3)Ακόμα και να ήταν υποχρεωμένοι να το δεχθούν θα τους κλάσεις μια μάντρα μαζί με το μαντρόσκυλο. Βρες αλλού να πατήσεις.

 

ΥΓ. Όταν βρεις το αντίστοιχο φίλο της κυβερνήσεως που αναρτήθηκε η παραπάνω πληροφορία σε παρακαλώ να το αναρτήσεις και εδώ να το σημειώσουμε και εμείς οι που βαριόμαστε να ψάχνουμε. Επίσης και μόνο που άρχισες αυτό το thread μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως απόδειξη δόλου από την πλευρά σου. Κοινός στόχος σου είναι να βρει τον μπελά του και όχι να εξυπηρετηθείς, άρα θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα όργανα δικαιοσύνης ως σφυρί για να τιμωρήσεις συμπολίτη σου και αυτό νομίζω διώκεται ποινικά και αν δεν διώκεται κακός δεν διώκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κέρματα μπορούν να τα αρνηθούν

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ειναι χρηματα, νομιμα, και δεν μπορουν να αρνηθουν!

 

1)Όχι δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί συναλλαγή αλλά έχει κάθε δικαίωμα να ορίσει την αξία αυτής της συναλλαγής όσο θέλει. Κοινός δεν μπορεί να σου πει δεν σου δίνω μπορεί ομως να σου πει εγώ σου δίνω τον καφέ που παράγγηλες 100.000€ καθώς και να επιλέξει να κάνει εκπτωση μέχρι και δωρέαν τιμή σε όποιον θέλει.

 

2) Ναι είναι υποχρεωμένος να δεχθεί νομίσματα σε αποδεκτή κατάσταση σχισμένα στην μέση και κολλημένα με ζιλοτέηπ δεν είναι αποδεκτή κατάσταση να πας στην εθνική να το αλλάξεις, δεν έχει καμιά υποχρέωση να το πάρει όποιος το παίρνει σοθ κάνει χάρη

 

3)Ακόμα και να ήταν υποχρεωμένοι να το δεχθούν θα τους κλάσεις μια μάντρα μαζί με το μαντρόσκυλο. Βρες αλλού να πατήσεις.

 

ΥΓ. Όταν βρεις το αντίστοιχο φίλο της κυβερνήσεως που αναρτήθηκε η παραπάνω πληροφορία σε παρακαλώ να το αναρτήσεις και εδώ να το σημειώσουμε και εμείς οι που βαριόμαστε να ψάχνουμε. Επίσης και μόνο που άρχισες αυτό το thread μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως απόδειξη δόλου από την πλευρά σου. Κοινός στόχος σου είναι να βρει τον μπελά του και όχι να εξυπηρετηθείς, άρα θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα όργανα δικαιοσύνης ως σφυρί για να τιμωρήσεις συμπολίτη σου και αυτό νομίζω διώκεται ποινικά και αν δεν διώκεται κακός δεν διώκεται.

θα σου απαντησω μονο στο 1 για να σου αποδειξω οτι και εσυ απαντας με ημιμαθεια και στο ΥΓ για να καταλαβεις οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες περι δολου...

1) Α) Σύμφωνα με το Ν. Δ 136/46 (Περί Αγορανομικού Κώδικα) η τοποθέτηση ή ανάρτηση πινακίδων, που μεταξύ των άλλων αναγράφουν την τιμή λιανικής πώλησης των αγαθών στα καταστήματα, είναι υποχρεωτική. Με βάση, λοιπόν, την τιμή πινακίδας, ο καταναλωτής, κατά την ταμειακή του συναλλαγή, καλείται να καταβάλλει τη συνολική αξία ενός ή περισσοτέρων ειδών που αγοράζει, που προκύπτει με βάση την αναγραφόμενη στην πινακίδα τιμή πώλησης και την ποσότητα των ειδών.

ΥΓ) το thread δεν το ανοιξα για να κανω κακο στο καταστημα, ειχα αναγκη να βαλω την καρτα γιατι επρεπε να χρησιμοποιησω το internet και δεν ηθελα να χαλασω ενα ευρω γι'αυτο. χρεωθηκα λοιπον εξαιτιας τους και θελω τα χρηματα μου πισω αν αυτο που εκαναν ειναι παρανομο.

εδω ξεκινησα το thread μονο για να ζητησω τη γνωση ΟΣΩΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ και πηρα απαντησεις (συμπεριλαμβανω και εσενα μεσα) απο ατομα ποΥ ΔΕΝ γνωριζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...