Προς το περιεχόμενο

Νομοθεσία για χαρτονομισματα και επιχειρησεις.


alexandros82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω μαγαζί και δεν ξέρω τι κάνεις, λογικά φωνάζεις αστυνομία.

 

ωραια και θα του πει του αστυνομου εχω αυτο και δεν το παιρνει, πλαστο να του κανει ποινικη διωξη δεν εχει, να φυγει χωρις να πληρωσει δεν το εκανε αρα τομπολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ωραια και θα του πει του αστυνομου εχω αυτο και δεν το παιρνει, πλαστο να του κανει ποινικη διωξη δεν εχει, να φυγει χωρις να πληρωσει δεν το εκανε αρα τομπολα

Είπαμε, τα σκισμένα είσαι υποχρεωμένος να τα πας για αλλαγή σε τράπεζα όχι να τα φορτώσεις σε πολίτη.

Και λέω το είσαι υποχρεωμένος γιατί το χαρτονόμισμα δεν σου ανήκει, είναι περιουσία του κράτους. Σου ανήκει η αξία του όχι το ίδιο και είσαι υποχρεωμένος να το κρατάς σε καλή κατάσταση, βάση νομοθεσίας ετών. Παλιά το έγραφε και πάνω "1000 δραχμές πληρωτέες επι την εμφάνιση (στην τράπεζα της Ελλάδος) ή κάπως έτσι.

Ο μαγαζάτορας δεν έχει καμιά υποχρέωση να δεχτεί σκισμένο χαρτονόμισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι πρώτα το τσεκάρησαν στο μηχάνημα για τα πλαστά (που σημαίνει ότι περίμεναν την ετυμηγορία του) και μετά αρνήθηκαν το αποτέλεσμα!!!!

Μάλλον είχαν ήδη αποφασίσει να μην το πάρουν για σιγουριά και ήλπιζαν να το βγάλει off το μηχανάκι κι έτσι να τεκμηριώσουν την άρνησή τους.

Δεν γνωρίζω κάτι για να απαντήσω επί του θέματος αλλά ένα μπράβο από μένα στον ts και μόνο για την πρόθεσή του να συνεχίσει το θέμα. Καλώς ή κακώς η αδιαφορία, βαρεμάρα ή ότι άλλο μας κάνουν να αφήνουμε να περνάνε στο έτσι πολλά κακώς κείμενα και άρα να συνεχίζονται/πολλαπλασιάζονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μας ενημερώσεις εσύ για το πως ακριβώς προκύπτει αυτός ο κανόνας? Μια και εσύ το ισχυρίζεσαι αυτό, όχι τίποτα άλλο. Εικάζω ότι το face control στα νυχτερινά μαγαζιά δεν το έχεις καν ακουστά...

Και ποιος σου ειπε πως το face control στα μαγαζια ειναι νομιμο.

Καραπαρανομο ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου ειπε πως το face control στα μαγαζια ειναι νομιμο.

Καραπαρανομο ειναι...

Σίγουρα είναι παράνομο, δεν είπα ποτέ ότι είναι νόμιμο, ούτε άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Έλα όμως που γίνεται(γινόταν έστω, τώρα με την κρίση έχει μειωθεί) άσχετα με τη νομιμότητα του. Και κατά κανόνα ο πελάτης που έφαγε πόρτα για οποιοδήποτε λόγο δε θα μπορέσει ποτέ να βρει το δίκιο του, το μαγαζί αν χρειαστεί θα επικαλεστεί δεκάδες λόγους όπως capacity limit.

 

Αυτό ήταν η ένσταση μου σε όσα έγραψε ο ts, που αναφέρει ως κανόνα κάτι που ισχύει μόνο θεωρητικά και όχι στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζά μου δεν τα δέχεται αν είναι πολύ φθαρμένα ή κολλημένα. Τι να κάνω;

 

Πες τους ότι θα μεταφέρεις τα χρήματα σου σε άλλη τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic αλλά το face control είναι τελείως παράνομο. Απλά συνήθως επικαλούνται ότι γίνεται για λόγους ασφαλείας (δεν "κόβουμε" φάτσες απλά ελέγχουμε τον αριθμό των ατόμων για να μην είναι πηγμένο τα μαγαζί :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

Οποιοσδήποτε (ιδιώτης ή επιχείρηση *) μπορεί να αρνηθεί το εκάστοτε τραπεζογραμμάτιο, αν κρίνει οτι ειναι φθαρμένο σε υπερβολικό βαθμό (και ειδικά στα σημεία ασφαλείας). Αυτό ειναι ανεξάρτητο από τους ελέγχους γνησιότητας με τα γνωστά μηχανάκια, που σκοπό εχουν μονο να ελέγξουν τη γνησιότητα, αλλά γνησιο δεν ισοδυναμεί με «οκ για κυκλοφορία». Μιλάμε πάντα για φθαρμένα αλλά οχι παραχαραγμενα χαρτονομίσματα. Αν ο ιδιώτης/επιχειρηση εχει την υποψία πλαστού, πρέπει να καλέσει αστυνομία (κι ας κάνει λάθος).

 

Οι ιδιώτες μπορούν να «ξεφορτωθούν» τέτοια χαρτονομίσματα στην τράπεζα της Ελλάδος και τις τράπεζες (υπάρχει εγκύκλιος). Για μεγαλες επιχειρήσεις ισχύει αναλογο καθεστως αλλά εκεί υπάρχει κόστος αλλαγής ανα τραπεζογραμμάτιο. (πέρα απο το κόστος του υπαλλήλου για να πάει για αυτή τη δουλεια). 

 

Οποτε καταλήγουμε οτι ο έχων κατάστημα (ή έστω ιδιώτης) εχει κάθε δικαίωμα να σου ρίξει άκυρο αν νομίζει οτι το χαρτονομισμα σου ειναι προβληματικό ή εχει υποψία για πλαστό. Απο την αλλη εχει να ζυγίσει τις αρνητικές συνέπειες (π.χ. προβληματικός, υποχονδριος πελάτης που θα παρεξηγηθεί, χάσιμο της συναλλαγής, κλπ). 

 

 

 

Ας ξεκινησουμε λοιπον απο το βασικο κανονα που λεει : Μια επιχειρηση απαγορευεται να αρνηθει συναλλαγη αν ο πελατης διατειθεται να πληρωσει το αντιτιμο του προιοντος που αυτη διαθετει προς πωληση με την προυποθεση οτι το προιον υπαρχει στο καταστημα. (αν δεν ισχυει διορθωστε με)

 

Αυτό που ρωτάς (γενικά) δεν εχει σχέση με το παραπάνω quote. Πρέπει να πληρώσεις το αντίτιμο με νομιμες διαδικασίες. π.χ. πάω στη wind με ζωγραφισμένα χαρτάκια της monopoly που γράφουν 10 ευρω και ζητω υπηρεσίες. Πληρώνω το αντίτιμο ώστε να ειναι υποχρεωμένοι; Οχι

 

 

Καλεσα λοιπον τη wind στο 1260 και συνομιλησα με εκπροσωπο, του ειπα το τι ακριβως συνεβη και οτι ειναι παρανομο να αρνουνται τη συναλλαγη ενω το νομισμα ειναι ολοκληρο, γνησιο, και δε φερει καποια καταστροφη τοση που να μην ειναι δυνατον να αναγνωριστει η γνησιοτητα του μου ζητησε να μιλησει με τον πωλητη, 

μπλε : ολόκληρο μπορεί αλλά ειναι και παραποιημένο (κολλημένο). Άλλο ολόκληρο και αλλο ακέραιο. 

κόκκινο : Αυτό το κρίνει μόνο η τράπεζα της ελλάδος, οχι εμείς οι ιδιώτες. 

 

(*) Οι τράπεζες πρέπει να τα αποδέχονται για αλλαγή εκτός αν είναι πλαστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τους ότι θα μεταφέρεις τα χρήματα σου σε άλλη τράπεζα.

 

Ναι, και οι ταμίες νοιάζονται νομίζεις. Σιγά το κεφάλαιο που καταθέτω... Δίδακτρα φροντιστηρίου είναι.

 

 

@ts

Οποιοσδήποτε (ιδιώτης ή επιχείρηση *) μπορεί να αρνηθεί το εκάστοτε τραπεζογραμμάτιο, αν κρίνει οτι ειναι φθαρμένο σε υπερβολικό βαθμό (και ειδικά στα σημεία ασφαλείας). Αυτό ειναι ανεξάρτητο από τους ελέγχους γνησιότητας με τα γνωστά μηχανάκια, που σκοπό εχουν μονο να ελέγξουν τη γνησιότητα, αλλά γνησιο δεν ισοδυναμεί με «οκ για κυκλοφορία». Μιλάμε πάντα για φθαρμένα αλλά οχι παραχαραγμενα χαρτονομίσματα. Αν ο ιδιώτης/επιχειρηση εχει την υποψία πλαστού, πρέπει να καλέσει αστυνομία (κι ας κάνει λάθος).

 

Οι ιδιώτες μπορούν να «ξεφορτωθούν» τέτοια χαρτονομίσματα στην τράπεζα της Ελλάδος και τις τράπεζες (υπάρχει εγκύκλιος). Για μεγαλες επιχειρήσεις ισχύει αναλογο καθεστως αλλά εκεί υπάρχει κόστος αλλαγής ανα τραπεζογραμμάτιο. (πέρα απο το κόστος του υπαλλήλου για να πάει για αυτή τη δουλεια). 

 

Οποτε καταλήγουμε οτι ο έχων κατάστημα (ή έστω ιδιώτης) εχει κάθε δικαίωμα να σου ρίξει άκυρο αν νομίζει οτι το χαρτονομισμα σου ειναι προβληματικό ή εχει υποψία για πλαστό. Απο την αλλη εχει να ζυγίσει τις αρνητικές συνέπειες (π.χ. προβληματικός, υποχονδριος πελάτης που θα παρεξηγηθεί, χάσιμο της συναλλαγής, κλπ). 

 

 

 

Αυτό που ρωτάς (γενικά) δεν εχει σχέση με το παραπάνω quote. Πρέπει να πληρώσεις το αντίτιμο με νομιμες διαδικασίες. π.χ. πάω στη wind με ζωγραφισμένα χαρτάκια της monopoly που γράφουν 10 ευρω και ζητω υπηρεσίες. Πληρώνω το αντίτιμο ώστε να ειναι υποχρεωμένοι; Οχι

 

 

 

μπλε : ολόκληρο μπορεί αλλά ειναι και παραποιημένο (κολλημένο). Άλλο ολόκληρο και αλλο ακέραιο. 

κόκκινο : Αυτό το κρίνει μόνο η τράπεζα της ελλάδος, οχι εμείς οι ιδιώτες. 

 

(*) Οι τράπεζες πρέπει να τα αποδέχονται για αλλαγή εκτός αν είναι πλαστα.

 

Η τράπεζά μου δεν δέχεται ακόμα και αποχρωματισμένα χαρτονομίσματα, όπως αρκετά δεκάρικα και πεντάευρα τα οποία είναι αρκετά ξεβαμμένα.

 

Παιδιά, δεν το κάνουν μόνο σε εμένα. Όταν περιμένω για να πληρώσω ή να σηκώσω λεφτά, κάθε φορά θα τύχει σε κάποιους μπροστά μου να μην δεχτούν κάποιο χαρτονόμισμα, ειδικά αν έχει σελοτέιπ ή είναι πολύ φθαρμένο. Άρα κάποια γραμμή έχει δοθεί για να γίνεται αυτό, γιατί το παρατηρώ σε αρκετά καταστήματα τράπεζας που συναλλάσσομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και οι ταμίες νοιάζονται νομίζεις. Σιγά το κεφάλαιο που καταθέτω... Δίδακτρα φροντιστηρίου είναι.

 

 

 

 

Η τράπεζά μου δεν δέχεται ακόμα και αποχρωματισμένα χαρτονομίσματα, όπως αρκετά δεκάρικα και πεντάευρα τα οποία είναι αρκετά ξεβαμμένα.

 

Παιδιά, δεν το κάνουν μόνο σε εμένα. Όταν περιμένω για να πληρώσω ή να σηκώσω λεφτά, κάθε φορά θα τύχει σε κάποιους μπροστά μου να μην δεχτούν κάποιο χαρτονόμισμα, ειδικά αν έχει σελοτέιπ ή είναι πολύ φθαρμένο. Άρα κάποια γραμμή έχει δοθεί για να γίνεται αυτό, γιατί το παρατηρώ σε αρκετά καταστήματα τράπεζας που συναλλάσσομαι.

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=71639

 

Εγώ θα πήγαινα με φύλλο της εφημερίδας της Κυβερνήσεως στο χέρι, κατευθείαν στον διευθυντή και απειλές για καταγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τράπεζες τα εν μέρη κατεστραμμένα χαρτονομίσματα δεν τα δέχονται για χρηστικούς λόγους

(βλέπε ΑΤΜ π.χ.) Νόμιμο δεν το λες αυτό. 

 

Στο αρχικό, ότι είπε ο arc από πάνω. Οποιοδήποτε εμπορικό κατάστημα έχει νομικά το δικαίωμα

να αρνηθεί εν μέρη κατεστραμμένο χαρτονόμισμα. Είναι στην κρίση του.

Είναι δικιά σου υποχρέωση να τρέξεις σε τράπεζα να το αλλάξεις, όχι δικιά τους να το δεχθούν.

 

Οπότε αντί να φωνάζουμε και να ζητάμε συμβουλές σε fora για τα δήθεν δικαιώματα μας,

φροντίζουμε να μάθουμε τις υποχρεώσεις μας πρώτα.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ αν καποιος ερθει και εχεις εστιατοριο και φαει και δεν εχει αλλο χαρτονομισμα να σε πληρωσει τι θα κανεις ? 

Αν έρθει και φάει και δεν έχει ούτε μία, ούτε καν σκισμένο για δείγμα τι θα κάνεις;

αλλο αυτο και αλλο να εχει και να μην το δεχεσαι, επισης αν φαει μονο και δεν πιει μπυρες και τα σχετικα νομιζω δεν μπορεις να του κανεις κατι νομιμο.

 

Wat8.jpg?1315930535

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Wat8.jpg?1315930535

 

μου το εχει πει εστιατορας αν ερθει καποιος και δεν εχει λεφτα για να φαει δεν μπορεις να του κανεις κατι πχ ειναι αστεγος κλπ κλπ

Μάλλον ο εστιάτορας κατι άλλο εννοούσε...Εχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα σύμφωνα με το νομό για τα καταστήματα εστίασης ειναι υποχρεωμένοι να σερβίρουν νερό βρύσης αν ζητήσει κάποιος δίχως και χρέωση και παροχή τουαλέτας σε όλους, πάλι χωρις αντίτιμο ακομα και να μην ειναι πελάτης Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...