Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες του τωρα και σε ποια χωρα εγινε αυτο. Γιατι εχω την εντυπωση οτι μιλας για διαφορετικες αγορες εργασιας.

Συν οτι αυτο που λες εχει αμεση σχεση με οτι λεω εγω: "Σκετο πτυχιο ΤΕΙ χωρις περαιτερω γνωσεις δε σε παει πουθενα". Εσυ αντιθετως μιλας για ατομα με πτυχιο αλλα και περαιτερω ικανοτητες (περαν της δεδομενης πειρας και εξειδικευσης που ηδη ειχατε καθως εργαζοσασταν στην εταιρεια για καιρο). Διαφορετικες περιπτωσεις και παλι.

εγινε στη κυπρο , δεν εργαζομουν στην εταιρια και το αντικειμενο σπουδων μου ηταν παντελως διαφορετικο απο την δουλεια που ηθελε η εταιρια ,απλα ζητουσε ατομα για intership ανεξαρτητος βαθμου πτυχιου και σχολης τα οποια θα περνουσαν το τεστ της και τα οποια μετεπειτα θα επελεγε για intership. εγω ειχα πτυχιο φιλολογιας και διπλωμα λογιστικης ,την εταιρια δεν την ενοιαζε τι ειχα απλα να αποδυκνεια οτι αξιζε να επενδυσει πανω μου. το οτι εσπασα το συμβολαιο ωστοσο ειναι οτι δεν ειναι τοσο το χρημα αλλα και η ποιοτητα εργασιας κατι που εγω δεν μπορεσα να χωνεψω....

ειχα κανει οπως ειπα και πριν στην αρχη και αιτηση για το public και εαν και οι γνωσεις μου περι τεχνολογιας ειναι υψηλες γενικα με αποριψανε με δικαιολογια οτι δεν εχω το πτυχιο πληροφορικης ... για μενα ετσι εταιριες που βλεπουν επιφανειακα τον εργαζομενο δεν αξιζουν τον σεβασμο μου .πριν μπω στο τομεα που ειμαι τωρα δουλεψα σε θεσεις ευθυνης αλλα το interview που περασα απο public το θεωρω απλα ως παζαρι φτηνων εργατικων....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

νταξει για να μη κανω quote,συμφωνοι μιλας για εξιδικευση,μιλω για δυνατοτητες.μαλλον λεμε το ιδιο πραμα νομιζω,αφου κοινος παρονομαστης ειναι η σωστη αποδοτικοτητα ετσι?το μεν πρωτο το αποκτας με χαρτια,το δευτερο απο προσωπικο ενδιαφερον.

Εξειδικευση αποκτα πρωτιστως με εμπειρια. Οπως και αποδοτικοτητα η οποια ειναι πολυ πιο συνθετο ζητημα για να συζητηθει εδω. Και ειναι και ανουσιο οταν μιλαμε για θεσεις πωλητων.

σαφως στην επιχειρηση σου θα προτιμουσες εναν που πραγματικα ξερει,απο καποιον που εχει σπουδασει σε 35 πανεπιστημια της αγγλιας κ δε ξερει βασικα πραματα,σωστα?

Προφανως.

 

προσωπικα αν ημουν επικεφαλης σε καποιο HR θα εβαζα αγγελια του στυλ ζητουνται υπαλληλοι για τη Χ θεση,με γνωσεις ταδε ταδε κ ταδε.αν ο αλλος εχει θρασος κ νομιζει οτι ξερει php ενω ειναι ασχετος,η αν εχει μαστερ κ δε ξερει ουτε C++  θα το διαπιστωνα με ενα τεστ γενικων αλλα κ συγκεκριμενων γνωσεων.οι μισοι θα εφευγαν επιτοπου.

Ειναι επειδη δεν εχεις δει μερικες 100δες βιογραφιωκν τυπου "εχο απολυτιρειο Λυκειου αλλα καταλαβενω πολλα απω κομπιουτερ και δοικτυα και προγραμματισμω και μιτρικες καρτες και αν μου δειξετε μερικα πραγματα θα γινω τελειως στη δουλεια μου". Τοτε θα αλλαξεις γνωμη για το "τεστ γνωσεων" κι απλα θα θες να αποκλεισεις εκ των προταιρων ενα group ατομων εκ των οποιων οι περισσοτεροι ξερεις οτι θα σου φανε χρονο. Και μιλαμε για 1000δες.

Αν στην Ελλαδα η ανεργια ηταν 7-8% πιθανοτατα να μην εβλεπες να ζητανε πτυχιουχους ΤΕΙ για πωλητες (γιατι και οι πτυχιουχοι ΤΕΙ θα κοιταζαν για κατι καλυτερο και συνηθως θα εβρισκαν). Ομως, αυτη τη στιγμη η ζητηση επιτρεπει στις εταιρειες -πιθανως τις αναγκαζει- να το κανουν, για λογους που εξηγησα.

 

το πλεον σπαστικο στην αγορα εργασιας ειναι το τυπικο χαρτομανι.απο κει κ επειτα η συζητηση ειναι καθαρα φιλοσοφικη,ολες οι πλευρες εχουν δικιο,αλλα το δικιο του τρεις κ 60 υπαλληλου ειναι πιο σοβαρο πιστευω απτο δικιο της εταιρειας που το 3 τετραμηνο του 14 εβγαλε 1εκ ευρω λιγοτερα απο περσι,νομιζω ειναι λογικο.

Γενικα η αγορα εργασιας, ειδικα στην Ελλαδα, ειναι τοσο αγρια που δεν εχει νοημα πλεον να ασχολουμαστε με το ποια πλευρα "εχει παραπανω δικιο". Απτη στιγμη που και οι 2 πλευρες ειναι νομιμες, τα υπολοιπα τα διαμορφωνει ο χρυσος κανονας προσφορας-ζητησης που αυτην την περιοδο δεν λειτουργει υπερ του υπαλληλου/πτυχιουχου κλπ. Το θεμα ειναι ποιος και πώς επιβιωνει αυτης της καταστασης. Σε καθε ανεργο λοιπον υπαρχει ο παραγοντας τυχη στον οποιο δινω (αυθαιρετα) ενα π.χ. 40% αλλά υπαρχει αλλο ενα 60% που το καθοριζει ο εαυτος σου. Αν το 60% το περιοριζει καποιος σε ενα σκετο κι ερημο πτυχιο , ε τοτε δε φταιει το public που θα τον πληρωνει με 500 ευρω για ενα χρονικο διαστημα μεχρι να τον απολυσει και να προσλαβει τον επομενο ομοιο του.

 

εγινε στη κυπρο

Οπως ειπα λοιπον. Αλλη αγορα εργασιας , υπερβολικα μικροτερη ανεργια, αλλη προσφορα-ζητηση, αλλοι νομοι, αλλα ηθη-εθιμα-συνηθειες στην εργοδοτηση. Αν στην Κυπρο τη περιοδο που εγινε το περιστατικο που ανεφερες επικρατουσε 30% ανεργια, μαλλον τα πραγματα θα ηταν αλλιως.

 

Εχω κι εγω να αναφερω αναλογα παραδειγματα με το δικο σου απο χωρες του εξωτερικου (και που να δεις Σουηδια τι κανουν οι εταιρειες προς υπαλληλους), αλλα τι νοημα εχει οταν μιλαμε για την κατασταση στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξειδικευση αποκτα πρωτιστως με εμπειρια. Οπως και αποδοτικοτητα η οποια ειναι πολυ πιο συνθετο ζητημα για να συζητηθει εδω. Και ειναι και ανουσιο οταν μιλαμε για θεσεις πωλητων.

 
Εννοουσα την εξιδικευση μεσω μεταπτυχιακου κλπ,αλλα σαφως αυτα τα δυο προυποθετουν εμπειρια.η οποια ομως δεν υφισταται σε τετοιες εργασιακες συνθηκες ικανη.οσο για την αποδοτικοτητα πωλητων εχω ακουσει για γνωστο τηλεφωνικο κεντρο που η θεση σου εξαρταται απτις πωλησεις.κοινως δε πιανεις στοχο,αντιο.αοριστου συμβασης εργασια,αλλα πανω σε μια σανιδα για μενα.
πωλητης=αυτο που λεει η λεξη.επιφανειακα ενημερωμενος υπαλληλος με σκοπο τη πωληση.να σπρωξει τη ταδε μαρκα,το ταδε στοκ,at all costs.
 

Ειναι επειδη δεν εχεις δει μερικες 100δες βιογραφιωκν τυπου "εχο απολυτιρειο Λυκειου αλλα καταλαβενω πολλα απω κομπιουτερ και δοικτυα και προγραμματισμω και μιτρικες καρτες και αν μου δειξετε μερικα πραγματα θα γινω τελειως στη δουλεια μου". Τοτε θα αλλαξεις γνωμη για το "τεστ γνωσεων" κι απλα θα θες να αποκλεισεις εκ των προταιρων ενα group ατομων εκ των οποιων οι περισσοτεροι ξερεις οτι θα σου φανε χρονο. Και μιλαμε για 1000δες.

Αν στην Ελλαδα η ανεργια ηταν 7-8% πιθανοτατα να μην εβλεπες να ζητανε πτυχιουχους ΤΕΙ για πωλητες (γιατι και οι πτυχιουχοι ΤΕΙ θα κοιταζαν για κατι καλυτερο και συνηθως θα εβρισκαν). Ομως, αυτη τη στιγμη η ζητηση επιτρεπει στις εταιρειες -πιθανως τις αναγκαζει- να το κανουν, για λογους που εξηγησα.

 

ετσι οπως το θετεις δεν εχεις αδικο,αλλα η συζητηση ειναι θεωρητικη.προυποθετει ενα νορμαλ ατομο που μπορει να συνταξει τη σκεψη του κ τελος παντων εχει ενα αλφα επιπεδο γνωσεων μορφωσης κλπ που τριγυριζει τη θεση.

 

Γενικα η αγορα εργασιας, ειδικα στην Ελλαδα, ειναι τοσο αγρια που δεν εχει νοημα πλεον να ασχολουμαστε με το ποια πλευρα "εχει παραπανω δικιο". Απτη στιγμη που και οι 2 πλευρες ειναι νομιμες, τα υπολοιπα τα διαμορφωνει ο χρυσος κανονας προσφορας-ζητησης που αυτην την περιοδο δεν λειτουργει υπερ του υπαλληλου/πτυχιουχου κλπ. Το θεμα ειναι ποιος και πώς επιβιωνει αυτης της καταστασης. Σε καθε ανεργο λοιπον υπαρχει ο παραγοντας τυχη στον οποιο δινω (αυθαιρετα) ενα π.χ. 40% αλλά υπαρχει αλλο ενα 60% που το καθοριζει ο εαυτος σου. Αν το 60% το περιοριζει καποιος σε ενα σκετο κι ερημο πτυχιο , ε τοτε δε φταιει το public που θα τον πληρωνει με 500 ευρω για ενα χρονικο διαστημα μεχρι να τον απολυσει και να προσλαβει τον επομενο ομοιο του.

 
κοιτα για μενα το πτυχιο δεν ειναι πανακεια.ειναι το κλειδι.πανω σαυτο επενδυεις/αναπτυσεις τα προσοντα σου,τον χαρακτηρα σου κλπ.ωστε να γινεις ενας παραγωγικος υπαλληλος σε σωστες συνθηκες εργασιας,για το καλο της εταιρειας που κοιταει μακρυα,αλλα κ για σενα.
 

μπορει μεν η αγορα εργασιας να εχει σφιξει,αλλα 5 πολυκαταστηματα εχουν μαζεψει ολο το τζιρο των ηλεκτρονικων πχ εδω κ 15 χρονια.μαγαζακια κλπ εχουν κλεισει,(με μονη εξαιρεση τα σκρουτζομαγαζα τελευταια).πες το παγκοσμιοποιηση-μονοπωλιο-αγκιναρα δε ξερω,αλλα θεωρω οτι εχουν κανει τοσο γερη μπαζα ολα αυτα τα χρονια,που δε μπορουν να κλαιγονται.δε το δικαιουνται.

απο κει κ επειτα σαφως δε μου χρωστανε λογαριασμο,αλλα τουλαχ λιγο κοινωνικη ευαισθησια κ σεβασμος παραπανω δε θα εβλαπτε.ισα ισα επιβαλλεται.

βρισκουν κ τα κανουν ομως,βασιζομενοι στην επιδερμικοτητα της σκεψης που μας χαρακτηριζει σα λαο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κι εγώ αν κάποιος έχει εμπειρία πως είναι εκεί, και αν έχω πιθανότητα να εργαστώ εκεί πέρα σαν πωλητής, έχω ενα πτυχιο απο επαλ πληροφορική, και 3 χρόνια εξυπηρέτηση κοινού σε δημοσια  υπηρεσία, και πως γίνεται σε καλούν αμεσως ας πουμε; Μετα το πλαισιο ειναι το ιδιο με το public;  και στα 2 γινεται συμβαση; και ποσο καιρο μπωρει να σε κρατησουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φιλη μου την πηραν προσφατα με συμβαση αοριστου αμεσα χωρις πολλα πολλα, αλλα στην ουσια κανει προωθηση wind στο καταστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ ότι να ναι ας είναι, εμένα πωλητής θα μου αρέσει  κάτι, τώρα είναι και η πρώτη φορά που θα δουλέψω μετά τον στρατό οπότε λέω να πάω σε κάτι τέτοιο, όπως πλαισιο-public  για να μπορέσω με λίγα  λεφτά να πάω σε καποιο ιεκ, να πάρω το πτυχίο αγγλικών που μου λειπει, όπως επίσης και ένα δίπλωμα για αμάξι  απλά λείπουν τα λεφτά για όλα αυτά

 

και τι είναι καλύτερο να κάνω;  να συμπληρώσω φόρμα στο ιντερνετ ή να πάω εκεί να δώσω ένα φτιαχτό βιογραφικό στον διευθυντή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φιλη μου την πηραν προσφατα με συμβαση αοριστου αμεσα χωρις πολλα πολλα, αλλα στην ουσια κανει προωθηση wind στο καταστημα.

φιλε χρηματα και ωρες εργασιας? για να συγκρινω γιατι και εμενα με πηρανε με αοριστου σε μια πολυεθνικη παρομοιου στυλ.. (οχι τεχνολογιας ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8ωρο 5ημερο απο ο,τι μου εχει πει, με σπαστα ωραρια καταστηματων τις καθημερινες κλπ, ασφαλεια ικα κανονικα και ενσημα, νομιζω 520 τον μηνα καθαρα. Ειναι 24 χρονων ανυπαντρη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα οχι και πολυ ασχημα αρκετα καλα, λεω να παω και εγω να κανω καμια αιτηση,  για πλαισιο ξερει κανεις τι παιζει; αν ειναι στο ιδιο επιπεδο με public;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα οχι και πολυ ασχημα αρκετα καλα, λεω να παω και εγω να κανω καμια αιτηση,  για πλαισιο ξερει κανεις τι παιζει; αν ειναι στο ιδιο επιπεδο με public;

στο πλαισιο δεν θελουν υπαλληλους αλλα ρομποτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πλαισιο δεν θελουν υπαλληλους αλλα ρομποτ.

Το έχω ακούσει αυτό θυμάμαι από υπάλληλο εκεί που ρώτησα το παιδί ήταν τόσο αγριεμένο και θυμωμένο, μου λέει μια αν έχεις τα κότσια κανε αίτηση και έλα  μέτρα σε πόσες μέρες θα φύγεις, αν αντέξεις σου δίνω συγχαρητήρια, και σκέφτομαι γιατί να το είπε αυτό, αφού είναι όλοι μια ευχάριστη παρέα εκεί μέσα στο πλαίσιο, και επίσης τώρα που ρώτησα για μισθό μου λένε μια χαρά είναι άρα να φανταστώ πάνω από 1000 έτσι όπως μου το είπε αυτός :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ακούσει αυτό θυμάμαι από υπάλληλο εκεί που ρώτησα το παιδί ήταν τόσο αγριεμένο και θυμωμένο, μου λέει μια αν έχεις τα κότσια κανε αίτηση και έλα  μέτρα σε πόσες μέρες θα φύγεις, αν αντέξεις σου δίνω συγχαρητήρια, και σκέφτομαι γιατί να το είπε αυτό, αφού είναι όλοι μια ευχάριστη παρέα εκεί μέσα στο πλαίσιο, και επίσης τώρα που ρώτησα για μισθό μου λένε μια χαρά είναι άρα να φανταστώ πάνω από 1000 έτσι όπως μου το είπε αυτός :-D

το μια χαρα σιγουρα δεν ειναι 1000 :P πλεον το μια χαρα θεωρειται το 700αρι :P η ευχαριστη παρεα ειναι πλασματικη,δεν επιτρεπεται να εισαι κι αλλιως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε  ας ειναι οτι θελει, να βρω κατι σαν πωλητης να ασχολουμε και δεν ξερω απο θεματα συμβασης πως πανε; το πλαισιο λεει αοριστου συμβαση, το public λεει φερε και αν εισαι καλος σε κραταμε μονιμο κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...