Προς το περιεχόμενο

ΘΕΣ Γάλα: Τα μόνα ATM που έχουν "ουρά" στην Ελλάδα


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/2/2018 στις 10:49 ΠΜ, pontez2 είπε

Kαταλαβαινεις οτι το να επενδυσει κάποιος σε ένα μεγάλο πάρκινγκ για έναν αυτοματο πωλητή, ειναι ολιγον αχρείαστο.

Οπως πάντως λέει η εταιρία θα αυξηθούν τα σημεία πώλησης, ενώ υπάρχει και το ντελιβερι.

Στα περισσότερα έχει parking 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Τα ξεχωρίζω ως προς τη γεύση, δεν είπα πουθενά ότι γι'αυτό το λένε βιολογικό.

Το βιολογικό τους έχει γεμάτη γεύση, το απλό όχι.

Για να δικαιολογήσουν τη διαφορά της τιμής, θεωρώ πιθανό να νερώνουν λιγότερο το βιολογικό τους, για να φαίνεται η διαφορά στη γεύση.

το καλό είναι το βιολόγικό

τα άλλα (τα μη βιολογικά) είναι σαν να τα νερώνουνε και μάλλον αυτό κάνουν.

εγώ αυτό που καταλαβαίνω από την διατύπωση αυτή είναι ότι πιστεύεις ότι το "χαλασμα" της γευης μεταξύ βιολογικού και "άλλων" φείλεται στο νέρωμα. Η μόνη διαφορά βιολογικού και μη βιολογικού που αναφέρεις είνα το νέρωμα. 

Αν το μόνο που κάνουν στα "αλλα" είναι το νέρωμα και σε αυτό αλλάζει η γευση τους γιατί να μη το λένε και αυτό "βιολογικο" και να παίρνουν έστω ένα % του premium που πληρώνουν οι διάφωροι χιμπστεράδες για τη σφραγίδα "βιολογικό". 

Anyway 

Θα μπορούσες να το διατυπώσεις καλύτερα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, li@m είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, γιατί να χρειάζομαστε σαν είδος, την τροφή ενός νεογνού διαφορετικού από εμάς είδος;

https://www.google.com/amp/s/www.tilestwra.com/15-logi-gia-tous-opious-tha-prepi-na-stamatisete-na-pinete-gala-ageladas/amp/

Έτσι ένα προχειρο άρθρο από τα πολλά. Έχω να πιω γάλα ( συν όλα τα παράγωγα του τυριά, γιαούρτια ) απο όσο Θυμαμε τον εαυτό μου. Το σιχενομομε. 35 χρόνια και βάλε έχω να πιω γάλα. Δεν έχω πάθει τίποτα ούτε μου λείπουν βιταμίνες όταν κάνω εξετάσεις.  

Υ. Γ μην πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει πως το ότι το δεν πίνω γάλα θα μου φανεί όταν γεράσω. 

Επεξ/σία από mp123
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mp123 είπε

https://www.google.com/amp/s/www.tilestwra.com/15-logi-gia-tous-opious-tha-prepi-na-stamatisete-na-pinete-gala-ageladas/amp/

Έτσι ένα προχειρο άρθρο από τα πολλά. Έχω να πιω γάλα ( συν όλα τα παράγωγα του τυριά, γιαούρτια ) απο όσο Θυμαμε τον εαυτό μου. Το σιχενομομε. 35 χρόνια και βάλε έχω να πιω γάλα. Δεν έχω πάθει τίποτα ούτε μου λείπουν βιταμίνες όταν κάνω εξετάσεις.  

Υ. Γ μην πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει πως το ότι το δεν πίνω γάλα θα μου φανεί όταν γεράσω. 

τυπε θα σου φανει οταν γερασεις αυτο.. 🤭

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, theoritikos είπε

Θα το βρεις σε μεγάλα σουπερ μαρκετ Βασιλόπουλος. η ποσότητα όμως που φέρνει είναι πολύ μικρή.

Kαι Σκλαβενίτης φέρνει λιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η συζήτηση πήγε γενικά στο γάλα:

Το καλύτερο ποιοτικά και γευστικά είναι της αμ. γεωρ. σχολής της Θεσσ. που προαναφέρθηκε, και κονταροχτυπιέται με το Κουκάκη των κυμαινόμενων λιπαρών (3.8 με 4,2 νομίζω γράφει - δεν είμαι σίγουρος).

Η ΘΕΣ ΓΑΛΑ είναι ίδιο με τα νεράτα που περιγράφω παρακάτω. Δε με ενθουσίασε ποτέ. Πολλοί αυθυποβάλεστε και βλέπετε καλύτερη τη γεύση γιατί σας το σερβίρουν με χιπστερ τρόπο και σας αρέσει που συμμετέχετε στη διαδικασία.

Από μαζικής - ευρείας καταναλάωσης, μόνο τα Όλυμπος με το μπλε καπάκι (3,7% λιπαρά) και το προαναφερόμενο ΓΑΛΠΟ στο πλαστικό των ΛΙΔΛ. Το χάρτινο δεν πίνεται.

Μετά σε χείριστη ανάγκη ΔΕΛΤΑ, ΜΕΒΓΑΛ (πχ κυριακές, επιστροφές από διακοπές ξημερώματα κλπ).

Μαράτα, ΑΒ, ΓΑΛΠΟ χάρτινο κλπ λευκά νερά, θεωρώ ότι υπάρχουν μόνο για παθολογικά τσίπηδες. Δεν πίνονται.

 

Τιπ: Όσοι είστε Μακεδονία, πολύ καλό είναι της ΣΕΡΓΑΛ ένα γαλατάκι με ψηλότερα λιπαρά. Το έβγαλε πρόσφατα, το βρήκα όταν ήμουν Θεσσαλονίκη πριν κάποιες μέρες στο Μασούτη κοντά στην Αγ. Σοφίας στη Θεσσαλονίκη. Πλησιάζει το ΚΟΥΚΑΚΗ, σε χαμηλότερη τιμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

το καλό είναι το βιολόγικό

τα άλλα (τα μη βιολογικά) είναι σαν να τα νερώνουνε και μάλλον αυτό κάνουν.

εγώ αυτό που καταλαβαίνω από την διατύπωση αυτή είναι ότι πιστεύεις ότι το "χαλασμα" της γευης μεταξύ βιολογικού και "άλλων" φείλεται στο νέρωμα. Η μόνη διαφορά βιολογικού και μη βιολογικού που αναφέρεις είνα το νέρωμα. 

Αν το μόνο που κάνουν στα "αλλα" είναι το νέρωμα και σε αυτό αλλάζει η γευση τους γιατί να μη το λένε και αυτό "βιολογικο" και να παίρνουν έστω ένα % του premium που πληρώνουν οι διάφωροι χιμπστεράδες για τη σφραγίδα "βιολογικό". 

Anyway 

Θα μπορούσες να το διατυπώσεις καλύτερα.

Ηταν ξεκαθαρος, μονος σου οδηγηθηκες σε παραξενα συμπερασματα. Το βιολογικο Εβολ, ειναι καλυτερο απ ολα , αλλα και απο το απλο Εβολ, που ειναι νερωμενο. Αυτο εγραψε τιποτα παραπανω.

22 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Αφού η συζήτηση πήγε γενικά στο γάλα:

Το καλύτερο ποιοτικά και γευστικά είναι της αμ. γεωρ. σχολής της Θεσσ. που προαναφέρθηκε, και κονταροχτυπιέται με το Κουκάκη των κυμαινόμενων λιπαρών (3.8 με 4,2 νομίζω γράφει - δεν είμαι σίγουρος).

Η ΘΕΣ ΓΑΛΑ είναι ίδιο με τα νεράτα που περιγράφω παρακάτω. Δε με ενθουσίασε ποτέ. Πολλοί αυθυποβάλεστε και βλέπετε καλύτερη τη γεύση γιατί σας το σερβίρουν με χιπστερ τρόπο και σας αρέσει που συμμετέχετε στη διαδικασία.

Από μαζικής - ευρείας καταναλάωσης, μόνο τα Όλυμπος με το μπλε καπάκι (3,7% λιπαρά) και το προαναφερόμενο ΓΑΛΠΟ στο πλαστικό των ΛΙΔΛ. Το χάρτινο δεν πίνεται.

Μετά σε χείριστη ανάγκη ΔΕΛΤΑ, ΜΕΒΓΑΛ (πχ κυριακές, επιστροφές από διακοπές ξημερώματα κλπ).

Μαράτα, ΑΒ, ΓΑΛΠΟ χάρτινο κλπ λευκά νερά, θεωρώ ότι υπάρχουν μόνο για παθολογικά τσίπηδες. Δεν πίνονται.

Τιπ: Όσοι είστε Μακεδονία, πολύ καλό είναι της ΣΕΡΓΑΛ ένα γαλατάκι με ψηλότερα λιπαρά. Το έβγαλε πρόσφατα, το βρήκα όταν ήμουν Θεσσαλονίκη πριν κάποιες μέρες στο Μασούτη κοντά στην Αγ. Σοφίας στη Θεσσαλονίκη. Πλησιάζει το ΚΟΥΚΑΚΗ, σε χαμηλότερη τιμή.

Ολυμπος με μαυρο καπακι; Λεει;

Μια αλλη απορια. Πως γινεται η ιδια εταιρεια να αλλαζει αναλογα με την συσκευασια; Γαλπο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

 

Μια αλλη απορια. Πως γινεται η ιδια εταιρεια να αλλαζει αναλογα με την συσκευασια; Γαλπο.

Τα Lidl εχουν διαφορετικους παραγωγους αναλογα την περιοχη με το ιδιο σημα το Γαλπο πχ σε μια περιοχη το παραγει η Μεβγαλ,σε αλλο η Κρι-Κρι κτλπ,οποτε λογικα θα παιζουν διαφορες στη γευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

https://www.google.com/amp/s/www.tilestwra.com/15-logi-gia-tous-opious-tha-prepi-na-stamatisete-na-pinete-gala-ageladas/amp/

Έτσι ένα προχειρο άρθρο από τα πολλά. Έχω να πιω γάλα ( συν όλα τα παράγωγα του τυριά, γιαούρτια ) απο όσο Θυμαμε τον εαυτό μου. Το σιχενομομε. 35 χρόνια και βάλε έχω να πιω γάλα. Δεν έχω πάθει τίποτα ούτε μου λείπουν βιταμίνες όταν κάνω εξετάσεις.  

Υ. Γ μην πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει πως το ότι το δεν πίνω γάλα θα μου φανεί όταν γεράσω. 

ενημερωνεσαι απο tilestwra? Τι λες τωρα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

ενημερωνεσαι απο tilestwra? Τι λες τωρα... 

Γραφει παρα πολλες αληθειες το αρθρο. Εν ταχυ να σου πω εγω κανα 2.

Το γαλα δεν ειναι ασφαλες. Δεν το αντεχουν ολοι οι ανθρωποι. Καποιες χωρες δεν το πινουν καθολου.

αυτο ειναι ενα ασχημο δεδομενο ακομα και στους οργανισμους που υποτιθεται οτι το δεχονται. 

2) το ζωο που το παραγει δεν το εχει φτιαξει για ανθρωπους αλλα για αγελαδακια. Ειναι απολυτα ασφαλες να πινουμε αυτο το γαλα; οποτε και αλλων ζωων πχ αλογου γαϊδαρου καμυλας :) 

Το αρθρο λεει αρκετες αληθειες, και το μονο που διαφωνω ειναι οι φωτογραφιες που δραματοποιουν την κατασταση. Π.χ. Οι αγελαδες με πλαστικο πομα ειναι κατι ασφαλες, που δεν θα το αναλυσουμε εδω.

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Υ. Γ μην πεταχτεί κανένας έξυπνος και πει πως το ότι το δεν πίνω γάλα θα μου φανεί όταν γεράσω. 

Οποιος το πει ειναι σαχλος. Αν ελενχεις το ασβεστιο σου. Το γαλα το πινω με μετρο και ισως το κοψω.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα το thread, μάλλον το αναφέρατε, άρα σόρυ για όποιο διπλοποστάρισμα.

Απλά πήρε κάπου το μάτι μου αυτό

https://www.protagon.gr/epikairotita/thesgala-mia-wraia-idea-pou-paei-gia-navagio-44341764494

και μετά είδα το thread εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Θες Γάλα υπάρχει κάπου να το δοκιμάσω;Με δημητριακά 1 στο τόσο...

Δοκίμασα απο Σκλαβενίτη Κατσικίσιο και είναι ωραίο αλλά ακριβό,δεν θυμάμαι εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Το Θες Γάλα υπάρχει κάπου να το δοκιμάσω;Με δημητριακά 1 στο τόσο...

Δοκίμασα απο Σκλαβενίτη Κατσικίσιο και είναι ωραίο αλλά ακριβό,δεν θυμάμαι εταιρία.

Δες εδώ.

https://www.thesgala.gr/stores-athens.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...