Προς το περιεχόμενο

ΘΕΣ Γάλα: Τα μόνα ATM που έχουν "ουρά" στην Ελλάδα


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, mp123 είπε

Κάτι τέτοιο. (Λέω εγώ τώρα) 

12047139_90.jpg

Αυτό δουλεύει με μονοκατοικίες, και νοικουρές στο σπίτι ή έστω σταθερό 9-5.

Με πολυκατοικίες και random ωράρια που έχουμε σήμερα, αντίο ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Στο εξωτερικο λειτουργει παντως απλα ειναι χωμενο και το κρατος στην επενδυση. Αγοραζει απο τοπικους παραγωγους και τα διανεμει με αυτο τον τροπο. Ο λογος που καποιος παει στο θες γαλα δεν ειναι μονο η ευκολια, αλλα και η ποιοτητα. Αν χασεις ενα απο τα 2 λογικα καταρρει και η επενδυση. 

Αφου καποιος καποιοι σε αυτο το θεμα προτεινουν ποιοτικοτερο γαλα απο αυτο, παει για φουντο.

Εγώ με αυτό το σκεπτικό (ενίσχυση τοπικών παραγωγών) πήγαινα Χαλάνδρι στην Πεντέλης που ανέφερε πιο πάνω και ο billdanos   και αγόραζα 2-3 λίτρα κάθε φορά.Έβγαλα μάλιστα και το κλειδί με τα 3 ευρώ που έπαιρνες το γάλα με 1 ευρώ αντί 1,10.

Στην πορεία όμως είδα ότι όλο αυτό ήταν ένα παραμύθι απλά να πάρουν κάποια καλά δάνεια από τράπεζες, να κονομήσουν κάποιοι που εισήγαγαν τα συγκεκριμένα μηχανήματα κρύωσα και δεν ξαναπάτησα.Ας το πιουν μόνοι τους έτσι που τα κατάφεραν.

Μάλιστα μου έμεινε και το κλειδί με 2-3 ευρώ φορτωμένο και σκέφτομαι να το βγάλω στο χαρίζεται.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To έβαλες; Το θέλω! Το πληρώνω!

Θέλω γάλα εδώ και κάνα χρόνο. Χωρίς αυτό το κωλοκλειδο. Το πληρώνω 1.10. Τόσο μου αρέσει. Το πλήρες. Το light είναι αίσχος.

Εδώ και ένα χρόνο ρωτάω πότε θα φέρουν αυτά το κωλόκλειδα. Ποτέ μάλλον.

Το πλήρες θες γάλα είναι τρελό vfm. Ναι είναι γαμάτο το βιολογικό εβολ, της ΑΓΣ, άντε και το Κουκάκη, αλλά άμα είναι να χρεοκοπήσω για να πιω ωραίο γάλα, άστο.

Κρίμα που φουντάρουν. Δεν μάθανε το μάθημα με το eshop? Τι άνοιξαν 200 καταστήματα; Δεν θέλω συνεταιριστικό ψωμί του τοστ, γάλα θέλω.

Επεξ/σία από SilverCloak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κλαδος του γαλακτος ειναι σουπερ-ανταγωνιστικος,ειναι αποστολη αυτοκτονιας το να κανεις οτιδηποτε 

Παλαιοτερα σε χωρα της ΕΕ ειχαν κανει καρτελ μια εγχωρια και μια πολυεθνικη και πουλουσαν κατω απο το κοστος για να ξεφορτωθουν ανταγωνιστες,πως το ξερω;μου το ειχε πει ο ιδιοκτητης της μιας εταιρειας.Αυτος αγοραζε φτηνα απο την πολυεθνικη και πουλαγε με μια μικρη ζημια,μεχρι να εξοντωσουν τους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεταιρισμος ειναι ...ολοι ιδιοκτητες ειναι.. δεν εχουν τεραστια δανεια 6μυρια ειναι..τα ατμ που εβαλαν υπαλληλο και παντοπωλειο ειναι franshise οποτε απο κει τσιμπησαν μερικες δεκαδες χιλιαρικα...

Τωρα λιγο που διαβασα οταν λενε τζιραρουν 20μυρια κ μενουν 30χιλ καθαρα κατι μου λεει οτι πεφτει λογιστικο μαγειρεμα οποτε χλωμο να μην τα συνεχισει ο αλλος που αγορασε το ονομα..

Γενικοτερα σαν κατεστραμενη χωρα περασαν νομους που καταναλωνουμε πραγματα που δεν μας προσφερουν και πολλα... π.χ. απο 3 μερες(μαζι με παστεριωση)πλεον λενε φρεκο γαλα 7 10 12 ημερων ,χυμους απο συμπυκνωμένο χυμο (ή ακομη χειροτερα τα φρουτοποτα ) ,παγωτα με φυτικο λιπος και γιαουρτια που εγιναν τελικα γλυκισματα... ;)

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν οντως ισχυει αλλα το μεταφερω οπως το ακουσα... δειτε στις χαρτινες συσκευασιες απο κατω. Εχει ενα νουμερο. Ειναι οι φορες που εχει παει πισω το γαλα, το παστεριωσαν ξανα κ το κυκλοφορησαν σαν φρεσκο..

μιας και βαριομουν ειπα να το γουγκλαρω. αλλος ενας αστικος μυθος ειναι το παραπανω που διαδιδεται, κλασσικα, μεσα απο τα social medias.
https://www.news247.gr/weekend-edition/telika-poses-fores-pasterionetai-to-gala.6312674.html

Επεξ/σία από kallair
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SilverCloak είπε

Δεν θέλω συνεταιριστικό ψωμί του τοστ, γάλα θέλω.

 

Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης κατά τη γνώμη μου. Δυστυχως ο Έλληνας απ' ό,τι φαίνεται δεν έχει την ωριμότητα να τρέξει μια επιχείρηση. Δε μας έφτανε το γάλα, θέλαμε και τυρί, γιαούρτι, σοκολατούχο, κρέμα κι άλλες χίλιες δυο μαλακίες που μόνο πολυπλοκότητα θα φέρνανε. Μια ζωή στην αρπαχτή. Κάτσε και βελτιστοποίησε την υπηρεσία σου ρε φίλε, από ένα ΑΤΜ με γάλα και μόνο, σε καλή ποιότητα και καλή τιμή σε κάθε γειτονιά. Αλλιώς γιατί να σε προτιμήσει ο άλλος; για το branding; αν ορεγόμουν κρέμα σοκολάτα πήγαινα και στο Γαλαξία ο οποίος στη δική μου περίπτωση είναι ακριβώς απέναντι απ' το ΑΤΜ...

 

Κρίμα καθώς τέτοιες επιχειρήσεις είναι πάντα καλοδεχούμενες προσπάθειες για πρωτοβουλίες παραγωγών χωρίς μεσάζοντες και χωρίς καρτέλ. Τώρα καληνύχτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2018 στις 11:33 ΜΜ, Lilmztrouble είπε

Πριν από μερικές μέρες μου έτυχε συνέντευξη στο Θες Γάλα. Φάνηκαν να ενδιαφέρονται να με προσλάβουν και σκέφτομαι να αφήσω την άλλη δουλειά που είμαι τώρα για να ξεκινήσω εκεί. Γενικά φάνηκε πολύ καλή ευκαιρία και επειδή όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες . Υπάρχει κάποιος που να δουλεύει εκεί τώρα ή να έχει δουλέψει εκεί το παρελθόν για να μας πει την εμπειρία του; 

https://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/953643/thesgala-ypevale-aitisi-ptoxeysis   Απλά έλεος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Σκούρα τα πράγματα για την εταιρία.. κήρυξε πτώχευση   https://www.lifo.gr/now/greece/223960/aitisi-ptoxeysis-katethese-o-synetairismos-thesgala

Προσωρινή προστασία από τους πιστωτές του εξασφάλισε η συνεταιρισμός ΘΕΣγάλα, προχωρώντας στην κατάθεση αίτησης για τη λήψη προληπτικών μέτρων σύμφωνα με το άρθρο 106 του πτωχευτικού κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αλλού διάβασα ότι ένα μόνο σημείο αυτόματων πωλητών είχε κόστος 100.000€. Το όλο πλάνο τους ήταν καταδικασμένο να αποτύχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φταίνε και οι Τράπεζες.Όταν χρηματοδοτείς κάποιον ο οποίος δεν έχει κάτι  να χάσει σε περίπτωση που πέσει έξω είναι ένα φυσιολογικό  αποτέλεσμα.Να κατάσχει ο άλλος τα ΑΤΜ;;;; Να τα κάνει τί;;;;; Να πουλάει νερό Καματερού;;;;; Σιγά το περιουσιακό στοιχείο.Τα κονόμησαν κάποιοι που τα εισήγαγαν τώρα θα τα φάει η σκουριά και τα άλατα.

Πάει ο άλλος για καταναλωτικό δάνειο 2.000 ευρώ και αν δεν έχει σπίτι και εγγυητή δεν του δίνει μία.:P

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το franchise επερναν 95000 ευρω( Μέσο ύψος επένδυσης ) https://www.thesgala.gr/franchise.html#FranchiseDetails

Και η εταιρια πτωχευσε. Αναρωτιεμαι τωρα τι θα κανουν ολοι αυτοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...