Προς το περιεχόμενο

Καμία ανάρτηση στο Facebook δε θα προστατεύσει τα προσωπικά σας δεδομένα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Facebook για μένα είναι χρήσιμο μόνο για τις εταιρίες και τους επαγγελματίες, ποτέ δε κατάλαβα την αιτία που ένας απλός πολίτης που δεν έχει κανένα οικονομικό συμφέρον τρέχει να γίνει μέλος.

Δηλαδή αν αρχίσω και ποστάρω στο insomnia όλα τα προσωπικά στοιχεία μου και ότι λεπτομέρειες επαγγελματικές, προσωπικές κλπ. θυμάμαι, θα πρέπει να αισθάνομαι ηθικά δικαιωμένος από το νόμο που θα πρέπει να με προστατέψει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και αυτοι που δεν ειναι εξοικειωμενοι με την τεχνολογια, και δεν εχουν την εμπειρια εκεινη που θα τους επιτρεψει να αποκτησουν αμυνες, απεναντι σε διαδυκτιακες απατες και ψεματα.

 

Ας μην κολλαμε ταμπελες με το παραμικρο.

 

Δηλαδη πρεπει να εισαι εξοικειωμενος με την τεχνολογια για να διαβασεις τις αλλαγες στους ορους χρησης και να δεις οτι δεν αναφερετε τιποτα απο ολα αυτα? Tags, pokes, selfies με 15 φιλτρα, ταισμα γουρουνιων βρηκανε πως γινετε, τους ορους χρησης δεν του διαβασε κανεις και το χειροτερο ειναι οτι περιμενουν απο τους ''ειδικους'' να τους διαβασουν και να τους τα πουνε με απλα λογια γιατι δεν καταλαβαινουν, γιατι δεν ξερουν απο υπολογιστες.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά πάντως απορώ με την "αφέλεια" για να το πω ευγενικά κάποιων Δηλαδή γράψατε ένα κείμενο στα ελληνικά, το διάβασαν εκεί στην Αμερική, το έκαναν μετάφραση και τώρα είστε ασφαλείς. Πάτε καλά; Ανεβάστε ότι να ναι με άδεια να τα βλέπει ο φίλος του φίλου σας και πάει λέγοντας και μετά φταίει το φατσοβιβλίο που ξεβρακώνεστε. Κάτσε να δεις τι έχει να γίνει και με το πουλάκι που θα κοιτάει και τι εφαρμογές έχετε κλπ κλπ. Αν δεν ήταν η δουλειά όπως ανέφερε και ο h34a το χα σβήσει όχι την πρώτη αλλά την -1 μέρα.     

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πηγαίνεις σε ένα μαγαζί(ακα facebook) με τη θέληση σου, δεν συμμορφώνεται το μαγαζί με τους κανόνες σου αλλά εσύ με τους κανόνες του μαγαζιού.

 

Αν δεν σου αρέσει, κάπου υπάρχει ένα κουμπί που σε αφήνει να διαγράψεις τα πάντα...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνετε τόσο θέμα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να κρατήσει μυστικά και ασφαλή τα προσωπικά του δεδομένα ΔΕΝ κάνει λογαριασμό στο βιβλίο με τις φάτσες. Απλά τα πράγματα, αλλά άντε να το εξηγήσεις στα άμυαλα που γεμίσαν τους λογαριασμούς τους με duckfaces.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να δώσω ονόματα η περισσότερα στοιχεία αλλά μέχρι στιγμής έχω δει να το αναρτούν ένας δημοτικός σύμβουλος και μία γνωστή τραγουδίστρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει γεμισει ο τοιχος μου με αυτην την αηδια παντος....με βαθμο του να σκεφτομαι να αρχισω να κανω deletes λογο βλακειας 

Κοίτα μη σε κάνω εγώ delete λόγω ορθογραφίας..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια πως κανετε ετσι, και η μανα μου το πίστεψε αυτο, ατομα που δεν εχουν τις γνωσεις που εχουμε εμεις ως κοινοτητα τεχνολογικου φορουμ μπορει να το πιστεψουν οτι γραφοντας το αυτο ειναι οκ. και ισχυει αυτο που εαν διαβασεις κατι στο ιντερνετ πολλες φορες δεν το διασταυρωνεις, να δεις, ο νομος που λεει ισχυει; εδω δεν το κανουν δημοσιογράφοι θα το κανει η μανα μου;

 

 

ναι η μανα μου το πιστεψε στην αρχη μεχρι που ενας ειπε οτι ειναι hoax Και οτι δεν υπαρχει αυτος ο νομος, για αυτο να σκεφτόμαστε λιγο παραπανω πριν αρχίσουμε να αραδιάζουμε προσβολες. ξερει οτι, οτι ανεβαζει δεν ειναι πια προσωπικό, αλλα το εκανε share για να το δουν αλλοι.

 

αντι να πεις σε καποιον που δεν ξερει πολλα απο το ιντερνετ, ε ξερεις κατι, αυτο ειναι fake, πας και το κανεις delete, ετσι δεν θα μαθει ΠΟΤΕ.

 

edit: ειχα πετύχει μια θειτσα στην σελιδα του σκαι στο fb, και εκανε copy paste τον τιτλο της είδησης κατω στα comments, και της λεω, δεν δουλευει ετσι το ιντερνετ και σταμάτησε. να αρχιζα να την βρίζω και εγω ε; εκανα μαλακια που τις ειπα πως να κανει share, επρεπε να την πω βόδι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Facebook για μένα είναι χρήσιμο μόνο για τις εταιρίες και τους επαγγελματίες, ποτέ δε κατάλαβα την αιτία που ένας απλός πολίτης που δεν έχει κανένα οικονομικό συμφέρον τρέχει να γίνει μέλος.

Δηλαδή αν αρχίσω και ποστάρω στο insomnia όλα τα προσωπικά στοιχεία μου και ότι λεπτομέρειες επαγγελματικές, προσωπικές κλπ. θυμάμαι, θα πρέπει να αισθάνομαι ηθικά δικαιωμένος από το νόμο που θα πρέπει να με προστατέψει;

 

Καταρχάς το Facebook ξεκίνησε από φοιτητές,

1) Κανείς δεν υποχρέωσε κανένα να βάλει ΟΛΑ τα προσωπικά του στοιχεία.

2) Σ' εμένα και σίγουρα σε πολλούς άλλους έχει τύχει να βρούμε φίλους και μέλη της οικογένειας που έχουμε καιρό να δούμε.

3) Είναι ένας εύκολος και επιπλέον τρόπος επικοινωνίας.

4) Ενημερώνεσαι εύκολα για πολλά πράγματα από σελίδες εταιριών/άρθρα κλπ.

5) Ψυχαγωγία.

 

Να μερικοί λόγοι να χρησιμοποιούμε το Facebook εμείς οι "απλοί πολίτες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ ευτυχως που δεν ισχυει γιατι μια φορα ειχα γραψει στον τοιχο μου οτι ειμαι νιντζα και δεν θελω να ερθει κανενας συλλογος νινζτα και να μου ζηταει τα ρεστα που δεν πληρωνω συνδρομη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...