Προς το περιεχόμενο

Καμία ανάρτηση στο Facebook δε θα προστατεύσει τα προσωπικά σας δεδομένα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει γεμισει ο τοιχος μου με αυτην την αηδια παντος....με βαθμο του να σκεφτομαι να αρχισω να κανω deletes λογο βλακειας 

Μη σου πω αργησες κιολας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειλικρινά πάντως απορώ με την "αφέλεια" για να το πω ευγενικά κάποιων Δηλαδή γράψατε ένα κείμενο στα ελληνικά, το διάβασαν εκεί στην Αμερική, το έκαναν μετάφραση και τώρα είστε ασφαλείς. Πάτε καλά; Ανεβάστε ότι να ναι με άδεια να τα βλέπει ο φίλος του φίλου σας και πάει λέγοντας και μετά φταίει το φατσοβιβλίο που ξεβρακώνεστε. Κάτσε να δεις τι έχει να γίνει και με το πουλάκι που θα κοιτάει και τι εφαρμογές έχετε κλπ κλπ. Αν δεν ήταν η δουλειά όπως ανέφερε και ο h34a το χα σβήσει όχι την πρώτη αλλά την -1 μέρα.     

Μια από τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βόδια πηγανε στο σχολείο, μοσχάρια γυρίσανε....

Ημαρτον

To ξέρεις ότι το βόδι και το μοσχάρι είναι το ίδιο πράγμα, ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Από την εμπειρία της ζωής και τα μαθήματα marketing, έμαθα ότι οι κοινωνικές επαφές επιτυγχάνονται μέσα από την άμεση επικοινωνία.

  Η οπτική αίσθηση, η αίσθηση ακοής του ανθρώπου με τον οποίο συνάπτουμε σχέση επικοινωνίας. Ο μοναδικός τρόπος για να γνωρίσουμε και να γνωριστούμε. Και έπειτα, αρχίζουμε να μοιραζόμαστε.

  Βλέμματα, χαμόγελα, λέξεις όπως μου αρέσει, να σχολιάζουμε γεγονότα, να μεταφέρουμε πληροφορίες, να ανταλλάσουμε φωτογραφίες που βλέπουμε μαζί πριν τις δούμε μόνοι. Να μοιραζόμαστε προσωπικά δεδομένα με ανθρώπους που εμπιστευόμαστε ή που νομίζουμε ότι εμπιστευόμαστε. Και έχουμε την ασύγκριτη αξία της γλώσσας του σώματος και της φωνής που με την ηχητική μουσική αξία, μεταφέρει συναισθήματα και προσφέρει την πραγματική επικοινωνία!

  Τίποτε δεν έχει την αξία της πραγματικής κοινωνικής επαφής! Ή ακόμη της τηλεφωνικής επικοινωνίας! Μπορούμε να χρησιμοποιούμε το facebook και να μοιραζόμαστε ό,τι θέλουμε με ανθρώπους που είναι πραγματικοί φίλοι.

  Αλλά θεωρώ ανοησία το να μοιραζόμαστε πολλά προσωπικά δεδομένα όπως φωτογραφίες, ενώ θα μπορούσαμε να το κάνουμε με τον παραδοσιακό τρόπο χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να διαρρεύσουν σε χιλιάδες άλλους άγνωστους. Και είναι σίγουρα ανοησία, το να νομίζουμε ότι αναρτήσεις όπως αυτή που περιγράφει το θέμα θα μας παρέχει προστασία.

 

  Είμαι κατηγορηματικά κατα της χρήσης αυτού του -κατά άλλους- εργαλείου ενημέρωσης και κοινωνικής δικτύωσης. Το χρησιμοποιούσα κάποτε, αλλά δεν βρήκα κανένα όφελος.

  Ιδιαιτέρως όταν άκουγα από πραγματικούς φίλους να λένε: Εμείς θέλουμε να βλέπουμε και να ζούμε τον Σπύρο, όχι τα μηνύματα μέσα από το internet.

 

  Ανθρώπινες διαπροσωπικές σχέσεις. Δεν αγοράζονται, δεν πωλούνται και δεν μπορούν να υποκατασταθούν από άψυχα μέσα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσουμε ότι όταν στματήσει αυτή η βλακεία, το υπουργείο εσωτερικών θα αφαιρέσει τα πολιτικά δικαιώματα εφ' όρου ζωής σε όσους δημοσίευσαν αυτό το κείμενο. Επίσης, ας ελπίσουμε ότι θα τους υποχρεώσει σε στείρωση μπας και γλιτώσουμε μελλοντικά από τους απογόνους τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάρτηση φίλου από το 2012....

 

Δήλωση-προειδοποίηση προς κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό οργανισμό αυτής της γης αλλά και εξωγήινους οργανισμούς απροσδιόριστων νομικών μορφών ότι δεν διάβασα τους όρους χρήσης του facebook όταν άνοιξα λογαριασμό και ας πάτησα "Συμφωνώ". Επίσης, δεν διάβασα τους τροποποιημένους, κάθε εξάμηνο, όρους και ξαναπάτησα "Συμφωνώ". Τέλος, διαφωνώ με αυτό που μόλις έμαθα, ότι δηλαδή το facebook είναι ιδιωτική εταιρεία με σκοπό το κέρδος και ζητώ να με κάνουν να ξαναπιστέψω ότι είναι κοινό και δημόσιο αγαθό που φυτρώνει μαζί με τα ραδίκια.

Ούτως ειπείν, ζητώ να μη χρησιμοποιήσετε τις ημίγυμνες φωτογραφίες μου εναντίον μου από την εποχή που έψαχνα γκόμενο/γκόμενα, να μην βλέπετε πονηρά τις δεκάδες φωτογραφίες των παιδιών μου από όταν καμάρωνα σαν γύφτικο σκεπάρνι, να σταματήσετε να διαβάζετε όσα σαλιαρίσματα, επαναστατικά σχόλια, σούπερ αναλύσεις έχω κάνει αυτά τα χρόνια, να σταματήσετε να κατασκευάζετε προφίλ χρήστη με βάση τα δεκάδες like που έχω κάνει σε σελίδες, προϊόντα, τραγούδια, κτλ και γενικώς και αορίστως επιτρέψτε μου να συνεχίσω τον δρόμο μου για την χώρα του Οζ και την Χώρα των Θαυμάτων.

Για όσους δεν με πάρουν στα σοβαρά θα αναγκαστώ να επικαλεστώ: τον Νόμο 4000, τον Νόμο του εργάτη, τον τέταρτο κύκλο της σειράς Law & Order, τα δικαιώματα των παιδιών στην Never Land και τον Κώδικα Τιμής της οικογένειας Κορλεόνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Από την εμπειρία της ζωής και τα μαθήματα marketing, έμαθα ότι οι κοινωνικές επαφές επιτυγχάνονται μέσα από την άμεση επικοινωνία.

  Η οπτική αίσθηση, η αίσθηση ακοής του ανθρώπου με τον οποίο συνάπτουμε σχέση επικοινωνίας. Ο μοναδικός τρόπος για να γνωρίσουμε και να γνωριστούμε. Και έπειτα, αρχίζουμε να μοιραζόμαστε.

  Βλέμματα, χαμόγελα, λέξεις όπως μου αρέσει, να σχολιάζουμε γεγονότα, να μεταφέρουμε πληροφορίες, να ανταλλάσουμε φωτογραφίες που βλέπουμε μαζί πριν τις δούμε μόνοι. Να μοιραζόμαστε προσωπικά δεδομένα με ανθρώπους που εμπιστευόμαστε ή που νομίζουμε ότι εμπιστευόμαστε. Και έχουμε την ασύγκριτη αξία της γλώσσας του σώματος και της φωνής που με την ηχητική μουσική αξία, μεταφέρει συναισθήματα και προσφέρει την πραγματική επικοινωνία!

  Τίποτε δεν έχει την αξία της πραγματικής κοινωνικής επαφής! Ή ακόμη της τηλεφωνικής επικοινωνίας! Μπορούμε να χρησιμοποιούμε το facebook και να μοιραζόμαστε ό,τι θέλουμε με ανθρώπους που είναι πραγματικοί φίλοι.

  Αλλά θεωρώ ανοησία το να μοιραζόμαστε πολλά προσωπικά δεδομένα όπως φωτογραφίες, ενώ θα μπορούσαμε να το κάνουμε με τον παραδοσιακό τρόπο χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να διαρρεύσουν σε χιλιάδες άλλους άγνωστους. Και είναι σίγουρα ανοησία, το να νομίζουμε ότι αναρτήσεις όπως αυτή που περιγράφει το θέμα θα μας παρέχει προστασία.

 

  Είμαι κατηγορηματικά κατα της χρήσης αυτού του -κατά άλλους- εργαλείου ενημέρωσης και κοινωνικής δικτύωσης. Το χρησιμοποιούσα κάποτε, αλλά δεν βρήκα κανένα όφελος.

  Ιδιαιτέρως όταν άκουγα από πραγματικούς φίλους να λένε: Εμείς θέλουμε να βλέπουμε και να ζούμε τον Σπύρο, όχι τα μηνύματα μέσα από το internet.

 

  Ανθρώπινες διαπροσωπικές σχέσεις. Δεν αγοράζονται, δεν πωλούνται και δεν μπορούν να υποκατασταθούν από άψυχα μέσα!!

Συμφωνώ και εγώ τίποτα καλύτερο από την πρόσωπο με πρόσωπο γνωριμία οικειότητα επικοινωνία.

Να συμπληρώσω κάτι

εάν δεν είχε γίνει μανία το facebook θα χρησιμοποιούσαμε εναλλακτικές, όπως τα forum όπου γίνεται ανταλλαγή γνώσεων, απόψεων, ψυχαγωγικών πληροφοριών χωρίς την προτροπή για ανέβασμα προσωπικών δεδομένων, για επικοινωνία με γνωστούς υπάρχουν λογισμικά όπως το Skype ίσως μία αλλαγή στης δυνατότητες του skype που να αντικαθιστά το τοίχος του facebook να είχε ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί πολλοί μπερδεύετε το παραπάνω με ιντερνετικό αναλφαβητισμό.Είναι καθαρά νομικό ζήτημα.Δεν έχω καμία απαίτηση βέβαια ο καθένας να ξέρει το τι ισχύει σε νομικό επίπεδο σε θέματα προστασίας προσωπικότητας/πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ, αλλά ο τρόπος που διατυπώνονται τέτοιου είδους κείμενα και το γλωσσικό τους επίπεδο από μόνα τους θα έπρεπε κάποιον, που έχει μία επαφή με την πραγματικότητα, να τον προειδοποιήσουν ότι κάτι δεν κάνει καλά σε περίπτωση που τα αναπαραγάγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί πολλοί μπερδεύετε το παραπάνω με ιντερνετικό αναλφαβητισμό.Είναι καθαρά νομικό ζήτημα.Δεν έχω καμία απαίτηση βέβαια ο καθένας να ξέρει το τι ισχύει σε νομικό επίπεδο σε θέματα προστασίας προσωπικότητας/πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ, αλλά ο τρόπος που διατυπώνονται τέτοιου είδους κείμενα και το γλωσσικό τους επίπεδο από μόνα τους θα έπρεπε κάποιον, που έχει μία επαφή με την πραγματικότητα, να τον προειδοποιήσουν ότι κάτι δεν κάνει καλά σε περίπτωση που τα αναπαραγάγει.

Εμένα να σου πω την αλήθεια αυτό με το καταστατικό της Ρώμης μου φάνηκε πιο παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Akanthos!

 

Ο περισσότερος κόσμος δεν συμμετέχει σε αυτά τα μέσα για να ενημερωθεί, να βρει συγγενείς και φίλους ή να κάνει νέους φίλους. Το κάνει για να τονώσει την αυτοεκτίμηση του. Το profile στο facebook (ή όποιο άλλο social network) δίνει την ευκαιρία να αναδομήσουν προσεκτικά την εικόνα που προβάλλουν προς τους άλλους, τονίζοντας τα χαρακτηριστικά που θεωρούν θετικά (αληθινά ή ψεύτικα) και αφαιρώντας τα υπόλοιπα. Η αποστειρωμένη online επικοινωνία επίσης βγάζει από την μέση την nonverbal επικοινωνία και τις εντυπώσεις της πρώτης επαφής, και την αντικαθιστά με μια προσεκτικά φτιαγμένη εικόνα του εαυτού που θα ήθελαν να έχουν, μέσα στις ομάδες που επιθυμούν να ανήκουν. Πράγματα που στην πραγματική ζωή είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και πολύπλοκα, στο facebook γίνονται γρήγορα και με απλά ρητά αριθμητικά κριτήρια, όπως ο αριθμός των φίλων, τα likes, τα σχόλια και όλα τα υπόλοιπα επιφανειακά κριτήρια αξιολόγησης.

Σαν το MeowMeowBeenz για παράδειγμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να προστατέψει τα προσωπικά του δεδομένα να μην τα βγάζει φόρα παρτίδα στο διαδίκτυο και ειδικά στο facebook. Όλα τα άλλα είναι τρίχες. Ψάξτε λίγο να βρείτε τι ακριβώς αποδέχεστε μπαίνοντας στο facebook. Και αν δεv βαριέστε δείτε και αυτό το ντοκυμαντέρ http://www.imdb.com/title/tt2084953/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...