Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα με τη βάλανο το είχα διαβάσει και εγώ που το έλεγαν όλοι. Προσωπικά μετά τις 10 ημέρες το σημείο εκείνο έγινε αναίσθητο τελείως, νομίζω αρχικά ξεράθηκε, βγήκε κάτι σαν πέτσα και πλέον δεν αισθάνομαι απολύτως τίποτα. Μην σε ανησυχεί και εκτός να μείνει ένα τμήμα θα συνηθίσεις πολύ γρήγορα και μετά δεν θα καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα σε φάση που θα είσαι σε στύση θα ακουμπάει κανονικά στο μποξεράκι και μετά στο τζιν και θα αισθάνεσαι εντελώς άνετα. Για το πρήξιμο θα σου φύγει, δεν είναι δυνατόν να μείνει, απλά υπομονή θα κάνεις...εμένα έχει περάσει 1,5 μήνας και ακόμα ξεπρηζεται, βέβαια από τον μήνα και μετά θα είσαι πιστεύω λειτουργικός. Τα ράμματα θα φύγουν στις 20-25 μέρες όλα!! Καλοδουλεφτο ;) ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ελπίζω παίδες.

Σήμερα μίλησα τηλ. με το γιατρό και του είπα οτι το πρήξιμο έχει  κάνει μόνο μια μικρή υποχώρηση και τίποτα περισσότερο και μου είπε πως φαίνεται οτι η ανάρρωση θα πάρει περισσότερο καιρό απ' οτι εκτιμήθηκε αρχικώς. Θα με δει την Πέμπτη και θα σας πω. Απλά για την ιστορία, καθώς στο μέλλον όλο και κάποιος θα διαβάσει αυτη τη συζήτηση, το πρήξιμο μοιάζει σαν ένα "σωσίβιο" πίσω απο τη βάλανο στη πλευρά των ραμματων περιμετρικά. Στο κάτω μέρος, στη περιοχή του χαλινού είναι εντονότερο, ενώ ψηλά, στο πάνω μέρος πιο περιορισμένο.  Η ευαισθησία στη βάλανο παραμένει. Εχω ακόμα δρόμο. 12η μέρα σήμερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και από μένα.Θέλω να ρωτήσω από κάποιον που έχει κάνει περιτομή το εξής:

 

1)Στην δικιά μου την περίπτωση έκανα το χειρουργείο (περιτομή) 29/5/17 πριν λίγες μέρες δηλ

και βλέπω ότι με το που ακουμπάει το εσώρουχο ακόμα και η γάζα πάνω στην βαλάνο με ενόχλει αρκετά κάτι που δεν είχα πριν λόγω ότι το σκέπαζε το κεφάλι το δέρμα.Είναι φυσιολογική αυτή η ευαισθησία?Θα στρώσει με τον καιρό??

 

2)Επίσης αν παίζει ρόλο μία εβδομάδα πριν την περιτομή είχα κάνει και αφαίρεση χαλινού το οποίο είναι σε ανάρωση και αυτό.Μόλις που έχουν φύγει τα ράμματα αλλά βλέπω ότι και σε αυτήν την περιοχή με το που ακουμπάω το χέρι μου ενοχλούμε και εκεί.Ξέρει κάποιος που τα έχει κάνει και τα δύο αν είναι φυσιολογικό όλο αυτό??

 

Υ.Γ Όλη αυτή την διαδικασία την έκανα όχι για αισθητικούς λόγους αλλά γιατί είχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και από μένα.Θέλω να ρωτήσω από κάποιον που έχει κάνει περιτομή το εξής:

 

1)Στην δικιά μου την περίπτωση έκανα το χειρουργείο (περιτομή) 29/5/17 πριν λίγες μέρες δηλ

και βλέπω ότι με το που ακουμπάει το εσώρουχο ακόμα και η γάζα πάνω στην βαλάνο με ενόχλει αρκετά κάτι που δεν είχα πριν λόγω ότι το σκέπαζε το κεφάλι το δέρμα.Είναι φυσιολογική αυτή η ευαισθησία?Θα στρώσει με τον καιρό??

 

2)Επίσης αν παίζει ρόλο μία εβδομάδα πριν την περιτομή είχα κάνει και αφαίρεση χαλινού το οποίο είναι σε ανάρωση και αυτό.Μόλις που έχουν φύγει τα ράμματα αλλά βλέπω ότι και σε αυτήν την περιοχή με το που ακουμπάω το χέρι μου ενοχλούμε και εκεί.Ξέρει κάποιος που τα έχει κάνει και τα δύο αν είναι φυσιολογικό όλο αυτό??

 

Υ.Γ Όλη αυτή την διαδικασία την έκανα όχι για αισθητικούς λόγους αλλά γιατί είχα πρόβλημα.

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ έκανα την επέμβαση 21 Απριλίου με ταυτόχρονη αφαίρεση χαλινου και περιτομή. Η ευαισθησία που αναφέρεις είναι απολύτως φυσιολογική και δεν έχει να κάνει με το αν φεύγουν τα ραμματα ή όχι. Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω τα μηνύματα θα δεις που όλοι γράφουμε ότι η ευαισθησία αυτή φεύγει όσο περνάνε οι μέρες. Στις 15-20 μέρες από την επέμβαση το σημείο θα είναι τελείως αναίσθητο. Πλέον εμένα έχει περάσει 1μισης μήνας και δεν αισθάνομαι τίποτα από καμία πλευρά ούτε πόνους ούτε ενοχλήσεις τίποτα...

 

Ρε παιδιά εφόσον φαίνεται ολόκληρη η βάλανος,πρεπει να γίνει περιτομή ?

Αν μπορείς και κατεβάζεις το εξωτερικό χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ενώ είσαι σε στύση και αποκαλύπτεται πλήρως η βάλανος δεν νομίζω να χρειάζεται. Μπορείς να το ψάξεις και στο google και να καταλάβεις τι γίνεται αλλά βέβαια η καλύτερη διάγνωση θα γίνει μέσω ουρολόγου σε περίπτωση που όντως υποψιάζεσαι ότι μπορεί να υπάρχει θέμα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ έκανα την επέμβαση 21 Απριλίου με ταυτόχρονη αφαίρεση χαλινου και περιτομή. Η ευαισθησία που αναφέρεις είναι απολύτως φυσιολογική και δεν έχει να κάνει με το αν φεύγουν τα ραμματα ή όχι. Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω τα μηνύματα θα δεις που όλοι γράφουμε ότι η ευαισθησία αυτή φεύγει όσο περνάνε οι μέρες. Στις 15-20 μέρες από την επέμβαση το σημείο θα είναι τελείως αναίσθητο. Πλέον εμένα έχει περάσει 1μισης μήνας και δεν αισθάνομαι τίποτα από καμία πλευρά ούτε πόνους ούτε ενοχλήσεις τίποτα...

 

Να και κάτι ευχάριστο.Νόμιζα ότι μετά την περιτομή, αυτή η ευαισθησία που έχω στη βαλάνο ότι θα είναι μόνιμη.Τώρα πρόσεξα και τα μυνήματα ποιό πάνω και παρατηρώ ότι το χαμομήλι είναι θετικό από κάποιους.Ο γιατρός μου δεν μου έδωσε τέτοια οδηγία.Θα ήταν θετικό να χρησιμοποιήσω και γώ χαμομήλι?Βοηθάει γενικότερα σε αυτήν την περίπτωση και αν ναι και είναι εύκολο να μου πείτε πως θα το κάνω??

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση-βοήθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω το χαμομήλι να βοηθάει στην ενόχληση απ την ευαισθησία αλλά στην ανακούφιση στην περιοχή των ραμμάτων και ίσως και απολύμανση. Δεν χάνεις κάτι πάντως να ρωτήσεις τον γιατρό σου, μπορεί να το ξέχασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι ευχάριστο.Νόμιζα ότι μετά την περιτομή, αυτή η ευαισθησία που έχω στη βαλάνο ότι θα είναι μόνιμη.Τώρα πρόσεξα και τα μυνήματα ποιό πάνω και παρατηρώ ότι το χαμομήλι είναι θετικό από κάποιους.Ο γιατρός μου δεν μου έδωσε τέτοια οδηγία.Θα ήταν θετικό να χρησιμοποιήσω και γώ χαμομήλι?Βοηθάει γενικότερα σε αυτήν την περίπτωση και αν ναι και είναι εύκολο να μου πείτε πως θα το κάνω??

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση-βοήθεια!!!

Το χαμομήλι βοηθάει στην απολύμανση της περιοχής και μαλακώνει αν θέλεις λίγο πιο γρήγορα τα ραμματα όποτε και η επούλωση είναι ταχύτερη. Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου και να σου πει. Η ευαισθησία φεύγει μόνη της δεν έχει να κάνει με το χαμομήλι κλπ. Όπως έγραψα και παραπάνω, προσωπικά μετά από 3-4 μέρες η βαλανος ξεράθηκε και έφυγε μια πέτσα που είχε κάνει, μετά από αυτό η ευαισθησία της μειώθηκε και πλέον δεν καταλαβαίνω τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαμομήλι βοηθάει στην απολύμανση της περιοχής και μαλακώνει αν θέλεις λίγο πιο γρήγορα τα ραμματα όποτε και η επούλωση είναι ταχύτερη. Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου και να σου πει. Η ευαισθησία φεύγει μόνη της δεν έχει να κάνει με το χαμομήλι κλπ. Όπως έγραψα και παραπάνω, προσωπικά μετά από 3-4 μέρες η βαλανος ξεράθηκε και έφυγε μια πέτσα που είχε κάνει, μετά από αυτό η ευαισθησία της μειώθηκε και πλέον δεν καταλαβαίνω τίποτα...[/quote

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια παιδιά όλους σας.Σήμερα μετά από 4 μέρες χειρουργείου διακρίνω ότι το πρήξιμο αρχίζει ελαφρώς να υποχωρεί και 2ον σαν να αρχίζει και η ευαισθησία στη βαλάνο να μειώνεται.Οσον αφορά για το χαμομήλι θα ρωτήσω τον γιατρό μου γιατί και εγώ πιστεύω ότι θα με βοηθήσει αρκετά στα ράμματα ειδικά τώρα που αρχίζουν να με τραβάνε. Και κάτι ακόμα:με το sex ρε παιδιά τι γίνεται?Ξέρει κανείς να μας πει που έχει αναρρώσει τελείως τι γίνεται μετά?Είναι όλα οκ??(βασικό κομμάτι έτσι??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στις 40 μέρες έκανα ξανά σεξ με αρκετή επιτυχία, ήταν παράξενα (για μένα) αλλά η δουλειά έγινε 

 

τώρα το χαμομήλι άστο σα χαμομήλι (γενικά νομίζω ότι είναι άχρηστο ματζούνι αν μιλάμε για πιο σοβαρή απολύμανση καλύτερα μπεταντίν), το θέμα είναι ότι το υγρό θα σου λιώσει πιο γρήγορα τα ράμματα και δεν ξέρω αν ο γιατρός σου επιθυμεί κάτι τέτοιο

 

για αυτό μίλα μαζί του γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες ούτε όλοι οι γιατροί ακολουθούν ίδια τακτική 

 

εμένα μου απέκλεισε να βάζω το οτιδήποτε και από ένα σημείο κι έπειτα μου είπε να πλένομαι (κι έτσι θα έλιωναν τα ράμματα)

 

τη βάλανο ξέχνα την θα γίνει τσιμέντο δε θα καταλαβαίνεις τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στις 40 μέρες έκανα ξανά σεξ με αρκετή επιτυχία, ήταν παράξενα (για μένα) αλλά η δουλειά έγινε 

 

τώρα το χαμομήλι άστο σα χαμομήλι (γενικά νομίζω ότι είναι άχρηστο ματζούνι αν μιλάμε για πιο σοβαρή απολύμανση καλύτερα μπεταντίν), το θέμα είναι ότι το υγρό θα σου λιώσει πιο γρήγορα τα ράμματα και δεν ξέρω αν ο γιατρός σου επιθυμεί κάτι τέτοιο

 

για αυτό μίλα μαζί του γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες ούτε όλοι οι γιατροί ακολουθούν ίδια τακτική 

 

εμένα μου απέκλεισε να βάζω το οτιδήποτε και από ένα σημείο κι έπειτα μου είπε να πλένομαι (κι έτσι θα έλιωναν τα ράμματα)

 

τη βάλανο ξέχνα την θα γίνει τσιμέντο δε θα καταλαβαίνεις τίποτα

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Ναι χρησιμοποιώ και γω απο την πρώτη μέρα μπεταντίν και βλέπω ότι με βοηθάει κάπως απλά υπέθεσα ότι και με χαμομήλι ίσως είναι ακόμα καλύτερα. Και κάτι ακόμα που ξέχασα να σας πω.Παρατηρώ (αυτό μπορεί να οφείλεται στην αντιβίωση ίσως)ότι έχω λίγη συχνοουρία.Το είχε κανείς σας αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοστος εχει η επεμβαση?

Σε ουρολογο πηγατε?

Προταση γιατρου Θεσσαλονίκη?

ουρολόγος χειρούργος, εμένα κάνα 800αρι μου είχε πάρει ο δικός μου αν θυμάμαι σωστά (λογικά από αυτά πληρώθηκε και ο αναισθησιολόγος)..  και πρέπει να είχα δώσει και κάνα 100-150αρι για το νοσοκομείο (για το νοσοκομείο χρησιμοποίησα βιβλιάριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουρολόγος-ανδρολόγος χειρούργος χρειάζεται γι αυτό το θέμα .Εγώ το έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα (Κωνσταντοπούλειο-Αγία Όλγα )φίλε αλλά είχα γιατρό προτεινόμενο από φίλους εκεί. Δεν πλήρωσα τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...