Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποσο κοστιζει η περιτομη;δεν ξερω αν λεγεται ετσι το να σπασει τελοσπαντων το πετσακι για να βγει η βαλανος εξω

Αναλογως που θα την κανεις (δημοσιο-ιδιωτικο νοσοκομειο) και με ποια μεθοδο θα την κανεις (λειζερ, νυστερι).

 

Απο 500 ως 800 γενικα. Απο κει και περα οτι σου καλυπτει η ιατρικη καλυψη που εχεις ( ; ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω για τις απαντησεις

 

@Dagobert: Δεν ξερω αν χαρακτηριζονται ακριβως ως σημαδια, κ ετσι ανησυχω πως με τον χρονο δεν προκειται να φυγουν.Αυτο που εχω ειναι σαν περισσεια δερματος, εν ολιγοις σαν "κρεατοελιες" περιμετρικα στην περιοχη,δεν ξερω αν εννοεις κ εσυ αυτο ως σημαδια. Εκει που δεν ειχαν σφιξει πολυ τα ραματα, δεν υπαρχει σημαδι. 

 

@funbreaker: Αυτο που μου προτεινε ο ιατρος ηταν να αφαιρεσει το περιττο δερμα , δεν νομιζω κρεμες να κανουν δουλεια γι αυτην την περιπτωση

 

Το θεμα ειναι πως πρεπει να αφαιρεθουν αισιως κ θα ηθελα καποιες συστασεις  αν γνωριζετε , καθως δεν θα ηθελα στον ιδιο ιατρο , αφου προκειται για "λεπτη" δουλεια.

 

@Libe13 , YourTrueLegend : Εχει να κανει επισης κ με την τοποθεσια, πχ εγω σε επαρχια την πραγματοποιησα με 200 ευρω,με νυστερι.  Ίσως η αναίμακτη μεθοδος ( μαλλον RF) να ειναι προτιμωτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο κοστιζει η περιτομη;δεν ξερω αν λεγεται ετσι το να σπασει τελοσπαντων το πετσακι για να βγει η βαλανος εξω

Μαλλον πολυ φθηνοτερα απ οτι σου γραψαν διοτι δεν εννοεις περιτομη αλλα απλα κοψιμο του χαλινου (πετσακι).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους

 

Διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματα. Το πρόβλημά μου μοιάζει σαν αυτό τοου funbreaker.

 

Σε χαλαρή κατάσταση όλα οκ. Σε στύση, η αποκάλυψη της βαλάνου γίνεται μόνο χειροκίνητα και όταν γινει υπάρχει μια ενόχληση (στενός δακτύλιος).  Είχα κάνει πριν χρόνια επέμβαση χαλινού. Ο γιατρός τότε δεν διαπίστωσε φίμωση. Αργότερα όταν το πρόβληαμ επέμενε, είπε ότι υπάρχει μια ελαφράς μορφής φίμωση (στενός δακτύλιος) και πρότεινε περιτομή αν δεν το αντέχω. Δεν ήθελα να μπλέξω με χειρουργία και το άφησα. Κουτσα στραβά προχωρούσε. Σταδιακά όμως άρχισαν να εμφανίζονται κοκκινίλες, ξεφλουδίσματα κλπ. 2 γιατροί δώσανε αλοιφές, αλλά τίποτα.  Τελικά πήγα σε  άλλους 2 πιο γνωστά ονόματα (καθηγητές κλπ) αλλά και οι δύο ιδώτες γιατροί.  Μου είπαν ότι υπάρχει πράγματι στενός δακτύλιος ή αλλιώς λειτουργική φίμωση. Το δέρμα της ακροποσθίας έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά με τα χρόνια και πλέον εμφανίζει εύκολα δερματικές παθήσεις (βαλανοποσθίτιδες).  Προτείναν και οι δύο περιοτομή. Ο τελευταίος είπε ότι σε 10 μέρες δεν θα θυμάμαι την επέμβαση και σε 15 μέρες όλα θα είναι μια χαρά.

 

Διαβάζοντας ομως εδώ είδα ότι η ταλαιπωρία, μέχρι όλα να είναι "μια χαρά" κράτησε μήνες. Επίσης είδα ότι δεν είναι τελικά όλα μια χαρά (σκληρό δέρμα, ουλές, μείωση αίσθησης κλπ).  Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.  Είμαι από Αθήνα. Αν κάποιος γνωρίζει και εμπιστεύεται κάποιον γιατρό ας μου στείλει πμ.

 

Η λεγόμενη πλαστική της ακροποσθίας, φαίνεται πως στην Ελλάδα δεν χαίρει καμιάς εκτίμησης. Σε όσους του ανέφερα που είπαν "αυτά είναι ημίμετρα, χωρις αποτελεσμα αρκετές φορές, και με υποτροπές).  Δεν θέλω να κάνω ολική περιτομή καθώς ξέρω ότι εχω μια ευαισθησία στη βάλανο και το άγγγιγμα με τα ρούχα θα είναι εξαρετικά ενοχλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις μερική περιτομή και υπομονή δύο μήνες για να γαμας σαν άνθρωπος. Θα είσαι πολύ χαρούμενος μετά για την επιλογή σου. Ο καιρός περνάει γρήγορα.

 

Δοκίμασε και το κόλπο με τις φωτογραφίες αν υπάρχουν αμφιβολίες.

 

Βάλε και κρέμα κατά των ουλών μετά από λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά 15 μέρες σου είπε γιατρός ότι θα είσαι οκ; :lol:

 

Όχι αυτό δε παίζει, αλλά σε κάνα 40ημερο κούτσα στραβά μπορεις να ξανακάνεις σεξ

 

Αφού στο προτείνουν γιατροί κάνε να τελειώνεις μη το κουράζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα σας, 

Θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σας γύρω από το θέμα. Γνώριζα αρκετό καιρό ότι έχω φίμωση αλλά δεν είχα δώσει τη δέουσα σημασία καθώς δεν είχα κοπέλα κλπ οπότε δεν είχα ασχοληθεί με το ζήτημα. Πρόσφατα γνώρισα λοιπόν μια κοπέλα με την οποία αποφασίσαμε να προχωρήσουμε περαιτέρω, οπότε αποφάσισα να ασχοληθώ και με αυτό το θέμα. 

 

Σήμερα επισκέφθηκα έναν ουρολόγο ο οποίος από τον έλεγχο που έκανε και ενώ δεν ήμουν σε στύση και από αυτά που του είπα(ότι δηλαδή όταν είμαι σε στύση δεν κατεβαίνει το δέρμα πλήρως) μου είπε για περιτομή και μάλιστα κλείσαμε ραντεβού για την επόμενη Πέμπτη 20 του μήνα σε ιδιωτική κλινική με την οποία συνεργάζεται για να κάνουμε την μικροεπέμβαση. Μου είπε ότι δεν χρησιμοποιεί laser(γιατί δεν ξέρει και δεν εμπιστεύεται τα θερμικά και "τυχόν" παρενέργειες που μπορεί να έχουν) και θα την κάνει με χειρουργείο. Τέλος μου είπε ότι θα κοστίσει 550-600 ευρώ συνολικά. 

 

Το θέμα μου τώρα είναι το εξής, πρώτον αν με το κανονικό χειρουργείο το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με το laser(εννοώ αισθητικά και μετεγχειρητικά), δεύτερον με απασχολεί το ζήτημα της ολικής περιτομής, δηλαδή θα προτιμούσα μερική για να υπάρχει λίγο δέρμα αλλά διάβασα ότι αυτό εξαρτάται από την μορφολογία και το αποφασίζει ο γιατρός εκείνη τη στιγμή. Τρίτον, το θέμα του κόστους, αλλού διαβάζω 400 αλλού 600, αυτός είπε 550-600 και σκέφτηκα ότι σε αυτή τη τιμή ίσως να έχει και το laser. 

 

Τελικώς,

Α. προτείνετε laser ή χειρουργείο; 

Β. Μπορεί να υπάρξουν όντως επιπλοκές μετεγχειρητικά με το laser;

Γ. ποια είναι η διαφορά στην τιμή μεταξύ των δύο στο περίπου;

Δ. Αν γνωρίζετε κάποιον γιατρό είτε δημοσίου είτε ιδιωτικού νοσοκομείου/κλινικής που τον εμπιστεύεστε και μπορείτε να μου πείτε και κάποια τιμή από Αθήνα πάντα μένω υπόχρεως. 

 

Συγνώμη για τον "πανικό" μου αλλά αισθάνομαι πολύ άσχημα αυτή τη στιγμή δεδομένου ότι έχω βρει και κοπέλα και δεν ξέρω καν πως να το χειριστώ το θέμα και μαζί της(εννοώ να της το πω ή όχι) καθώς θέλει και ένα μήνα η αποκατάσταση από ότι διάβασα. 

 

Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές εύχομαι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλές και πληροφορίες επί του πρακτικού δεν μπορώ να σου δώσω, μιας και δεν έχω τ' ανάλογα... προσόντα ούτε την εμπειρία σε ανάλογο περιστατικό, αλλά θα ήθελα να σε καθησυχάσω στο κομμάτι τής ανησυχίας σου (για την κοπέλα σου). Για μένα, και σαν κοπέλα σου απαντώ, να της το πεις. Ένας μήνας, που είναι κι η αποκατάσταση, είναι πολύς, για να πεις πως δεν θα πάει και στο σεξουαλικό το πράμα. Και τι θα της πεις; Οπότε, για μένα, να μη το κρύψεις. Άλλωστε, είναι κάτι που συμβαίνει, και δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι ή να νιώθεις άσχημα. Θα το πεις την ανάλογη στιγμή και με τον ανάλογο τρόπο, και δεν χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα. Αν είναι ανώριμη και σπαστεί, σηκωθεί και φύγει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, απλά σου έκανε τη χάρη να σου αδειάσει τη γωνιά μια ώρα νωρίτερα για να περιμένεις κάτι που αξίζεις περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλές και πληροφορίες επί του πρακτικού δεν μπορώ να σου δώσω, μιας και δεν έχω τ' ανάλογα... προσόντα ούτε την εμπειρία σε ανάλογο περιστατικό, αλλά θα ήθελα να σε καθησυχάσω στο κομμάτι τής ανησυχίας σου (για την κοπέλα σου). Για μένα, και σαν κοπέλα σου απαντώ, να της το πεις. Ένας μήνας, που είναι κι η αποκατάσταση, είναι πολύς, για να πεις πως δεν θα πάει και στο σεξουαλικό το πράμα. Και τι θα της πεις; Οπότε, για μένα, να μη το κρύψεις. Άλλωστε, είναι κάτι που συμβαίνει, και δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι ή να νιώθεις άσχημα. Θα το πεις την ανάλογη στιγμή και με τον ανάλογο τρόπο, και δεν χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα. Αν είναι ανώριμη και σπαστεί, σηκωθεί και φύγει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, απλά σου έκανε τη χάρη να σου αδειάσει τη γωνιά μια ώρα νωρίτερα για να περιμένεις κάτι που αξίζεις περισσότερο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και όλα όσα μου είπες αναλυτικά!! Έχεις απόλυτο δίκιο!! ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικώς,

Α. προτείνετε laser ή χειρουργείο; 

Β. Μπορεί να υπάρξουν όντως επιπλοκές μετεγχειρητικά με το laser;

Γ. ποια είναι η διαφορά στην τιμή μεταξύ των δύο στο περίπου;

Δ. Αν γνωρίζετε κάποιον γιατρό είτε δημοσίου είτε ιδιωτικού νοσοκομείου/κλινικής που τον εμπιστεύεστε και μπορείτε να μου πείτε και κάποια τιμή από Αθήνα πάντα μένω υπόχρεως. 

 

Συγνώμη για τον "πανικό" μου αλλά αισθάνομαι πολύ άσχημα αυτή τη στιγμή δεδομένου ότι έχω βρει και κοπέλα και δεν ξέρω καν πως να το χειριστώ το θέμα και μαζί της(εννοώ να της το πω ή όχι) καθώς θέλει και ένα μήνα η αποκατάσταση από ότι διάβασα. 

 

Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές εύχομαι!!

 

A. Δεν νομίζω να έχει σημαντική διαφορά πέρα απ το οικονομικό αλλά ρώτα γιατρούς.

Β. Δεν ξέρω αλλά υποτίθεται πως το laser είναι εξέλιξη.

Γ. Μπορώ να σου πω για το νυστέρι, εμένα μου πήρε 250 ο γιατρός και 60 η κλινική.

Δ. Δεν είμαι Αθήνα.

 

Ε. Πήγαινε σε 4-5-6 γιατρούς και ιδιωτικούς και δημόσιους.

Πολλές φορές μπορεί να μην χρειάζεται μια επέμβαση και οι γιατροί απλά θέλουν να βγάλουν λεφτά.

Θα το καταλάβεις απ την διάγνωση στο δημόσιο.

Αφού πας σε όλους αυτούς θα δεις πως θα υπάρχουν διαφορετικές διαγνώσεις και προτάσεις οπότε θα καταλήξεις σε αυτό που λένε οι περισσότεροι και που σου φαίνεται πιο λογικό.

Και παπούτσια να πάρεις πάς σε 2-3 μαγαζιά. Το πουλί σου θα φτιάξεις που θα το χεις μια ζωή, μην το αφήνεις στην τύχη.

ΣΤ. Διάβασε όλο το thread.

 

 

Συμβουλές και πληροφορίες επί του πρακτικού δεν μπορώ να σου δώσω, μιας και δεν έχω τ' ανάλογα... προσόντα ούτε την εμπειρία σε ανάλογο περιστατικό, αλλά θα ήθελα να σε καθησυχάσω στο κομμάτι τής ανησυχίας σου (για την κοπέλα σου). Για μένα, και σαν κοπέλα σου απαντώ, να της το πεις. Ένας μήνας, που είναι κι η αποκατάσταση, είναι πολύς, για να πεις πως δεν θα πάει και στο σεξουαλικό το πράμα. Και τι θα της πεις; Οπότε, για μένα, να μη το κρύψεις. Άλλωστε, είναι κάτι που συμβαίνει, και δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι ή να νιώθεις άσχημα. Θα το πεις την ανάλογη στιγμή και με τον ανάλογο τρόπο, και δεν χρειάζεται να φοβάσαι τίποτα. Αν είναι ανώριμη και σπαστεί, σηκωθεί και φύγει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, απλά σου έκανε τη χάρη να σου αδειάσει τη γωνιά μια ώρα νωρίτερα για να περιμένεις κάτι που αξίζεις περισσότερο.

 

Δοκίμασε και κάτι μαζί της πριν την επέμβαση, σε περιπτωση που δεν έχεις δοκιμάσει γενικά. Να ξέρεις την διαφορά πριν και μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα σας, επανέρχομαι στο θέμα καθώς σήμερα πραγματοποίησα την επέμβαση ολικής περιτομής. Αρχικά να πω ότι μου κόστισε σύνολο 300€ σε ιδιωτική κλινική την οποία βρήκα μέσω γνωστού μου ατόμου. Η επέμβαση κράτησε συνολικά 45 λεπτά και την έκανα με τοπική αναισθησία. Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα κατά τη διάρκεια της επέμβασης μόνο τα δυο τελευταία τσιμπήματα από τα ραματα στο σημείο. Ο πόνος μετά την ολοκλήρωση του χειρουργείου μπορώ να πω ότι ήταν αρκετός αλλά γυρίζοντας σπίτι και παίρνοντας μαζί με την αντιβίωση που μου δόθηκε ένα demon maximum σταμάτησε μετά από καμία ώρα εντελώς και αυτή τη στιγμή δεν έχω καμία ενόχληση ;) . Αύριο θα πάω για να μου αφαιρέσει τη γαζα ο γιατρός και να μου πει τι ενέργειες θα ακολουθήσω από εδώ και στο εξής. Δυο τελευταίες ερωτήσεις που έχω γύρω από το θέμα. Πρώτον, παρατηρώ από την ώρα που έφυγα από την κλινική ότι μερικές φορές βγαίνει ελάχιστο αιματακι πίσω που υπήρχε ο χαλινος(σαν σταγόνα), μετά σταματάει, ξαναβγαίνει κλπ, φαντάζομαι πως δεν είναι θέμα ραμματος γιατί η αιμορραγία είναι ελάχιστη, σωστά; να ανησυχώ; Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που κάνατε επίσης την επέμβαση σχετικά με την κρέμα για τα σημάδια ποια πήρατε, ποτέ ξεκινήσατε να την βάζετε και αν τελικώς είδατε αποτέλεσμα ή όχι, δεδομένου ότι τώρα που είναι ακόμα αρχή για εμένα ίσως μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μειωθούν τα σημάδια.

Σας ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήρα τίποτα δεν έβαλα καμία αλοιφή αντισηπτικό, αντιβίωση κρέμα για ουλές κτλ μόνο περίμενα να λιώσουν τα ράμματα (αυτό μου είπε ο γιατρός να κάνω αυτό έκανα)

 

Απλά περίμενα 40 περίπου μέρες να ξανακάνω σεξ

 

Και πλέον που έχουν περάσει 2 χρόνια τα σημάδια και κυρίως η ελαστικότητα στο σημείο της τομής είναι τζετ

 

Με το καιρό στρώνει μόνο του μην τρελαινεσαι, αλλά τις πρώτες μέρες παίζει σπλατερ και πόνος ειδικά στη πρωινή πτήση

 

Και μέχρι να επανέλθει η ελαστικότητα στο σημείο που είσαι κομμένος κολλημένος θα αισθάνεται λίγο παράξενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις κρέμα, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, πέρα απ τα λεφτά γιατί είναι ακριβές (γύρω στο 30άρι). Δεν θυμάμαι πως την έλεγαν αλλά λογικά την αναφέρω στις προηγούμενες σελίδες. Αισθητό αποτέλεσμα δεν είδα αλλά την ξεκίνησα με καθυστέρηση αφού είχε ήδη προηγηθεί μία επέμβαση. Ρώτα τον γιατρό και για περιοδικές εμβαπτίσεις σε διάλυμα με μπεταντιν τις πρώτες μέρες για απολύμανση και ανακούφιση. Εμένα με είχε βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις κρέμα, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, πέρα απ τα λεφτά γιατί είναι ακριβές (γύρω στο 30άρι). Δεν θυμάμαι πως την έλεγαν αλλά λογικά την αναφέρω στις προηγούμενες σελίδες. Αισθητό αποτέλεσμα δεν είδα αλλά την ξεκίνησα με καθυστέρηση αφού είχε ήδη προηγηθεί μία επέμβαση. Ρώτα τον γιατρό και για περιοδικές εμβαπτίσεις σε διάλυμα με μπεταντιν τις πρώτες μέρες για απολύμανση και ανακούφιση. Εμένα με είχε βοηθήσει.

Θα δοκιμάσω την κρέμα, διάβασα στα προηγούμενα posts και μιλάτε για την kelosoft όποτε θα πάρω αυτή.

Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για το ενδιαφέρον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...