Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

fun αν το αφησεις ετσι, σε ενοχλει; Δεν παιζει να χαλαρωσει με το καιρο και να εισαι ανετος;

 

Με ενοχλει, απλά η μαλακία είναι ότι το πρόβλημα δεν το διαπίστωσε στην εξέταση ο γιατρός γιατί υπάρχει μόνο υπό στύση και προφανώς με τα μούτρα του γιατρού δεν μου σηκώθηκε. Απλά με ρώτησε αν με ενοχλεί και μόλις του έδωσα καταφατική απάντηση είπε αμέσως περιτομή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χωρις να εχω εμπειρια βεβαια, πιστευω οτι θα μπορουσε να στο χαλαρωσει λιγο, δεν χρειαζεται περιτομη..

 

Και εγω μικροτερος ειχα θεμα, δεν κατεβαινε τελειως, μετα χαλαρωσε και ολα μια χαρα τωρα.. μπορει να χαλαρωσει/ανοιξει και σε σενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χωρις να εχω εμπειρια βεβαια, πιστευω οτι θα μπορουσε να στο χαλαρωσει λιγο, δεν χρειαζεται περιτομη..

 

Και εγω μικροτερος ειχα θεμα, δεν κατεβαινε τελειως, μετα χαλαρωσε και ολα μια χαρα τωρα.. μπορει να χαλαρωσει/ανοιξει και σε σενα..

 

Με τι να το χαλαρώσει δηλαδή και πως? Υπάρχει κάποια μέθοδος?

 

Επίσης γνωρίζει καποιος αν υπάρχει και τρόπος διάγνωσης στι περιπτώσεις που το πρόβλημα υπάρχει μόνο κατά την στύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρουργικά, οπως και σου ειπε με τη πλαστικη.. 
 
Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές πέρα από την αφαίρεση του επιπλέον δέρματος?

Στην επέμβαση, η οποία ονομάζεται πλαστική της ακροποσθίας (prepucioplasty) ο στενεμένος δαχτύλιος διατέμνεται από τη μία πλευρά ως την άλλη και ράβεται κατά μήκος. Αυτό πλαταίνει το στένεμα, χωρίς να αφαιρεθεί το επιπλέον δέρμα. Για να είναι επιτυχημένη η συγκεκριμένη επέμβαση, τα αγόρια πρέπει να κάνουν αυτοανάκληση μετά την επέμβαση για δύο-τρεις μήνες.

 

http://www.advancedaesthetics.gr/el/content/29-phimosis-circumcision

 

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0CD0QFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.huanet.gr%2Fel%2Fcomponent%2Fsobipro%2F%3Ftask%3Ddownload.file%26fid%3D78.1160%26sid%3D1121&ei=dz6jVO-tCqK-ygOD_IGACw&usg=AFQjCNEwhalVLsHMbBlbRG7hG7O305_ONQ&sig2=0mzpXMAfvM570aMCmygdAA (PDF)

 

http://www.network54.com/Forum/244184/thread/1170458351/Degrees+of+phimosis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μικροτερος ειχα θεμα, δεν κατεβαινε τελειως, μετα χαλαρωσε και ολα μια χαρα τωρα.. μπορει να χαλαρωσει/ανοιξει και σε σενα..

Άλλο μικρό παιδί, άλλο μεγάλος άνδρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο μικρό παιδί, άλλο μεγάλος άνδρας.

 

Ειχε κανει προσφατα κι αλλη επεμβαση, μπορει να θελει κι αλλο χρονο να επουλωθει και να "ανοιξει" κι αλλο.. αν ειναι ξερο ακομα μπορει να τον ποναει, ας το ρωτησει κι αυτο..

 

Γενικοτερα χωρις να εχω εμπειρια, εγω θα επελεγα να μην μου κοψουν ολο το πετσακι, ας κανω πλαστικη και αν δεν πετυχει να παω στη τελικη λυση της περιτομής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην είστε γίδια η πλέον επέμβαση ρουτίνας με σπανιότατες επιπλοκές είναι η περιτομή.Τι κόλλημα να πούμε μην χάσετε το πετσάκι.Έλεος.Το 30% των ανδρών στον πλανήτη με περιτομή είναι ffs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο οσοι εχουν κανει περιτομη μπορουν να αντιληφθουν τα ωφελη της, με βασικοτερο την υγιεινη και καθαριοτητα.

Εμφανιση, διαρκεια ειναι αλλα 2 βασικα +

 

Ακομα και να μην τιθεται θεμα ιατρικης φυσεως, πχ φιμωση, θα την προτεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στα ειπε ο γιατρος σου.Η μονη δοκιμη λυση ειναι η περιτομη.Ειναι απλη επεμβαση-γινεται αυστηρα με τοπικη αναισθησια-δεν ποναει εφοσον ο γιατρος ξερει πως να κανει αναισθησια και εχει την υπομονη να περιμενει 5 λεπτα να δρασει η ξυλοκαινη.Για μερικες μερες θα εχεις μια ενοχληση οταν η βαλανος τριβεται με το εσωρουχο και τπτ παραπανω.Τα πλεονεκτηματα ειναι υγιεινη και καθαριοτητα οπως περιγραφτηκε,μεγαλυτερη διαρκεια στο sex(αλλα λιγοτερη αισθητικοτητα αφου η βαλανος θα σκληρυνει) καθως και πολυ μικροτερες πιθανοτητες για ca πεους.Πας το πρωι,φευγεις σε 2 ωρες τα ραμματα ειναι απορροφησιμα τα οποια δεν φευγουν(αν φυσικα δεν κανεις ταρζανιες)

 

Δεν χρειαζεσαι δευτερη γνωμη αν εχεις επωδυνη στυση πρεπει να κανεις περιτομη.-

Τωρα μερικη περιτομη/πλαστικη ακροποσθιας,γενικη αναισθησια κτλ ειναι μονο για να δωσεις παραπανω χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι δευτερη γνωμη αν εχεις επωδυνη στυση πρεπει να κανεις περιτομη.-

 

Δεν έχω επώδυνη στύση. Όμως κατά την στύση δεν εξέρχεται αυτόματα όλη η βάλανος και όταν αναγκαστεί να εξέλθει τότε υπάρχει η ενόχληση.

 

Η εξέταση όμως γίνεται πάντα κατάσταση μη στύσης κι έτσι δεν έχω ιατρική εκτίμηση για την σοβαρότητα και έκταση της κατάστασης. Οι συμβουλές περιτομής από τον γιατρό στηρίχθηκαν μόνο στην περιγραφή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τώρα κατάλαβα , ή μάλλον φαντάστικα τι εννοείς .

Οντως άσχημη αίσθηση :/

Να υποθέσω λόγω της τάσης , "κατα την διάρκεια" απλά προσπαθείς να μη το σκέφτεσαι ;

 

Περαστικά φιλε παντως , μακαρι να σου φυγει το προβλημα.

 

 

Θυμαμαι μικρος στα ~9-10 οταν ημουν ειχα παει στη παιδιατρο και μουδε το τσουτσούνι και είχα μια μικρή φίμωση .

Ειχε πει πως πρεπει να παω σε εναν αλλο γιατρο για να μου το κόψει

Εν τω μεταξυ παρεμβαλλοταν καλοκαιρι και καποια στιγμή , οταν εκανα μπανιο και θυμηθηκα το "πρόβλημα" , εκεί που το περιεργαζόμουν το εργαλείο , λέω "δε γινεται να μη κατεβαινει, τι στον μπούτσο;"

Τραβαω τραβαω τραβαω , κανει ενα ΓΛΟΥΠ και να σου η αποκαλυψη .

Δε πονεσα καν εν τω μεταξυ

Το αστειο ειναι οταν μετα το καλοκαιρι πηγα στη 2η Γιατρό για να μου το δεί, είδε ενα κανονικό χωρίς φίμωση κ γυρνάει στη μανα μ και της λέει

"Μαλλον η συναδερφος εχει καιρο να δει πουλακι"

 

Χαχαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...