Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα στρώσει ηρέμησε, είναι λογικό το πρώτο διάστημα να μην είναι ελαστικό εκεί που είσαι κομμένος-κολλημένος

 

Σου είχα πει ότι ακόμα και μήνες μετά θα βλέπεις αλλαγές, θέλει μήνες να γίνει ελαστικό όπως το υπόλοιπο και ίσως χρόνια για να φαίνεται ομοιόμορφο και συνεχές σε αυτό το σημείο

 

Με λίγα λόγια ΑΡΑΞΕ!

 

Πλέον μπορείς να πηδας ανενόχλητα και ας μην είναι πλήρως ελαστικό ,αυτό είναι που μετράει

 

Ε αυτό είναι το πρόβλημα, ότι η χρήση είναι επίπονη. Δεν είναι μόνο η μη ελαστικότητα αλλά νομίζω και η μικρότερη περίμετρος στον δακτύλιο των ραμμάτων.

Και προβληματίζομαι και αγχώνομαι για το πόσο θα κρατήσει αυτό και αν ο βαθμός που υπάρχει η ενόχληση είναι φυσιολογικός και αν πρέπει να ρωτήσω κι άλλον γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τοσο καιρο πως την παλευεις ρε συ με δεμενο πουλι,χωρις εκτονωση ;

Και το ρωταω σοβαρα,ειναι σωματικη αναγκη και αυτη.

 

Δεν είναι δεμένο ρε, θα είχα τρελαθεί.

Η μη εκτόνωση κράτησε 15 μέρες και την πάλεψα πολύ δύσκολα.

Από κει και πέρα υπήρχε δυνατότητα εκτόνωσης, όχι σε συλλογικό επίπεδο και με δυσκολία στην αρχή.

Τώρα πλέον η ενόχληση κατά την εκτόνωση έχει περιοριστεί και οι δυνατότητες έχουν αυξηθεί όμως μου είναι δύσκολο ακόμα να εκτονώσω και άλλους και εκεί εστιάζεται κυρίως ο προβληματισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μλκια εκανες που δεν εκανες πληρη περιτομη...Εχω κανει απο την 6η δημοτικου, δεν πονεσα ποτε μετα ειχα τις γαζες, και απο την 15 μερα αρχιζαν να φευγουν τα ραμματα ( ηταν απο εκεινα που φευγουν μονα τους). Τωρα απο αισθητικο κομματι δεν το συζητω. Προφανως ειναι καλυτερη η περιτομη (οτι τσοντα βλεπεις ΟΛΟΙ εχουν περιτομη), και πανω απ'ολα ειναι θεμα υγιηνης,δεν μυριζει κτλ γιατι δεν υπαρχουν ουτε υγρα κατω απο την πετσα ουτε τιποτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 8 Μαίου που έκανα την επέμβαση μέχρι σήμερα έχει περάσει 1,5 μήνας περίπου.

Η επέμβαση όπως είπα και παραπάνω έγινε σε loose style, δηλαδή η βάλανος συνεχίζει να καλύπτεται σχεδόν όλη και κόπηκε τόσο δέρμα ώστε να γίνεται η δουλειά.

 

Δυστυχώς όμως προς το παρόν δεν μπορώ να πω πως τα πράματα είναι καλά:

Στην περίμετρο ακριβώς που έγιναν τα ράμματα νιώθω το δέρμα πολύ σκληρό, η περίμετρος είναι πιο στενή σε σχέση με τις υπόλοιπες περιοχές και λιγότερη ελαστική. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτό είναι φυσιολογικό και θα στρώσει ή αν την έχω πατήσει άσχημα.

 

Αφού πέρασε λοιπόν τόσο καιρός και τα αποτελέσματα δεν μου άρεσαν πήγα στον γιατρό να δω τι θα μου πει.

Εξετάζοντάς με σε κατάσταση μη στύσης μου είπε πως τα βλέπει όλα πολύ καλά και φυσιολογικά και πως είναι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Επειδή όντως δεν είναι ιδαίτερα εμφανές αυτό που λέω σε κατάσταση μη στύσης φρόντισα να έχω φωτογραφίες σε κατάσταση στύσης για να μην με περάσει για κατά φαντασίαν ασθενή.

 

Πράγματι βλέποντας τις φωτογραφίες κατάλαβε και συμφώνησε για τις διαφορετικές ιδιότητες του δέρματος στην περιοχή που έγιναν τα ράμματα.  Μου είπε λοιπόν πως θεωρεί πως υπάρχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης και να περιμένω κανέναν μήνα ακόμα και να ξαναπάω. Επίσης μου είπε μέχρι τότε να χρησιμοποιώ λιπαντικό με το οποίο θα δω μεγάλη διαφορά.

 

Έχω ψιλοφρικάρει από την κατάσταση και απο το ενδεχόμενο να μην πήγε καλά η επέμβαση και να χρειαστεί επανάληψη.

Είχε κανείς ομοιοπαθής παρόμοια εμπειρία? Προτείνετε να πάω και σε άλλον γιατρό?

 

 

H σκληρότητα που αναφέρεις είναι χαρακτηριστικό σε πολλές περιτομές (και της δικής μου συμπεριλαμβανομένης).Βασικά στην περίπτωση μου αυτή η σχετική σκληρότητα κράτησε αν θυμάμαι καλά περίπου 1 τρίμηνο.Μετά το τρίμηνο (μπορεί κ παραπάνω χρονικό διάστημα δεν παίρνω όρκο) η ελαστικότητα της περιοχής επανήλθε στο 100%.Αυτό μεν το θυμάμαι τώρα σαν όνειρο (έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε) αλλά είμαι σίγουρος πως αυτό ήταν που άργησε να επανέλθει πιο πολύ σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

 

Από οτι διάβασα δεν είσαι ούτε πάνω στο δίμηνο μετά την επέμβαση και η πλήρης επούλωση όπως ξέρεις είναι μια αργή διαδικασία.Επειδή καταλαβαίνω πως έχεις νευρωθεί άσχημα με το ζήτημα προτείνω α)να πάψεις να επισκέπτεσαι συνεχώς γιατρούς μέχρι να έχει περάσει ένα ικανό χρονικό διάστημα κ β) να επισκεφτείς γιατρό εφόσον έχει πλήρως επουλωθεί η φάση.Το άγχος σου απλά θα κάνει χείροτερα τα πράγματα κ μπορεί να σε μπερδέψει στο να μην πάρεις σωστές αποφάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μλκια εκανες που δεν εκανες πληρη περιτομη...Εχω κανει απο την 6η δημοτικου, δεν πονεσα ποτε μετα ειχα τις γαζες, και απο την 15 μερα αρχιζαν να φευγουν τα ραμματα ( ηταν απο εκεινα που φευγουν μονα τους). Τωρα απο αισθητικο κομματι δεν το συζητω. Προφανως ειναι καλυτερη η περιτομη (οτι τσοντα βλεπεις ΟΛΟΙ εχουν περιτομη), και πανω απ'ολα ειναι θεμα υγιηνης,δεν μυριζει κτλ γιατι δεν υπαρχουν ουτε υγρα κατω απο την πετσα ουτε τιποτα...

Αυτό το αποφασίζει ο γιατρός αν του έκοβε παραπάνω μπορεί να είχε ενοχλήσεις στη στύση επειδή δε θα του έφτανε το δέρμα

 

Επίσης άλλο 6η δημοτικού που δεν ήξερες πώς δουλεύει το πράγμα σου, άλλο φουλ ενήλικας που το χρησιμοποιείς

 

Τεσπα είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει στον funbreaker θα γίνει πιο ελαστικό με το καιρό ας μη φρικαρει

Ε αυτό είναι το πρόβλημα, ότι η χρήση είναι επίπονη. Δεν είναι μόνο η μη ελαστικότητα αλλά νομίζω και η μικρότερη περίμετρος στον δακτύλιο των ραμμάτων.

Και προβληματίζομαι και αγχώνομαι για το πόσο θα κρατήσει αυτό και αν ο βαθμός που υπάρχει η ενόχληση είναι φυσιολογικός και αν πρέπει να ρωτήσω κι άλλον γιατρό.

Κι εμένα πάντως έτσι ήταν και πλέον έχει γίνει φουλ ελαστικό

 

Απλά εμένα δε με ενόχλησε ιδιαίτερα γιατί είμαι και κάπως αναίσθητος γενικά

 

Πριν που το πήγαινα για φίμωση βέβαια πέθαινα στο πόνο, οπότε ήμουν χαρούμενος με τη διάφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τεσπα είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει στον funbreaker θα γίνει πιο ελαστικό με το καιρό ας μη φρικαρει

 

 

Αυτό του είπα κ γω.Χαρακτηριστικά θυμάμαι κ γω αυτή την σκληρότητα/τραχύτητα γύρω γύρω και αυτή την ακαμψία που είχε κρατήσει για αρκετό καιρό.Τώρα βασικά που το σκέφτομαι καλύτερα η σκληρότητα ήταν αυτή που έφυγε πάνω στο τρίμηνο (ίσως κ λίγο παραπάνω) και η ελαστικότητα ήρθε ακόμα πιο μετά.Μάρτιο είχα κάνει την επέμβαση κ αν θυμάμαι καλά τέλη Νοεμβρίου είχα αρχίσει να νιώθω πως πλέον όλα ήταν φυσιολογικά ή πολύ κοντά στο φυσιολογικό.Το θυμήθηκα μόλις τώρα σε φάση φλασιά γιατί τέλη Νοεμβρίου εκείνης της χρονιάς ήταν η κηδεία της γιαγιάς μου.Ξαναλέω έχουν περάσει πολλά πολλά χρόνια κ μερικά δυσκολεύομαι να τα θυμηθώ ακριβώς αλλά το στανταράκι είναι πως η πλήρης επούλωση είναι μια διαδικασία που θα κρατήσει αρκετό καιρό.

 

Εμένα με προβληματίζει μην κάνει καμια σπασμωδική κίνηση τώρα πάνω στο άγχος του με νέες επεμβάσεις κτλ κ μετά έχει προβλήματα.Όπως τον έκοψα το χει τερματίσει το κοντέρ στο άγχος κ στην υπερανάλυση γύρω από την περιτομή κ είναι πραγματικά επισφαλής για κουλά.Ελπίζω να πέφτω έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με προβληματίζει μην κάνει καμια σπασμωδική κίνηση τώρα πάνω στο άγχος του με νέες επεμβάσεις κτλ κ μετά έχει προβλήματα.Όπως τον έκοψα το χει τερματίσει το κοντέρ στο άγχος κ στην υπερανάλυση γύρω από την περιτομή κ είναι πραγματικά επισφαλής για κουλά.Ελπίζω να πέφτω έξω.

 

Η αλήθεια είναι πως αγχώθηκα γιατί δεν ήξερα και περίμενα πάνω στον μήνα να ήμουν ετοιμοπόλεμος. Οπότε υπέθεσα πως κάτι δεν πήγε καλά και θα ξανάτρωγα νηστέρια.

 

Αφού όμως είναι έτσι τα πράματα θα περιμένω να στρώσει. Από την άλλη εκκρεμούν και υποχρεώσεις και αυτό κάνει την αναμομή ακόμα πιο εκνευρστική. Απορώ γιατί δεν μου τα είπε ο γιατρός αυτά η έκφραση του οποίου  ήταν σαν να ήθελε να μου κρύψει κάτι και με άγχωσε.

 

Τραγικό πάντως γενικά το θέμα, δεν ήξερα ότι θα ταλαιπωρούμαι για μήνες, το περίμενα πολύ πιο σύντομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικό πάντως γενικά το θέμα, δεν ήξερα ότι θα ταλαιπωρούμαι για μήνες, το περίμενα πολύ πιο σύντομο.

 

Παραγίνεσαι δραματικός.Από την άλλη είναι υποκειμενικό τι θεωρεί ο καθένας ταλαιπωρία.Μου κάνει εντύπωση πάντως πως δεν μπορείς να αναγνωρίσεις από μόνος σου οτι αυτή η σκληρότητα/μη ελαστικότητα είναι φυσικό επακόλουθο (ξέρεις κόβεται ιστός λογικό να ''κοκκαλώσει'' μέχρι να επουλωθεί) κ κυρίως πως θα υποχωρήσει από μόνη της με τον καιρό.Χαρακτηριστικά θυμάμαι πως εγώ δεν είχα δώσει καν σημασία (ούτε καν είχα ρωτήσει τον γιατρό γι αυτό).Καταλάβαινα πως θα επανέλθει σε κάποια φάση μόλις περάσει η σκληρότητα.

 

Είναι σημαντική η ψυχολογική σου κατάσταση καθόλη τη διάρκεια της επούλωσης.Βλέπεις πχ πόσο διαφορετικά το αντιμετώπισα εγώ από σένα διότι προφανώς δεν νευρωνόμουν πάνω από την υπολεπτομέρια της υπολεπτομέριας κάθε μέρα.Άραξε κ θα στρώσει.Το να αναλώνεσαι συνέχεια σε γιατρούς εσένα θα φθείρει.Άσε που μπορεί να πέσεις σε καναν μαλάκα κ να εκμεταλευτεί με τρόπο την ανασφάλεια κ το άγχος σου που στάνταρ θα καταλαβεί ο οποιοσδήποτε γιατρός για σένα στην παρούσα φάση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγίνεσαι δραματικός.Από την άλλη είναι υποκειμενικό τι θεωρεί ο καθένας ταλαιπωρία.Μου κάνει εντύπωση πάντως πως δεν μπορείς να αναγνωρίσεις από μόνος σου οτι αυτή η σκληρότητα/μη ελαστικότητα είναι φυσικό επακόλουθο (ξέρεις κόβεται ιστός λογικό να ''κοκκαλώσει'' μέχρι να επουλωθεί) κ κυρίως πως θα υποχωρήσει από μόνη της με τον καιρό.Χαρακτηριστικά θυμάμαι πως εγώ δεν είχα δώσει καν σημασία (ούτε καν είχα ρωτήσει τον γιατρό γι αυτό).Καταλάβαινα πως θα επανέλθει σε κάποια φάση μόλις περάσει η σκληρότητα.

 

Ε το να μην μπορείς να πηδήξεις δεν είναι και λίγη ταλαιπωρία, ελπίζω να καταστεί εφικτό αρκετά σύντομα γιατί η ενόχληση είναι ακόμα αρκετά έντονη και το κάνει δύσκολο.

 

Τώρα ως προς την μη ελαστικότητα της ουλής, ναι το θεώρησα ως φυσικό επακόλουθο αλλά δεν ήξερα πως η ελαστικότητα τους ανακτάται με τον χρόνο. Νόμιζα πως μια ουλή παραμένει για πάντα λιγότερο ελάστική από το υπόλοιπο δέρμα.

 

Επίσης ένας άλλος προβληματισμός: Επειδή έκοψα και χαλινό στο σημείο υπάρχει ένα άσπρο σημάδι από την ουλή. Αυτό το πράμα θα φύγει ποτέ? Γιατί δεν είναι και ότι πιο καλαίσθητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χαλινό δεν ξέρω να σου πω κάτι.Αυτό που θα επαναλάβω είναι πως πραγματικά η πλήρης επούλωση παίρνει καιρό.Κ μιλάω πάντα για την πλήρη 100% επούλωση.Μπορεί μικρές μικρές βελτιώσεις να βλέπεις μέχρι κ έναν χρόνο μετά (κάτι ψιλά πχ θυμάμαι κ γω παρότι στην εφηβεία τότε).

 

Τώρα για το σεξ.Νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) μετά το τρίμηνο είχα αρχίσει να πηδάω.Φυσικά εγώ δεν είμαι κ ο ιδανικός να ρωτήσεις γιατί τότε ήταν η περίοδος που τον ψιλοέπαιρνα (είχα γνωρίσει έναν κυρίως ενεργητικό  σάικο τυπά για λίγους μήνες εκείνη την φάση) οπότε σπάνια χρησιμοποιούσα το εργαλείο.Θυμάμαι όμως στο τρίμηνο-τετράμηνο του είχα φορέσει μερικούς κ δεν έρχεται στη μνήμη μου κάποια ιδιαίτερη ενόχληση.Κάνε λίγο ακόμα υπομονή για το πήδημα,σιγά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μετά από σχεδόν 3,5 μήνες επούλωσης πάει πολύ καλά. Ο πόνος έχει σχεδόν εξαληφθεί και έχουν μείνει μόνο τα σημάδια των ουλών.

 

Λέω να τα αντιμετωπίσω όσο γίνεται τώρα που είναι νωρίς και είναι εφικτό ακόμα με μια κρέμα κατά των ουλών. Ψάχνοντας online βρήκα πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία σε προϊόντα και τιμές.

 

Χρησιμοποίησε κανείς άλλος τέτοια κρέμα μετά την επέμβαση?

Έχετε να προτείνετε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σχεδόν 3,5 μήνες επούλωσης πάει πολύ καλά. Ο πόνος έχει σχεδόν εξαληφθεί και έχουν μείνει μόνο τα σημάδια των ουλών.

 

Λέω να τα αντιμετωπίσω όσο γίνεται τώρα που είναι νωρίς και είναι εφικτό ακόμα με μια κρέμα κατά των ουλών. Ψάχνοντας online βρήκα πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία σε προϊόντα και τιμές.

 

Χρησιμοποίησε κανείς άλλος τέτοια κρέμα μετά την επέμβαση?

Έχετε να προτείνετε κάτι?

 

Στη θέση σου θα περίμενα να περάσει ακόμα ένα 6μηνο.Τότε περίπου (στο χρόνο) θα έχει βελτιωθεί αισθητικά ακόμα περισσότερο.Οι ουλές σχεδόν θα εξαληφθούν.Πχ σε μένα δεν φαίνεται καμία σήμερα με γυμνό μάτι.Πρέπει να πας πολύ πολύ κοντά για να δεις 2 σημεία με μια απειροελάχιστη γραμμούλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...