Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Κανένα πρόβλημα λοιπόν, λογικά εφόσον έχουν περάσει και μερικές μέρες θα έχει αρχίσει να φεύγει και το όποιο πρήξιμο εμφανίστηκε. Το χειρότερο σε εμένα ήταν η αίσθηση αυτή μέχρι να τη συνηθίσω και 2ον τις πρώτες νύχτες, οι στύσεις, που τράβαγαν τα ράμματα και από τον πόνο τρελαινόμουν...αν δεν έχεις αυτά τότε κανένα πρόβλημα, θα κάνεις υπομονή και όλα οκ

Δυστυχως απο οσο βλεπω το πρηξιμο δεν εχει υποχωρησει καθολου,βεβαια μπορει εγω να το βλεπω ετσι παντα αλλα ετσι φαινεται, οσο για την αισθηση ακομα δεν την εχω συνηθισει και οι στυσεις αρχιζουν να γινονται ηπιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνε υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Εγώ σε ένα συγκεκριμένο σημείο άρχισα να ξεπρήζομαι μετά το μήνα μέχρι που τελικά έφυγε εντελώς. Η αίσθηση θέλει χρόνο, τώρα που θα αρχίσει να ξεφλουδίζει θα είναι πιο υποφερτό. Μην ξεχάσεις όταν θα πέσουν τα ράμματα να ξεκινήσεις  να βάζεις επουλωτική κρέμα στα σημεία που υπήρχαν για να μην μείνει κανά σημάδι. Στο λέω γιατί πολλοί γιατροί δεν το αναφέρουν καν καθώς είναι μόνο αισθητικό το θέμα. Άμα ανατρέξεις πίσω στο thread θα δεις τι γράφουμε για τις κρέμες και ποιές είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Κάνε υπομονή και όλα θα πάνε καλά. Εγώ σε ένα συγκεκριμένο σημείο άρχισα να ξεπρήζομαι μετά το μήνα μέχρι που τελικά έφυγε εντελώς. Η αίσθηση θέλει χρόνο, τώρα που θα αρχίσει να ξεφλουδίζει θα είναι πιο υποφερτό. Μην ξεχάσεις όταν θα πέσουν τα ράμματα να ξεκινήσεις  να βάζεις επουλωτική κρέμα στα σημεία που υπήρχαν για να μην μείνει κανά σημάδι. Στο λέω γιατί πολλοί γιατροί δεν το αναφέρουν καν καθώς είναι μόνο αισθητικό το θέμα. Άμα ανατρέξεις πίσω στο thread θα δεις τι γράφουμε για τις κρέμες και ποιές είναι...

Eγινε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασαν αισιως οι πρωτες 10 μερες αλλα εχω απορια, τα ραμματα απο την μια μερια ειναι πιο εξω και φαινεται αρκετα το εσωτερικο δερμα, ενω απο την αλλην ειναι πιο μεσα και στην περιοχη υπαρχει ξεραμενο αιμα, ειναι φυσιολογικο απο την τομη;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση σου. Ράμματα σε εμένα τουλάχιστον υπήρχαν γύρω γύρω και εκεί που αφαιρέθηκε ο χαλινός (πάνω στη βάλανο δηλαδή, τον οποίο έκανα παράλληλα). Πάντως το θέμα με το ξεραμένο αίμα δεν είναι κάτι, εμένα έβγαζε αίμα μέχρι και 20 μέρες μετά από συγκεκριμένα ράμματα που η επούλωση ήταν πιο δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2018 στις 9:02 ΜΜ, Dagobert είπε

Ναι

Όχι

Απλή λογική. Θυμάσαι τι έκανες σε ηλικία 2-3 ετών; Αμυδρά έως καθόλου. Για αυτό, εάν το κρίνει απαραίτητο ο ιατρός του παιδιού, καλύτερα τώρα, παρά αργότερα που θα θυμάται, θα πονέσει αρκετά κλπ. Περαστικά στο παιδί σας.

Εννοώ ότι τα ραμματα από δεξιά μεριά είναι πιο έξω από ότι αριστερά. Αριστερά τα ραμματα δεν φαίνονται να πετάγονται ενώ δεξιά πεταγόνται έξω 

Ξέρω δεν περιγράφω καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lazarosko είπε

Εννοώ ότι τα ραμματα από δεξιά μεριά είναι πιο έξω από ότι αριστερά. Αριστερά τα ραμματα δεν φαίνονται να πετάγονται ενώ δεξιά πεταγόνται έξω 

Ξέρω δεν περιγράφω καλά 

Έτσι και αλλιώς σε 10 μέρες θα σου πέσουν, μην ασχολείσαι...συνέχισε με τις πλύσεις και όλα θα πάνε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Να καταθέσω και εγώ τη δική μου εμπειρία στο θέμα και να ρωτήσω και κάποια πρακτικά πράγματα αν γνωρίζει κανείς. Είμαι λοιπόν 32 ετών και λόγω προχωρημένης φίμωσης έκανα ολική περιτομή & αφαίρεση χαλινού ,με χρήση laser, πριν από 2 εβδομάδες. Η περιτομή στην περίπτωση μου ήταν η μοναδική οριστική λύση για λόγους υγείας. Αν δεν προχωρούσα σε περιτομή υπήρχε πολύ σοβαρός κίνδυνος μολύνσεως της βαλάνου (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) λόγω χρόνιας φλεγμονής στην περιοχή μιας και δεν καθαριζόταν καλά. Έτσι λοιπόν προχώρησα στην επέμβαση παρόλο που (κακώς) για χρόνια την απέφευγα. 

Στο χειρουργείο λοιπόν δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα λόγω ολικής νάρκωσης. Αφού συνήλθα από το χειρουργείο την πρώτη μέρα όπως ήταν φυσικό ήταν πρησμένο και είχε τον αναμενόμενο πόνο, ο οποίος όμως ευτυχώς ήταν διαχειρίσιμος. Την επόμενη μέρα που βγάλαμε την γάζα άρχισε να φουσκώνει πολύ ο κορμός ανα διαστήματα, αλλά ήταν και αυτό κάτι αναμενόμενο όπως μου είπε ο γιατρός. Πόνους είχα κυρίως τα βράδια στις ασυναίσθητες στύσεις, επειδή τραβιόντουσαν τα ράμματα, σε σημείο που ξύπναγα και σηκωνόμουν από το κρεβάτι για να περάσει η στύση. Αιμορραγίες κλπ ευτυχώς δεν είχα εκτός από την 1η ημέρα. Δυσκολευόμουν (και δυσκολεύομαι ακόμα) πολύ στο περπάτημα όταν ακουμπάει η βάλανος στο εσώρουχο. Έχει μεν αρχίσει να ξεφλουδίζει σιγά σιγά, αλλά δεν έχει αναισθητοποιηθεί εντελώς, και ακόμα με ενοχλεί όταν ακουμπάει στο εσώρουχο. Είμαι στην 15 μέρα πλέον και στη φάση που πρέπει να πέσουν τα ράμματα. Για να γίνει αυτό μου συνέστησε ο γιατρός να το πλένω καθημερινά με απλό νερό και εκεί που υπάρχουν τα ράμματα να κάνω πολύ απαλό τρίψιμο με σφουγγάρι. Αυτή η μέθοδος πως σας φαίνεται? 

Τον ρώτησα μήπως είναι προτιμότερο να κάνω πλύσεις με χαμομήλι & αλάτι κλπ (όπως διάβασα και στα προηγούμενα posts εδώ) έτσι ώστε να λιώσουν τα ράμματα και μου είπε οτι δεν χρειάζεται, μόνο νερό κάθε μέρα και ελαφρύ τρίψιμο στα ράμματα. Το θέμα όμως είναι οτι στον δακτύλιο που είναι τα ράμματα το ελαφρύ τρίψιμο με σφουγγάρι έχει και αρκετό πόνο. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω?  Έχει κανείς μήπως καμιά ιδέα ως προς το πως να πέσουν τα ράμματα λιγότερο επώδυνα? 

 

Επεξ/σία από alexis012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λογικο να σ φαινεται επιπονη η παραμικρη επαφη στην περιοχη καθως η αισθηση ειναι καινουρια, δεν ειχες δλδ εμπειρια του πως θα επρεπε να νιωθεις, οποτε τωρα ειναι δυσαρεστη. Ως προς τα ραμματα, εγω ετριβα με την μαλακη πλευρα του σφουγγαριου, απαλα και μολις αναισθηροποιηθηκε η περιοχη, εβαλα λιγο παραπανω δυναμη και στο τελος εφυγαν εντελως. 

1 hour ago, alexis012 said:

λόγω προχωρημένης φίμωσης

Αν με αυτο εννοεις πως δεν φαινοταν καθολου η βαλανος, ειχαμε το ιδιο προβλημα. Ξερω πως νιωθεις ακριβως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alexis012 είπε

Είμαι στην 15 μέρα πλέον και στη φάση που πρέπει να πέσουν τα ράμματα. Για να γίνει αυτό μου συνέστησε ο γιατρός να το πλένω καθημερινά με απλό νερό και εκεί που υπάρχουν τα ράμματα να κάνω πολύ απαλό τρίψιμο με σφουγγάρι. Αυτή η μέθοδος πως σας φαίνεται? 

 

Εγώ το βλέπω απαράδεκτο αυτό με το σφουγγάρι...Γιατί να το κάνεις;; Ειδικά σε αυτή τη περιοχή που έχει καταπονηθεί και είναι τόσο ευαίσθητη; Με το χαμομήλι με αλάτι τα ράμματα πέφτουν στο 20ήμερο από παντού, χωρίς πόνο, χωρίς τραβήγματα και τραυματισμούς και χωρίς επικινδυνότητα για μολύνσεις και μαλακίες (που νομίζω θα διατρέχεις με το σφουγγάρι). Δεν ξέρω αλλά μου ακούγεται πολύ αντιεπαγγελματικό αυτό και επικίνδυνο, εγώ δεν θα το έκανα σε καμία περίπτωση. Ακόμα και τα τελευταία 2-3 ράμματα περίμενα να μου πέσουν υπομονετικά και μόλις έφυγαν όλα ήταν καλά.

Για όλα τα άλλα που είπες πάνω κάτω τα ίδια ήταν σε όλους μας. Στέκομαι μόνο στο θέμα με τον τρόπο της επέμβασης και προς ενημέρωση των επόμενων απλώς αναφέρω πως όσοι μιλάνε περί λειζερ κλπ απλώς κοροϊδεύουν τους υποψήφιους πελάτες για να τους φάνε περισσότερα. Νυστέρι και πάλι νυστέρι...Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά, μόνο που οικονομικά έρχεται διπλή τιμή το λείζερ. Όταν ψαχνόμουν, και ακόμα δεν ήξερα, γιατρός μου είχε προτείνει με λείζερ 650 ευρώ για ολική και εγώ έδωσα 300 (από τα οποία ο γιατρός πήρε μόνο 150 και τα υπόλοιπα η κλινική που ήταν ιδιωτική) για να κάνω με νυστέρι. Αν το σκεφτείτε και λογικά και τα δύο κόβουν, αρά τι λείζερ τι νυστέρι. Για να μην μιλήσω για τις θερμικές επιδράσεις του λείζερ που μου ανέφερε ο γιατρός που με εγχείρησε τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια 16 μερες μετα την εγχειρηση και παρατηρω αιματα στο εσωρουχο. Βλεπω κατι σαν πληγη κατω απο εκει που ηταν ο χαλινος και νομιζω πανω στο ραμμα (ο οποιος εχει κοπει ενα χρονο πριν την περιτομη) και κατι σαν πληγη εκει περα. Απο δευτερα θα προσπαθησω να με δει γιατρος εχετε παθει κατι παρομοιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σου είπα και σε προηγούμενο σχόλιο ότι είναι φυσιολογικό το αίμα...ειδικά άμα έχεις κ....ες, εγώ έβγαζα αίμα μέχρι και 20 μέρες μετά από διάφορα σημεία και το έβλεπα απλά στο εσώρουχο...μην ανησυχείς, αν δεν σου έχει σπάσει κανένα ράμμα και δεν τρέχει ανεξέλεγκτα (που νομίζω θα το είχες καταλάβει) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Ηρέμησε και όλα θα πάνε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

Στις 9/2/2018 στις 7:17 ΜΜ, Kostasspil είπε

Ειναι λογικο να σ φαινεται επιπονη η παραμικρη επαφη στην περιοχη καθως η αισθηση ειναι καινουρια, δεν ειχες δλδ εμπειρια του πως θα επρεπε να νιωθεις, οποτε τωρα ειναι δυσαρεστη. Ως προς τα ραμματα, εγω ετριβα με την μαλακη πλευρα του σφουγγαριου, απαλα και μολις αναισθηροποιηθηκε η περιοχη, εβαλα λιγο παραπανω δυναμη και στο τελος εφυγαν εντελως. 

Αν με αυτο εννοεις πως δεν φαινοταν καθολου η βαλανος, ειχαμε το ιδιο προβλημα. Ξερω πως νιωθεις ακριβως :P

Αυτό ακριβώς εννοώ, δυστυχώς δεν έβγαινε καθόλου έξω η βάλανος. Και αν δεν επέμενε η σύζυγος να προχωρήσω σε περιτομή εγώ δεν θα ασχολιόμουν. Βλέπεις δεν με είχε πονέσει ποτέ στη ζωή μου, ούτε κατά τη σεξουαλική πράξη με ενοχλούσε ποτέ ούτε στην ούρηση με πόναγε, οπότε μιας και δεν με ενοχλούσε καθόλου (προφανώς ήταν ελαστικό πια το δέρμα μετά από τόσα χρόνια) δεν ασχολιόμουν καθόλου με αυτό το θέμα. Η σύζυγος (ευτυχώς) επέμενε οτι θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα υγείας αν δεν γίνει η περιτομή και δεν καθαριστεί η περιοχή και έτσι προχώρησα. Και χαίρομαι τελικά που το έκανα, μάλιστα μετάνιωσα που δεν το έκανα καμιά 10αριά χρόνια νωρίτερα.

 

22 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Εγώ το βλέπω απαράδεκτο αυτό με το σφουγγάρι...Γιατί να το κάνεις;; Ειδικά σε αυτή τη περιοχή που έχει καταπονηθεί και είναι τόσο ευαίσθητη; Με το χαμομήλι με αλάτι τα ράμματα πέφτουν στο 20ήμερο από παντού, χωρίς πόνο, χωρίς τραβήγματα και τραυματισμούς και χωρίς επικινδυνότητα για μολύνσεις και μαλακίες (που νομίζω θα διατρέχεις με το σφουγγάρι). Δεν ξέρω αλλά μου ακούγεται πολύ αντιεπαγγελματικό αυτό και επικίνδυνο, εγώ δεν θα το έκανα σε καμία περίπτωση. Ακόμα και τα τελευταία 2-3 ράμματα περίμενα να μου πέσουν υπομονετικά και μόλις έφυγαν όλα ήταν καλά.

Για όλα τα άλλα που είπες πάνω κάτω τα ίδια ήταν σε όλους μας. Στέκομαι μόνο στο θέμα με τον τρόπο της επέμβασης και προς ενημέρωση των επόμενων απλώς αναφέρω πως όσοι μιλάνε περί λειζερ κλπ απλώς κοροϊδεύουν τους υποψήφιους πελάτες για να τους φάνε περισσότερα. Νυστέρι και πάλι νυστέρι...Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά, μόνο που οικονομικά έρχεται διπλή τιμή το λείζερ. Όταν ψαχνόμουν, και ακόμα δεν ήξερα, γιατρός μου είχε προτείνει με λείζερ 650 ευρώ για ολική και εγώ έδωσα 300 (από τα οποία ο γιατρός πήρε μόνο 150 και τα υπόλοιπα η κλινική που ήταν ιδιωτική) για να κάνω με νυστέρι. Αν το σκεφτείτε και λογικά και τα δύο κόβουν, αρά τι λείζερ τι νυστέρι. Για να μην μιλήσω για τις θερμικές επιδράσεις του λείζερ που μου ανέφερε ο γιατρός που με εγχείρησε τελικά...

Έχω αρχίσει ήδη πλύσεις με χαμομήλι και ήδη βλέπω καλυτέρευση και χαλάρωση των ραμμάτων από την 1η μέρα. Το σφουγγάρι πέρα από τον αρκετό πόνο που προκαλεί μου φαίνεται και εμένα μέθοδος αρκετά επικίνδυνη για μολύνσεις και τραυματισμούς. Δεν θα την ακολουθήσω και ελπίζω όλα να κυλήσουν καλά με το χαμομήλι και όσο καιρό πάρει. Ο γιατρός μου είπε πως τα ράμματα πρέπει να πέσουν οπωσδήποτε μέσα σε αυτή την εβδομάδα διαφορετικά θα μου αφήσουν σημάδια. Του είπα πως δεν βιάζομαι, ας πάρει όσο καιρό χρειαστεί, και τα σημάδια είναι το τελευταίο που με νοιάζει σε αυτό το θέμα. Δεν ξέρω γιατί βιάζεται και αν υπάρχει μήπως κάτι άλλο ανησυχητικό πέρα από τα σημάδια που δεν μου λέει.


Όσον αφορά το laser και το νυστέρι, εγώ επέλεξα laser γιατί όλοι οι γιατροί μου έλεγαν οτι θα έχει καλύτερη και γρηγορότερη επούλωση. Πράγμα πλέον που δεν ξέρω αν το πιστεύω μιας και με το νυστέρι έμαθα εκ των υστέρων οτι οι ιστοί δένουν πιο γρήγορα, ακριβώς επειδή το laser καυτηριάζει. Τώρα πια δυστυχώς δεν μπορώ να γυρίσω το χρόνο πίσω και αναμένω υπομονετικά την πλήρη επούλωση και την πτώση των ραμμάτων. Ενημερωτικά να πω οτι έδωσα 550 στο γιατρό και στον αναισθησιολόγο και 150 στην κλινική. 

 

Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω παιδιά αν ξέρει κανείς. Έχω και ένα θέμα με την ουρήθρα που πετάει δεξια-αριστερά τα ούρα και όχι ευθεία όπως παλιά. Είχε κανείς κάτι αντίστοιχο? Πως το αντιμετώπισε? Εμένα ο γιατρός μου έδωσε ένα σωληνάκι ξυλοκαίνης που είχε στην άκρη ένα μικρό πλαστικό σωληνάκι το οποίο έβαζα 2 φορές τη μέρα για 5 μέρες στην ουρήθρα για να ανοίξει, χωρίς όμως κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Το πρόβλημα παραμένει. Ξέρει μήπως κανείς κάποιον άλλο τρόπο αντιμετώπισης?

Επεξ/σία από alexis012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...