Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,  ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα ράμματα της περιτομής σε πόσο καιρό ακριβώς σας έπεσαν?

Ρωτάω γιατί εγώ είμαι πλέον στην 24η μέρα. Πλύσεις με χαμομήλι κάνω εδώ και 8 μέρες. Έφυγαν μεν τα ράμματα από την κάτω πλευρά αλλά από πάνω αριστερά και δεξιά ακόμα δεν έχουν φύγει όλα.Υπάρχουν 7-8 ακόμα. Έτσι τώρα ο γιατρός και η οικογένεια μου με πιέζουν να τα βγάλουμε και να μην τα αφήνουμε άλλο επειδή δεν πρέπει να μένουν πολύ καιρό. Εγώ σκέφτομαι οτι αν είναι να πέσουν όλα με το χαμομήλι δεν υπάρχει λόγος να βιαστούμε. Αλλά βέβαια εγώ δεν είμαι ούτε ειδικός ούτε γιατρός να ξέρω ποιο είναι το σωστό και ποιο όχι, οπότε πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, alexis012 είπε

Καλησπέρα παιδιά,  ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα ράμματα της περιτομής σε πόσο καιρό ακριβώς σας έπεσαν?

Ρωτάω γιατί εγώ είμαι πλέον στην 24η μέρα. Πλύσεις με χαμομήλι κάνω εδώ και 8 μέρες. Έφυγαν μεν τα ράμματα από την κάτω πλευρά αλλά από πάνω αριστερά και δεξιά ακόμα δεν έχουν φύγει όλα.Υπάρχουν 7-8 ακόμα. Έτσι τώρα ο γιατρός και η οικογένεια μου με πιέζουν να τα βγάλουμε και να μην τα αφήνουμε άλλο επειδή δεν πρέπει να μένουν πολύ καιρό. Εγώ σκέφτομαι οτι αν είναι να πέσουν όλα με το χαμομήλι δεν υπάρχει λόγος να βιαστούμε. Αλλά βέβαια εγώ δεν είμαι ούτε ειδικός ούτε γιατρός να ξέρω ποιο είναι το σωστό και ποιο όχι, οπότε πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. 

Ειμαι στην ιδια θεση με σενα και πιεζω την οικογενεια μου να μου κλεισει ραντεβου να με δει ο γιατρος γιατι ανησυχω, αλλα μου λενε ως ''γνωστες'' οτι θα πεσουν μονα τους συντομα αλλα βλεπω πολυ μικρη εξελιξη εκει
παιδια πειτε εμπειριες

Επεξ/σία από Lazarosko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Lazarosko είπε

Ειμαι στην ιδια θεση με σενα και πιεζω την οικογενεια μου να μου κλεισει ραντεβου να με δει ο γιατρος γιατι ανησυχω, αλλα μου λενε ως ''γνωστες'' οτι θα πεσουν μονα τους συντομα αλλα βλεπω πολυ μικρη εξελιξη εκει
παιδια πειτε εμπειριες

Εγώ φίλε μου μετά από συζητήσεις με διάφορα παιδιά που έχουν περάσει από αυτή τη φάση αποφάσισα να τα αφήσω να πέσουν μόνα τους. Κάνω πλύσεις με χαμομήλι 3 φορές τη μέρα και αναμένω. Έχουν πέσει ήδη τα κάτω ράμματα και περιμένω σιγά σιγά να φύγουν και τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Μου ήρθε μια σκέψη τελευταία, η οποία βέβαια μπορεί να είναι εντελώς άκυρη, αλλά σε περίπτωση που γίνεται ίσως να ενδιέφερε και άλλους. Υπάρχει περίπτωση λοιπόν σε όσους έχει γίνει ολική περιτομή το δέρμα που είναι ραμμένο στον "κορμό" του πέους να ξαναλυθεί με κάποια επέμβαση και να ξανακαλύψει τη βάλανο? Γιατί βλέπω οτι έχω αρκετό περίσεμμα δέρματος που θα μπορούσε να ξανακαλύψει τη βάλανο αν ήταν ελεύθερο και όχι ραμμένο στον κορμό. Είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο με κάποια επέμβαση ή είναι κάτι εντελώς αδύνατο από το στιγμή που έχει ραφτεί πάνω στον "κορμό"?

Επεξ/σία από alexis012
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται αυτό σε καμία περίπτωση. Ο λόγος που έχει αφησει ο γιατρός αρκετή περίσσια δέρματος είναι για να μην σε τραβάει και πονάς όταν βρίσκεσαι σε στύση. Αυτό είναι το φυσιολογικό και έτσι πρέπει να είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα εχω ερωτηση. Πανω στο κεφαλι και συγκεκριμενα στην ουρηθρα εχω παρατηρησει οτι εχει κατι μελανα σημεια και δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Ειναι σαν σταγονες απο μελανι πανω εκει και μου φαινεται καπως περιεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Lazarosko said:

Παιδια καλησπερα εχω ερωτηση. Πανω στο κεφαλι και συγκεκριμενα στην ουρηθρα εχω παρατηρησει οτι εχει κατι μελανα σημεια και δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Ειναι σαν σταγονες απο μελανι πανω εκει και μου φαινεται καπως περιεργο

Μία επίσκεψη σε ουρολόγο άμεσα. Ή τραυματίστηκες ή κάποια μόλυνση πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2018 στις 12:11 ΜΜ, kaktos77 είπε

Δεν γίνεται αυτό σε καμία περίπτωση. Ο λόγος που έχει αφησει ο γιατρός αρκετή περίσσια δέρματος είναι για να μην σε τραβάει και πονάς όταν βρίσκεσαι σε στύση. Αυτό είναι το φυσιολογικό και έτσι πρέπει να είναι. 

Τελικά 3 γιατρούς που ρώτησα μου είπαν οτι θεωρητικά κάτι τέτοιο είναι δυνατό αλλά με άγνωστα αποτελέσματα μιας και κανείς τους δεν είχε εμπειρία από μια τέτοια επέμβαση, αλλά ούτε και είχε δει κάτι αντίστοιχο να γίνεται αλλού στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Οπότε θεωρητικά ναι μεν μπορεί να γίνει αλλά από την άλλη ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε αν θα έχει επιτυχία. Άγνωστο πεδίο δηλαδή μέχρι στιγμής, οπότε να πας στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα σε ένα τέτοιο θέμα δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πόσο καιρό έκαναν να σας πέσουν όλα τα ραμματα?  Γιατί έχουν περάσει 35 μέρες και όλα εκτός από μερικά μπροστά μπροστά έχουν φύγει και δεν ξέρω αν θα ήταν καλό να πάω να με δει ο γιατρός μπορείτε να πείτε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Lazarosko said:

δεν ξέρω αν θα ήταν καλό να πάω να με δει ο γιατρός

Προφανως και ειναι καλο να σε δει γιατρος. 

 

Στην δικη μου περιπτωση στις 30 μερες ηταν πληρως λειτουργικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2018 στις 8:57 ΜΜ, alexis012 είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Αυτό ακριβώς εννοώ, δυστυχώς δεν έβγαινε καθόλου έξω η βάλανος. Και αν δεν επέμενε η σύζυγος να προχωρήσω σε περιτομή εγώ δεν θα ασχολιόμουν. Βλέπεις δεν με είχε πονέσει ποτέ στη ζωή μου, ούτε κατά τη σεξουαλική πράξη με ενοχλούσε ποτέ ούτε στην ούρηση με πόναγε, οπότε μιας και δεν με ενοχλούσε καθόλου (προφανώς ήταν ελαστικό πια το δέρμα μετά από τόσα χρόνια) δεν ασχολιόμουν καθόλου με αυτό το θέμα. Η σύζυγος (ευτυχώς) επέμενε οτι θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα υγείας αν δεν γίνει η περιτομή και δεν καθαριστεί η περιοχή και έτσι προχώρησα. Και χαίρομαι τελικά που το έκανα, μάλιστα μετάνιωσα που δεν το έκανα καμιά 10αριά χρόνια νωρίτερα.

Έχω αρχίσει ήδη πλύσεις με χαμομήλι και ήδη βλέπω καλυτέρευση και χαλάρωση των ραμμάτων από την 1η μέρα. Το σφουγγάρι πέρα από τον αρκετό πόνο που προκαλεί μου φαίνεται και εμένα μέθοδος αρκετά επικίνδυνη για μολύνσεις και τραυματισμούς. Δεν θα την ακολουθήσω και ελπίζω όλα να κυλήσουν καλά με το χαμομήλι και όσο καιρό πάρει. Ο γιατρός μου είπε πως τα ράμματα πρέπει να πέσουν οπωσδήποτε μέσα σε αυτή την εβδομάδα διαφορετικά θα μου αφήσουν σημάδια. Του είπα πως δεν βιάζομαι, ας πάρει όσο καιρό χρειαστεί, και τα σημάδια είναι το τελευταίο που με νοιάζει σε αυτό το θέμα. Δεν ξέρω γιατί βιάζεται και αν υπάρχει μήπως κάτι άλλο ανησυχητικό πέρα από τα σημάδια που δεν μου λέει.


Όσον αφορά το laser και το νυστέρι, εγώ επέλεξα laser γιατί όλοι οι γιατροί μου έλεγαν οτι θα έχει καλύτερη και γρηγορότερη επούλωση. Πράγμα πλέον που δεν ξέρω αν το πιστεύω μιας και με το νυστέρι έμαθα εκ των υστέρων οτι οι ιστοί δένουν πιο γρήγορα, ακριβώς επειδή το laser καυτηριάζει. Τώρα πια δυστυχώς δεν μπορώ να γυρίσω το χρόνο πίσω και αναμένω υπομονετικά την πλήρη επούλωση και την πτώση των ραμμάτων. Ενημερωτικά να πω οτι έδωσα 550 στο γιατρό και στον αναισθησιολόγο και 150 στην κλινική. 

Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω παιδιά αν ξέρει κανείς. Έχω και ένα θέμα με την ουρήθρα που πετάει δεξια-αριστερά τα ούρα και όχι ευθεία όπως παλιά. Είχε κανείς κάτι αντίστοιχο? Πως το αντιμετώπισε? Εμένα ο γιατρός μου έδωσε ένα σωληνάκι ξυλοκαίνης που είχε στην άκρη ένα μικρό πλαστικό σωληνάκι το οποίο έβαζα 2 φορές τη μέρα για 5 μέρες στην ουρήθρα για να ανοίξει, χωρίς όμως κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Το πρόβλημα παραμένει. Ξέρει μήπως κανείς κάποιον άλλο τρόπο αντιμετώπισης?

Ρε φιλε εχω ακριβως αυτο το πραγμα. Δηλαδη τα ουρα οταν ειναι λιγα πανε αριστερα δεξια πισω..εμαθες τιποτα? Ειναι περαστικο? Μηπως ειναι στενωση ουρηθρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Saiyan είπε

Ρε φιλε εχω ακριβως αυτο το πραγμα. Δηλαδη τα ουρα οταν ειναι λιγα πανε αριστερα δεξια πισω..εμαθες τιποτα? Ειναι περαστικο? Μηπως ειναι στενωση ουρηθρας?

Σε όλους συμβαίνει. Το σημείο πρήζεται από την επέμβαση και γίνεται αυτό. Είναι κάτι εντελώς περαστικό. Μην σε ανησυχεί, θα περάσει αρκετά σύντομα...Δεν τίθεται ζήτημα στενώματος της ουρήθρας ή οτιδήποτε σχετικό. Η εγχείρηση είναι εξωτερική παιδιά, αν είναι δυνατόν...δεν επηρεάζει πουθενά, τσάμπα τρελένεστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Σε όλους συμβαίνει. Το σημείο πρήζεται από την επέμβαση και γίνεται αυτό. Είναι κάτι εντελώς περαστικό. Μην σε ανησυχεί, θα περάσει αρκετά σύντομα...Δεν τίθεται ζήτημα στενώματος της ουρήθρας ή οτιδήποτε σχετικό. Η εγχείρηση είναι εξωτερική παιδιά, αν είναι δυνατόν...δεν επηρεάζει πουθενά, τσάμπα τρελένεστε...

kaktos77 κατά την επέμβαση (αν και είναι όπως είπες εξωτερική) αν για οποιοδήποτε λόγο τραυματιστεί σημείο της ουρήθρας μπορεί να σχηματιστεί ινώδης ιστός εσωτερικά και να παρεμποδίζει την ''ελεύθερη'' ούρηση, κάτι το οποίο μπορεί να συμβεί με ιατρικά εργαλεία (από λάθος χειρισμό κλπ), γι'αυτό και η ανησυχία. Χαίρομαι που το έχουν όλοι, γιατί στατιστικά να το πάρεις, δε μπορεί όλοι να έχουν ατυχία με στένωση ουρήθρας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nemesis89 είπε

Ίδια θέματα, ίδιες απορίες είχα. Δεν είναι κάτι θα δείτε τις επόμενες μέρες! Καταρχάς αν έχεις στένωση ζορίζεσαι πολύ για ούρηση. Έχεις τέτοιο θέμα? αν όχι (που λογικά όχι) βγάλε το από το μυαλό σου. 2 Μήνες + εγώ όλα πολύ καλα. 0 θέματα

Δύο θέματα με απασχολούνε, ένα είναι αυτό που προανέφερα, και το δεύτερο είναι γνωστό στο forum, και αφορά την ξηρή βάλανο, αλλά διάβασα εδώ ο,τι ξεφλουδίζει κάποια στιγμή και επανέρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Saiyan είπε

kaktos77 κατά την επέμβαση (αν και είναι όπως είπες εξωτερική) αν για οποιοδήποτε λόγο τραυματιστεί σημείο της ουρήθρας μπορεί να σχηματιστεί ινώδης ιστός εσωτερικά και να παρεμποδίζει την ''ελεύθερη'' ούρηση, κάτι το οποίο μπορεί να συμβεί με ιατρικά εργαλεία (από λάθος χειρισμό κλπ), γι'αυτό και η ανησυχία. Χαίρομαι που το έχουν όλοι, γιατί στατιστικά να το πάρεις, δε μπορεί όλοι να έχουν ατυχία με στένωση ουρήθρας! :)

Ακριβώς πρέπει να είναι πολύ άσχετος ο ουρολόγος για να την πάθεις...Άρα μην φοβάσαι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Ναι το έχουν όλοι αρχικά και εγώ το είχα παρατηρήσει και μου είχε κάνει εντύπωση άλλα φεύγει με τον καιρό και όλα καλά.

3 ώρες πριν, Saiyan είπε

Δύο θέματα με απασχολούνε, ένα είναι αυτό που προανέφερα, και το δεύτερο είναι γνωστό στο forum, και αφορά την ξηρή βάλανο, αλλά διάβασα εδώ ο,τι ξεφλουδίζει κάποια στιγμή και επανέρχεται.

Δεν ξέρω πότε έκανες την επέμβαση, πάντως η ξηρότητα θα σου φύγει εντός δύο εβδομάδων περίπου. Εμένα από τη δεύτερη εβδομάδα άρχισε να ξεφλουδίζει...Βέβαια η συνήθεια θα πάρει αρκετό περισσότερο χρόνο άλλα οκ...ψυχολογικό είναι περισσότερο και θέμα να συνηθίσει το σημείο...Καλορίζικος φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...