Προς το περιεχόμενο

Το 2014 ήταν η χειρότερη χρονιά για τους κινηματογράφους


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς αυτήν την τακτική ακολουθούσα κι εγώ, αλλά από ένα σημείο και μετά βαριέσαι την δέκατη συνέχεια με υπερήρωες που δεν έχει τίποτα πια να προσφέρει. Ο κόσμος ζητά πρωτότυπες και καλές ιδέες σε προσιτές τιμές, συνδυασμός που σπανίζει πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά αν πεις να πάρεις και γυναίκα μαζί ή ακόμα χειρότερο και τα παιδιά αν πρόκειται για animation τότε το κόστος πλέον είναι πολύ μεγάλο.

 

Χώρια ότι όντως δεν βγαινουν και πολλές καλές ταινίες.

 

Επίσης πιστεύω ότι υπάρχει μια αρκετά μεγάλη κατηγορία ατόμων (στην οποία πιστεύω ότι ανήκω) που θα πάνε σινεμά μόνο για ταινίες που κάνουν όντως διαφορά να τις δει στο σινεμά λόγω εφέ και λόγω wow factor. (Godzila, Hobbit, Hunger Games, Gravity κ.α)

 

Δεν θα πάω σινεμά΄να δω Γούντυ Άλλεν ούτε Φίντσερ δλδ όσο και αν μου αρέσουν οι ταινίες τους. Γιατί πολύ απλά δεν θεωρώ ότι είναι καλύτερο σαν εμπειρία από το να το δω στην 60αρά στο σπίτι μου με την πιτσα μου ή τα σουβλάκια μου και τις πιτζάμες μου.

 

ΥΓ Επίσης μην υποτιμάται την τεράστια επίδραση που έχει η αλματώδεις ανάπτυξη των τηλεοπτικών σειρών...ειδικά άπειρα φοιτητικά παρεάκια ή ένα ζευγαράκι προτιμά να κάτσει να δει σπίτι του 2-3 επεισόδια από μια σειρά που γουστάρει και παρακολουθεί παρά να πάει να δώσει ένα 20αρικο στο σινεμά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, τον κινηματογράφο υπό την έννοια τής αίθουσας, τον έχω γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι εδώ και πάνω από 20 χρόνια, δηλαδή - προφανώς - πολύ πριν αποκτήσω «σοβαρές» και μεγάλες τηλεοράσεις. Πόσο μάλλον τα τελευταία χρόνια που μπορώ να απολαύσω την ταινία πού θέλω, την ώρα που θέλω, στην ποιότητα που μ' ευχαριστεί, υπό τις συνθήκες που θέλω, χωρίς κανέναν απολύτως περιορισμό (ο Χριστός κι η Παναγία!) ή κανόνα (κι ο Βούδας με το Μανιτού παρέα...)

 

Μεγάλες οθόνες αιθουσών και άλλα «ρομαντικά», μπαίνουν απ' το ένα αυτί μου και βγαίνουν τάχιστα απ' το άλλο. Θα έχω να δω 2 ώρες ταινία και ...θα περιμένω να τελειώσει για να πάω για κατούρημα, ή για να σηκωθώ να βάλω ένα ποτό την ώρα που μού ήρθε; Δε θα 'μαστε καλά! Στην άλλη περίπτωση: 1. pause - 2. κάνω ό,τι μού ήρθε να κάνω - 3. play.

 

Θα μού πει κάποιος ίσως, ότι οι 60'' είναι λίγες και η πολυθρονάρα/ο καναπές μου λιγότερο άνετα από το κάθισμα τής αίθουσας. Ε, δε βαριέσαι! Ένα καλό ανέκδοτο πάντα έχει θέση σε μια κουβέντα... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι δε φέρνουν πλέον και ταινίες για σινεφίλ.

 

Είτε υπερπαραγωγές που κοντράρονται για το ποια έχει περισσότερα/υπερβολικότερα εφέ, είτε ένα σωρό παιδικά μεταγλωτισμένα, είτε τελειωμένες τρόμου που δε βλέπονται.

 

Λίγες δραματικές της προκοπής. Έτσι νομίζω κιόλας.

 

Όχι ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να τις δεις στο cinema, αφού αυτές βλέπονται καλύτερα στο σπίτι χωρίς ούνους και αούγκαλους γύρω σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι εδώ που διαμαρτύρονται για τις τιμές των εισητηρίων και προτιμούν τον καναπέ, ότι οι ταινίες που βλέπουν σπίτι τους είναι τσαμπέ από τορρεντ κλπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο τα  σινεμά στην Ελλάδα, ο κόσμος δυστυχώς εδώ δεν έχει κινηματογραφικη παιδεία για το πώς να συμπεριφερεται στην αίθουσα. 

Οταν ημουνα φοιτητης παλια στην πατρα, ειχα παει να δω το Αρμαγεδδών.

 

Μολις ξεκίνησε η ταινια, ολη η αιθουσα με τους πατρινούς ειχαν σηκωθεί και χειροκροτουσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβα τα εισιτηρια πλεον . 3.5 -4 ευρω το ατομο ειναι μια χαρα (ενας καφες ειναι πιο ακριβος ..)

 

1.2 και 1.2 το μετρο (αν δεν παρεις ταξι μετα) και 7 το εισητηριο και κανα 5αρι για κολα και ποπκορν παμε στο 15 ευρω αν θες να δεις μια ταινια σαν ανθρωπος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν αξιοθουν τα γατακια να ανιξουν κανενα κομικ η κανενα βιβλιο πριν φτιαξουν την μαματσιτα τους δεν γινει σωστη δουλεια...μεχρι τοτε θα βλεπουμε την αλιοση της αλιοσης ο αλιοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H TV μου ειναι ποιοτικα ανωτερη απο την οθονη του σινεμα, το ιδιο και ο ηχος μου, το ιδιο και ο καναπες μου. Και επιλεγω ΕΓΩ το τι θα δω και ποτε θα το δω, χωρις να βγω απ' το ζεστο μου σπιτι.

Επισης με παρεα εχει περισσοτερη πλακα στο σπιτι απ'οτι στην αιθουσα του σινεμα που δεν μπορεις ουτε να κλασεις.

Εγώ επειδή δεν έχω ζεστό σπίτι γιατί στη πολυκατοικία δεν βάζουν πετρέλαιο, θα πάω κινηματογράφο για να ζεσταθώ!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι εδώ που διαμαρτύρονται για τις τιμές των εισητηρίων και προτιμούν τον καναπέ, ότι οι ταινίες που βλέπουν σπίτι τους είναι τσαμπέ από τορρεντ κλπ; 

 

Αν και δε διαμαρτύρομαι για τις τιμές των εισιτηρίων, θα σού απαντήσω ως ένας εξ αυτών που, όχι απλώς προτιμούν τον καναπέ τους, αλλά δεν τον αλλάζουν με οποιοδήποτε κάθισμα αίθουσας: Ναι, πλέον πειρατικές τις βλέπω, αλλά και όταν τις πλήρωνα, για ενοικίαση σε video club πλήρωνα, όχι για εισιτήριο κινηματογράφου. Το λόγο τον ανέφερα πριν: Θεωρώ άκρως καταπιεστικό, το να ακολουθώ κανόνες και περιορισμούς προκειμένου να δω μια ταινία.

 

Από 'κει κι έπειτα όμως, τι σχέση έχει το αν κατεβάζει πειρατικά κάποιος, με το αν και πώς θα σχολιάσει / αξιολογήσει τις τιμές των εισιτηρίων ως ακριβές ή όχι; Εγώ π.χ. καθαρά υποκειμενικά, θεωρώ ότι μια lamborghini - αν και τη γουστάρω τρελά - είναι πιο ακριβή απ' όσο θα ήταν λογικό, βάσει των όσων προσφέρει. Αν κάποια στιγμή αρχίσω να κυκλοφορώ με μια κλεμμένη - μέχρι να με πάρουν χαμπάρι... - σημαίνει ότι θ' αρχίσω να τη θεωρώ φθηνή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι εδώ που διαμαρτύρονται για τις τιμές των εισητηρίων και προτιμούν τον καναπέ, ότι οι ταινίες που βλέπουν σπίτι τους είναι τσαμπέ από τορρεντ κλπ;

απτο να παω κινηματογραφο και να εχω πανω απτο κεφαλι μου ενα τσουρμο ζωα που χαζολογανε με το κινητο/χασκογελανε/χειροκροτανε κλπ, προτιμω να περιμενω να βγει σε μια καλη ποιοτητα να την δω σαν ανθρωπος σπιτι.

 

δεν εχω θεμα με τις τιμες των εισιτηριων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη ο κινηματογραφος εχει τις τιμες που ειχε επι δραχμων συν 1 ευρω. Οποιο αλλο αγαθο η διασκεδαση εχει αυτη την αυξηση να υποθέσω οτι ειναι ακριβο; η τηλεοραση του σπιτιού δεν ειναι εξοδος για διασκεδαση και σχεδον ποτε μια ταινια στο σπιτι δεν θα σε συνεπαρει όπως στη μεγαλη οθονη. 50 60 70 ιντσες... Ε και;; σινεμα δεν θα γινει ποτε. Πριν πεταξουμε μια αρλουμπα ειδικα για την τιμη να την σκεφτομαστε. Το ποπ κορν η το μετρο η ο ταριφας δεν ειναι υπάλληλος της warner και της columbia οποτε δεν χρειαζεται να μπαίνει στο ζυγι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή δεν έχω ζεστό σπίτι γιατί στη πολυκατοικία δεν βάζουν πετρέλαιο, θα πάω κινηματογράφο για να ζεσταθώ!!!

 

Με τα λευτα που θα χαλασεις στο σινεμα κανεις φουρνο το σπιτι σου με το κλιματιστικο για ολο το Σαββατοκυριακο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...