Προς το περιεχόμενο

dispatch vs speedify vs dual wan router με load balancing


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

tp link 1043nd v2 50€

 

το dual wan router χρειάζεται τα modem του παροχου όπου και συνδέεται με bridge.

 

μπορείς να έχεις ότι θες. πχ vdsl και 3g.το dual wan router βλέπει ότι έχει ίντερνετ δεν το νοιάζει από τι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Τα 2 modem/router των παρόχων σε bridge mode, για να δουλεύουν μόνο ως modem.

2. Ότι θέλεις. H θύρα WAN μπορεί να παίρνει σύνδεση από οποιαδήποτε πηγή.

3. Ευκολότερο Load Balancing - Failover γίνεται με το TP-LINK TL-R470T+. Στην ίδια περίπου τιμή παίρνεις μια συσκευή συμβατή με DD-WRT - OpenWRT ή κάποιο Mikrotik, αλλά θέλει να "βρομίσεις" τα χέρια σου, με την έννοια ότι δεν είναι plug-&-play.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ, τώρα καταλαβαίνω αρκετά για το πως λειτουργεί το σύστημα και μπορώ να ψάξω για περισσότερες λεπτομέριες.

KaraLRS, αυτό ΔΕΝ είναι dual WAN router αλλά απλό :
http://www.tp-link.com/resources/document/TL-WR1043ND_V2_datasheet.pdf

jkoukos, το TP-LINK TL-R470T+ έχει μόνο 5 πόρτες.  Δύο πάνε για τα δύο WAN.  Άρα μου μένουνε τρείς.  Θα χρειαστώ περισσότερες (και μιλάμε πάντα για gigabit ethernet).

Για wifi τι γίνεται?  Θα πρέπει να πάρω κι άλλο wifi access point, το οποίο θα κωλήσω πάνω στο dual wan router, μεσω LAN?

Για load balancing σκέφτομαι ότι θα ήθελα να μοιράζεται το traffic αναλογικά στις δύο γραμμές.  Δηλαδή εκεί που υπάρχει περισσότερο free bandwidth, εκεί να φορτώνει τον επόμενο φόρτο.  Το "failover" είναι μόνο για backup, δε το θέλω.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να δίνω προταιρεότητα όταν λειτουργεί το SKYPE, άρα να κάνω κάποιο bandwidth setup που να ευνοεί το RTP protocol?  Επίσης κάποιες άλλες internet applications.

Αυτό το QoS (https://en.wikipedia.org/wiki/Quality_of_service) το χρειάζομαι?  

Διάβασα λίγο για το DD-WRT (https://en.wikipedia.org/wiki/DD-WRT).  Δηλαδή θα πρέπει να σβήσω το firmware του κατασκευαστή και να βάλω αυτό?  Τόσο καλό είναι δηλαδή?  Προτιμώ να πάρω έτοιμο μηχάνημα που να τα κάνει αυτά.  Μου διαφεύγει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το failover πάει πακέτο με το load balance. Δες το σαν μια επιπλέον δωρεάν ευκολία.

Το 1043 που σου πρότεινε, γίνεται multi WAN με DD-WRT & OpenWRT. Το ίδιο και όλα τα Mikrotik.

Όλες οι συσκευές έχουν 5 θύρες δικτύου (1 WAN & 4 LAN). Άρα αν δεν σου φθάνουν αναγκαστικά θέλεις Gigabit switch.

 

To voip όπως και τα online παιχνίδια δεν τα πανε καλά στο load balancing. Μπορείς όμως να τους ορίσεις από ποια γραμμή θα βγουν.

Το QoS είναι βασική δυνατότητα και υπάρχει σε ολα τα σοβαρά router.

 

Στο έγραψα, για ευκολία και δυνατότητα λειτουργίας εξ αρχής, πας στο 470 ή 480. Με όλα τα άλλα πρέπει να λερώσεις τα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

jkoukos

 

Το tp-link 470 και 480 έχουν 100άρια LAN και όχι gigabit.

 

Προτιμώ το 1043nd v2, διότι έχει gigabit ports ΚΑΙ wifi. Απορώ όμως γιατί δε πρότεινε το v3, το οποίο έχει πιο γρήγορο wifi (αν κατάλαβα καλά). Σε αυτή την περίπτωση θα βγάλω το firmware του κατασκευαστή, για να βάλω το DD-WRT. Κατάλαβα καλά?

 

Για το VOIP το οποίο με ενδιαφέρει. Θα μπορέσω να του δώσω προτεραιότητα? Αν μπλοκάρει/κοπεί η μία wan γραμμή θα μπορέσει να το κατευθύνει στη δεύτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 1043nd v2 που έχω, έχω βάλει openwrt και έχω κάνει την μια lan σε wan αρα γίνεται dual wan. Εννοείται έχει rules που του λες που θες priority μισό μισό ή failover κλπ.

 

δεν είναι κάτι ιδιαίτερο να το σεταρεις. το v3 δεν ξέρω τι παραλάβω έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, νόμιζα ότι το OpenWRT είναι το ίδιο με το DD-WRT.  Εδώ διαβάζω ότι υπάρχει και το Tomato: http://vpnpick.com/dd-wrt-vs-tomato-vs-open-wrt/. Και μάλιστα θεωρεί το OpenWRT σαν το πιο δύσχρηστο.

 

Να επιβεβαιώσω λοιπόν ότι μιλάμε για το το OpenWRT?   Από ότι καταλαβαίνω όλα αυτά είναι Open Source.  Εγώ στο pc μου έχω ubuntu και κάτι λίγα ξέρω.  Αλλά άμα κολήσω με τα firmware, ποιος θα με βοηθήσει?  Θα ρωτάω εδώ?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε το tp Link και θα σε βοηθήσω εγώ. εγώ το έκανα και δεν είχα ιδέα από Linux, shell κλπ... openwrt θα του βάλεις που είναι free.

να το περάσεις είναι διαδικασία 1 λεπτό... για να σεταρεις θα χρειαστείς μισή ώρα.. έχει άπειρα tutorials

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karaLRS

 

Ναι, για κάποιο TP-LINK με gigabit θύρες και ενσωματωμένο wifi σκέφτομαι.  Και OpenWRT αφού μου εξήγησες.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα τα πούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tp-link 470 και 480 έχουν 100άρια LAN και όχι gigabit.

 

Προτιμώ το 1043nd v2, διότι έχει gigabit ports ΚΑΙ wifi. Απορώ όμως γιατί δε πρότεινε το v3, το οποίο έχει πιο γρήγορο wifi (αν κατάλαβα καλά). Σε αυτή την περίπτωση θα βγάλω το firmware του κατασκευαστή, για να βάλω το DD-WRT. Κατάλαβα καλά?

 

Για το VOIP το οποίο με ενδιαφέρει. Θα μπορέσω να του δώσω προτεραιότητα? Αν μπλοκάρει/κοπεί η μία wan γραμμή θα μπορέσει να το κατευθύνει στη δεύτερη?

Πρότεινα το 470/480 διότι ρώτησες αν υπάρχει κάποια συσκευή που να έχει τις δυνατότητες που θέλεις με το αρχικό firmware ("Προτιμώ να πάρω έτοιμο μηχάνημα που να τα κάνει αυτά").

 

Όσον αφορά τις θύρες Fast Ethernet, σου έγραψα παραπάνω ότι όλες οι συσκευές έχουν 5 πόρτες δικτύου. 2 από αυτές θα είναι οι WAN και έγραψες ότι οι υπόλοιπες 3 δεν σου φθάνουν ("Θα χρειαστώ περισσότερες"). Άρα θέλεις οπωσδήποτε Gigabit switch.

Παίρνεις λοιπόν ένα switch με τόσες θύρες όσες οι συσκευές σου και δεν σε απασχολεί τι θα έχουν οι θύρες του router, αφού δεν πρόκειται ποτέ να έχεις Gigabit ταχύτητα στο διαδίκτυο.

 

Μπορεί το 1043ND v3 να έχει καλύτερο WiFi από το v2, αλλά ακόμη δεν υποστηρίζεται επίσημα από οποιοδήποτε WRT firmware. Έχουν κάνει δοκιμές με beta firmware αλλά ακόμη δεν είναι σταθερό.

Μια χαρά είναι και το v2. Είχα το παλαιότερο v.1 και τώρα το TL-WDR3600 v1 με Gargoyle.

Για τις διαφορές DD-WRT, OpenWRT, Tomato κλπ, δες εδώ.

 

Για το WiFi, σε καλύπτει οποιαδήποτε router έχεις εφεδρικό από κάποιον πάροχο. Αν όμως δεν έχεις ή δεν θέλεις να έχεις έξτρα συσκευή και προτιμάς όλα σε μία, τότε ξεχνάς 470/480 και πας σε λύση WRT ή Mikrotik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλες οι επιλογές είναι δωρεάν (DD-WRT, Tomato κτλ). Το OpenWRT είναι το πιο ευέλικτο αλλά και το πιο δύσχρηστο.

 

Ερώτηση:  Το OpenWRT δεν έχει GUI interface?  Το LUCi τι είναι?

 

http://wiki.openwrt.org/doc/howto/webinterface.overview

http://wiki.openwrt.org/doc/howto/luci.essentials

 

Ερώτηση 2:

Με το openWRT θα μπορέσω να απενεργοποιήσω το Flow Control?

 

Εδώ βρήκα κάτι που με ενδιαφέρει (να δώσω απόλυτη προταιρεότητα στο skype):

“built-in Quality of Service (QoS) that lets you prioritise some things (such as streaming or VoIP calls)”

 

Δεν έχω διαθέσιμα ρουτεράκια/wifi. Σκέφτομαι να βάλω 2η γραμμή WIND, η οποία δε δίνει εξοπλισμό. Θα πρέπει δηλαδή να αγοράσω ADSL Modem. Άραγε στα σκέτα modem μπαίνει το OpenWRT?

 

Εννοείται ότι πριν αγοράσω router θα ελέγξω για συμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρατήσει τα  router των παρόχων και απλα βαλει αυτο?

 https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-x/

Εξαιρετικό εργαλείο σε καλή τιμή και με πολλές δυνατότητες. Εφάμιλλο ακριβότερων επαγγελματικών λύσεων τύπου Cisco.

Όμως, αν τα απλά οικιακά router θέλουν γνώσεις δημοτικού και τα WRT ή Mikrotik γυμνασίου/λυκείου, εδώ μιλάμε χρειάζονται γνώσεις πανεπιστημίου.

Μόνο για τις βασικές ρυθμίσεις έχει gui και όλα τα υπόλοιπα γίνονται σε κονσόλα και σκριπτάκια.

@bobptz, βασικό gui του OpenWRT είναι το LuCI. Όμως δεν μπορεί να γίνουν όλες οι ρυθμίσεις και η παραμετροποίηση μέσω αυτού και χρειάζεται πολλές φορές να καταφύγουμε στην κονσόλα.

Και στο DD-WRT πολλά πράγματα γίνονται μόνο σε κονσόλα, αλλά όχι στο βαθμό του OpenWRT.

 

Όλα όσα έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα έχουν (εύκολες ή δύσκολες) ρυθμίσεις QoS.

 

99,9% των modem/router (DSL router) δεν υποστηρίζονται από τα εναλλακτικά firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό εργαλείο σε καλή τιμή και με πολλές δυνατότητες. Εφάμιλλο ακριβότερων επαγγελματικών λύσεων τύπου Cisco.

Όμως, αν τα απλά οικιακά router θέλουν γνώσεις δημοτικού και τα WRT ή Mikrotik γυμνασίου/λυκείου, εδώ μιλάμε χρειάζονται γνώσεις πανεπιστημίου.

Μόνο για τις βασικές ρυθμίσεις έχει gui και όλα τα υπόλοιπα γίνονται σε κονσόλα και σκριπτάκια.

@bobptz, βασικό gui του OpenWRT είναι το LuCI. Όμως δεν μπορεί να γίνουν όλες οι ρυθμίσεις και η παραμετροποίηση μέσω αυτού και χρειάζεται πολλές φορές να καταφύγουμε στην κονσόλα.

Και στο DD-WRT πολλά πράγματα γίνονται μόνο σε κονσόλα, αλλά όχι στο βαθμό του OpenWRT.

 

Όλα όσα έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα έχουν (εύκολες ή δύσκολες) ρυθμίσεις QoS.

 

99,9% των modem/router (DSL router) δεν υποστηρίζονται από τα εναλλακτικά firmware.

Υπάρχει λύση....Φωνάζεις κάπιον φίλο και στο σετάρει..........  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...