Προς το περιεχόμενο

dispatch vs speedify vs dual wan router με load balancing


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα κάνεις; Οι φίλοι μου με φωνάζουν για βοήθεια να ρυθμίσω το WiFi και θα με βοηθήσουν στο fork του Vyatta; :-D

Ξέρεις πολλούς που να έχουν ιδέα τι είναι;


Εγώ δεν κατάλαβα τι κάνει αυτό.

Ένα κανονικό router με πληθώρα δυνατοτήτων και χαρακτηριστικών, αλλά θέλει σοβαρές γνώσεις δικτύων για να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το δρομολογώ να έχω δύο ISPs και προσπαθώ να καταλάβω το setup για dual wan router με load balancing.

 

Ερώτηση 1:  Αυτό το dual wan router είναι και dual modem?  Ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τα δύο modem από τους δύο ISPs?

 

Ερώτηση 2:  Γίνεται η μία γραμμή να είναι ADSL και η άλλη VDSL?

 

Ερώτηση 3:  Τα draytek που είδα είναι πανάκριβα.  Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο?

στα draytek ειναι λιγο οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα πρεπει να δεις αν κανουν αυτα που θες.επισης προσεχε τι παροχο εχεις.αν πχ εχεις voip ή κανα iptv πανω σε μια γραμμη μπορει να μην μπορεις να το γυρισεις σε bridge.

 

jkoukos, το TP-LINK TL-R470T+ έχει μόνο 5 πόρτες.  Δύο πάνε για τα δύο WAN.  Άρα μου μένουνε τρείς.  Θα χρειαστώ περισσότερες (και μιλάμε πάντα για gigabit ethernet).

 

Για wifi τι γίνεται?  Θα πρέπει να πάρω κι άλλο wifi access point, το οποίο θα κωλήσω πάνω στο dual wan router, μεσω LAN?

 

 

 

το wifi θα πρεπε να σε ανησυχει το λιγοτερο αφου υπαρχουν φτηνα ap οπως και παλια ρουτερ που σου εχουν μεινει που μπορουν να γινουν ap.επισης ενα 8αρι gigabit switch ειναι πλεον φτηνο.

Υπάρχει λύση....Φωνάζεις κάπιον φίλο και στο σετάρει..........  

για να το σεταρει καποιος σημαινει οτι θα τον χρεωσει.επισης σε περιπτωση αλλαγης config παλι θα πρεπει να τα σκαει.οποτε αν δεν υπαρχει καποια εταιρεια απο πισω δεν ειναι οτι καλυτερο οικονομικα να στησει κατι που δεν θα το φτιαχνει ο ιδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ το openwrt τα ρύθμισα όλα από το gui(luci)

το μόνο που χρειάστηκα να γράψω 2 εντολές (copy paste) από το tutorial στο shell ήταν για να κάνω περισσότερο χώρο για τα προγράμματα γιατί έχει μόνο 4-5 Mb ελεύθερα... 

τώρα έχω 2gb για πακέτα :P

post-55704-0-16094700-1445974508_thumb.jpg

εδώ κάποιες ρυθμίσεις για το που συνδέεται τι...

 

 

post-55704-0-26794500-1445974556_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετή έρευνα κατέληξα σε αυτό το μοντέλο:  TP-Link WDR4300  v1.7

 

Είναι συμβατό με το τελευταίο OpenWRTQ (Chaos Calmer - 15.05):  http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wdr4300

 

Πριν προχωρήσω σε αγορά είπα να σας ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Specs έχει εδώ:

http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-9_TL-WDR4300.html#specifications

http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wdr4300

 

8MB flash, 128 MB RAM, δύο USB 2.0 Ports.  Δε ξέρω τι άλλο να κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη διαφορά με το TL-WDR3600 που έχω είναι ότι το 4300 έχει 3 κεραίες και θεωρητική ταχύτητα 450Mbps (5GHz) έναντι των 300Mbps του 3600. Στους 2,4GHz και τα 2 έχουν την ίδια 300Mbps.

 

Πάντως αν ψάξεις διάφορα reviews, δεν θα δεις να επιβεβαιώνεται το θεωρητικό πλεονέκτημα (π.χ. εδώ).

To αναφέρω διότι έχουν διαφορά 20€ και αν δεν σ' ενδιαφέρει η θεωρητική μεγαλύτερη ταχύτητα στους 5GHz, δεν αξίζει το επιπλέον κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο το tp Link. το κοιταγα και εγω αλλά ήθελα μόνο 2.4 και πήγα στο 1043..τσέκαρε usb transfer speed, ram, cpu. εγώ πιάνω 8-9 mb/s σε ext4 σκληρό

γενικα οπως και στα φτηνα nas(ethernet) ετσι και στα ρουτερ οι ταχυτητες στην usb ειναι δυστυχως μικρες.για αυτο και τα καλα nas που εχουν καλη cpu κτλ και μεγαλα transfer rates κανουν ενα σκασμο λεφτα.δεν ξερω στα πιο νεα ρουτερ πχ asus που δινουν usb 3 και υποτιθεται οτι εχουν καλη cpu ,ram κτλ αν οι ταχυτητες ανεβαινουν.αλλα ειναι κριμα να εχεις δισκο που εχει ενα χ transfer και ακομα και με gigabit να μεταφερεις πραγματα να βλεπεις ταχυτητες σε στυλ 10 mbyte per sec.δεν μιλαω για ασυρματο που ειναι πολλα στην μεση αλλα απευθειας με gigabit ethernet που εχει 100 mbyte+ .βεβαια η usb 2.0 απο μονη της ειναι 480mbps οποτε θα σε κοβε κοντα στα 50mbyte αλλα ουτε αυτα δεν φτανει συνηθως στην πραξη ασχετα που ο δισκος εχει ανετα τα 50mbyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την προσωπική χρήση και ενα μηχάνημα που μου κόστισε τόσο λίγο και καίει 6watt νομίζω είναι άριστο.. τα πιο καινούργια tp Link βγάζουν 15-20 mb/sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και το 1043ND. Είχα το παλιό v1.8 και πέρισυ αγόρασα σε προσφορά (40€, αμαρτία να μην το έπαιρνα) το 3600 για την μεγαλύτερη μνήμη που έχει.

Το 1043 συνεχίζει να δουλεύει στο χωριό κι έχω άλλο ένα 3 χρόνια στο πρόγραμμα του Samknows, που θα μου μείνει όταν ολοκληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος το ρουτεράκι να ελέγχει τις δύο γραμμές αν έχουν πρόβλημα και να ειδοποιεί?  Να κατευθύνει αυτόματα το traffic στην καλή γραμμή?  Και όχι μόνο όταν πέσει τελείως η μία.  Αλλά αν δεί μία πτώση απόδοσης σε κάτω από το 80% της αρχικής δυνατότητας.  Να ειδοποιεί και να δίνει αναλογικά traffic στις γραμμές, ανάλογα πόσο μπορούν να συκώσουν.

 

Αυτά τα κάνει το openWRT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την προσωπική χρήση και ενα μηχάνημα που μου κόστισε τόσο λίγο και καίει 6watt νομίζω είναι άριστο.. τα πιο καινούργια tp Link βγάζουν 15-20 mb/sec.

καλυτερα απλα παλι λιγο αργα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...