Προς το περιεχόμενο

[megathread] ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ no-name "κινεζιες" tablets και smartphones Ver.2 - ποσταρετε μονο αφου διαβασετε το #1 ποστ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια παρέμβαση...

Ρε παιδιά όταν υπάρχουν τόσα γαμάτα κινεζομάγαζα γιατί πάτε και παίρνετε από το ali που είναι άγνωστοι πωλητές; Aνάθεμά με και αν γλιτώνετε έστω και 10€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτός αν σου έρθει πράγματι Lenovo αλλά είναι η κινέζικη έκδοση που δεν υποστηρίζει 3G και 4G στην Ελλάδα. 

 

Οχι ηταν το K3 Lemon.

Oταν άρχισα την κουβέντα με τον κινεζο άρχισε να μου λεει για συχνότητες και τι υποστηρίζει το Lemon .

Μετά από κουβέντα θα το σταματήσει αγγλια και θα μου κάνει refund.

Ευχαριστώ πολυ για το heads up.

 

 

Πειτε μου καννενα καλο μοντέλο με αυτα τα χαρακτηριστικά  , γιατι με τα κινεζικα δεν τα παω καλα.

Tώρα κοιταζω απο ελλάδα το LG G3 16GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ηταν το K3 Lemon.

Oταν άρχισα την κουβέντα με τον κινεζο άρχισε να μου λεει για συχνότητες και τι υποστηρίζει το Lemon .

Μετά από κουβέντα θα το σταματήσει αγγλια και θα μου κάνει refund.

Ευχαριστώ πολυ για το heads up.

 

 

Πειτε μου καννενα καλο μοντέλο με αυτα τα χαρακτηριστικά  , γιατι με τα κινεζικα δεν τα παω καλα.

Tώρα κοιταζω απο ελλάδα το LG G3 16GB.

 

To Lemon πάντως βγαίνει και σε ευρωπαική έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια παρέμβαση...

Ρε παιδιά όταν υπάρχουν τόσα γαμάτα κινεζομάγαζα γιατί πάτε και παίρνετε από το ali που είναι άγνωστοι πωλητές; Aνάθεμά με και αν γλιτώνετε έστω και 10€.

 

Γιατί έχουν μικρότερη ποικιλία, συνήθως υψηλότερες τιμές και φέρνουν προϊόντα με καθυστέρηση. Επίσης προσφορές σαν αυτές που κάνει κατά περιόδους το aliexpress (πχ 11/11) + άλλα κουπόνια που δίνουν τα μαγαζιά, καθιστούν το aliexpress πιο συμφέρον.

 

Ασφαλώς ελέγχεις από ποιόν θα πάρεις, δεν μπορείς να τους τσουβαλιάσεις όλους επειδή είναι στο aliexpress.

 

Μειονέκτημα η απουσία Paypal και μάλλον αναξιόπιστη διαδικασία διένεξης.

 

Θα πρέπει είτε να αξίζει πολύ και ο πωλητής να είναι επαρκώς αξιόπιστος, είτε το κόστος να είναι χαμηλό και να μην σε νοιάζει τόσο. Σε κάθε περίπτωση από Κίνα παραγγέλνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Chuwi Vi8 παίζει πάλι στο banggood, in stock και με $89.

Εγώ το πήρα στην προηγούμενη προσφορά με τα $90 και το περιμένω.

 

http://www.banggood.com/Chuwi-Vi8-Super-Z3735F-Quad-Core-1_83GHz-8-Inch-Dual-Boot-Tablet-p-968268.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια παρέμβαση...

Ρε παιδιά όταν υπάρχουν τόσα γαμάτα κινεζομάγαζα γιατί πάτε και παίρνετε από το ali που είναι άγνωστοι πωλητές; Aνάθεμά με και αν γλιτώνετε έστω και 10€.

 

Οι διαφορά σε τιμή είναι αρκετή ακόμα και απο το ebay, σίγουρα απο θέμα αξιοπιστίας το ali ακόμα έχει δρόμο μπροστά του, αλλά στην τελική όλοι κινέζοι είναι...και απο μεγάλα κινεζομάγαζα έχω φάει τα μούτρα μου ειδικά σε επιστροφή προϊόντος.

 

Όπως και να'χει συνολικά η αγορά Κίνας έχει ρίσκο, στο ali γλιτώνεις μερικά λεφτά, χάνεις λίγο αξιοπιστία, τα ζυγίζεις και κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορά σε τιμή είναι αρκετή ακόμα και απο το ebay, σίγουρα απο θέμα αξιοπιστίας το ali ακόμα έχει δρόμο μπροστά του, αλλά στην τελική όλοι κινέζοι είναι...και απο μεγάλα κινεζομάγαζα έχω φάει τα μούτρα μου ειδικά σε επιστροφή προϊόντος.

 

Όπως και να'χει συνολικά η αγορά Κίνας έχει ρίσκο, στο ali γλιτώνεις μερικά λεφτά, χάνεις λίγο αξιοπιστία, τα ζυγίζεις και κρίνεις.

To ebay στο 95% των περιπτώσεων είναι πιο ακριβό από κινεζομαγαζιά. Σπάνια θα βρεις καλή προσφορά κινητού από εκεί.

 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι στη τελική γλυτώνει κάποιος λεφτά από Ali καθώς όποιος έχει υπομονή και ξέρει να ψάχνει μπορεί να βρεί από αξιόπιστα μαγαζια πολύ μα πολύ καλύτερη τιμή. Οπότε το ρίσκο προφανώς και δεν αξίζει (για μένα), εφόσον μπορείς να έχεις την ασφάλεια σου σε καλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το banggood έχει μια καθυστέρηση στις αποστολές

 

Κάλιο αργά παρά ποτέ, δεν ξέρω βέβαια, εγώ πρώτη φορά αγόρασα από εκεί αυτό το Chuwi, αργησε να το στείλει αλλά δεν ήταν instock οπότε όχι άδικα. Τώρα μου έχει δώσει tracking number αλλά στο chat και όχι επίσημα. Ο θεός βοηθός, ας παραλάβω κομπλέ προιόν, και ας είναι και σε 1,5 μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το banggood έχει μια καθυστέρηση στις αποστολές

και γω δεν εχω ακουσει τα καλυτερα για το συγκεκριμενο καταστημα.

εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε βεβαια... ισως εχουν βελτιωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Order Submitted Mar/20/2015 02:02:03

  2. Payment Confirmed Mar/20/2015 02:02:03

Order Processing Mar/20/2015 02:04:19

Shipped Mar/29/2015 07:42:01

αυτή τη στιγμή το tracking λέει ότι έφτασε το πακέτο στην Ολλανδία. Όχι και τόσο άσχημα.

Τι θα μου έρθει μόνο ανυσηχώ, αλλιώς καλά είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  1. Order Submitted Mar/20/2015 02:02:03
  2. Payment Confirmed Mar/20/2015 02:02:03
  3. Order Processing Mar/20/2015 02:04:19
  4. Shipped Mar/29/2015 07:42:01
αυτή τη στιγμή το tracking λέει ότι έφτασε το πακέτο στην Ολλανδία. Όχι και τόσο άσχημα.
Τι θα μου έρθει μόνο ανυσηχώ, αλλιώς καλά είναι.

 

Order Submitted  Mar/13/2015 08:33:57
Payment Confirmed Mar/13/2015 08:33:57
Order Processing Mar/13/2015 08:40:09
Shipped Mar/23/2015 06:01:03
 
RS244380475NL
Departured at 2015/3/23 15:44:09 from Flytexpress Sorting Center location
Electronic data received at 2015/3/13 21:39:36, Flytexpress Sorting Center
 
Μια βδομάδα νωρίτερα η παραγγελία και κανένα αποτέλεσμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνουμε off topic αλλά εσένα έστειλαν 10 μέρες μετά την παραγγελία και εμένα 9. Περίπου τα ίδια μας έτυχαν. Εγω όταν το παρήγγειλα ήταν σε κατάσταση "expected restock 25/03". Το restock στην πορεία πήγε 3-4 ημέρες μετά, ε, και τελικά μου το έστειλαν 9 μέρες μετά.

Τώρα αν οταν εσύ παρήγγειλες ήταν "instock" ντάξει, έχεις ψιλοδίκιο. Κάτσε νάρθει όμως και μάλιστα σωστό και χωρίς βλαβη προιόν και θα ξεχάσεις τις λίγες μέρες καθυστέρηση στην αποστολή.

Εμένα πιο πολύ με αγχώνει να έρθει εντάξει παρά το αν θα καθυστερήσει 4-5 μέρες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...