Προς το περιεχόμενο

[megathread] ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ no-name "κινεζιες" tablets και smartphones Ver.2 - ποσταρετε μονο αφου διαβασετε το #1 ποστ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν και τα stock in europe κάπου διαβάσα οτι γνωστό κινεζομαγαζο έχει αποθήκη στην Αθήνα και κάνει delivery με acs σε μερικές ημέρες Αλλά νομίζω ότι πληρώνεται με παυπαλ οποτε άκυρο.

Η διαφορα σε αυτα ειναι ο πιο γρηγορος τροπος παραδοσης.  Τα χρηματα παλι σε εξωτερικο - ξενο λογιαριασμο καταληγουν. Ουτε ετσι δε μπορειτε να αγορασετε κινητο.

 

Και επιτελους, καταλαβετε το. ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΣ ΞΕΝΑ E-SHOPS ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ. Μονο αν εχετε paypal balance γινεται. Ο makfil πρωτος πρωτος θα εγραφε αν ανοιγαν οι αγορες απεξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και τα stock in europe κάπου διαβάσα οτι γνωστό κινεζομαγαζο έχει αποθήκη στην Αθήνα και κάνει delivery με acs σε μερικές ημέρες Αλλά νομίζω ότι πληρώνεται με παυπαλ οποτε άκυρο.

ποιο καταστημα ειναι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω, εάν πάω στην Ιταλία, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου στο paypal, ενώ στην Ελλάδα δεν μπορώ ?

Η απάντηση που ψάχνεις είναι εδώ  Link.png Site: http://www.reporter.gr/Eidhseis/Oikonomia/265455-Merika-mystika-gia-tis-trapezikes-synallages-sas

και την αντιγράφω:

Όσον αφορά στις πληρωμές στο εξωτερικό, υπάρχει μια σημαντική λεπτομέρεια που άλλαξε από τις προτάσεις της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών με την παρέμβαση του υπουργείου οικονομικών. Ενώ η ΕΕΤ έλεγε ότι με τις πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες μπορούν να πληρώνονται αγορές ΑΠΟ το εξωτερικό, το υπουργείο μετέτρεψε το ΑΠΟ σε ΣΤΟ και έτσι επιτρέπεται η χρήση καρτών για αγορές ΣΤΟ εξωτερικό και όχι ΑΠΟ το εξωτερικό. Με λίγα λόγια όποιος βρίσκεται στο εξωτερικό μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάρτα του, αλλά κάποιος που βρίσκεται στην Ελλάδα δεν μπορεί να αγοράσει τίποτα μέσω ιντερνετ. Η αλλαγή δηλαδή της λέξης ΑΠΟ στη λέξη ΣΤΟ, καταργεί τις αγορές μέσω ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβω, εάν πάω στην Ιταλία, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου στο paypal, ενώ στην Ελλάδα δεν μπορώ ?

 

 

Αν θα πας στην Ιταλία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πιστωτική ή τη χρεωστική για να αγοράσεις υπηρεσίες και αγαθά αλλά όχι για να μεταφέρεις κεφάλαια στο εξωτερικό, όπως είναι αυτό που περιγράφεις.

 

Όλες οι απαντήσεις στα παρόμοια ερωτήματα, περιλαμβάνονται στη χθεσινή ΠΝΠ (ΦΕΚ 84/Β/18.7.2015) και μπορεί να την κατεβάσει όποιος ενδιαφέρεται από το ΕΤ (www.et.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα πας στην Ιταλία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πιστωτική ή τη χρεωστική για να αγοράσεις υπηρεσίες και αγαθά αλλά όχι για να μεταφέρεις κεφάλαια στο εξωτερικό, όπως είναι αυτό που περιγράφεις.

Δεν μίλησα να μεταφέρω κεφάλαια. Αγορά μέσω paypal θέλω να κάνω ...

Η απάντηση που ψάχνεις είναι εδώ  Link.png Site: http://www.reporter.gr/Eidhseis/Oikonomia/265455-Merika-mystika-gia-tis-trapezikes-synallages-sas

και την αντιγράφω:

Όσον αφορά στις πληρωμές στο εξωτερικό, υπάρχει μια σημαντική λεπτομέρεια που άλλαξε από τις προτάσεις της Ένωσης Ελληνικών Τραπεζών με την παρέμβαση του υπουργείου οικονομικών. Ενώ η ΕΕΤ έλεγε ότι με τις πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες μπορούν να πληρώνονται αγορές ΑΠΟ το εξωτερικό, το υπουργείο μετέτρεψε το ΑΠΟ σε ΣΤΟ και έτσι επιτρέπεται η χρήση καρτών για αγορές ΣΤΟ εξωτερικό και όχι ΑΠΟ το εξωτερικό. Με λίγα λόγια όποιος βρίσκεται στο εξωτερικό μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάρτα του, αλλά κάποιος που βρίσκεται στην Ελλάδα δεν μπορεί να αγοράσει τίποτα μέσω ιντερνετ. Η αλλαγή δηλαδή της λέξης ΑΠΟ στη λέξη ΣΤΟ, καταργεί τις αγορές μέσω ιντερνετ.

Άρα αν μπω με ip εξωτερικού ή "δώσω" την κάρτα μου σε άτομο στο εξωτερικό όλα καλά. Μα καλά πόσο μπ$#%$# είναι αυτή η χώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τρομερο αυτο που περασε απο το μυαλο σου (δεν το ειχα σκεφτει καν)! Δλδ, αν εχεις αδερφο που μενει εξω (λεω "αδερφος" για το θεμα εμπιστοσυνης), μπορει να αγορασει κατι με την καρτα σου, αλλα εσυ οχι απο την Ελλαδα; Αδιανοητο. Μαλλον πρεπει να περιμενουμε αυριο να δουμε τι ακριβως συμβαινει.

 

Παντως, για να προσθεσω στην κουβεντα, το paypal δεν θεωρειται "παροχη υπηρεσιων" ή "αγορα αγαθων". Δε νομιζω οτι θα επιτραπει να φορτωσουμε ενα ηλεκτρονικο πορτοφολι επειδη θελουμε ΝΑ αγορασουμε (μεσω αυτου) ενα αγαθο ή υπηρεσια. Φανταζομαι οτι συντομα θα λυθουν αρκετες απο τις αποριες μας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησα να μεταφέρω κεφάλαια. Αγορά μέσω paypal θέλω να κάνω ...

 

 

 

Η αγορά  αντικειμένων και υπηρεσιών από το εξωτερικό αποτελεί μεταφορά κεφαλαίου στο εξωτερικό, έστω και αν αφορά σε μικρά ποσά.

Αυτό που προσπαθεί να κάνει η κυβέρνηση, με το συγκεκριμένο περιορισμό, είναι να κυκλοφορεί το (ελάχιστο πλέον) τραπεζικό χρήμα στο εσωτερικό της χώρας και όχι να μεταφέρεται στο εξωτερικό.

 

Και παρά τις όποιες διαφορετικές απόψεις μπορεί να έχει κάποιος είτε με την κυβέρνηση είτε με τη συγκεκριμένη πολιτική, ο συγκεκριμένος περιορισμός είναι λογικός στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα η χώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσάρεστη έκπληξη έφερε το άνοιγμα των τραπεζών με capital controls http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1884846/disaresti-ekplixi-efere-to-anigma-ton-trapezon-me-capital-controls

 

Στο 10 αυτό που μας ενδιαφέρει:

10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.
Αντίθετα, δεν επιτρέπεται η χρήση καρτών εάν τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμαστε με VPN να φορτωσετε λεφτα στο paypal και πειτε και εδω τι γινεται.

 

(δεν δοκιμαζω εγω γιατι εχω μεγαλο υπολοιπο, υπενθυμιζω οποιοσδηποτε γνωστος/φιλος/συγγενης απο το εξωτερικο σας στειλει λεφτα στο paypal, αγοραζετε οτι θελετε με το balance)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι VPN ρε παιδιά...από τις τράπεζες είναι το lock στο τι δέχεται ή όχι η πιστωτική

 

ηλεκτρονική αγορά που το VPOS του καταστήματος ανήκει σε τράπεζα εξωτερικού γιοκ! 

 

αγορά στο εξωτερικό από κανονικό POS και όχι VPOS περνάει κανονικά με το όριο πάντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι VPN ρε παιδιά...από τις τράπεζες είναι το lock στο τι δέχεται ή όχι η πιστωτική

 

ηλεκτρονική αγορά που το VPOS του καταστήματος ανήκει σε τράπεζα εξωτερικού γιοκ! 

 

αγορά στο εξωτερικό από κανονικό POS και όχι VPOS περνάει κανονικά με το όριο πάντα

 

εάν είναι με VPOS τότε έχεις δίκιο και η απόφαση είναι κακογραμμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική ή χρεωστική μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό;


ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό και η συναλλαγή σας γίνεται με χρήση της κάρτας, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών στο εξωτερικό: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.


Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;


ΝΑΙ, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα. Αντίθετα, δεν επιτρέπεται η χρήση καρτών εάν τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού.


 


Τελικά, δεν επιτρέπονται ακόμη οι αγορές από το εξωτερικό με χρήση κάρτας εντός Ελλάδας.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...