Προς το περιεχόμενο

Περι απορροφητήρων ο λόγος!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Tsamjunior είπε

Καλημέρα σε όλους. Βρίσκομαι σε αναζήτηση απορροφητήρα καμινάδα 90cm.

Υπάρχει κάτι το οποίο πρέπει να προτιμήσω ή να αποφύγω από μάρκες;

Πχ κοιτούσα αυτόν, βάση χαρακτηριστικών και με το σκεπτικό ότι είναι καλή μάρκα: https://www.skroutz.gr/s/13884293/Neff-D95QFM4N0-Aporrofitiras-Kaminada-90cm-Inox.html

Έχει κάποιος εμπειρία; Επίσης από ανταλλακτικά πχ φίλτρα είναι νορμάλ το κόστος για το συγκεκριμένο;

Οποιαδήποτε πρόταση ή βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ πολύ!

Με τον αντίστοιχο bosch είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, έχω link 2 post παραπάνω.

Κοίτα να τον τοποθετήσεις στο υψος που λένε οι οδηγίες απο τις εστίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Με τον αντίστοιχο bosch είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, έχω link 2 post παραπάνω.

Κοίτα να τον τοποθετήσεις στο υψος που λένε οι οδηγίες απο τις εστίες.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήμουν ανάμεσα σε αυτόν που έστειλες και στον Neff, νομίζω κάπου εκεί θα καταλήξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Tsamjunior είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήμουν ανάμεσα σε αυτόν που έστειλες και στον Neff, νομίζω κάπου εκεί θα καταλήξω.

Αν μπορείς να πας απο την αρχή μέχρι τέλους με 15" σωλήνα και χωρίς σίτα αλλά με περσίδες δεν θα πιστεύεις το αποτέλεσμα.

Θα δουλεύεις στη 2η σκάλα αθόρυβα στο 90% των περιπτώσεων, χωρίς να χρειάζεται παραπάνω ένταση!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Da_rudakos είπε

Αν μπορείς να πας απο την αρχή μέχρι τέλους με 15" σωλήνα και χωρίς σίτα αλλά με περσίδες δεν θα πιστεύεις το αποτέλεσμα.

Θα δουλεύεις στη 2η σκάλα αθόρυβα στο 90% των περιπτώσεων, χωρίς να χρειάζεται παραπάνω ένταση!

 

Να προσθέσω ότι καλό είναι να γίνει με τις λιγότερες δυνατές γωνίες και βέβαια με πλαστικό σωλήνα και ουχί τον (σίγουρα πιο βολικό αλλά πολύ "φασαριόζο") αλουμινένιο "φυσαρμόνικα"

Επεξ/σία από haris_216
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Da_rudakos είπε

Αν μπορείς να πας απο την αρχή μέχρι τέλους με 15" σωλήνα και χωρίς σίτα αλλά με περσίδες δεν θα πιστεύεις το αποτέλεσμα.

Θα δουλεύεις στη 2η σκάλα αθόρυβα στο 90% των περιπτώσεων, χωρίς να χρειάζεται παραπάνω ένταση!

 

Αν μέτρησα καλά η τρύπα που έχουν αφήσει είναι στα 12cm. Παίζει να έχω θέμα; Μπορεί να επεκταθεί;
Θα βάλω περσίδες ναι!

53 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Να προσθέσω ότι καλό είναι να γίνει με τις λιγότερες δυνατές γωνίες και βέβαια με πλαστικό σωλήνα και ουχί τον (σίγουρα πιο βολικό αλλά πολύ "φασαριόζο") αλουμινένιο "φυσαρμόνικα"

Γωνίες δεν θα υπαρχουν, βγαίνει στον τοίχο ακριβώς από την πίσω πλευρά, οπότε ούτε διαδρομή θα έχει, ούτε καμία γωνία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Έχει βάλει κανένας κλαπέ στον απορροφητήρα; Μας πετάει όλη τη ζέστη έξω.

Πολλοί βάλουν αμέσως στο σημείο σύνδεσης με του σωλήνα με τον απορροφητήρα.

Δεν το θεωρώ σωστό (ακόμα και το αν έχει το εξάρτημα με την αγορά του) αλλά είναι προτιμότερο να μπει περσίδα με κινούμενα πτερύγια.

Το μειονέκτημα του να μπει κλαπέ στο σημείο σύνδεσης είναι ότι με τον καιρό γεμίζει λάδια κα κολλάει και δε θα ανοιγοκλείνει εύκολα και δε θα μπορείς εύκολα να το καθαρίσεις.

Από την άλλη, το μειονέκτημα του να μπει περσίδα με κινούμενα πτερύγια είναι ότι αν είναι κακής/φτηνής ποιότητας, οι περσίδες κάνουν θόρυβο στο άνοιξε κλείσε ή με τον δυνατό αέρα κόντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, doomnx είπε

Έχει βάλει κανένας κλαπέ στον απορροφητήρα; Μας πετάει όλη τη ζέστη έξω.

 

2 ώρες πριν, charilaos είπε

Πολλοί βάλουν αμέσως στο σημείο σύνδεσης με του σωλήνα με τον απορροφητήρα.

Δεν το θεωρώ σωστό (ακόμα και το αν έχει το εξάρτημα με την αγορά του) αλλά είναι προτιμότερο να μπει περσίδα με κινούμενα πτερύγια.

Το μειονέκτημα του να μπει κλαπέ στο σημείο σύνδεσης είναι ότι με τον καιρό γεμίζει λάδια κα κολλάει και δε θα ανοιγοκλείνει εύκολα και δε θα μπορείς εύκολα να το καθαρίσεις.

Από την άλλη, το μειονέκτημα του να μπει περσίδα με κινούμενα πτερύγια είναι ότι αν είναι κακής/φτηνής ποιότητας, οι περσίδες κάνουν θόρυβο στο άνοιξε κλείσε ή με τον δυνατό αέρα κόντρα.

Ο δικός μου, έχω link παραπάνω είχε κλαπέτο και το τοποθέτησα.

Στο τελείωμα της διαδρομής με 15αρα σωλήνα όμως έχω βάλει αλλη μια περσίδα με κινούμενα πτερύγια.

Η αλήθεια είναι οτι η διαδρομή είναι ελάχιστη, έχω τρύπα στον τοίχο και απλά βγαίνει έξω.

Το πρόβλημα είναι οτι όταν φυσάει βοριάς περνάει αέρας και κάνει θόρυβο το κλαπέτο (ανοιγοκλείνει).

Αυτές τις μέρες που φυσάει με έχει τρελάνει.

Φοβάμαι οτι αν το βγάλω θα μπαίνει αρκετό κρύο!

Έχει κανείς να προτείνει καλής ποιότητας περσίδες για 15αρα σωλήνα, ώστε να καταργήσω το εσωτερικό κλαπέτο;

@Tsamjunior κοίτα να μεγαλώσεις τη τρύπα σε 15 γιατί δοκίμασα τον ίδιο απορροφητήρα με 15 και 12 και στο 12 ο θόρυβος διπλασιαζοταν και σταματαγε να ρουφάει καλά.

Σκέψου εβραζα μακαρόνια δοκιμαστικά εβγαινε ατμός φουλ και μόλις κουμπωνα ανταπτορα σε 12, αυξανόταν ο θόρυβος και έπρεπε να αυξήσω τη ταχύτητα απο το 2 στο 4 για να μην βγαίνουν έξω οι υδρατμοί.

 

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, charilaos είπε

ποια κλασσική ρε συ; :D

Φ100; Φ125; Φ150; Τι άνοιγμα έχεις; Τι διατομη σύνδεσης χρειάζεσαι; :D

Ε ό,τι είναι τώρα 😅😂

Φ125;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα! Πού μπορω να βρω Φ150 πλαστική για τον απορροφητηρα; Μονο εναν βρισκω στο ιντερνετ με 25€/m… 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω, αντί για την κλασική καμινάδα ή τον συρόμενο απορροφητήρα, να λάβω εντοιχιζόμενο απορροφητήρα (νομίζω λέγεται και μηχανισμός απορρόφησης) πλάτους 90 cm. Η έξοδος θα είναι φ150.

Γνώμες για την απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...