Προς το περιεχόμενο

Περι απορροφητήρων ο λόγος!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Το σκέφτηκα αλλά και πάλι θα χρειαστεί να φτιάξω γυψοσανιδα. Επιπλέον συγκριτικά με τις άλλες 2 λύσεις σε αυτή την περίπτωση έχεις κάτι να κρέμεται μπροστά σου. Οπότε εαν μπορώ, προτιμώ να το αποφύγω...

Τσεκαρε απο το τελος της 3ης σελιδας. Γινεται μια αναφορα σε εστιες με απορροφητηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, oasisAthens said:

Καλησπέρα φίλοι μου. Θα ήθελα την βοήθεια σας βάση εμπειρία ή γνώσης.... Κάνω ανακαίνιση την κουζίνα και οι εστίες της κουζίνας θα τοποθετηθούν σε νησίδα. Και εδώ ερχόμαστε στο πρόβλημα του απορροφητηρα.... Έχω 2 επιλογές 

Α) Να επιλέξω κάποια μορφής εστιών με ενσωματωμένο απορροφητήρα πάγκου όπως πχ Franke, Bosch κτλ

Β) Να πάω σε λύση απορροφητηρα οροφής με κατασκευή γυψοσανιδας για να κατέβει το ταβάνι από τα 2.95μ στα 250. 

Έχει δουλέψει κάποιος τέτοιον απορροφητηρα? (πάγκου?) 

Η μάρκα Franke τι εντυπώσεις - εμπειρίες έχετε? 

ενημερωτικά
απορροφητήρες πάγκου δεν υπάρχουν μόνο ενσωματωμένοι σε εστίες
αλλά και ανεξάρτητοι τους οποίους και μπορείς να συνδυάσεις
πχ
MCSA01674106_1119846_I91VT44N0_PAK_def.w
MCSA02178951_I91VT44N0_Worktop_Vent_Neff
MCIM02143335_M-1-010_Teaser_zwei_Kochfel

(το παράδειγμα το φέρνω όχι για την τιμή αλλά για την ιδέα)

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, KoreanW είπε

ενημερωτικά
απορροφητήρες πάγκου δεν υπάρχουν μόνο ενσωματωμένοι σε εστίες
αλλά και ανεξάρτητοι τους οποίους και μπορείς να συνδυάσεις
πχ
MCSA01674106_1119846_I91VT44N0_PAK_def.w
MCSA02178951_I91VT44N0_Worktop_Vent_Neff
MCIM02143335_M-1-010_Teaser_zwei_Kochfel

(το παράδειγμα το φέρνω όχι για την τιμή αλλά για την ιδέα)

Σε ευχαριστώ τους έχω ήδη δει απλώς απορρίφθηκε και αυτό γιατί χάνεις αρκετά μεγάλο μέρος του πάγκου αλλά και επειδή στην ουσία βασίζονται στον ίδια περίπου τρόπο λειτουργίας όπως και τψν εστιών (downdraft) όποτε εαν είναι να πάω σε κάτι τέτοιο ποιο πιθανό να πάω στο ενσωματωμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, oasisAthens said:

Σε ευχαριστώ τους έχω ήδη δει απλώς απορρίφθηκε και αυτό γιατί χάνεις αρκετά μεγάλο μέρος του πάγκου αλλά και επειδή στην ουσία βασίζονται στον ίδια περίπου τρόπο λειτουργίας όπως και τψν εστιών (downdraft) όποτε εαν είναι να πάω σε κάτι τέτοιο ποιο πιθανό να πάω στο ενσωματωμένο

δε νομίζω ότι το ενσωματωμένο έχει πλεονεκτήματα

ίσα ίσα που το ανεξάρτητο σου δίνει ευελιξία να κάνεις τους συνδυασμούς που θες
πχ γκάζι+απορροφητήρας+επαγωγικές ή μοντέλα εστιών που θες ή μεγέθη εστιών,
αλλά και την ανεξαρτησία να αλλάξεις τη μια συσκευή αν χαλάσει η συγκεκριμένη

όσο για το μέγεθος, 
ούτε τις ενσωματωμένες λύσεις δεν τις λες μικρές
χώρια ότι τους ανεξάρτητουε απορροφητήρες πάγκου μπορείς να τους τοποθετήσεις όσους και όπου θες λχ όχι σε σειρά
15438682_I88WMM1S7_STP_def.webp
16232887_M-1-018_CTM_GlassDraft_Seamless

ή

MCSA02517458_D94DAP6N0_Downdraft_Neff_PG
MCSA02517556_D94DAP6N0_Downdraft_Neff_PG

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα....είμαι καινούργιος εδώ οπότε με επιείκεια τα σχόλια☺️!!Έχω έναν απορροφητήρα Teka τύπου καμινάδα.Μενω σε πολυκατοικία στον 2ο οροφο.Το πρόβλημα μου είναι πως τώρα τον χειμώνα ακριβώς στο δίπλα οικόπεδο υπάρχει μονοκατοικία στην οποία μένουν παππουδακια με ξυλόσομπα και μάλλον καίνε λίγο κακής ποιότητας ξύλο η βρεγμένο και μυρίζει έντονα όχι μόνο έξω αλλά και από τον απορροφητήρα μου ενώ είναι κλειστός σαν έρχεται μέσα μυρωδιά.Εχω βάλει εξωτερικά απόληξη με περσίδες πλαστικές που κλείνουν όταν δεν δουλεύει αλλά από τις άκρες και τα κενακια που έχει εξακολουθεί να βάζει καπνό...τι μπορώ να κανω;;;;;😤😤😤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να αλλάξεις το υπάρχον εξωτερικό κάλυμμα με άλλο
η να προσθέσεις επιπλέον αντεπίστροφα κλαπέτα εσωτερικά
ή να αλλάξεις την τελική θέση πχ να γην οδηγήσεις πιο ψηλά ή σε άλλη γωνία ή να να προσθέσεις κάποιο πέτασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, KoreanW είπε

μπορείς να αλλάξεις το υπάρχον εξωτερικό κάλυμμα με άλλο
η να προσθέσεις επιπλέον αντεπίστροφα κλαπέτα εσωτερικά
ή να αλλάξεις την τελική θέση πχ να γην οδηγήσεις πιο ψηλά ή σε άλλη γωνία ή να να προσθέσεις κάποιο πέτασμα

KoreanW αρχικά ευχαριστώ... κάλυμμα δεν έχω βρει άλλο από το κλασσικό πλαστικό με περσίδες....τα αντεπιστροφα κλαπέντα δεν ξέρω τι είναι...από ότι καταλαβαίνω μπαίνουν εσωτερικά και ανοίγουν όταν τραβάει μάλλον ε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stelios-7- είπε

KoreanW αρχικά ευχαριστώ... κάλυμμα δεν έχω βρει άλλο από το κλασσικό πλαστικό με περσίδες....τα αντεπιστροφα κλαπέντα δεν ξέρω τι είναι...από ότι καταλαβαίνω μπαίνουν εσωτερικά και ανοίγουν όταν τραβάει μάλλον ε;;

Πιθανόν να έχει ήδη κλαπέτα ο απορροφητήρας, εκτός αν δεν τα έβαλε αυτός που τον πέρασε, γιατί το συνηθίζουν κάποιοι.

Κι εμείς έχουμε τέκα, έχει και κλαπέτα, αλλά όταν φυσάει μπάζει. Αυτές τις μέρες με την παγωνιά ήταν σχεδόν παγωμένος ο απορροφητήρας και έμπαζε παγωμένο αέρα!

Οπότε φοβάμαι ότι δεν θα δείτε μεγάλη διαφορά, ό,τι και αν κάνετε. Μακάρι να κάνω λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το κλαπε εχει μπει σωστα και ανοιγοκλεινει χωρις να εμποδιζει κατι την κυκλοφορια του αερα τοτε  λογικα δεν πρεπει να εχεις μυρωδιες και αερα απο εξω. αν εινα σπασμενο, δεν εφαρμοζει καλα η νομιζεις οτι εχεις βαλει, ε εκει ειναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είτε δεν υπάρχει εσωτερικό κλαπέτο αντεπιστροφής
είτε υπάρχει και για τον οποιοδήποτε λόγο επιστρέφει αέρας

τίποτε δεν αμποδίζει τον Stelios-7- να προσθέσει κάποιο που θα αυξήσει την αποτελεσματικότητα του συνόλου ως προς την παρεμπόδιση της εισροής αέρα
(στην εξαγωγή η επίδραση θα είναι από μηδαμινή έως ελάχιστη)

Επεξ/σία από KoreanW
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα κλαπέτο δεν σφραγίζει απόλυτα γιατί τότε δεν θα μπορούσε να κινηθεί εύκολα όταν λειτουργεί  ο απορροφητήρας.

Χωρίς το κλαπέτο περνούσες μπροστά από τον απορροφητήρα και ένιωθες να σε φυσάει, ακόμη και αν δεν φυσούσε δυνατά.

Βάλαμε το κλαπέτο και ναι μεν δεν μπάζει όπως πριν, αλλά αν φυσάει δυνατά ή έχει πολύ κρύο, ο αέρας πάλι περνάει!

Αλλά όπως είπα, ας το ελέγξει αν έχει κλαπέτο και να βάλει αν δεν έχει και εύχομαι να δουλέψει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάθε κλαπέτο προσφέρει ένα βαθμό αντίστασης στην επιστροφή αέρα,
άλλο πιο αποτελεσματικά άλλο λιγότερο αποτελεσματικά

αν προσθέσει σε σειρά δυο κλαπέτα αντεπιστροφής,
τότε η αντίσταση στην επιστροφή θα γίνει μεγαλύτερη

Επεξ/σία από KoreanW
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KoreanW είπε

κάθε κλαπέτο προσφέρει ένα βαθμό αντίστασης στην επιστροφή αέρα,
άλλο πιο αποτελεσματικά άλλο λιγότερο αποτελεσματικά

αν προσθέσει σε σειρά δυο κλαπέτα αντεπιστροφής,
τότε η αντίσταση στην επιστροφή θα γίνει μεγαλύτερη

Μίλησα με έναν μάστορα να έρθει να το δει... πάντως πιστεύω πως δεν τα έβαλε τα κλαπετα καν αυτός που τον τοποθέτησε..τον τοποθέτησε αυτός που έφτιαξε την κουζίνα μου ξυλουργός...οπότε θεωρώ πως έχει κάνει μλκια....

Επεξ/σία από Stelios-7-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...