Προς το περιεχόμενο

Το Raspberry Pi γράφει ιστορία με 5 εκατομμύρια πωλήσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η τηλεόραση έχει θυρα USB, δεν χρειάζεται τροφοδοτικό. Το δικό μου τροφοδείται μια χαρά έτσι.

 

Η usb 2.0 δίνει έως 0.5 A ίσως να μην είναι αρκετά, το προτεινόμενο για το RPi2 είναι 2Α

 

http://www.raspberrypi.org/help/faqs/#power

αυτο είναι για το B+ και όχι για το RPi2.

 

Για mame machine κάνει;

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Με Windows 10 θα πετάει, μπράβο που κάνουν τη τεχνολογία πιο προσιτή στους καταναλωτές...

 

****Άκου εκεί το Android να κάνει και τα ίδια πράγματα με ένα pc, μη τρελαθούμε κιόλας Και μη μπερδεύουμε τα προγράμματα με τα apps, άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση:

Έχει κανείς εμπειρία από το Raspberry Pi να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως αποκωδικοποιητής DVB-T/T2 (με καρτούλα USB φαντάζομαι) ;

 

Από ανάλογες λύσεις εμπειρία; (θυμάμαι είχε κι η Intel, αλλά και διάφορα ανδροειδή και όχι μόνο tv boxes)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RPi 2 ή ODROID-C1;

Το κοιτούσα πρόσφατα πρίν κάνω κάποια αγορά και κατέλειξα σε Πι2 μιας και σε φόρουμ διαβάζεις πως το πρώτο έχει πολύ μεγαλύτερη κοινότηα από πίσω του και μεγάλη υποστήριξη σε drivers, programs etc. Αν και από hardware το C1 είναι καλύτερο δεν έχει μεγαλύτερη απόδοση λόγο μή ώριμων driver και αν κολήσεις κάπου είσαι μόνος σου. Τα specs δεν λένε και πολλά σε αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η usb 2.0 δίνει έως 0.5 A ίσως να μην είναι αρκετά, το προτεινόμενο για το RPi2 είναι 2Α

Αν η τηλεόραση έχει θυρα USB, δεν χρειάζεται τροφοδοτικό. Το δικό μου τροφοδείται μια χαρά έτσι.

Το είχα βάλει κ στην ίδια πρόταση να πάρει. Χθες ειδα 2ωρη τανία (18GB αρχείο 1080P) χωρίς πρόβλημα με τροφοδοσία από την τηλεόραση, οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

 

Εκτος απο το σταθερο pc εχω ενα netbook για browsing, livestreaming, mame.

 

Επειδη ομως εχει 1GB ram και με το antivirus ειναι πιο αργο απο το θανατο, σκεφτομαι το RP2.

 

Για χρηση οπως αυτη που γραφω πιο πανω κανει για να αντικαταστησω το netbook ή θα ειναι πεταμενα λεφτα;

 

ΥΓ. Οσο για μικροδουλεια office αν οχι με το MS με το Open/Libre Office;

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο στην εταιρια που εφτιαξε κατι πρωτοτυπο χρηστικο και επειτα δεν πουλησε γκλαμουρια και innovation διπλο-τριπλασιαζοντας την τιμη στο νεο μοντελο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ποια εταιρεία?? Το "Raspberry Pi Foundation" είναι πίσω από το raspberry. Ίδρυμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Raspberry Pi 1 Model B.

 

Πολύς κόσμος το χρησιμοποιεί μονίμως ανοιχτό, χωρίς περιφερειακά, να παίρνει ίντερνετ δίπλα στο ρούτερ μέσω ethernet. Ελάχιστο ρεύμα καίει, ούτε που θα το καταλάβεις στο λογαριασμό.

Όπότε για να το χειρίζεσαι θα πρέπει πιο πριν να το ρυθμίσεις για απομακρυσμένη χρήση. Με 40άρα οθόνη (hdmi) και προσωρινά "κλεμμένα" περιφερειακά το χα κάνει.

http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=49&t=50698

Δίνεις και μια static ip καλού κακού για να μην το ψάχνεις στο τοπικό δίκτυο. Μπορείς να χεις πρόσβασει και από έξω. Βέβαια πρώτα απόλα πρέπει να διαλέξεις τι λειτουργικό θα του βάλεις. To Raspbian είναι το πιο universal. Υπάρχουν και άλλα πιο εξειδικευμένα OS, μέχρι για για console emulators + MAME ή και χρήση ως media players. 

http://www.raspberrypi.org/downloads/

Πολύ συνηθισμένο είναι να στήσεις τον apache web server. Μαζί με MySQL και php

https://www.jeremymorgan.com/tutorials/raspberry-pi/how-to-raspberry-pi-web-server/

Πάντως να ξέρεις οι βάσεις δεδομένων είναι κτήνη. Σε Joomla για παράδειγμα με το default template και ένα απλό slide στην αρχική, έκανε να ανοίξει ~15 δευτερόλεπτα, με το CPU load στο 100%. Τώρα με το καινούριο μοντέλο που λένε πως είναι 6 φορές πιο γρήγορο, πιστεύω πως θα την παλεύει περισσότερο. Τουλάχιστον για λόγους demonstration θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άνετα.

Σε αυτό το σημείο μπορείς εύκολα να το μετατρέψεις και σε ftp server και να ανεβάζεις τα αρχεία με το filezilla client.

Μια άλλη χρήση είναι να το χρησιμοποιήσεις σαν mail server

https://samhobbs.co.uk/raspberry-pi-email-server

Αφού το στήσεις και φτιάξεις τοπικά τους λογαριασμούς μπορείς να δοκιμάσεις να στείλεις emails. Εγώ έφαγα κατευθείαν πόρτα ως σπάμμερ (μου έρχονταν κανονικά οι επιστροφές από το yahoo και το gmail). Η IP μου ήταν δυναμική και το αναγνώριζε κατευθείαν. Με σταθερή IP και κάποιου είδους registration (ούτε σταθερό domain name δεν έχω) πιθανότατα θα μπορείς να στήσεις τον δικό σου mail server. Από hardware θα είσαι καλυμένος λογικά.

 

Δε θυμάμαι τι άλλο είχα δοκιμάσει αν και έχω κρατήσει links και για αρκετές άλλες χρήσεις που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...