Προς το περιεχόμενο

[Tablet] HP Stream 7 Signature Edition ~€68.34 [ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟ]


eagle_eyes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παραλάβει το HP Stream 7 Signature Edition και θα ήθελα να γράψω με απλά λόγια ορισμένες σκέψεις για το tablet.

 

Καταρχήν να πω ότι τώρα που πήρα windows tablet, κατάλαβα γιατί σχεδιάστηκαν έτσι τα windows 8.1

 

Πλεονεκτήματα

  • Αρκετά γρήγορο για τα λεφτά του
  • Έχω εγκαταστήσει Office 2010 με ελληνικό ορθογράφο και δουλεύει κανονικά
  • Με αυτό το tablet έχεις ένα κανονικό προσωπικό υπολογιστή στην παλάμη σου.
  • Λειτουργούν live streaming ιστοσελίδες ποδοσφαίρου κλπ
  • Ιστοσελίδες παιγνιδιών με Flash καθώς και οποιαδήποτε ιστοσελίδα flash λειτουργούν κανονικά
  • Προγράμματα εκπαιδευτικά αγγλικών που είχα στον υπολογιστή επίσης λειτουργούν κανονικά στο tablet
  • Τυπώνω χωρίς αλλοιώσεις όλα μου τα έγγραφα του office και pdf. Μπορώ να εγκαταστήσω οποιοδήποτε εκτυπωτή.
  • USB flash drive λειτουργεί κανονικά (εννοείται ότι για τις USB συσκευές χρειάζεται otg cable)
  • Εξωτερικός δίσκος Toshiba USB 3.0 1TB λειτουργεί κανονικά.
  • Εξωτερικός δίσκος iomega USB 2.0 1TB με διπλό USB cable, ενώ σε υπολογιστές χρειαζόταν να ενώσω και τα δύο USB, στο tablet υπάρχει αρκετή τροφοδοσία μόνο από το ένα USB και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.
  • Έχω ενώσει USB hub με πληκτρολόγιο και ποντίκι και λειτουργεί πολύ καλά!
  • Χρησιμοποίησα Skype με άκουγαν καλά αλλά δεν με έβλεπαν και πολύ καθαρά λόγω της μέτριας μπροστινής κάμερας.
  • Πολύ καλό το virtual keyboard των windows 8.1 μέχρι και τα shortcut keys δουλεύουν.

 

Μειονεκτήματα

  • 1GB RAM
  • Το touch του δεν είναι και τόσο καλό.
  • Όταν ενώσεις ακουστικά ακούγεται ένα μικρό ενοχλητικό βουητό, μερικές φορές.
  • Microsoft Market πολύ φτωχό
  • Εφαρμογή Dropbox του Microsoft Market είναι χάλια.
  • Δεν έχει GPS

 

 

Ρυθμίσεις που έχω κάνει

  • Να ανοίγει τα εικονίδια με ένα κλικ
  • Με κατάλληλο πρόγραμμα(unified remote) χρησιμοποιώ το android κινητό μου ως Bluetooth mouse (και keyboard).

 

Συμπερασματικά

Για τα λεφτά του (γύρω στα 70€) είναι πάρα πολύ καλό. Για αυτά που προσφέρει νομίζω ότι είναι value for money.

 

Στο πακέτο

Στο πακέτο εκτός από το tablet υπήρχε ένας usb φορτιστής 2A με βύσμα UK (άρα για Ελλάδα θέλει μετατροπέα) με το USB καλώδιο του. Δεν υπήρχαν ακουστικά.

 

Όσοι έχουν ήδη tablet με windows και μπορούν να γράψουν σκέψεις/εισηγήσεις για την χρήση του πιστεύω θα φανούν χρήσιμες σε όλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Δοκίμασε κανείς να πάρει την δωρεάν gift card που υποτίθεται ότι προσέφεραν με το tablet; Το έκανα δώρο σε ένα φίλο μου και μου είπε πώς του πέταξε σφάλμα λόγω μη έγκυρου προιόντος...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Εμενα το status της UPS ειναι οτι εφυγε απο Μιλανο την 1/4 και εκτοτε καμια αλλαγη...Εισαι φυσιολογικο αυτο;;

Ναι μην αγχώνεσαι. Πήρα εγώ τηλέφωνο στη ups και μου είπαν μεγάλη Δευτέρα θα παραδώσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραλάβει το HP Stream 7 Signature Edition και θα ήθελα να γράψω με απλά λόγια ορισμένες σκέψεις για το tablet.

 

Καταρχήν να πω ότι τώρα που πήρα windows tablet, κατάλαβα γιατί σχεδιάστηκαν έτσι τα windows 8.1

 

Πλεονεκτήματα

  • Αρκετά γρήγορο για τα λεφτά του
  • Έχω εγκαταστήσει Office 2010 με ελληνικό ορθογράφο και δουλεύει κανονικά
  • Με αυτό το tablet έχεις ένα κανονικό προσωπικό υπολογιστή στην παλάμη σου.
  • Λειτουργούν live streaming ιστοσελίδες ποδοσφαίρου κλπ
  • Ιστοσελίδες παιγνιδιών με Flash καθώς και οποιαδήποτε ιστοσελίδα flash λειτουργούν κανονικά
  • Προγράμματα εκπαιδευτικά αγγλικών που είχα στον υπολογιστή επίσης λειτουργούν κανονικά στο tablet
  • Τυπώνω χωρίς αλλοιώσεις όλα μου τα έγγραφα του office και pdf. Μπορώ να εγκαταστήσω οποιοδήποτε εκτυπωτή.
  • USB flash drive λειτουργεί κανονικά (εννοείται ότι για τις USB συσκευές χρειάζεται otg cable)
  • Εξωτερικός δίσκος Toshiba USB 3.0 1TB λειτουργεί κανονικά.
  • Εξωτερικός δίσκος iomega USB 2.0 1TB με διπλό USB cable, ενώ σε υπολογιστές χρειαζόταν να ενώσω και τα δύο USB, στο tablet υπάρχει αρκετή τροφοδοσία μόνο από το ένα USB και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα.
  • Έχω ενώσει USB hub με πληκτρολόγιο και ποντίκι και λειτουργεί πολύ καλά!
  • Χρησιμοποίησα Skype με άκουγαν καλά αλλά δεν με έβλεπαν και πολύ καθαρά λόγω της μέτριας μπροστινής κάμερας.
  • Πολύ καλό το virtual keyboard των windows 8.1 μέχρι και τα shortcut keys δουλεύουν.

 

Μειονεκτήματα

  • 1GB RAM
  • Το touch του δεν είναι και τόσο καλό.
  • Όταν ενώσεις ακουστικά ακούγεται ένα μικρό ενοχλητικό βουητό, μερικές φορές.
  • Microsoft Market πολύ φτωχό
  • Εφαρμογή Dropbox του Microsoft Market είναι χάλια.
  • Δεν έχει GPS

 

Συμπερασματικά

Για τα λεφτά του (γύρω στα 70€) είναι πάρα πολύ καλό. Για αυτά που προσφέρει νομίζω ότι είναι value for money.

...

 

Όσοι έχουν ήδη tablet με windows και μπορούν να γράψουν σκέψεις/εισηγήσεις για την χρήση του πιστεύω θα φανούν χρήσιμες σε όλους.

Πιάνομαι από την τελευταία φράση,

έχοντας εμπεορία και από Windows tablet

και από Windows phone.

 

Κατ' αρχήν, δεν υπάρχει το Microsoft Market ή Microsoft Store ή όπως αλλιώς θες να το πεις.

Υπάρχει πρώτον Windows Store που απευθύνεται σε Windows PC συσκευεές

όπως και δεύτερον υπάρχει Windows Phone Store που είναι ξεχωριστό και δη μεγαλύτερο σε πλήθος (ίσως και σε ποιότητα) εφαρμογών, με apps που διαφέρουν από αυτά του Windows Store.

Είναι δύο Stores, από τα οποία προς το παρόν έχεις πρόσβαση μόνο στο ένα.

Το Windows Phone Store είναι μάλιστα μεγαλύτερο και πλουσιότερο του Windows Store.

Έχει σημασία που το λέω,

 

Η ουσία αυτού που λέω είναι πως με την αναβάθμιση στα Windows 10,

αναμένεις την ενοποίηση των δύο Store

και πολύ περισσότερο σε ενδιαφέρουν τα WP apps που θα έρθουν στο PC

ίσως και τα ενιαία apps με πλήρη συγχρονισμό, καθώς και η μεγαλύτερη δυναμική του ενιαίου Store.

 

 

Στο desktop θα μεγαλώσεις μεγέθη γραμματοσειρών και εικονοστοιχείων

και θα το χειρίζεσαι καλύτερα.

Δεξί κλικ με παρατεταμένο πάτημα.

Θα εγκαταστήσεις και ένα πρόγραμμα Oblytile

για να έχεις περισσότερες επιλογές για custom tiles στο Modern UI.

 

Στο Modern UI μπορείς να μαθεις όλα τα gestures.

Υπάρχει ρύθμιση και για custom wallpaper στο Modern UI.

Χρήσιμο ιδιαίτερα το gesture για split screen

και το swipe από αριστερά για εναλλαγή παραθύρων.

 

Κλείνοντας,

μου κάνει τρομερή εντύπωση που λες και επαναλαμβάνεις πως τρέχουν τα προγράμματα του PC στο tablet.

Μα μιλάμε ότι στα χέρια σου δεν έχεις ένα ακόμα παιχνίδι Android,

έχεις ένα netbook PC.

Δεν το λέμε με καθόλου υποτιμητική διάθεση για το Android, είναι η κανονική αλήθεια.

Υποτιμητική απλώς είναι η σύγκριση ενός PC (Windows tablet) με ένα Android (Android tablet)

και είναι πραγματικότητα,

ακόμα κι αν πολύς κόσμος δεν έχει γνώση του πράγματος και δυσκολεύεται στο άκουσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα android tablet (και τα ipad φυσικα), και ειδικά αυτά που δεν έχουν 3G, οταν δεν τα χρησιμοποιούμε απλά σβήνουμε την οθόνη οπως τα κινητά και μπορεί αν δεν τα αγγίξουμε να πιάσουν και 6-7 μέρες αναμονή. Στα windows tablet (με κανονικά windows, οχι RT) τι παίζει; Θέλουν σβήσιμο ή με sleep/hibernate γίνεται η δουλειά; Σε καθημερινή χρήση δηλαδή μη χρηση για 2-3 ώρες κάνουμε sleep?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φαινεται εχουν βγει φρεσκοι drivers για το μηχανημα:

http://support.hp.com/us-en/drivers/selfservice/HP-Stream-7-Tablet/7439994/model/7482044#Z7_3054ICK0KGTE30AQO5O3KA30R1

 

Εχει βρει κανεις κανενα screen protector;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα android tablet (και τα ipad φυσικα), και ειδικά αυτά που δεν έχουν 3G, οταν δεν τα χρησιμοποιούμε απλά σβήνουμε την οθόνη οπως τα κινητά και μπορεί αν δεν τα αγγίξουμε να πιάσουν και 6-7 μέρες αναμονή. Στα windows tablet (με κανονικά windows, οχι RT) τι παίζει; Θέλουν σβήσιμο ή με sleep/hibernate γίνεται η δουλειά; Σε καθημερινή χρήση δηλαδή μη χρηση για 2-3 ώρες κάνουμε sleep?

 

Στο  encore απλά σβήνω την οθόνη, αφού όμως πρώτα κλείσω το WiFi. Χανει κάπου 5% το πολυ 10% στο 24ωρο έτσι. Και μιλάω με ie ανοικτο με καμια 10-15ρια καρτέλες ανοικτές. (χωρίς να ξέρω πως τα πηγαίνει το hp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο  encore απλά σβήνω την οθόνη, αφού όμως πρώτα κλείσω το WiFi. Χανει κάπου 5% το πολυ 10% στο 24ωρο έτσι. Και μιλάω με ie ανοικτο με καμια 10-15ρια καρτέλες ανοικτές. (χωρίς να ξέρω πως τα πηγαίνει το hp)

"απλά σβήνω την οθόνη" εννοεις οτι πατας το power button και απλα κλειδωνει και σβηνει η οθονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...