Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες προγραμματιστή


PavlaraS18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας παιδιά . Δεν σπουδάζω (προς το παρον) που σημαίνει έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο . Είμαι στα 19 (σύντομα δηλαδή) και έχω αποκλειστικά και μόνο ως σκοπό να ασχοληθώ με τον κλάδο της τεχνολογίας . Για προσωπικούς λόγους φέτος δεν κατάφερα να πάω φοιτητής , αν και πέρυσι στις πανελληνίες τα πήγα καλά , έτσι θεωρώ δηλαδή.. Φέτος θα αξιοποιήσω τη δυνατότητα του 10% και σκοπός μου είναι να εισαχθώ είτε ΗΜΜΥ , είτε μηχανικός η/υ κι πληροφορικής , είτε μαθηματικό με σκοπό μεταπτυχιακό πάνω στην εφαρμοσμένη πληροφορική (ίσως) . Ποια η γνώμη σας πάνω στο θέμα?

 

Και ο κυριότερος λόγος που άνοιξα το θέμα . Επειδή όπως το κόβω πιο πολύ κλείνω προς τον προγραμματισμό , θα ήθελα να μάθω με ποια σειρά θα προτείνατε να μάθει κάποιος τις "βασικές" (ας πούμε) γλώσσες... Προκειμένου να μάθει μονος του , τουλάχιστον να ασχοληθώ μέχρι του χρόνου. Έχω άριστη γνώση της ψευδογλώσσας , και του προγραμματισμου γενικότερα σα λογική (στην ψευδογλώσσα έχω φτιάξει και μικροπαιχνιδάκια του στυλ πεναλτι ποδοσφαίρου κτλπ) . Έχω ελάχιστες έως μηδαμινές γνώσεις c++ , ενώ απο html έχω ελάχιστες γνώσεις που μου επιτρέπουν μονο να τροποποιώ ορισμένα τμήματα κώδικα. Από όσο γνωρίζω η ψευδογλώσσα είναι σχεδόν ίδια με διάφορες παγκόσμιες γλώσσες (πχ basic) .

 

Αν κάποιος θα ήθελα να ασχοληθεί και με applications θα χρειαζόταν γνώσεις java σωστά? Προκειμένου να πάει στην java τι προηγούμενες γνώσεις χρειάζεται?

 

Περιμένω τα φώτα σας παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η java δεν είναι γλώσσα. Εργαλείο cλopy paste είναι :P

 

Πέρα απο την πλάκα, αν μάθεις C++ δεν την χρειάζεσαι την java στο 99% των περιπτώσεων.

Σε ένα εξάμηνο πέρνεις όμως μια καλή ιδέα, και αν το δεις μόνο σου, μαθαίνεις εύκολα. Μην πάρεις της Liskov όμως, χαμένα λευτά...

 

Βασικότερο, μάθε C, C++ και καμιά παλιά FORTRAN (95, πριν γίνει object-oriented) αν ασχοληθείς με επεξεργασία δεδομένων κτλ.

 

Στο Lynda.com έχει αρκετά courses που εμένα με βοηθήσανε αρκετά, αν θες ρίξε μια ματιά ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η java δεν είναι γλώσσα. Εργαλείο cλopy paste είναι :P

 

Πέρα απο την πλάκα, αν μάθεις C++ δεν την χρειάζεσαι την java στο 99% των περιπτώσεων.

Σε ένα εξάμηνο πέρνεις όμως μια καλή ιδέα, και αν το δεις μόνο σου, μαθαίνεις εύκολα. Μην πάρεις της Liskov όμως, χαμένα λευτά...

 

Βασικότερο, μάθε C, C++ και καμιά παλιά FORTRAN (95, πριν γίνει object-oriented) αν ασχοληθείς με επεξεργασία δεδομένων κτλ.

 

Στο Lynda.com έχει αρκετά courses που εμένα με βοηθήσανε αρκετά, αν θες ρίξε μια ματιά ;)

επι πληρωμη βλεπω και αγχωνομαι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επι πληρωμη βλεπω και αγχωνομαι! :P

Υπάρχουν κουπόνια που σου δίνουν 1 μήνα δωρεάν πρόσβαση οπότε βρίσκεις 2-3 και εξασφαλίζεις τους ανάλογους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"*Γκουχ*" 'ατεβασμένα... "*γκουχ*"

 

Αν και πέρα απο την πλάκα αξίζουν με το παραπάνω. Κουπονάκι δίνει ο linus μερικές φορές ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μαθεις καποια βασικα πραγματα μονος σου ασχολησου με python. Δες το Udacity που εχει δωρεαν courses σε πολλους τομεις του computer science (αγνοησε οτι λεει για nanodegrees). Μην ασχοληθεις με C/C++ θα χασεις πολλες ωρες μαθαινοντας τις ιδιοτροπιες τους και θα ασχοληθεις (σχεδον) σιγουρα με αυτες στην σχολη που θα περασεις.

https://www.udacity.com/course/cs101
https://www.udacity.com/course/ud036(Εχει ως "προαπαιτουμενο" το προηγουμενο)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σχολη ειναι αρκετα πιθανο να κανουνε c, οποτε δεν ειναι απαραιτητα κακη επιλογη.

   Αλλα δεν ειναι ουτε καλη, επειδη θα πρεπει να μαθει πολλα πραγματα που θα εχουνε υποσταση μονο στην c και σε ΚΑΜΙΑ αλλη γλωσσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όντως η C είναι όσο περίπλοκη όσο μου φάνηκε στην αρχή ε?

Python είχα ξεκινήσει πριν κανα δυο χρόνια αλλά για κάποιο λόγο την παράτησα σχεδόν αμέσως. 

 

Υ.Γ. Μια ερώτηση που την θέλω περισσότερο ως πληροφορία ... Για γραφικό περιβάλλον σε ένα προγραμμα - εφαρμογή , απαιτείται επιπλεόν γλώσσα ή υπάρχει έτοιμο compiler με το οποίο μπορείς να το φτιάξεις άνετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Μια ερώτηση που την θέλω περισσότερο ως πληροφορία ... Για γραφικό περιβάλλον σε ένα προγραμμα - εφαρμογή , απαιτείται επιπλεόν γλώσσα ή υπάρχει έτοιμο compiler με το οποίο μπορείς να το φτιάξεις άνετα?

Υπάρχουν frameworks πχ για python υπάρχουν τα Qt ,wxWidgets, για C++  Qt , MFC , GTK. Για java awt,swing,javafx.

Θέλει επιπλέον ενασχόληση για να φτιάξεις γραφική διεπαφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμ σειρά εκμάθησης

 

1.Κατεβάζεις Ιntellij Community Edition

2.Μαθαίνεις Java SE με κάποιο course ή βιβλίο

3.Γίνεσαι Oracle Certified

4.Αλλάζεις σε JavaEE και επαναλαμβάνεις

5.Χάνεσαι μερικά χρόνια μέσα στην Java

6.Κοιτάς κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ σας παιδιά . Δεν σπουδάζω (προς το παρον) που σημαίνει έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο . Είμαι στα 19 (σύντομα δηλαδή) και έχω αποκλειστικά και μόνο ως σκοπό να ασχοληθώ με τον κλάδο της τεχνολογίας . Για προσωπικούς λόγους φέτος δεν κατάφερα να πάω φοιτητής , αν και πέρυσι στις πανελληνίες τα πήγα καλά , έτσι θεωρώ δηλαδή.. Φέτος θα αξιοποιήσω τη δυνατότητα του 10% και σκοπός μου είναι να εισαχθώ είτε ΗΜΜΥ , είτε μηχανικός η/υ κι πληροφορικής , είτε μαθηματικό με σκοπό μεταπτυχιακό πάνω στην εφαρμοσμένη πληροφορική (ίσως) . Ποια η γνώμη σας πάνω στο θέμα?

 

Και ο κυριότερος λόγος που άνοιξα το θέμα . Επειδή όπως το κόβω πιο πολύ κλείνω προς τον προγραμματισμό , θα ήθελα να μάθω με ποια σειρά θα προτείνατε να μάθει κάποιος τις "βασικές" (ας πούμε) γλώσσες... Προκειμένου να μάθει μονος του , τουλάχιστον να ασχοληθώ μέχρι του χρόνου. Έχω άριστη γνώση της ψευδογλώσσας , και του προγραμματισμου γενικότερα σα λογική (στην ψευδογλώσσα έχω φτιάξει και μικροπαιχνιδάκια του στυλ πεναλτι ποδοσφαίρου κτλπ) . Έχω ελάχιστες έως μηδαμινές γνώσεις c++ , ενώ απο html έχω ελάχιστες γνώσεις που μου επιτρέπουν μονο να τροποποιώ ορισμένα τμήματα κώδικα. Από όσο γνωρίζω η ψευδογλώσσα είναι σχεδόν ίδια με διάφορες παγκόσμιες γλώσσες (πχ basic) .

 

Αν κάποιος θα ήθελα να ασχοληθεί και με applications θα χρειαζόταν γνώσεις java σωστά? Προκειμένου να πάει στην java τι προηγούμενες γνώσεις χρειάζεται?

 

Περιμένω τα φώτα σας παιδιά!

 

Πας στη ιστοσελίδα της MS κατεβάζεις το VS Community Edition και ξεκινάς με ASP.NET MVC (c# ή vb δεν έχει σημασία ίδιες είναι το συντακτικό είναι διαφορετικό αλλά εύκολο να το μάθεις)

Βέβαια και Winforms παίζει να μάθεις από εκεί, αλλά καλύτερα να ξεκινήσεις από αυτό που χρειάζονται οι αγορές εργασίας και έχει άνοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μάθει καλή C/C++ περνάει για πλάκα σε οποιαδήποτε άλλη procedural ή object oriented γλώσσα χρειαστεί. Αυτό είναι fact. Τώρα αν οι υποτιθέμενες ιδιοτροπίες είναι η διαχείριση μνήμης πχ ε οκ χαιρετίσματα. Υπάρχει λόγος που οι συγκεκριμένες γλώσσες προτιμούνται για εκμάθηση σε πολλές σχολές ( προφανώς δεν είναι θέμα ευκολίας ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν μάθει καλή C/C++ περνάει για πλάκα σε οποιαδήποτε άλλη procedural ή object oriented γλώσσα χρειαστεί. Αυτό είναι fact. Τώρα αν οι υποτιθέμενες ιδιοτροπίες είναι η διαχείριση μνήμης πχ ε οκ χαιρετίσματα. Υπάρχει λόγος που οι συγκεκριμένες γλώσσες προτιμούνται για εκμάθηση σε πολλές σχολές ( προφανώς δεν είναι θέμα ευκολίας ).

 

Έχει τεράστια διαφορά η εκμάθηση σε σχολή από την εκμάθηση μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...