Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες προγραμματιστή


PavlaraS18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα διδάσκεται στο Δημοκρίτειο.

 

Είναι απο τις πιο γρήγορες, αν όχι η πιο γρήγορη (πέρα απο assembly δλδ :P ) σε numerical analysis ;)

Αυτό το έχω ξανακούσει. Γιατί;

 

Εγώ νόμιζα πως απλά ήταν και είναι δημοφιλής σε αριθμητικές μεθόδους, μιας και είχαν

γραφτεί τότε σχεδόν όλες σε Fortran. Όχι πως είναι τόσο γρήγορη. Φαντάζομαι ανάλογα

με τον compiler κιόλας, η απόδοσή της θα είναι σαν της C.

 

EDIT: Είδα πως η Fortran δεν έχει aliasing. Οπότε οι compilers περνάν ζωή και κότα. Μπορείς

όμως και στη C να πεις στον compiler να μην τον νοιάζει για aliasing (programmer should do

their part).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το έχω ξανακούσει. Γιατί;

 

Εγώ νόμιζα πως απλά ήταν και είναι δημοφιλής σε αριθμητικές μεθόδους, μιας και είχαν

γραφτεί τότε σχεδόν όλες σε Fortran. Όχι πως είναι τόσο γρήγορη. Φαντάζομαι ανάλογα

με τον compiler κιόλας, η απόδοσή της θα είναι σαν της C.

 

EDIT: Είδα πως η Fortran δεν έχει aliasing. Οπότε οι compilers περνάν ζωή και κότα. Μπορείς

όμως και στη C να πεις στον compiler να μην τον νοιάζει για aliasing (programmer should do

their part).

 

α) Υπάρχει τεράστιος όγκος optimized κώδικα σε Fortran γιατί όλοι στον κλάδο έγραφαν σε Fortran. Ο καλός προγραμματιστής είναι ο τεμπέλης προγραμματιστής που χρησιμοποιεί τον ιδρώτα πιο έξυπνων προγραμματιστών που κουράστηκαν σε παρελθόντα χρόνο.

 

β) Computational προγράμματα δεν γράφουν sony και καλά οι CSDάδες, γράφουν Φυσικοί, Μαθηματικοί, Βιολόγοι και γενικά είναι mixed. Fortran >>>>>>>> πιο εύκολη από C σε αυτό το segment.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε γλώσσα έχει τα + και τ - της. Το κλειδί είναι να διαλέγει κανείς τη κατάλληλη γλώσσα για την δουλειά που θέλει να κάνει (πιθανότατα μαζί το κατάλληλο framework). In real life, στα μεγάλα πρότζεκτ συνήθως  χρησιμοποιούνται περισσότερες της μιας γλώσσες.

 

Εύκολο στα λόγια, δύσκολο στη πράξη, αφενός γιατί οι γλώσσες έχουν πολλούς τομείς επικάλυψης, κι αφετέρου γιατί είναι έως κι αδύνατον να γνωρίζει κανείς όλα τα + και τα - της κάθε γλώσσας (οι οποίες btw εξελίσσονται και συνεχώς).

 

Επιγραμματικά, η δική μου άποψη είναι πως αν σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά τότε chances are ότι την C θα την βρεις μπροστά σου αργά ή γρήγορα, διότι σχεδόν τα πάντα και σχεδόν παντού "από κάτω" είναι γραμμένα με C. Οπότε μπορείς να επιλέξεις αν θα την μάθεις εξαρχής ή αργότερα (για μένα η λογική σειρά εκμάθησης για επίδοξο επαγγελματία είναι ξεκινάω από low για να φτάσω high).

 

Αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά, τότε chances are ότι το low δεν πρόκειται να σε ενδιαφέρει για πάρα πολύ καιρό, ίσως και ποτέ. Οπότε μπορείς να ξεκινήσεις με μια very high level γλώσσα, όπως είναι οι pyhon, vbsasic.net/c#, java, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ξερεις c# η java μπορεις να μεταπηδησεις πολυ ευκολοτερα σε πολυ περισσοτερες γλωσσες αποτι αμα ξερεις c++...

 

Ναι, δεν το έθεσα σωστά, η C++ και γενικά γλώσσες του ίδιου στυλ σου καλλιεργούν ένα mindset που μπορεί και να μη το συναντήσεις αλλού αλλά καλό είναι να το χεις.

 

   Το παραδειγμα με το αυτοκινητο ητανε ατυχες. Η c++ ειναι σαν ενα αυτοκινητο του 50 που για να το ξεκινησεις πρεπει να γυρισεις μανουβελα και ξερω εγω τι, αμα ξερεις να το οδηγεις δεν σε βοηθαει να οδηγησεις συγχρονο αυτοκινητο, επειδη ο χειρισμος της μανουβελας ειναι 100% αχρηστη πληροφορια.

   Ετσι ειναι η c με τα aloc και τα σχετικα που καμια αξια και υποσταση δεν εχουνε στις υπολοιπες συγχρονες γλωσσες.

Αν ήταν σαν ένα αυτοκίνητο του 50 τότε θα είχε την ίδια τύχη με ένα αυτοκίνητο του 50 και θα έκανε παρέα στην Cobol. Είναι έτσι;

Τι ακριβώς είναι άχρηστο; η απευθείας πρόσβαση στη μνήμη και η δυνατότητα να καταστρέφεις τα αντικείμενα που δημιουργείς;

 

Επιγραμματικά, η δική μου άποψη είναι πως αν σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά τότε chances are ότι την C θα την βρεις μπροστά σου αργά ή γρήγορα, διότι σχεδόν τα πάντα και σχεδόν παντού "από κάτω" είναι γραμμένα με C. Οπότε μπορείς να επιλέξεις αν θα την μάθεις εξαρχής ή αργότερα (για μένα η λογική σειρά εκμάθησης για επίδοξο επαγγελματία είναι ξεκινάω από low για να φτάσω high).

 

 

ακριβώς αυτό, λίγο πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς είναι άχρηστο; η απευθείας πρόσβαση στη μνήμη και η δυνατότητα να καταστρέφεις τα αντικείμενα που δημιουργείς;

 

Η ερώτησή σου δεν έχει νόημα χωρίς το context του τι φτιάχνεις. Προφανώς σε embedded συστήματα και 2 τα θες - σε web/desktop εφαρμογές δεν τα θες καθόλου μα καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή σου δεν έχει νόημα χωρίς το context του τί φτιάχνεις. Προφανώς σε embedded επίπεδο συστημάτων και 2 τα θες - σε web/desktop εφαρμογές δεν τα θες καθόλου μα καθόλου.

FIXED

 

Επιπλέον, τα θες και σε desktop εφαρμογες: Σκέψου το photoshop και άλλα τέτοια εργαλεία, κ.α. Αλλά αυτά αποτελούν μειονότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή σου δεν έχει νόημα χωρίς το context του τι φτιάχνεις. Προφανώς σε embedded συστήματα και 2 τα θες - σε web/desktop εφαρμογές δεν τα θες καθόλου μα καθόλου.

 

Δε νομίζω πως έχω την εμπειρία για να μπορώ να διαφωνήσω ξεκάθαρα σε αυτό. Αλλά τέτοια θέματα πέφτουν σε αυτό που είπα πριν. Όλα αυτά δεδομένου πως μιλάμε για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί διεξοδικά με την πληροφορική ως αντικείμενο. Κάποιος που πάει πχ για web dev αποκλειστικά ( και δε θες να χεις βγάλει και κάνα ΑΕΙ για αυτό ) πιθανότατα με html/css/php/javascript να είσαι οκ δε το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίπεδο συστημάτων 

 

Σχετικό είναι αυτό. Σε ένα μέσο linux distro, δες πόσα πράγματα είναι π.χ. σε Python. Και πλεόν η τάση είναι "αντί να γράψω τον daemon σε C, θα τον γράψω σε Golang" (πού έχει pointers, αλλά safe και με garbage collector).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό είναι αυτό. Σε ένα μέσο linux distro, δες πόσα πράγματα είναι π.χ. σε Python. Και πλεόν η τάση είναι "αντί να γράψω τον daemon σε C, θα τον γράψω σε Golang" (πού έχει pointers, αλλά safe και με garbage collector).

Συμφωνώ, αλλά από τη στιγμή που πολλά εργαλεία/APIs (PAPI, Pin, κα) είναι γραμμένα για C/C++,

κατευθείαν ξέρεις πως είσαι σε C/C++. Προφανώς, κάποιος που γνωρίζει Python και από τη στιγμή

που τη χρησιμοποιεί για systems κατά πάσα πιθανότητα γνωρίζει πολύ καλά και C/C++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή σου συστήνω όπως και σε άλλους Beginers να δεις το http://codeacademy.comπου μπορεί να σου μάθει php, html, css, javascript (και jquery), python, ruby και όχι μόνο. Είναι ένα καλό εργαλείο που σου μαθαίνει hands on κάποια πράγματα. Πχ. αν καταφέρεις php, html, css, js άνετα σαν freelancer βγάζεις το ψωμί σου κατά τισ σπουδές + ότι μπορείς να το έχεις και σαν entry στο βοιογραφικό σου ειδικά που ζητάνε 2-3 χρόνια προυπηρεσία τουλάχιστον στην αγορά εργασίας.


Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσης σας! 

 

υ.γ. Μακάρι όλα να πάνε καλά και του χρόνου να είμαι πολυτεχνείο  :-D

Δεν είναι ανάγκη αν πετύχεις πέτυχες αν ΔΕΝ πετύχεις υπάρχει και το Τει Στερεάς Ελλάδας (Το τμήμα είναι στην Λαμία) και το Τει Λάρισας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι ανάγκη αν πετύχεις πέτυχες αν ΔΕΝ πετύχεις υπάρχει και το Τει Στερεάς Ελλάδας (Το τμήμα είναι στην Λαμία) και το Τει Λάρισας.

 

 

Είμαι στα 17.000 μόρια και με 10% το βλέπω αδύνατο να πάω σε ΤΕΙ .. όχι πως τα υποτιμώ , αλλά μόνο κι μόνο απο θέμα κύρους.. Αν δεν πιάσω ηλεκτρολόγους (γιατί όπως είπα και στην αρχή πέρα απο τον προγραμματισμό θέλω να καλύψω όλο το φασμα της τεχνολογίας , έχω γνωστό που έχει τελειώσει ΗΜΜΥ και φτιαχνει applications σε ελληνικη εταιρια ) , είναι και οι ηλεκτρονικοι και οι μηχανικοι υπολογιστων και πληροφορικης .. Έχω εναλλακτικες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

όχι πως τα υποτιμώ , αλλά μόνο κι μόνο απο θέμα κύρους..

 

 

 

Είναι σα να λέμε "Πολιτικός Μηχανικός Ε.Μ.Π". Το Ε.Μ.Π. έχει σημασία γιατί σε όλες τις άλλες σχολές Πολιτικών Μηχανικών κολλάνε μπρίκια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είναι σα να λέμε "Πολιτικός Μηχανικός Ε.Μ.Π". Το Ε.Μ.Π. έχει σημασία γιατί σε όλες τις άλλες σχολές Πολιτικών Μηχανικών κολλάνε μπρίκια.

 

 

 

Δεν ειπα αυτο αλλα αλλο Ηλεκτρολογους πολυτεχνειο και αλλο πληροφορικαριος σε ΤΕΙ .. Ποιος θα μπορούσε να διαλέξει κάτι το δυνατότερο και θα πήγαινε αλλου? γιατί το ένα πτυχίο με το άλλο απέχουν.. κι πολύ μαλιστα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ειπα αυτο αλλα αλλο Ηλεκτρολογους πολυτεχνειο και αλλο πληροφορικαριος σε ΤΕΙ .. Ποιος θα μπορούσε να διαλέξει κάτι το δυνατότερο και θα πήγαινε αλλου? γιατί το ένα πτυχίο με το άλλο απέχουν.. κι πολύ μαλιστα!

 

Προφανώς και απέχουν, δεν είναι το ίδιο πράγμα. Παραβλέποντας το γεγονός ότι συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα, βοήθησέ με να καταλάβω κάτι. Ο ΗΜΜΥ στο Πολυτεχνείο είναι ο πρωτοπόρος επιστήμονας ενώ ο πληροφορικάριος στο ΤΕΙ αυτός στην τεχνική υποστήριξη που μεταφέρει τους εκτυπωτές και κάνει και κάνα format; Γιατί κάτι τέτοιο καταλαβαίνω ότι λες (τα φουσκώνω κι εγώ, αλλά λίγο-πολύ έτσι εκλαμβάνω το πνεύμα αυτών που λες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...