Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες προγραμματιστή


PavlaraS18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

   ....., που πολυ απλα αμα ειχα πτυχιο Τει δεν θα την επαιρνα. 

 

καθαρα υποκειμενικο & προσωπικη εκτιμηση. Δεν μπορει να αποδειχθει για αυτο και δεν μπορει να το λαβει κανεις υποψιν.

και μαλιστα οπως και ο ιδιος αναφερεις για τη θεση ( και με επιβεβαιωνεις εμμεσα )δεν σε πηραν ως μηχανικο (Dipl.Ing) αλλα ως προγραμματιστη ( και ενας με απλο 3 χρονο berufsausbildung μπορει να παρει τη θεση) απλα επιβεβαιωνεις πως στην περιπτωση σου εγινε unterqualifizierung και πως απο την αρχη δεν σε αναγνωρισαν ως ισοτιμο της θεσης μηχανικου, και περιμεναν στην probezeit να αποδειξεις τις ικανοτητες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καθαρα υποκειμενικο & προσωπικη εκτιμηση. Δεν μπορει να αποδειχθει για αυτο και δεν μπορει να το λαβει κανεις υποψιν.

και μαλιστα οπως και ο ιδιος αναφερεις για τη θεση ( και με επιβεβαιωνεις εμμεσα )δεν σε πηραν ως μηχανικο (Dipl.Ing) αλλα ως προγραμματιστη ( και ενας με απλο 3 χρονο berufsausbildung μπορει να παρει τη θεση) απλα επιβεβαιωνεις πως στην περιπτωση σου εγινε unterqualifizierung και πως απο την αρχη δεν σε αναγνωρισαν ως ισοτιμο της θεσης μηχανικου, και περιμεναν στην probezeit να αποδειξεις τις ικανοτητες σου.

   Δεν διαφωνω, αλλα στην πορεια αμα θελησω να το γυρισω σε μηχανιλικη, εχω μερικα qualifications που θα μου το επιτρεψουνε. Ακομη και για junior demi management θεση θα ισχυσει αυτο.

   Και οπως ανεφερα, δεν ξερεις πραγματικα στα 18 σου αμα θα σου αρεσει το επαγγελμα που εχεις επιλεξει, και ειναι αρκετα σημαντικο να εχεις κατι που θα σου δωσει εστω και λιγες περισσοτερες επιλογες.

 

   Εκ των προτερων δεν μπορεις να ξερεις πως θα σου ερθουνε τα πραγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό αβαντάζ των πολυτεχνικών στην πληροφορική είναι αυτο. Ότι αν πας πρώτο έτος και αποφασίσεις ότι προτιμάς κάτι άλλο έχεις διέξοδο. Αυτό δε σημαίνει βέβαια πως βγαίνεις τα πάντα. Ναι, το πτυχίο είναι ενιαίο αλλά ο εργοδότης δεν είναι ηλίθιος θα σε ρωτήσει τι ειδίκευση έχεις ( αν δεν το γράφει το πτυχίο δηλαδή ). Έτσι κι αλλιώς κάποιος πχ που έχει βγάλει ΗΜΜΥ και έχει πάρει τα κέρατά του από προγραμματιστικα δε νομίζω πως θα θελε στην πράξη να πάει για ενεργειακός επιθεωρητής πχ, ακόμη κι αν έχει τα δικαιώματα. Με τι γνώσεις;

 

Από την άλλη το τίμημα για αυτήν την ευελιξία είναι πως για κάποιον που έχει κατασταλλάξει τι θέλει, το πρόγραμμα σπουδών αρχίζει και γίνεται λίγο σπάσιμο νεύρων ( να θες προγραμματισμό και να κάνεις εισαγωγή στα υλικά καλή φάση ε; ). Και σαν αποτέλεσμα αυτού, πιο εξειδικευμένα μαθήματα μετακινούνται σε μεγαλύτερα έτη ή συμπτίσσονται με άλλα.

 

Για αυτό λέμε διαβάζουμε πάντα προσεκτικά το ΠΣ πριν κάνουμε μηχανογραφικό γιατί δυστυχώς δεν είναι λίγοι αυτοί που την πατάνε και άντε εξήγησε στη κάθε θείτσα μετά γιατί δε σου αρέσει η σχολή στην οποία με τόσο κόπο πέρασες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θέμα έχει πάρει μεγάλη διάσταση και το παρακολουθών πολλά άτομα .Ποια η γνώμη σας για το τμημα των ηλεκτρονικών στη κρήτη? Στο προγραμμα σπουδών(το φετινο) βλέπω πως αναφέρεται πως όντως έγιναν οι απαραίτητες κινήσεις για να μετανομαστούν σε ηλεκτρολόγοι και να πάρουν ενεργειακά μαθήματα. Ήξερα πως υπήρχαν χρόνια φήμες , αλλά για να προστέθηκε στο επίσημο πρόγραμμα σπουδών της σχολής σημαίνει πως τα πράγματα προχωράνε , σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θέμα έχει πάρει μεγάλη διάσταση και το παρακολουθών πολλά άτομα .Ποια η γνώμη σας για το τμημα των ηλεκτρονικών στη κρήτη? Στο προγραμμα σπουδών(το φετινο) βλέπω πως αναφέρεται πως όντως έγιναν οι απαραίτητες κινήσεις για να μετανομαστούν σε ηλεκτρολόγοι και να πάρουν ενεργειακά μαθήματα. Ήξερα πως υπήρχαν χρόνια φήμες , αλλά για να προστέθηκε στο επίσημο πρόγραμμα σπουδών της σχολής σημαίνει πως τα πράγματα προχωράνε , σωστά?

Δεν γνωρίζω για την Κρήτη, αλλά συνήθως χρειάζεται κάποια περίοδος ωρίμανσης για τέτοιες αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ με όσα λες ... Εγώ ένα πτυχίο θέλω στα χέρια μου και μια δουλειά   :-D

Κατ αρχάς να ορίσουμε ΠΟΙΑ δουλεια θες να κάνεις. Θες να είσαι προγραμματιστής;

 

Προσωπικά για developer και δεν στην Ελλάδα το πτυχίο θα μετρήσει πιστεύτω ένα 10%  'άντε 20% το υλόποιπο 90% είναι με τι έχεις ασχοληθεί και τι projects έχεις κάνει πτοϋπηρεσία και πόσο γουστάρεις να μάθεις, αν γουστάρει να μάθεις τότε θα σε πάρει. Αν και δεν ξέρω σε συνετνεύξεις που έχω πάει αν έχουν δώσει κάν βάση στα projects.

 

Ακόμη σε μικρή Ελληνική εταιρεία Πληροφορικής το πιθανότερο να κάνεις τα ΠΑΝΤΑ (και όχι τόσο καλά λόγο ότι έχεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ εύρος να εξειδεικευτείς) με το ΠΑΝΤΑ να είναι μεταξύ εύρους γράφω php,javascript,CSS,HTML και στήνω servers σε AMAZON μέχρι και τα πρηγούμενα + να γράφεις σε αρχεία EXCEL να ανεβάζεις φώτο σε website και τέτοιες χαμαλοδουλειές.

 

Δηλαδή θα έχεις τελειώσει Πολυτεχνείο για να κάνεις data entry se excell και να ανεβάζεις φωτό και να έχεις το Χ-Ψ να σου λέει θέλω ποιο μικρή την εικόνα και θέλω το site να έχει 2-3 στήλες δεξιά και αριστερά; Προσωπικά αν περάσεις το Πλολυτεχνείο από το δεύτερο έτος να Αρχίζεις να κάνεις Compile ton Linux Kernel ή να κάνεις Cotribute σε αυτόν ή να δεις να κάνεις Cotribute σε ένα μεγάλου ελευθέρου λογισμικού project μπας και πας σε καμιά RedHat, Novell, Mozilla και εταιρείες τέτοιο βελινεκούς.

 

Ακόμα όπως και να έχει από το δεύτερο έτος να δεις να αρχίζεις να ψάχνεις και μόνος σου ειδάλλως δεν θα την βγάλεις καθαρή. Και το αν θα περάσεις σε Πολυτεχνείο ή ΤΕΙ εξαρτάτε και τα μόρια και πόσο μπορείς να αποστιθήζεις (sad truth). Άμα περάσεις σε ΤΕΙ σου συστήνω το ΤΕΙ Στερεάς Ελλάδας αν και είναι αρκετά χαμηλό το επίπεδο ως προς γνώσεις και δεν σε "μαστηγώνουν" όπως σε Πολυτεχνείο με λίιγο διάβασμα και ψάξιμο άνετα το περνάς και καλό βαθμό, το μόνο που πρέπει έιναι να πατάς σε όλα τα μαθήματα για να το πετύχεις και (βέβαια να ψαχτείς μόνος σου, αυτό είναι Αξίωμα ανεξαρτήτως σχολής).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...