Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες προγραμματιστή


PavlaraS18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νόμιζα ότι όσοι τελειώνουν ΗΜΜΥ, μια καβαλοκαλαμίαση έχουν την τάση να την παθαίνουν.

 

Μήπως τελικά είναι κριτήριο εισαγωγής; Να αναθεωρήσω;;; :P

 

(Άλλος ένας απεχθής ΤΕΙτζής)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

. Ο ΗΜΜΥ στο Πολυτεχνείο είναι ο πρωτοπόρος επιστήμονας ενώ ο πληροφορικάριος στο ΤΕΙ αυτός στην τεχνική υποστήριξη που μεταφέρει τους εκτυπωτές και κάνει και κάνα format; .

'Ετσι θέλουν να πιστεύουν οι καθηγητές στα πολυτεχνεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ετσι θέλουν να πιστεύουν οι καθηγητές στα πολυτεχνεία...

Παραδόξως τελειωσα το Τει Στερεάς Ελλάδας και τώρα ερζάζομαι σαν developer από το σπίτι. Άστους να νομίζουν. Εξάλλου παρόλο που παιζει σαν ένα βαθμό το που σπούδασες από επιστιμονικής πλευράς απο επαγγελματικής πλευράς μετράει και με το τι έχεις ασχοληθεί. Πχ. Αν τελίωσες το Τει Κολοπετινήτσας αλλά προσωπικά έχεις καθήσει και έχεις δει και Nodejs που ΔΕΝ το κάνατε στο ΤΕΙ έχεις πιθανότητες περισσότερες ή ίσες απο αυτόν που τελείωσε Πολυτεχνείο και δεν έχει ενασχοληθεί προσωπικά. Γιατί μετράει και το πόσο θες να ενασχοληθείς με πράγματα.

 

Εξάλλου υπάρχουν εκαιρίες πχ. Google Summer of Code, εργασία Freelancer μέσω Odesk ή Freelancer.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στα 17.000 μόρια και με 10% το βλέπω αδύνατο να πάω σε ΤΕΙ .. όχι πως τα υποτιμώ , αλλά μόνο κι μόνο απο θέμα κύρους.. Αν δεν πιάσω ηλεκτρολόγους (γιατί όπως είπα και στην αρχή πέρα απο τον προγραμματισμό θέλω να καλύψω όλο το φασμα της τεχνολογίας , έχω γνωστό που έχει τελειώσει ΗΜΜΥ και φτιαχνει applications σε ελληνικη εταιρια ) , είναι και οι ηλεκτρονικοι και οι μηχανικοι υπολογιστων και πληροφορικης .. Έχω εναλλακτικες!

Να έχεις όλο το φάσμα της τεχνολογίας; Πρώτον, για μένα η ηλεκτρολογία δεν έχει κάτι το τεχνολογικό μέσα της. Στοπ.

Αν δε σε ενδιαφέρει η Ηλεκτρολογία αλλά θες να έχεις τον τίτλο μπας και βολευτείς σε κανένα δημόσιο σε περίπτωση

που φας σφαλιάρες από μαθήματα μηχανικών, τότε η Ελλάδα δεν πάει μπροστά έτσι.

 

Εμείς, Βόλο ήμασταν καθαρά μηχανικοί. Γίναμε και ηλεκτρολόγοι και έκαναν τη βλακεία να υποσχεθούν σε έμας τους

μεγαλύτερους τίτλο ηλεκτρολόγων (ή έστω μία γνωστοποίηση) αν παίρναμε 5 ηλεκτρολογικά μαθήματα επιλογής. Αρχι-

κά τα μαθήματα αυτά τα πήραν όσοι ήθελαν εύκολα 10ράκια και έναν τίτλο τσάμπα. Απλά όταν θα χρειαστώ υπογραφές

για ηλεκτρολογικό σχέδιο για το σπίτι μου ξέρω από πού και από ποιές χρονιές αποφοίτησης ηλεκτρολόγους δε θα ε-

πιλέξω.

 

Οπότε, μην πας ΕΜΠ, ή ΑΠΘ για το σκατοτίτλο. Πήγαινε οπουδήποτε γουστάρεις επειδή πιστεύεις πως θα σου αρέσει.

Είτε είναι οι Ηλεκτρολόγοι στην Αθήνα/Θεσσ/Ξάνθη/Βόλος/Πατρα, είτε οι μηχανικοί Κρήτη/Πατρα/κα είτε ΤΕΙ(έχω ακούσει

πολύ καλά λόγια για αυτό της Θεσσαλονίκης, πάρε γνώμες και από άλλους). Συνήθως είναι και οι γονείς από πίσω. Γιατί

αποκλείεται ένας απόφοιτος λυκείου να έχει πλήρη εικόνα και τόσο δυνατή γνώμη για το τμήμα που θα πάει και τί θα κάνει

όταν μεγαλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παρεξηγήθηκα!! Ο πρώτος μου στόχος ειανι ηλεκτρολόγοι στο βόλο γιατί γνωρίζω πως έχει κρατίσει το π΄ρογραμμα σπουδών από όταν ήταν δίκτυα! Από εκεί και πέρα μηχανικός είτε Πάτρα είτε Κρήτη. Για κάποιο λόγο σκέφτομαι και μαθηματικό και μετά να το γυρίσω σε εφαρμοσμένη πληροφορική .. Ποια η γνώμη σας γι αυτό ?

 

Όσο για την διαφορά πτυχίων , στην κοινή γνώμη (ας το πάρουμε κι έτσι) επικρατεί ότι όποιος έχει πτυχίο πολυτεχνείου - πανεπιστημίου είναι ανώτερο απο αυτό των ΤΕΙ . Όπως και να το κάνουμε αυτά ακούγονται και αυτά πιστεύουν το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού.. Όταν λοιπόν έρθει η ώρα να επιλέξεις , κι έχεις την δυνατότητα να μπεις και στα δύο, τότε τι θα διαλέξεις?Μεταξύ μας τώρα , ο καθένας θα διάλεγε πολυτεχνείο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...ο καθενας θα διαλεγε πολυτεχνειο...
Ποσοι απο εκει μεσα αξιζουν?

Ξερω ατομο που περασε τει..

Τα μαζεψε και εφυγε..
Τωρα ειναι σε ιδιωτικο ΙΕΚ...

Και γιατι?

Η απαντηση του ηταν πηγαινε να δεις τι γινετε!

(ξερω τι ακριβως γινετε)

Δεν εχω κατι μαζι σου..ουτε προσπαθω να αλλαξω κατι..
Απλα ολοι πιστευοθν οτι πηγαινοντας σε ενα πολυτεχνιο εχουν γινει επιστημονες!

 

Εγω πιστεω οτι αν πραγματικα αγαπας αυτο που θεςνα ακολουθησεις ισως να μην χρειαστει καν να πας σε καποιο πανεπιστημιο-σχολη..
(Για την πληροφορικη μιλαω παντα)

(Ολα αυτα τα γραφω γιατι τσαντιζομαι να ακουω συννεχεια για επιστημονες απο πολυτεχνεια και τει)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω αναφερει και προηγουμενος, το μεγαλο πλεονεκτημα του να τελειωσεις Ηλεκτρολογος η γενικα Πολυτεχνειο, αφορα κυριως δουλεια στο εξωτερικο. Εκει με πτυχιο μαστερ απο πολυτεχνειο θα εχεις σημαντικο πλεονεκτημα σε σχεση με πτυχιο ΤΕΙ.

 

   Και στην τελικη δεν πιστευω οτι καποιος που ειναι 18 εκει κατασταλαξει στο τι θελει να κανει με την ζωη του, και το πτυχιο του μηχανικου θα μπορεσει να του κρατησει ανοιχτους καποιους οριζοντες.

 

   Δεν ειναι ουτε θεμα σνομπαρισμου επειδη τελειωσα μια συγκεκριμενη σχολη ουτε τιποτα τετοιο. Αμα δεν θελει καποιος να το δεχτει η  δεν το θεωρει δικαιο η δεν ξερω εγω τι αλλο κανενα προβλημα. Το γεγονος παραμενει οτι εχω φιλους που μαθανε ουσιαστικα προγραμματισμο μεσα σε εταιριες, με ελαχιστη προηγουμενη γνωση και με κανονικο μισθο, οχι ειδικευομενου, κυριως επειδη ειχανε το πτυχιο μαστερ που ειχανε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σε θέση να επιλέξει, προφανώς θα επιλέξει Πολυτεχνείο, Πάτρα ή Κρήτη. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. Το τι "εξωγενές" γίνεται μέσα στην εκάστοτε σχολή δεν είναι στάνταρ ώστε να προσμετρήσει ως κριτήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παρεξηγήθηκα!! Ο πρώτος μου στόχος ειανι ηλεκτρολόγοι στο βόλο γιατί γνωρίζω πως έχει κρατίσει το π΄ρογραμμα σπουδών από όταν ήταν δίκτυα! Από εκεί και πέρα μηχανικός είτε Πάτρα είτε Κρήτη. Για κάποιο λόγο σκέφτομαι και μαθηματικό και μετά να το γυρίσω σε εφαρμοσμένη πληροφορική .. Ποια η γνώμη σας γι αυτό ?

 

Όσο για την διαφορά πτυχίων , στην κοινή γνώμη (ας το πάρουμε κι έτσι) επικρατεί ότι όποιος έχει πτυχίο πολυτεχνείου - πανεπιστημίου είναι ανώτερο απο αυτό των ΤΕΙ . Όπως και να το κάνουμε αυτά ακούγονται και αυτά πιστεύουν το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού.. Όταν λοιπόν έρθει η ώρα να επιλέξεις , κι έχεις την δυνατότητα να μπεις και στα δύο, τότε τι θα διαλέξεις?Μεταξύ μας τώρα , ο καθένας θα διάλεγε πολυτεχνείο....

Κοίταξε, αν ΔΕ θελεις να γίνεις Ηλεκτρολόγος τότε Βόλος είναι πολύ καλά.

Αρκεί να έχεις όρεξη για λιώσιμο. Για Ηλεκτρολόγους, δε μου λέει τίποτα

το τμήμα. Πρώτον ΔΕΝ έχουμε ακόμη δικό μας κτήριο και άρα εργαστήρια

για ηλεκτρολογικά. Επίσης είμαστε ένα τμήμα που δίνει έμφαση σε Systems,

Hardware και πιο μετά Δίκτυα. ΔΕΝ θα βρεις μαθήματα που να σου μαθαίνουν

βήμα-βήμα προγραμματισμό σε Android ας πούμε. Αυτό είναι προσωπικό

μέλημα του καθενός και αν το θες υπάρχουν κάποιοι διδάσκοντες και διδακ-

τορικοί που βοηθάνε. Το καλό σε σχέση με το χάος των ΕΜΠ, ΑΠΘ είναι ότι

το μάθημα γίνεται. Καταλήψεις 0, και ακόμη κι αν τύχει και γίνει καμία οι

διδάσκοντες θα κάνουν μάθημα ακόμη και στα σκαλιά πάνω στα τζάμια.

 

Τώρα από τους διδάσκοντες του τμήματός μας έχω ακούσει καλά λόγια μόνο

για αυτό της Κρήτης. Το θεωρούν πολύ πιο οργανωμένο. Αποκτούμε όμως

κι εμείς κτήριο σιγά σιγά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οπως εχω αναφερει και προηγουμενος, το μεγαλο πλεονεκτημα του να τελειωσεις Ηλεκτρολογος η γενικα Πολυτεχνειο, αφορα κυριως δουλεια στο εξωτερικο. Εκει με πτυχιο μαστερ απο πολυτεχνειο θα εχεις σημαντικο πλεονεκτημα σε σχεση με πτυχιο ΤΕΙ.

 

 το πρωτο πτυχιο ειτε  πολυτεχνειου ειτε τει ειναι απλο "παρθενο" bachelor.

 το δευτερο πτυχιο aka μεταπτυχιακο, ειναι το master.

 αν αμφιβαλεις κανε μια αιτηση αναγνωρισης στη χωρα που εισαι/θα πας και μην διστασεις να μας ανεβασεις την απαντηση που θα λαβεις εδω.

 απο κει και περα παιζουν πολλοι παραμετροι στα κριτηρια επιλογης  του εργοδοτη στο εξωτερικο, με το βασικοτερο να ειναι η προυπηρεσια, και ακολουθουν  η γλωσσα, η ηλικια , το ακριβες "ταιριασμα" με τις απαιτησεις της συγκεκριμενης θεσης  και οταν (και αν ποτε) φθασει στην συνεντευξη , η προσωπικοτητα , αν θα ταιριαζει με την υπολοιπη ομαδα , η "εικονα" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το πρωτο πτυχιο ειτε  πολυτεχνειου ειτε τει ειναι απλο "παρθενο" bachelor.

 το δευτερο πτυχιο aka μεταπτυχιακο, ειναι το master.

 αν αμφιβαλεις κανε μια αιτηση αναγνωρισης στη χωρα που εισαι/θα πας και μην διστασεις να μας ανεβασεις την απαντηση που θα λαβεις εδω.

 απο κει και περα παιζουν πολλοι παραμετροι στα κριτηρια επιλογης  του εργοδοτη στο εξωτερικο, με το βασικοτερο να ειναι η προυπηρεσια, και ακολουθουν  η γλωσσα, η ηλικια , το ακριβες "ταιριασμα" με τις απαιτησεις της συγκεκριμενης θεσης  και οταν (και αν ποτε) φθασει στην συνεντευξη , η προσωπικοτητα , αν θα ταιριαζει με την υπολοιπη ομαδα , η "εικονα" .

Στα Πολυτεχνεια Θεσσαλονικης και Αθηνας ( για τα υπολοιπα δεν ξερω ) οι σχολες 5 χρονων δινουνε Μαστερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν αναφερεσαι σε αυτο http://www.eng.auth.gr/gr/spoydes/pistopoiitiko-isodynamias.html δεν γνωριζω αν εχει εγκυροτητα ή αναγνωριση απο τα ξενα ιδρυματα/αρχες της καθε χωρας .

Ισως καποιος που μπηκε στη διαδικασια να αιτηθει αναγνωριση στο εξωτερικο με αυτο το εγγραφο να μπορουσε να μας απαντησει.

Απο κει και περα οπως προειπα το να σε παρει καποιος στη δουλεια , ξεπερνα κατα πολυ αυτο καθαυτο  το χαρτι του ιδρυματος που τελειωσες (εκτος αν ειναι ιδρυμα παγκοσμιας εμβελειας και κυρους πχ (ΜΙΤ,Harvard,Stanford)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αναφερεσαι σε αυτο http://www.eng.auth.gr/gr/spoydes/pistopoiitiko-isodynamias.html δεν γνωριζω αν εχει εγκυροτητα ή αναγνωριση απο τα ξενα ιδρυματα/αρχες της καθε χωρας .

Ισως καποιος που μπηκε στη διαδικασια να αιτηθει αναγνωριση στο εξωτερικο με αυτο το εγγραφο να μπορουσε να μας απαντησει.

Απο κει και περα οπως προειπα το να σε παρει καποιος στη δουλεια , ξεπερνα κατα πολυ αυτο καθαυτο  το χαρτι του ιδρυματος που τελειωσες (εκτος αν ειναι ιδρυμα παγκοσμιας εμβελειας και κυρους πχ (ΜΙΤ,Harvard,Stanford)

 

    Eχω αναγνωρισει το πτυχιο μου σαν Μαστερ στην Γερμανια. Το αναγνωρισμενο μου πτυχιο επαιξε συμαντικο ρολο στο να βρω την πρωτη μου δουλεια, που πολυ απλα αμα ειχα πτυχιο Τει δεν θα την επαιρνα. Και μιλαω για θεση προγραμματιστη, οχι μηχανικου.

    Και επειδη μαλιστα ειχα μαστερ, πηρα υψηλοτερο μισθο.

    Το θεμα ειναι, οτι σε εταριες περα απο startups και καθαρα software companies, ειτε ειναι αυτοκινητοβιομηχανιες, ειτε εταιρες που εχουνε γενικα ενα software department ετσ ετσ, που αποτελουνε αρκετα μεγαλο ποσοστο των διαθεσιμων θεσεων χωρις πτυχιο δεν περνας καν την πορτα. Γιατι δεν τους νοιαζει συνηθως απλα να παρουνε εναν προγραμματιστη, αλλα καποιον που αμα χρειαστει να μπορεσει να επιτελεσει και αλλη εργασια.

    Μετα απο καποια χρονια εμπειριας εχει μικρη σημασια, χωρις ομως και παλι να ειναι αδιαφορο. 

 

   Δεν μιλαω ουτε για το πως θα επρεπε να ειναι η αγορα εργασιας ουτε για το πως το βλεπει ο καθενας. Αναφερομαι καθαρα στο πως θα το δει το HR department μιας εταιριας. Γιατι αυτο θα σου δωσει την εκαιρια να διεκδικησεις την δουλεια.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...