Προς το περιεχόμενο

TABLET MAXELL MAXTAB Q8 8'' @ e-shop στα 69€


stelakis1914

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπέρα, το πήρα και εγω αυτο το tablet και οσο το εχω πειραξει βλεπω οτι για τα λεφτα του μια χαρα ειναι λιγο παραπανω μπαταρια να ειχε,αλλα μην ζητάμε και πολλα με τα λεφτα που το πηραμε,τωρα με το play store που δεν εχει, μπορει πιστευω να μπει,αφου βαλεις τον λογαριασμο με email που εχεις κανει και στο google play,και στην τελικη το play store τι το θέλουμε? να κατεβάζουμε εφαρμογές που μπορεί να μην υπάρχουν στα αλλα android market,βεβαια για rootαρισμενες συσκευές ισχύει το αντίθετο,τωρα για να κατεβάσεις εφαρμογές απο play store και να την στελνεις σε συσκευη χωρις,γίνεται μέσω email  και καποιας εφαρμογης share αρκει βεβαια να υπαρχει καποια αλλη συσκευη βεβαια οπως smartphone κινητό για να μπορεί να σταλεί απο εκει, και να υπάρχει και κάποιο 2 email  γίνεται δηλαδή αποστολή μεσω email και εγκατάσταση. Δείτε λίγο εδώ τον τρόπο

Link.png Site:  http://www.greekapps.info/2013/12/google-play.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, κατάφερα χωρίς ρουτ να βάλω το play market και να κατεβάζω μια χαρά! Google docs, google drive, κτλ κτλ παίζουν μια χαρά! Απλά σε μερικές εφαρμογές/παιχνίδια που έχουν συγκεκριμένα permissions με google services, βγάζει  σφάλμα! Για παράδειγμα το πρώτο Angry birds παίζει νεράκι, ενώ κάποιο νεότερο που έβαλα μου πέταξε μήνυμα ότι πρέπει να το κατεβάσω από το play market! Δοκίμασα και άλλα πολλά που έπαιξαν μια χαρά.

Στο παραπάνω λινκ που έχει 4 αρχεία, μόνο τα 2 κάνουν install, αλλά η διαδικασία προχωράει ακριβώς όπως το άρθρο!

ΒΑΣΙΚΟ ---> να κάνετε πρώτα επαναφορά στο τάμπλετ από τις ρυθμίσεις --> αντίγραφα ασφαλείας --> Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων! Για να μην παιδεύεστε με τα καλώδια που λέει το άρθρο, μπορείτε το zip file να το "στείλετε" στο τάμπλετ με bluetooth και μετά με το πρόγραμμα που ήδη είναι εγκατεστημένο >> δειαχείρηση αρχείων να το κάνετε extract και να δείτε τα 4 αρχεία! (Στον φάκελο bluetooth τα πάει με τον τρόπο που λέω)

 

Βάζει ένα παλιό μάρκετ, ΑΛΛΑ έχει ακριβώς ότι έχει και το καινούργιο. Μόνο το interface αλλάζει!

Το θέμα είναι πως θα περάσουμε σωστά τα services! Αν το ρουτάρουμε το μαραφέτι θα γίνουν όλα πανεύκολα!

Πάντως είμαι κοντά. :P  Θα βρω την λύση!
Κάντε και σεις τα παραπάνω μπας και βρούμε καμιά μαγκιά να βρούμε ολοκληρωμένη λύση.

 

Edit!  Έπιτέλους παίζει και το Youtube! Βρήκα μια "πειραγμένη" έκδοση που λειτουργεί νεράκι!---> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1529715(εγώ έβαλα την dark theme)

Μην δώσετε σημασία στα μπλα μπλα που λέει. Απλά κατεβάστε το apk και τρέξτε το! Όλα κομπλέ μετά.

Εννοείτε πρώτα να έχετε βγάλει την έκδοση που έχει εργοστασιακά από τις εφαρμογές!

Το καλό με την έκδοση αυτή είναι πως παίζει τα βίντεο σε 720p και είναι πολύ σταθερή χωρίς κολλήματα!

Άντε να δούμε, σιγά σιγά το στρώνουμε το ταμπλετάκι ... :-)

Επεξ/σία από hasiotis_john
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και εγώ χρόνο να γράψω τις εντυπώσεις μου απο το ταμπλετάκι, βασικά το ήθελα για την θεία μου γιατί της είχα πάρει ένα με win8.1 τάχα για ποιοτικότερο ώσπου η Μ$ κατάργησε την εφαρμογή skype και έπρεπε να δουλεύει απο την desktop εφαρμογή.. :shock: .. τέσπα απο εικόνα/ διάρκεια μπαταρίας και απόδοση είναι ικανοποιητικό (για τα χρήματά του πάντα) και έχω μείνει ευχαριστημένος, μένει να δούμε πως θα τα πάει και στο τεστ "θείας" μιας και αν κάτσω και σας αναφέρω τι 'προβλήματα' αντιμετώπισα με το προηγούμενο δεν μου φτάνει ο χρόνος.... Α, και το youtube/gmail κτλ μου δουλέψανε χωρίς προβλήματα,  κάποια στιγμή θα βάλουμε και store, είμαστε κοντά απο ότι βλέπω. :-) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργοστασιακό hangouts παίζει μια χαρά αλλά δυστυχώς είναι η παλιά έκδοση που δεν έχει βιντεοκλήση! Το τρελό είναι πως δεν φαίνεται εικονίδιο, παρά μόνο αν το βρεις από το μάρκετ που σου δίνει επιλογή να το ανοίξεις ή να το αναβαθμίσεις! Αν διαλέξεις αναβάθμιση μετά κολλάει μιας και σου ζητάει τα services! Επίσης και το viber πετάει error και κλείνει, προφανώς για τον ίδιο λόγο!

Αν κάποιος έχει λογαριασμό στο XDA ας κάνει μια ερώτηση εκεί για το πως θα περάσουμε τα google services και το play store σωστά! Όλα τα μυαλά είναι εκεί μαζεμένα και νομίζω πως θα βρεθεί λύση στο δευτερόλεπτο.  Κάτι απλά θα είναι ρε γ@μ@το αλλά έχω κολλήσει, δεν έχω και πολύ χρόνο ν' ασχοληθώ! Είναι κρίμα για το ταμπλετάκι να μείνει έτσι μιας και είναι πολύ ποιοτικό... (για τα λεφτά του εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καύσπερα σε ολους ειμαι καινουργιος ...........

 

Αν το κανεις Root υπαρχει εφαρμογη  να εγκαταστησεις .......

Αλλα με το ROOT χανεις την εγγυηση .......

 

Οτι πληρωνεις περνεις Φιλε μου ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο το κινητό που έχω κανει σε πολλά το έκανα με το  Vroot και μια συγκεκριμένη έκδοση που εκανε για την KIT KAT έκδοση που είχε, σε αυτο το έκανα πριν λιγο με την εφαρμογή που σου βγάζει το Vroot μετα την ολοκλήρωση της διαδικασίας,η οποία ειναι η Kinguser,εαν μπορείτε να βρείτε αυτη την εφαρμογή γίνεται το ροοτ δια μέσω αυτής που στην ουσια ειναι ένας διαχειριστής δικαιωμάτων ροοτ,που δεν δουλεύει εαν δεν είσαι ροοτ,γιαυτο και όταν το εγκαταστήσεις σε ρωτάει να γινει ροοτ για να μπορει να λειτουργήσει ουσιαστικά,και μεσω wifi,κανει την διαδικασία για να γινει ροοτ η συσκευή που κρατάει 1 η 2 λεπτα οταν τελειώσει,σε ρωτάει να δώσεις δικαιώματα σε εφαρμογές που λειτουργούν μονο με ροοτ.π.χ. το System App Remover.Μην  συνδέσετε το ταμπλετ στον υπολογιστή αρκεί να έχεις σπίτι wifi και να εχεις εγκαταστήσει την εφαρμογή στο ταμπλετ.Αλλα πάντα με δίκη σας ευθύνη διότι πρώτα πρώτα χάνεται η εγγύηση βέβαια υπάρχει και το unroot αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει στην κυριολεκτικά.Τωρα για το play store έστειλα με email  την εφαρμογή και έβαλα και στις ρυθμίσεις τον λογαριασμο μου Google και εγκατέστησα την νεότερη εκδοση στην αρχη μου εβγαλε το γνωστο μνμ οτι διακόπηκε αλλα στην δευτερη τριτη φορα συνδέθηκε,εκανα και ανανέωση την καινούργια εκδοσή youtube,και συνδεθηκε κατευθειαν τον λογαριασμό που εχω εκει,αρα πρεπει προφανώς να παίζει ρολο και ο λογαριασμός Google και ο συγχρονισμός που κάνει,βέβαια πετάει κατι άκυρες ειδοποιήσεις στο άσχετο με το γνωστο μνμ διακοπης αρα συνδέετε και κατεβάζει κανονικά εφαρμογές.Αυτα απο εμενα,προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και εγώ χρόνο να γράψω τις εντυπώσεις μου απο το ταμπλετάκι, βασικά το ήθελα για την θεία μου γιατί της είχα πάρει ένα με win8.1 τάχα για ποιοτικότερο ώσπου η Μ$ κατάργησε την εφαρμογή skype και έπρεπε να δουλεύει απο την desktop εφαρμογή.. :shock: .. τέσπα απο εικόνα/ διάρκεια μπαταρίας και απόδοση είναι ικανοποιητικό (για τα χρήματά του πάντα) και έχω μείνει ευχαριστημένος, μένει να δούμε πως θα τα πάει και στο τεστ "θείας" μιας και αν κάτσω και σας αναφέρω τι 'προβλήματα' αντιμετώπισα με το προηγούμενο δεν μου φτάνει ο χρόνος.... Α, και το youtube/gmail κτλ μου δουλέψανε χωρίς προβλήματα,  κάποια στιγμή θα βάλουμε και store, είμαστε κοντά απο ότι βλέπω. :-) ..

εχω tablet w8 και τρεχει μια χαρα το skype

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε μισό βήμα πριν την λύση ... :P

Απλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ρουτ, περιμένω μια μικρή βοήθεια για να μην το κολλήσω τελείως!
Κατάφερα και το ρούταρα με ευκολία --->  http://chinagadgetsreviews.com/download-iroot-v-1-8-2.html

Έγινε αμέσως η διαδικασία! Μου εμφάνισε όπως λέει και ο φίλος παραπάνω το Kinguser και στα γρήγορα που το είδα μπορεί να σβήσει μαμίσιες εφαρμογές που δεν μπορείς φυσιολογικά να τις βγάλεις! (όπως airstream, 4kplayer, κτλ) , μπορείς να κλείσεις εφαρμογές που ξεκινάνε με το άνοιγμα του τάμπλετ και το καθυστερούν εννοείτε και πολλά άλλα που δεν καταλαβαίνω! :P
Εδώ θέλω βοήθεια τώρα! Από δω και πέρα τι κάνω?

Μπορώ να περάσω τα google services και το play store και με το παραπάνω πρόγραμμα να τα κάνω να δουλέψουν?

Για πείτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω περασει την καινούργια version του play store αλλα δεν το συνιστώ διοτι εχει πολλα κολλήματα οταν μπαινει,λειτουργεί κανονικά αλλα μου σπάει λιγο τα νευρα με το μνμ διακοπης,που βγαζει καλυτερα βαλε καμια παλιοτερη εκδοση του 2014 μαλλον,ιδιας με του λειτουργηκου,ειχε ανεβασει ενα παιδι της εκδοσης πηγαινε και κανε δοκιμη μονο ετσι.μπορεις για να δεις πια τρεχει καλυτερα,οι νεες κολανε αρκετα αρα σε πιο παλιες εκδόσεις.Τωρα και κατι αλλο για το Kinguser μην το πολύ εμπιστεύεσαι,απλα ασε να κανει την δουλεια για την οποία εχει φτιαχτεί καθαρά να δινει δικαιώματα στις εφαρμογές διότι ειναι κινεζικη εφαρμογη και δεν ειναι για πολλα...για αυτά που είπες υπάρχει αυτο που εχω προαναφέρει που διαγράφει εφαρμογές System App Remover,και το android Assistant για διαχείριση προγραμμάτων στην έναρξη και σαν γενικό μάνατζερ.


δηλαδή να συμπίπτουν χρονικά  την ίδια χρονική περίοδο, η έκδοση του play store με του λειτουργικού,πάνω κάτω λέμε τώρα,αλλιώς θα κολλάει ή δεν θα τρέχει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως δεν τρέχει καμία έκδοση Google Play Store. Και έχω δοκιμάσει τουλάχιστον τις 10 τελευταίες που έχει το Aptoide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα στο τάμπλετ αυτό δεν είναι ποια έκδοση play store θα λειτουργήσει ή όχι.

Το πρόβλημα είναι στα google services που προφανώς στην 4.2.2 που φοράει, είναι πειραγμένη η rom στο να μην τα δέχεται σωστά για να μπλοκάρει την σωστή λειτουργία του store! Αν δείτε στο XDA και σε 1-2 άλλα φόρουμ έχουν βρει λύση για το συγκεκριμένο τάμπλετ και μάλιστα με ευκολία! Αλλά είχε προηγούμενη ρομ που προφανώς δεν είχαν βάλει "χέρι" στα services.

Πιστεύω με ρουτ και και το Lucky patcher μπορεί να βρεθεί λύση. Απλά το θέμα είναι ν' ασχοληθεί κάποιος που ξέρει από αυτά.

Χθες με το παραπάνω patcher έβγαλα τις διαφημίσεις της πλήρης έκδοσης του MxPlayer και μετά προσπάθησα να κάνω το ίδιο με τα permissions του play store και τα services αλλά χάθηκα με τις πολλές επιλογές που είχε! Όταν θα βρω χρόνο θα κάνω μια ερώτηση στο XDA μπας και βρούμε λύση. (Το γράφω ξανά, αν έχει κάποιος λογαριασμό εκεί ας κάνει ένα τόπικ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους,
πρώτο μου post εδώ.
Έχω πάρει και εγώ το συγκεκριμένο tablet και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
όταν κάνω κύλιση σε μία σελίδα (ειδικά σε ιστοσελίδες με ειδήσεις που έχουν πολλά links… τίτλους ειδήσεων, φωτογραφίες, διαφημίσεις κλπ), αρκετά συχνά, στο τέλος της διαδικασίας της κύλισης και όταν σηκώνεται το δάχτυλο μου απο την οθόνη - ή ακόμα και χωρίς να αφήσω την επιφάνεια της οθόνης και κατα τη διάρκεια της κύλισης - επιλέγεται τυχαία οτιδήποτε βρισκεται κατω απο το δαχτυλό μου εκείνη τη στιγμή, με αποτέλεσμα να φεύγω απο τη σελίδα που είμαι.
Δε το κάνει πάντα βέβαια, αλλά και μιά στο τόσο, κάνει την κατάσταση απελπιστική όσον αφορα στο σερφάρισμα.
Έχω βγάλει το πρώτο πλαστικό της συσκευασίας και άφησα την εργοστασιακή μεμβράνη, εννοείται.
Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο ή είναι κάποιο ελλάτωμα στο touch της οθόνης της δικής μου συσκευής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mjourk όντως κι εμένα μου παρουσιάζεται αυτό το "θέμα".

 

Το έδωσα λίγο σε έναν φίλο να το χρησιμοποιήσει μήπως φταίνε... τα δάχτυλά μου, αλλά τελικά είναι γενικότερο.

 

Επίσης, παρατήρησα πως το touch target είναι λίιιγο πιο πάνω (2-3 χιλιοστά) από ότι θες να πατήσεις.

 

Τέλος όταν πάω να επιλέξω κάτι που είναι πάνω πάνω, κοντά στην status bar, αντί να κάνω κλικ, είναι σαν να κατεβαίνει το notification/toggle drawer.

 

Κατά τ' άλλα το tablet φυσάει για 8" 4:3 στα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ακούστε τι θα κάνετε, κατεβάστε το aptoide όταν κατέβει μπαίνετε και κατεβάζετε απο εκει την εφαρμογή play store και μετά κατεβάζετε και την εφαρμογή installer cracked Google play αυτή  διαβάζει την εκδοση  play store και έχετε κατεβάσει απο το aptoide και ουσιαστικά την ενεργοποιεί για να παίξει στο tablet,σε εμένα τρέχει κανονικά η εφαρμογή χωρίς κολληματα,κατέβασα και ένα παιχνιδάκι racing.Βεβαια αμέσως όταν κατέβηκε η installer cracked Google play ζήτησε δικαιώματα ροοτ,αρα μονο σε ρουταρισμενη συσκευή γίνεται τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...