Προς το περιεχόμενο

R.I.P Μικρή Μου Άννυ!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

internet cafe το λενε

 

το λενε λεξικο και διαβαζοντας το μπορεις να δεις τις ερμηνειες των λεξεων "υπεράσπιση" "προληψη" "τιμωρια" κτλ, και να καταλαβεις (ισως) ποσο απεχουν μεταξυ τους

Σε ευχαριστώ που μου ανοίγεις τα μάτια μεγάλε γκουρού της απόλυτης αλήθειας που μόνο εσύ κατέχεις. Δεν αντέχω άλλο τόση πληροφορία από γνώσεις λέμε...Edit!Δεν πρόλαβα να το γράψω  και με το επόμενο post σου με επιβεβαίωσες..Ώρε κάτι φυντάνια που έχει το νομικό μας σύστημα.....Και έλεγα άντε δώσε καμία απάντηση ακόμα.Πραγματικά δεν ήθελα να πιστέψω σε τι άτομο απαντούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν την γλιτωνεις ουτε απο ιντερνετ καφε. Σου ζητανε εγγραφη με ταυτοτητα, ακομα και guest να μπεις για καμια ωρα, βρισκουν την ip, επισκεπτονται το καταστημα ακομα και αν λειπεις και ρωτανε τον υπαλληλο, λιγο πολυ θα θυμαται τον τυπο που δεν εδωσε ταυτοτητα και σιγα σιγα θα βρουν τα ίχνη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημαντική ερώτηση με τις δευτερες ευκαιρίες ειναι η εξής .

 

Τι έχει πιο πολύ αξια . 100 δολοφονοι αποφυλακισμένοι που γινανε καλα παιδιά ή η ζωή ενός κοριτσιού που σκότωσε ο 101ος μετά την αποφυλακιση του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημαντική ερώτηση με τις δευτερες ευκαιρίες ειναι η εξής .

 

Τι έχει πιο πολύ αξια . 100 δολοφονοι αποφυλακισμένοι που γινανε καλα παιδιά ή η ζωή ενός κοριτσιού που σκότωσε ο 101ος μετά την αποφυλακιση του;

 

το θεμα δεν ειναι μονο το να γινουνε 100 καλα παιδια, αλλα να μην ξαναχρειαστει να κοπιασουμε για να ξαναφτιαξουμε αλλα 100 παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σημαντική ερώτηση με τις δευτερες ευκαιρίες ειναι η εξής .

 

Τι έχει πιο πολύ αξια . 100 δολοφονοι αποφυλακισμένοι που γινανε καλα παιδιά ή η ζωή ενός κοριτσιού που σκότωσε ο 101ος μετά την αποφυλακιση του;

Οπου η ζωη ενος κοριτσιου βαλε την κορη σου και απαντησε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την γλιτωνεις ουτε απο ιντερνετ καφε. Σου ζητανε εγγραφη με ταυτοτητα, ακομα και guest να μπεις για καμια ωρα, βρισκουν την ip, επισκεπτονται το καταστημα ακομα και αν λειπεις και ρωτανε τον υπαλληλο, λιγο πολυ θα θυμαται τον τυπο που δεν εδωσε ταυτοτητα και σιγα σιγα θα βρουν τα ίχνη σου.

 

λες να εχουνε και κανα γκεκα;

Οπου η ζωη ενος κοριτσιου βαλε την κορη σου και απαντησε :)

 

οπου 100 βαλε τους φιλους σου, την οικογενεια σου, τα παιδια σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που δεν ζούμε στον Μεσαίωνα αλλά βλέπουμε μεσαιωνικού τύπου φόνους περιύβριση νεκρού, που ούτε στην εποχή των σπηλαίων δεν γινόταν και ευτυχώς που δεν νομοθετούμε ούτε εσύ ούτε εγώ.Με σένα θα ήταν όλα τα κτήνη έξω σε 7 χρόνια σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία,ενώ με μένα δεν θα πήγαινε κανένα από αυτά σε τέτοια περίπτωση φυλακή...Το θέμα είναι αν είναι σωστός ο νόμος που υπάρχει σήμερα για την αντιμετώπιση τέτοιων εγκλημάτων αν καλύπτει το κοινό περί δικαίου αίσθημα γιατί στην τελική τα κράτη και οι πολιτείες είμαστε εμείς οι ίδιοι οι πολίτες.Αν πραγματικά αισθάνεσαι ευτυχής σαν πολίτης οποιουδήποτε κράτους να γνωρίζεις ότι αυτό το κτήνος με καλή διαγωγή θα είναι έξω σε 7 χρόνια δεν έχουμε να πούμε τίποτα άλλο, δεν θα αξίζει τον κόπο.

 

Προφανώς δεν γνωρίζεις καλά τι γινόταν στο μεσαίωνα. Η κοινωνία είναι καλύτερη και έχει προοδεύσει ακόμα και σε σχέση με πριν 30 χρόνια. Που όποιος άκουγε μέταλ ήταν σατανιστής και όποιος είχε aids ήταν ομοφυλόφιλος. Ποια εποχή των σπηλαίων μου λες;

 

Επιχειρήματα τύπου straw man δεν πιάνουν εδώ. Το ότι δεν είμαι υπέρ της θανατικής ποινής, δεν σημαίνει πως τους θέλω έξω να κυκλοφορούν. Με τη δική σου μέθοδο, θα γυρνούσαμε πίσω 1000 χρόνια τουλάχιστον.

 

Ο νόμος δεν είναι ιδανικός, ούτε και η κοινωνία μας. Είναι όμως, στην παρούσα φάση, το καλύτερο που μπορούμε να έχουμε. Το επόμενο βήμα, για να γίνουμε καλύτεροι, είναι να έχουμε πιο οργανωμένες κοινωνικές υπηρεσίες, οι οποίες θα ελέγχουν τέτοιες περιπτώσεις (που είναι γνωστές) και θα αφαιρούν την κηδεμονία από τέτοιους γονείς. Λειτουργεί άριστα στο εξωτερικό αυτό το σύστημα. Εγώ τη μεγαλύτερη ευθύνη τη ρίχνω στο κράτος, που δεν μπορεί να προλάβει τα δυσάρεστα, παρά το μόνο που κάνει είναι να περιμένει να γίνει το κακό για να πάει να τιμωρήσει. Για να μπορέσουμε να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο, δεν μπορούμε να κάνουμε βήματα πίσω. Δεν μπορούμε να περνάμε στους ανθρώπους την ιδέα πως είναι οκ να λειτουργούν βάσει του "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" ή ότι ο θάνατος είναι μια καλή λύση αλλά μόνο όταν εφαρμόζεται από το κράτος. Το κράτος πρέπει να δίνει το καλό παράδειγμα. Όχι να δίνει βαρύτητά στα επιχειρήματά του βάσει της εξουσίας του.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να εχουνε και κανα γκεκα;

 

οπου 100 βαλε τους φιλους σου, την οικογενεια σου, τα παιδια σου...

Aν ο φιλος μου ,ο αδερφος μου ή ακομα και το ιδιο μου το παιδι ειχε επιλεξει να αφαιρει ζωες θα ημουν η πρωτη που θα το καταδικαζα.

Και μετα θα καταδικαζα και εμενα οσο αφορα το υποτιθεμενο παιδι μου γιατι θα ειχα ευθυνη αν εβγαζα ενα τερας στην κοινωνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ο φιλος μου ,ο αδερφος μου ή ακομα και το ιδιο μου το παιδι ειχε επιλεξει να αφαιρει ζωες θα ημουν η πρωτη που θα το καταδικαζα.

Και μετα θα καταδικαζα και εμενα οσο αφορα το υποτιθεμενο παιδι μου γιατι θα ειχα ευθυνη αν εβγαζα ενα τερας στην κοινωνια.

 

οφειλω να σου αναγνωρισω ενα πολυ σωστο σκεπτικο. Προσπαθησε να το επεκτεινεις στη φαση

 

γονεας=διαμορφωνει ανθρωπους

κοινωνια=διαμορφωνει ανθρωπους

 

αρα; γονεας=κοινωνια

 

σαν γονιος δεν θα προσπαθουσες να κανεις (οσο μπορεις) τις απαραιτητες ενεργειες για να μην χρειαστει να το καταδικασεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφειλω να σου αναγνωρισω ενα πολυ σωστο σκεπτικο. Προσπαθησε να το επεκτεινεις στη φαση

 

γονεας=διαμορφωνει ανθρωπους

κοινωνια=διαμορφωνει ανθρωπους

 

αρα; γονεας=κοινωνια

 

σαν γονιος δεν θα προσπαθουσες να κανεις (οσο μπορεις) τις απαραιτητες ενεργειες για να μην χρειαστει να το καταδικασεις;

Και ο θεσμος της οικογενειας και η κοινωνια πασχουν δυστυχως.. Σαφως κανεις δεν γεννιεται δολοφονος , η κοινωνια γενναει δολοφονους ή και μια μη φυσιολογικη οικογενεια,δεν διαφωνω σε αυτο.

Ομως η τιμωρια πρεπει να υπαρχει.. Ειναι η ελαχιστη δικαιωση για τα θυματα και κυριως για τους συγγενεις τους σε ειδεχθη εγκληματα μιλαω ετσι?? Πχ ενας παιδοφιλος , εχει μια συνειδητοποιημενη διαστροφη ανιατη!Δεν δυναται αυτος ο ανθρωπος να υπαρχει στην κοινωνια , ναι οκ σου φαινομαι υπερβολικη αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου.

Για την περιπτωση που συζηταμε αν αυτος ο ανθρωπος ειχε την παραμικρη ανθρωπινη συνειδηση θα ομολογουσε εξ'αρχης και δεν θα επαιζε θεατρακι τοσες μερες..Δεν κανουν ετσι τα πρεζονια!Οποτε λοιπον εχουμε ενα πολυ συνειδητοποιημενο αμετανοητο εγκλημα..Ουτε Σαριες ονειρευομαι , ουτε τιποτα.. Απλα καποια εγκληματα επιδεχονται μονο θανατικης ποινης και γιατι ειναι απεχθη και επειδη η δικαιοσυνη πια δεν κανει ουτε τα προβλεπομενα,με μια καλη διαγωγη ή με καποια λεφτα ή με καποιο καλο δικηγορο που θα παει πακετο με τα λεφτα σου εισαι εξω σε μερικα χρονακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το παιδι βγαινει στο μπαλκονι (και παει για φουντο), οχι μονο θα κλεισεις την πορτα, αλλα θα του βαλεις και bolek lolek να βλεπει στην τηλεοραση

 

αν απλα του ριξεις ενα χερι ξυλο, καποια στιγμη που εσυ πχ θα καθαριζεις κρεμμυδια, κατα πασα πιθανοτητα θα ξαναβγει

 

αν το σκοτωσεις θα ξεμπερδευεις μια και καλη απο την πιθανοτητα να φουνταρει, αλλα αν τυχει και κανεις δευτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι γελουσαν και τρολαραν και οι διαχειριστες του fresko,όταν θα περασεις την πορτα του γραφεου του εισαγγελεα θα δεις πως θα σου κοπει το γελιο

Με ποιό αιτιολογικό θα στοιχειοθετηθεί κατηγορία ακριβώς; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ

 

ακομα και στις βαριες ψυχιατρικες περιπτωσεις, ο γιατρος προσπαθει να μπει στην συνολικη λογικη των παραισθησεων του αρρωστου και πως αυτες αλληλεπιδρουν σε σχεση με την "κανονικη" (οσο του εχει απομεινει) κοινη του λογικη

 

πιο ευκολο θα ηταν να του ελεγε "σου εστριψε τελος. Δρομοκαιτιο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σιγουριά ότι δεν θα το επαναλάβει ποια είναι;Και εν πάσι περιπτώσει μερικά εγκλήματα είναι τόσο ειδεχθή που μία φορά φτάνει.Δεν χρειάζεται δεύτερη ευκαιρία.Ο τύπος δεν είναι μόνο ότι σκοτώνει την μικρή είναι και το τι κάνει μετά.Αν μιλούσαμε μόνο για τον φόνο ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά υπάρχει στην ιστορία παιδοκτόνος. Κατ'εμέ ακόμα βαρύτερο είναι αυτό που κάνει μετά όντας νηφάλιος.Κανένα ελαφρυντικό δεν υπάρχει για να συνεχίσει να αναπνέει και όχι δεν είμαστε τρελοί ούτε Ταλιμπάν όσοι το υποστηρίζουμε αυτό!

Δηλαδή για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα το ξανακάνει να τον σκοτώσουν;

Ανάγκη να εκτονωθεις έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το παιδι βγαινει στο μπαλκονι (και παει για φουντο), οχι μονο θα κλεισεις την πορτα, αλλα θα του βαλεις και bolek lolek να βλεπει στην τηλεοραση

 

αν απλα του ριξεις ενα χερι ξυλο, καποια στιγμη που εσυ πχ θα καθαριζεις κρεμμυδια, κατα πασα πιθανοτητα θα ξαναβγει

 

αν το σκοτωσεις θα ξεμπερδευεις μια και καλη απο την πιθανοτητα να φουνταρει, αλλα αν τυχει και κανεις δευτερο;

Προσπαθω να πιασω το σκεπτικο σου αλλα δεν... Παραειμαι χαζη μαλλον.

Μιλαμε για εγκληματιες και αρρωστα μυαλα που υπαρχουν εκει εξω (και δυστυχως παντα θα υπαρχουν) και την αναλογη τιμωρια.. Λυπαμαι δεν ειμαι τοσο μεγαλοψυχη εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...