Προς το περιεχόμενο

R.I.P Μικρή Μου Άννυ!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλετε γνώμη εισαγγελέα? Θα την έχετε..

Χθες είχαμε συζήτηση επί μακράν για την μικρούλα και στον λόγο της τιμάρας του Μαου  :-)  δεν υπάρξει το παραμικρό ψέμμα στα παρακάτω..

Η εισαγγελέας λοιπόν όσο παράξενο και αν ακούγεται είναι υπέρ της θανατικής ποινής, είναι λάτρης του αμερικανικού δικαίου! Η μοναδική ένσταση της είναι ότι εκεί στην απόφαση έχουν μεγάλη συμμετοχή οι ένορκοι και στο ότι ο εισαγγελέας αγορευει κάτω σαν κατήγορος και δεν είναι πάνω στην έδρα στα ψηλά μόνος του στην γωνία! Μου λέει λοιπόν ότι αν δικαζε την υπόθεση θα πρότεινε ήταν θανατική, όχι βέβαια για λόγους εκδίκησης της κοινωνίας αλλά γιατί δεν υπάρχει η απειροελάχιστη πιθανότητα σωφρονισμου! Της λέω λοιπόν ότι είχα μια διαφωνία με έναν φίλο μου Και όταν του έλεγα εγώ για θανατική εκείνος μου μιλούσε για μάγισσες μεσαίωνας κτλ! Μου λέει αν αυτά συνέβαιναν στο παιδί του στην μάνα του η στην αδελφή του θα στα έλεγε διαφορετικά τα πράγματα! Της λέω τότε εγώ του το είπα αυτό και εκείνος ( ο τυπάκος εδώ με τα σεντόνια και την Wikipedia) μου απάντησε

'ααα αν αυτό συνέβαινε στο κοριτσάκι μου θα του έτρωγα το λαρύγγι και θα του έβγαζα τα μάτια!!! Η απάντηση του εισαγγελέα? Θέλετε να την ακούσετε??

Ε φέρε τον σε εμάς (στο δικαστήριο, στους νόμους, στην κοινωνί) ρε φίλε να του τα κάνουμε όλα αυτά! Ο φίλος σου μου λέει που και καλά είναι προοδευτικός ένας λάτρης της αντεκδικησης νοιάζεται μόνο για τον εαυτούλη του και όχι για το κοινωνικό σύνολο! Μακριά!!!

Αυτά και τέλος από μένα.. Στην καρδιά της υπόθεσης, ούτε για Παλαιστίνη ούτε για γκέι ούτε για ότι να ναι λόγια όσων τα έχουν κάνει αχταρμά στο μυαλό τους!

Ακριβώς αυτά χωρίς ίχνος υπερβολής στην τιμάρα του Μαου  :-)

Υ.Γ.

 

 

Χασαν πως με είδες, καλός?? Περιμένω με χαρά να διορθώσεις τον ανορθόγραφο.

 

Αναχρονιστική κι επικίνδυνη η φίλη σου....σαν καμιά γριά 80 χρόνων τα λέει....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν το θύμα ηταν το παιδι μας,η/ο σύζυγος, μάνα,αδερφή/ος είμαι σίγουρη οτι ο προοδευτισμός και η ''αγάπη'' για τους πάντες θα έφευγε απο το παράθυρο.Να σταθώ λίγο στα δικαιώματα των θυμάτων που ανεφερες. Πόσο δικαιωμενοι να νιώθουν οι συγγενείς των θυμάτων του Παπαχρονη; ποσο δικαιωμενοι να νιώθουν οι συγγενείς των θυμάτων των σατανιστών της Παλλήνης, όταν οι δυο εκ της παρέας είναι έξω, ζούν, αναπνέουν, ερωτεύονται.. Ενω σε κάποιους το στέρησαν;

Δεν είμαι και γνώστης των αντίστοιχων θεμάτων αλλά έχω μια υποψία οτι για αυτό το λόγο δεν δικάζει/καταδικάζει/εκτελεί κ.τ.λ. η οικογένεια του θύματος ή αυτός που αδικήθηκε κ.τ.λ. αλλά κάποιος άλλος, γιατί μάλλον αλλιώς όλοι νεκροί θα ήταν στο τέλος και για λιγότερο σοβαρά θέματα. Από την άλλη ίσως εγώ είμαι ο περίεργος και χώρες σαν το Ιράν, Ιράκ, Σ.Α. κ.τ.λ. είναι οι προοδευτικές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν τον βράζουμε και αυτόν με ρύζι και πατάτες να τον δώσουμε συσσίτιο στον δήμο; Μια χαρά χρήσιμος στην κοινωνία θα ήταν έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χασαν πως με είδες, καλός?? Περιμένω με χαρά να διορθώσεις τον ανορθόγραφο.

 

 

αστο, αφού δεν το έχεις...

 

 

Είπα εγώ κάτι τέτοιο;Το θύμα είναι θύμα το δικαίωμα του στην ζωή έπρεπε να το προστατεύουμε νομικά καλύτερα και αυστηρότερα κατά την προσωπική μου άποψη όσο ήταν εν ζωή.Η κουβέντα περί προστασίας των δικαιωμάτων όλων ή για να το πω πιο απλά των εν δυνάμει θυμάτων και των θυτών δεν θα έπρεπε καν να βρίσκονται στην ίδια πρόταση. Κατ'εμέ υπερισχύει εις την νιοστή το δικαίωμα των εν δυνάμει θυμάτων που σίγουρα θα υπάρξουν ξανά για αυτό και η νομοθεσία θα έπρεπε να είναι πολύ πιο αυστηρή ώστε να είναι και αποτρεπτική.Τώρα το αν αποδίδει η θανατική ποινή ή όχι νομίζω ότι είναι τελείως θεωρητικό,καθώς ναι μεν υπάρχει αύξηση στις πολιτείες όπου ισχύει η θανατική ποινή αλλά κανείς δεν μπορεί να πει αν δεν ήταν δεκαπλάσια φορές περισσότερη η αύξηση των εγκλημάτων που σηκώνουν θανατική ποινή, αν δεν ίσχυε αυτήν.Συγνώμη αλλά αυτό το να διαβάζει κάποιος όπως θέλει ένα κείμενο, απλά για να την πει στον άλλον είναι απαράδεκτη και εμπίπτει στα όρια του τρολαρίσματος εκτός και αν πρέπει σε ένα κείμενο να αναλύουμε τον γραπτό λόγο λέξη προς λέξη.Νομίζω ότι η γενικότερη ιδέα που θα προκύψει από την ανάγνωση ενός κειμένου θα μας γλυτώσει από πολύ κόπο.Εν πάσι περιπτώσει στα παραπάνω που έγραψα ,δηλαδή σε ποιες περιπτώσεις πρέπει να αποδίδεται η εσχάτη των ποινών, έχεις να πεις κάτι ή θα διυλίσουμε τον κώνωπα για άλλη μία φορά;

 

λίγο αχταρμάς το κείμενο σου, κάνω μια προσπάθεια να πιάσω την γενική ιδέα.

- Τα δικαιώματα του θύματος δεν έχουν καμια σχέση με την τιμωρία του θύτη.

- Η θανατική ποινή ίσχυε στην Ελλάδα και καταργήθηκε, για εμενα καλώς. Αλλιώς να τους κρεμάμε στα δέντρα όπως έκαναν παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι και γνώστης των αντίστοιχων θεμάτων αλλά έχω μια υποψία οτι για αυτό το λόγο δεν δικάζει/καταδικάζει/εκτελεί κ.τ.λ. η οικογένεια του θύματος ή αυτός που αδικήθηκε κ.τ.λ. αλλά κάποιος άλλος, γιατί μάλλον αλλιώς όλοι νεκροί θα ήταν στο τέλος και για λιγότερο σοβαρά θέματα. Από την άλλη ίσως εγώ είμαι ο περίεργος και χώρες σαν το Ιράν, Ιράκ, Σ.Α. κ.τ.λ. είναι οι προοδευτικές.

Είπε κανείς να δικάζουν οι συγγενείς των θυμάτων; θεωρεις οτι υπάρχει δικαιοσύνη στην χώρα μας; οι συγκρίσεις με την Σαρία της Μέσης Ανατολής απο που σου προέκυψε; πάντως δεν θα ηταν άσχημη ιδέα για τον παιδοκτονο που συζητάμε.. Εσυ που είσαι προοδευτικός εκει στην φυλακή που θα τον χωσουν πήγαινε να τον σωφρονισεις τραγουδώντας του το ''imagine'' του Τζον Λένον ατενίζοντας το μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν τον βράζουμε και αυτόν με ρύζι και πατάτες να τον δώσουμε συσσίτιο στον δήμο; Μια χαρά χρήσιμος στην κοινωνία θα ήταν έτσι.

 

και ρυζι και πατατες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε κανείς να δικάζουν οι συγγενείς των θυμάτων; θεωρεις οτι υπάρχει δικαιοσύνη στην χώρα μας; οι συγκρίσεις με την Σαρία της Μέσης Ανατολής απο που σου προέκυψε; πάντως δεν θα ηταν άσχημη ιδέα για τον παιδοκτονο που συζητάμε.. Εσυ που είσαι προοδευτικός εκει στην φυλακή που θα τον χωσουν πήγαινε να τον σωφρονισεις τραγουδώντας του το ''imagine'' του Τζον Λένον ατενίζοντας το μέλλον.

 

αν εχεις μεγαλωσει με ξυλο, μην νομιζεις οτι ειναι καλη ιδεα να βαρας τα παιδια σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπογραμμισμένο αποτελεί μέρος του συλλογισμό σου, ναι;

 

Ποιό είναι το σημείο το οποίο θα κρίνει ότι θα ήταν καλύτερο για την κοινωνία ανάμεσα σε εμένα και τον κάποιο να επιλέξει να θανατώσει εμένα; Δεν είναι το bold (ergo η άποψή μου); Είναι κάτι άλλο;

 

Αν θες να το δεις έτσι σαφώς η αιτία είναι η άποψή σου, εφόσον αυτό μόνο έχουμε να πραγματευτούμε εδώ.

 

Ο λόγος για τον οποίο υποστηρίζω θα ήταν καλύτερο για την κοινωνία είναι πως η επιλογή (θανάτου) είναι ανάμεσα σε κάποιον που ήδη τον έχουμε "περιλάβει" και άρα το κακό που μπορεί να προκαλέσει στην κοινωνία π.χ. μέσα από τη φυλακή είναι βασικά μηδέν, ενώ ο άλλος είναι "hate peddler" και κυκλοφορεί χωρίς κανείς να τον ελέγχει. Δηλαδή, από αυτή τη στιγμή και κοιτώντας προς το μέλλον, ο δεύτερος είναι πιθανότερο να αυξήσει τη συνολική ποσότητα φρίκης/μίσους στην κοινωνία από τον πρώτο.

 

Εννοείται πως εφόσον δε μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά οπότε μιλάω μόνο με πιθανότητες, και αν παίζει ρόλο ξεκαθαρίζω για όσους δεν το ξέρουν ήδη ότι είμαι κατά της θανατικής για οποιονδήποτε και οπουδήποτε.

 

 

Αυτό το δικαίωμα το έχω ή η προοδευτικότητα ορισμένων εξαντλείται μόνο στα δικαιώματα του δράστη

 

Φυσικά και έχεις αυτό το δικαίωμα, η λεπτομέρεια που ίσως σου διαφεύγει είναι ότι αν επιλέξεις να κάνεις χρήση του δικαιώματος αυτό κάτι μας λέει για σένα και θα αντιμετωπιστείς ανάλογα. Αν δε σε πειράζει αυτό (π.χ. είσαι κολλητός του Maus) go ahead.

 

Γενικά ελπίζω να συνειδητοποιούμε όλοι ότι έχουμε πολλά δικαιώματα, π.χ. εγώ έχω το δικαίωμα αμα δε βρω φαί στο σπίτι να πω στη γυναίκα μου "μωρή μαλακισμένη δε σου είπα ότι θέλω να βρω το στιφάδο έτοιμο?". Απλά δεν είναι όλα τα δικαιώματα για να χρησιμοποιούνται.

 

Πως περιμένεις από τον μέσο άνθρωπο να δικαιολογήσει τον παιδοκτόνο (ή έστω να "βρει" ελαφρυντικά για την περίπτωσή του) "επειδή ζήλευε τη γυναίκα του και ήταν πρεζόνι με ψυχολογικά προβλήματα", την ίδια στιγμή που εμείς, σε διαδικτυακή συζήτηση παρακαλώ, κρίνουμε τόσο αυστηρά κάποιο συνομιλητή, πρόσεξε - όχι βιτζιλάντη του δρόμου, όχι νομοθέτη ή φυλακόβιο δήμιο, ο οποίος απλά εξωτερικεύει την συναισθηματική του φόρτιση;

 

Σίγουρα δεν περιμένω από το μέσο άνθρωπο να δικαιολογήσει τον παιδοκτόνο ή να βρει ελαφρυντικά. Για την ακρίβεια δεν το ζητάω καν. Αλλά νομίζω πως ξεκινάς από λάθος βάση.

 

Είναι δεδομένο και δεν επιδέχεται συζήτηση ότι ο σημερινός δυτικός πολιτισμός, μέρος του οποίου είμαστε και μεις, δέχεται πλην ελάχιστων εξαιρέσεων (ας μη μιλήσουμε για το Texas) πώς η αφαίρεση ανθρώπινης ζωής εν καιρώ ειρήνης είναι ανεπίτρεπτη χωρίς μα μου και αλλά.

 

Αυτό λοιπόν που περιμένω από το μέσο άνθρωπο είναι να καταλάβει ότι they are out of line και ότι μεσαιωνικές ιδέες μπλα μπλα μπλα -- δικαιολογημένα αν θέλεις επειδή διαταράσσεται η ψυχική τους ηρεμία κλπ, αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία.

 

Και δε θα έπρεπε να είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβει όπως ήδη ανέλυσα: αν σου πω ότι λιθοβόλησαν τη Φατιμά για απιστία, ή εκτέλεσαν κάποιον για αποστασία, θα πεις με χαρακτηριστική ευκολία ότι είναι βάρβαροι κλπ κλπ κλπ. Αλλά όταν κάποιος πατήσει το δικό σου κουμπάκι αμέσως άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Αυτό λοιπόν το θέλω αίμα και άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε δε μπορεί με τίποτα να δικαιολογηθεί.

 

 

Πραγματικά θεωρώ υποκριτική όλη αυτή την υπεράσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε τέτοια τέρατα.. Είναι πολύ εύκολο να γράφουμε πίσω απο ενα pc αμπελοφιλοσοφιες .

 

Είναι πάντως δυσκολότερο απ' ότι το να γράφουμε πίσω από ένα pc για κρεμάλες. Δε με πιστεύεις; Δοκίμασε να γράψεις αμπελοφιλοσοφίες να δούμε τι θα καταφέρεις. Ενώ με την κρεμάλα δυο λέξεις και τελείωσες, άντε και μια "αμπελοφιλοσοφία" για όποιον θέλει να θίξει το ζήτημα πέρα από την επιφάνειά του.

 

 

Διαφέρουν αρκετά οι απόψεις μας, αλλά δύο πραγματάκια μόνο. Μιλάμε για συγκεκριμένα εγκλήματα εδώ, δεν μιλάμε για Παλαιστίνιους που είπες πριν, ούτε για gay που είπες τώρα. Εσύ μπορεί να τα συγκρίνεις γιατί το πιστεύεις και σε βολεύει στη σκέψη σου αλλά εγώ δεν τα συγκρίνω. Όπως έγραψα και πριν, έχουμε βάλει τόσες γραμμές, μπορούμε να βάλουμε κι άλλη μία που να ορίζει μέχρι ποιο σημείο μπορούμε να "ανεχτούμε" κάποιον και τις πράξεις του.

 

Την άποψη μου για το ποια πρέπει να είναι η τιμωρία αυτού του όντος την έγραψα. Εσύ δεν την έγραψες, είπες "αυτό που λέει ο νόμος" και να δούμε "τι πρέπει να λέει ο νόμος". Οι νόμοι αλλάζουν από περιοχή σε περιοχή και από καιρό σε καιρό. Άρα αν έκανε το ίδιο πράγμα κάποια χιλιόμετρα παραπέρα η άποψή σου θα ήταν πάλι να γίνει αυτό που λέει ο νόμος; (ο συγκεκριμένος που θα ίσχυε εκεί και τότε). Άρα είναι όλα υποκειμενικά όπως είπαμε.  

 

Αυτό που λες για το μεγαλείο της φύσης συμφωνώ απόλυτα, καλύτερα θα ήταν να το έλεγες σε αυτούς που θεωρούν τον άνθρωπο το κορυφαίο ον του σύμπαντος πχ....

 

Όπως είπα, για μένα θα ήταν πρόοδος για το είδος και την κοινωνία να απομόνωνε τέτοια άτομα. Σωστή λάθος αυτή είναι αυτή τη στιγμή.

 

1. Τις έχουμε βάλει ήδη αυτές τις γραμμές. Εγώ είμαι εντός, εσύ είσαι εκτός. Προβληματίσου.

 

2. Είτε σου αρέσει είτε όχι, το "ον" είναι το ίδιο άνθρωπος με σένα. Όπως και ο αδερφός του Τάκη βιάσει και σκοτώσει τη μάνα τους, παραμένει αδερφός του Τάκη είτε αυτό αρέσει στον Τάκη είτε όχι. Ο αυθαίρετος διαχωρισμός σε "εμάς" και "τους άλλους"... ε να μη μπω στον κόπο να το αναλύσω έτσι;

 

3. Σαφώς και έγραψα την άποψή μου: αυτό που λέει ο νόμος. Απογοητεύομαι ελαφρά που δεν κατάλαβες ότι η άποψή μου είναι αυτή που είναι γιατί αν είχα οποιαδήποτε άλλη άποψη θα ήμουν αναγκασμένος να στηρίξω τα αστήριχτα με αυθαίρετες δηλώσεις ίδιες μ' αυτές που έχω φάει σελίδες να κατακρίνω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε γνώμη εισαγγελέα? Θα την έχετε..

Χθες είχαμε συζήτηση επί μακράν για την μικρούλα και στον λόγο της τιμάρας του Μαου  :-)  δεν υπάρξει το παραμικρό ψέμμα στα παρακάτω..

Η εισαγγελέας λοιπόν όσο παράξενο και αν ακούγεται είναι υπέρ της θανατικής ποινής, είναι λάτρης του αμερικανικού δικαίου! Η μοναδική ένσταση της είναι ότι εκεί στην απόφαση έχουν μεγάλη συμμετοχή οι ένορκοι και στο ότι ο εισαγγελέας αγορευει κάτω σαν κατήγορος και δεν είναι πάνω στην έδρα , στα ψηλά μόνος του στην γωνία! Μου λέει λοιπόν ότι αν δικαζε την υπόθεση θα πρότεινε την θανατική (στην περιπτωση που Ἴσχυε εννοειται), όχι βέβαια για λόγους εκδίκησης της κοινωνίας αλλά γιατί  το απεχθές αυτο  έγκλημα εγινε σε ανηλικο και γιατι δεν υπάρχει η απειροελάχιστη πιθανότητα σωφρονισμου! Της λέω λοιπόν ότι είχα μια διαφωνία με έναν φίλο μου Και όταν του έλεγα εγώ για θανατική εκείνος μου μιλούσε για μάγισσες μεσαίωνας κτλ!

Μου λέει αν αυτά συνέβαιναν στο παιδί του , στην μάνα του η στην αδελφή του θα στα έλεγε διαφορετικά τα πράγματα!

Της λέω τότε εγώ του το είπα αυτό και εκείνος ( ο τυπάκος εδώ με τα σεντόνια και την Wikipedia) μου απάντησε

'ααα αν αυτό συνέβαινε στο κοριτσάκι μου θα του έτρωγα το λαρύγγι και θα του έβγαζα τα μάτια!!!

 Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ  ΤΟΥ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ? ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ??

Ε φέρε τον σε εμάς (στο δικαστήριο, στους νόμους, στην κοινωνία) ρε φίλε να του τα κάνουμε όλα αυτά!

Ο φίλος σου μου λέει , που και καλά είναι προοδευτικός , ειναι λάτρης της αντεκδικησης νοιάζεται μόνο για τον εαυτούλη του και όχι για το κοινωνικό σύνολο! Μακριά!!! Ξουτ !

Αυτά και τέλος από μένα.. Στην καρδιά της υπόθεσης, ούτε για Παλαιστίνη ούτε για γκέι ούτε για λογια  ότι να'ναι οπως  όσων τα έχουν κάνει αχταρμά στο μυαλό τους!

Ακριβώς αυτά χωρίς ίχνος υπερβολής στην τιμάρα του Μαου  :-)

Απαντηση εισαγγελεα (νομιζω ειναι βαρύνουσας σημασίας) με 2 κουβεντες  σε οσους ναι μεν εναντιώνονται στην θανατικη ποινη αλλα για την  οικογενεια τους γινονται κανιβαλοι ! 

Υ.Γ.

 

Τα νούμερα του joker σου τα είπε; Γιατί από μαντικές ικανότητες βλέπω πάμε καλά.

 

Κατά τα άλλα από μαιμού υποθέτω το appeal to authority (εισαγγελέας) είναι από τα πιο προχωρημένα επιχειρήματα που θα μπορούσαμε να ακούσουμε. Σίγουρα δεν περιμένουμε να ακούσουμε αντικειμενική αντιπροσώπηση της αντίπαλης θέσης όπως π.χ. εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα του joker σου τα είπε; Γιατί από μαντικές ικανότητες βλέπω πάμε καλά.

 

Κατά τα άλλα από μαιμού υποθέτω το appeal to authority (εισαγγελέας) είναι από τα πιο προχωρημένα επιχειρήματα που θα μπορούσαμε να ακούσουμε.

Bαριεμαι να ψαχνω να βρω που εχεις ποσταρει απειρες φορες οτι αν σου πειραζαν το κοριτσακι θα τους εβγαζες τα σπλαχνα με τα ιδια σου τα χερια ρε αντουκλα , αυτοι που διαβαζουν ομως ξερουν αν λεω  ψεμΜατα η οχι !

οπως βλεπεις πεφτει μεσα λοιπον στις μαντικες της ικανοτητες !!

οσο για το αλλο στην τιμαρα του Μαου λεμε :)

υπαρχουν κανα δυο ατομα εδω που με ξερουν προσωπικα ! αν επιμενεις παμε να στην γνωρισω να σου πει και εκεινη απο κοντα ποσο οτι ναναι ατομο εισαι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...