Προς το περιεχόμενο

R.I.P Μικρή Μου Άννυ!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να μη σε καλύπτει ως απάντηση αυτό που de facto καλύπτει το "κοινωνικό σύνολο" δεν είναι βέβαια αμαρτία, είναι όμως ένδειξη ότι θα πρέπει να προχωρήσεις πολύ προσεκτικά και με επιχειρήματα. Food for thought.

 

Για το άλλο σαφώς δικαίωμά σου, κατά την άποψή μου όμως εθελοτυφλείς για να αισθανθείς καλύτερα. Για το χαβαλέ και μόνο, όταν ήμουν 5 χρονών ή κάπου εκεί και έκανα κάτι που δεν άρεζε στο μικρότερο αδερφό μου, μου έλεγε "δε σ' έχω αδερφό". Ήταν και η τελευταία φορά που άκουσα στον προσωπικό μου κύκλο παρόμοια ατάκα.

 

@maus

 

 

7870466a6b461922ea4bff0a135f8493372fefb9

 

 

Αυτό που δεν με καλύπτει και δεν καταλαβαίνω ποια είναι η άποψή σου (αφού απόψεις ανταλλάζουμε στην ουσία, εγώ είπα την δικιά μου) είναι αυτό που λες "να γίνει αυτό που λέει ο νόμος". Ποιος νόμος; 100 διαφορετικούς έχουμε στον πλανήτη για το ίδιο αδίκημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Προς οσους ετρεξαν απο τις πρωτες ωρες να ζητησουν θανατικη ποινη των γονιων, συμπεριλαμβανομενης της ΔΥΣΤΥΧΗΣ (οπως αποδεικνυεται) μητερας:

 


«Σάββας»: Αυτή τη στιγμή μας παρακολουθούν οι αστυνομικοί. Βρε, ποιος σου είπε να λες για τον Νίκι ότι κοιμόταν στο σπίτι;

Δημητρίνα Μπορίσοβα: Βρε εσύ τι μου είπες; Βρε γ@μιέσαι τώρα; Εσύ στ' αλήθεια μου πούλησες το παιδί; Ορκίζομαι, εσύ μου πούλησες το παιδί. Βρε, το πιστεύω. Βρε, τι μου είπες μετά; Έχασες το παιδί. Μαζί σου έκλαιγε. Γιατί μου λες ψέμματα;

Άλλη συνομιλία:

Ο Σάββας μιλώντας στη μητέρα της Αννυ: Στις 13 το χάσαμε ρε μαϊμού. Αφού μετά σου είπα να ηρεμήσεις. Σου είπα ότι το Πάσχα το χάσαμε.

Δημητρίνα Μπορίσοβα: Μαζεύω τα ρούχα μου και φεύγω. Κάνε ότι θες.

«Σάββας»: Δεν θα πας πουθενά.

Δημητρίνα Μπορίσοβα: Φεύγω και δεν θέλω να έχω σχέση μαζί σου. Εσύ στ' αλήθεια κάτι έκανες στο παιδί.

 

Αναμεσα στην ατυχια του να εχει ο καθενας λογο και νομικη αποψη μεσα απο τα social media ιδιαιτερα περι ανθρωπινων ζωων, τουλαχιστον ειμαστε τυχεροι ως κοινωνια που -προς το παρον- ουτε νομοθετειτε , ουτε λαμβανετε δικαστικες αποφασεις εσεις οι Αλεφαντοι των νομικων με αποψεις τυπου "κρεμασμα/θανατικη ποινη/λιθοβοληστε την" κλπ.

Αν επανερχοταν παντως η θανατικη ποινη, οι δικαστες θα ειχαν θεμα με το που πρεπει να αρχισουν να την πρωτοεφαρμοζουν. Δεν ειναι μονο οι obvious δραστες εγκληματων που θα ηταν υποψηφιοι, αλλα κι αυτοι που προκρινουν δολοφονιες-θανατικες ποινες ατομων που το κουφιο τους το κεφαλι θεωρει ως υποπτους, χωρις στην ουσια να μην εχουν καμια απολυτως πληροφορια για το θεμα περα απο τα οσα επιλεκτικα κι επιφανειακα τους πλασαρουν τα ΜΜΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η υποτιθεμενη εισαγγελέας εκφράζει την προσωπική της αποψη, δεν διαβασα κανέναν νομικό ισχυρισμό που κάνει την αποψη της ιδιαιτερη θα μπορούσε να ήταν και φίλη του maus η κομμώτρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστο, αφού δεν το έχεις...

 

 

 

λίγο αχταρμάς το κείμενο σου, κάνω μια προσπάθεια να πιάσω την γενική ιδέα.

- Τα δικαιώματα του θύματος δεν έχουν καμια σχέση με την τιμωρία του θύτη.

- Η θανατική ποινή ίσχυε στην Ελλάδα και καταργήθηκε, για εμενα καλώς. Αλλιώς να τους κρεμάμε στα δέντρα όπως έκαναν παλιά.

Καθόλου αχταρμάς αν δεν είσαι κακοπροαίρετος εν γένει στην όποια άποψη. Για τα δικαιώματα των μελλοντικών θυμάτων μιλάμε που σίγουρα θα υπάρξουν, και ένας τρόπος στο να μην είσαι εσύ η κάποιος δικός σου εν δυνάμει θύμα, ή έστω να έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να μην είσαι είναι και ο πιο ισχυρός αποτρεπτικός παράγοντας δηλαδή πιο αυστηροί νόμοι σε ειδεχθή σαν και αυτό εγκλήματα.Όταν καταργήθηκε η θανατική ποινή στην Ελλάδα δεν έγινε μόνο για λόγους ανθρωπισμού αλλά γιατί δεν είχαμε να αντιμετωπίσουμε εγκλήματα σαν και αυτό με αυτήν την συχνότητα.Οι νόμοι προσαρμόζονται ανάλογα με τις συνθήκες της εποχής δεν είναι κάτι θέσφατο ούτε και είναι όλοι σωστοί βλ. τον νόμο περί ευθύνης υπουργών.@pretorianos δεν νομίζω ότι ο τρόπος που γράφω και εκφέρω άποψη υποδηλώνει άτομο που έχει πρόβλημα κατανόησης κειμένου...Ότι και να μου πεις δεν υπάρχει κανένα αυταπόδεικτο ότι παρά την άνοδο των εγκλημάτων που σηκώνουν θανατική ποινή στις Η.Π.Α,και παρόλο που ισχύει εκεί αυτό δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα όντως, ότι με την εξάλειψη της, δεν θα είχαμε χειρότερη έξαρση ανάλογων εγκλημάτων.Να συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι πολύ θεωρητικό αυτό αλλά έτσι το βλέπω.Άλλωστε έτσι όπως επιβάλλεται η ποινή στις Η.Π.Α έχει καταντήσει ανέκδοτο πια, υπάρχουν κρατούμενοι σε αναμονή για εκτέλεση 20 και πλέον χρόνια.Ας εκτελούνταν οι καταδίκες άμεσα και όταν λέω άμεσα σε 15 με 20 μέρες το πολύ, να βλέπαμε τότε αν είχε αποτρεπτική ισχύ ο νόμος.Για να λέμε όλες τις αλήθειες όχι τις μισές.Όταν κάποιος διαπράττει έγκλημα που σηκώνει θανατική ποινή και ξέρει ότι και να δικαστεί μπορεί να έχει και 25 χρόνια μπροστά του, τότε όντως μπορεί να γράψει την θανατική ποινή εκεί που δεν πιάνει μελάνι, και να ελπίζει ενδόμυχα και στην κατάργησης μέχρι να τον εκτελέσουν.Με τέτοια εφαρμογή της θανατικής ποινής όντως δεν μπορείς να ελπίζεις στον αποτρεπτικό της χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος η συζήτηση , αρκετός χαμένος χρόνος για το τίποτα!

Χασαν ανίκητος είσαι ρε παίχτη, δεν έχεις όρια , δεν αντιμετωπίζεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος η συζήτηση , αρκετός χαμένος χρόνος για το τίποτα!

Χασαν ανίκητος είσαι ρε παίχτη, δεν έχεις όρια , δεν αντιμετωπίζεσαι

Αφού δεν φτάσαμε στο σημείο να πούμε ζήτω ο παιδοκτόνος,έφταιγε η μικρή για ότι έπαθε επειδή τον ενοχλούσε πάνω στην μαστούρα του,πάλι καλά.Αν και δεν αμφιβάλλω ότι έχουμε άτομα εδώ μέσα που μπορεί να σκέφτονται έτσι.Τι δικαιώματα και σε ποιον ρε γαμώτη μου;Εκτός του defacer που δηλώνει ευθαρσώς ότι έχει κορούλα,όλοι οι άλλοι υπερασπιστές, των δικαιωμάτων ανθρωπόμορφων κτηνών, έχει παιδιά άραγε;

 

@defacer επειδή έχω και εγώ μία κόρη και έναν γιο δεν χρειάζεται να σου πω τι χρειάζεται για να μεγαλώσουν πόση αγάπη εισπράττεις από αυτά κάθε στιγμή, και πόσες αγωνίες περνάς για τα παιδιά σου.Εγώ κάθομαι μερικές φορές στο γραφείο και σκέφτομαι τα νάζια που θα μου κάνει η μικρή όταν θα γυρίσω στο σπίτι και χαζογελάω μόνος μου.Η τον μικρό που θα περιμένει μετά το σχολείο να τον πάω στην ομάδα ποδοσφαίρου που τον έχω γράψει και μετά να ασχοληθούμε με κατασκευές,(είναι φοβερό το τσογλάνι μία φορά του δείχνεις, κάτι και το πιάνει αμέσως).Όχι να σηκώσω χέρι στα παιδιά μου και μετά να έχω την απαίτηση,να με υπερασπιστεί ο οποιοσδήποτε zorro του πληκτρολογίου.Στο μόνο που θα συμφωνούσα μαζί σου,είναι ότι αν κάποιος πείραζε τα παιδιά μου και τον τσάκωνα και τον σούβλιζα επιτόπου ,και προβλεπόταν η θανατική ποινή για αυτό που θα του είχα κάνει τότε θα την δεχόμουν αγόγγυστα,αλλά ο π@υστις δεν θα ανέπνεε ούτε ένα δεύτερο ακόμα από την στιγμή που θα τον έπιανα στα χέρια μου.Το ίδιο θα επιθυμούσα και για μένα αν ήμουν εγώ αυτός που έκανε κακό στα παιδιά του η σε άλλου τα παιδιά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου αχταρμάς αν δεν είσαι κακοπροαίρετος εν γένει στην όποια άποψη. Για τα δικαιώματα των μελλοντικών θυμάτων μιλάμε που σίγουρα θα υπάρξουν, και ένας τρόπος στο να μην είσαι εσύ η κάποιος δικός σου εν δυνάμει θύμα, ή έστω να έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να μην είσαι είναι και ο πιο ισχυρός αποτρεπτικός παράγοντας δηλαδή πιο αυστηροί νόμοι σε ειδεχθή σαν και αυτό εγκλήματα.Όταν καταργήθηκε η θανατική ποινή στην Ελλάδα δεν έγινε μόνο για λόγους ανθρωπισμού αλλά γιατί δεν είχαμε να αντιμετωπίσουμε εγκλήματα σαν και αυτό με αυτήν την συχνότητα.Οι νόμοι προσαρμόζονται ανάλογα με τις συνθήκες της εποχής δεν είναι κάτι θέσφατο ούτε και είναι όλοι σωστοί βλ. τον νόμο περί ευθύνης υπουργών.@pretorianos δεν νομίζω ότι ο τρόπος που γράφω και εκφέρω άποψη υποδηλώνει άτομο που έχει πρόβλημα κατανόησης κειμένου...Ότι και να μου πεις δεν υπάρχει κανένα αυταπόδεικτο ότι παρά την άνοδο των εγκλημάτων που σηκώνουν θανατική ποινή στις Η.Π.Α,και παρόλο που ισχύει εκεί αυτό δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα όντως, ότι με την εξάλειψη της, δεν θα είχαμε χειρότερη έξαρση ανάλογων εγκλημάτων.Να συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι πολύ θεωρητικό αυτό αλλά έτσι το βλέπω.Άλλωστε έτσι όπως επιβάλλεται η ποινή στις Η.Π.Α έχει καταντήσει ανέκδοτο πια, υπάρχουν κρατούμενοι σε αναμονή για εκτέλεση 20 και πλέον χρόνια.Ας εκτελούνταν οι καταδίκες άμεσα και όταν λέω άμεσα σε 15 με 20 μέρες το πολύ, να βλέπαμε τότε αν είχε αποτρεπτική ισχύ ο νόμος.Για να λέμε όλες τις αλήθειες όχι τις μισές.Όταν κάποιος διαπράττει έγκλημα που σηκώνει θανατική ποινή και ξέρει ότι και να δικαστεί μπορεί να έχει και 25 χρόνια μπροστά του, τότε όντως μπορεί να γράψει την θανατική ποινή εκεί που δεν πιάνει μελάνι, και να ελπίζει ενδόμυχα και στην κατάργησης μέχρι να τον εκτελέσουν.Με τέτοια εφαρμογή της θανατικής ποινής όντως δεν μπορείς να ελπίζεις στον αποτρεπτικό της χαρακτήρα.

 

 

Σοβαρά νομίζεις δηλαδή ότι ο τύπος όταν έκανε αυτο που έκανε σκεφτηκε οποιεσδήποτε συνεπειες; Ό,τι ποινη και να ισχύει ο τύπος δεν σκεφτόταν τίποτα. 

Στην προκειμένη περιπτωση το να μιλάς για δικαιώματα του θύματος ειναι ακυρο. Η μικρή πλέον δεν έχει δικαιώματα. Και δικαιώμα του θύματος δεν ειναι η ποινή του δράστη αλλά επανορθωση, αν γίνεται. 

 

 

 

Τέλος η συζήτηση , αρκετός χαμένος χρόνος για το τίποτα!

Χασαν ανίκητος είσαι ρε παίχτη, δεν έχεις όρια , δεν αντιμετωπίζεσαι

 

εσύ απο χτες φευγεις και ακομα εδώ εισαι, θες να μας πεις τι άλλο λένε οι φίλες σου; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι πως, μετά από τόσες αναλύσεις που έχουμε κάνει επί του θέματος στο insomnia, σε πολλά threads, υπάρχουν ακόμα άτομα που προτιμούν λύσεις "άντε να τελειώνουμε" και μάλιστα, άμεσα, με συνοπτικές διαδικασίες. Βγάλε στην άκρη τα λογικά επιχειρήματα και τις προσωπικές απόψεις. Τι σχεδιαγράμματα έχουμε ποστάρει, τι πίνακες, τι στατιστικές, τίποτα. Η λύση είναι "ΝΑ ΠΑΙΦΑΝΟΥΝ!" και μάλιστα με στυλ "δεν ακούω τίποτα" λες και κρέμονται όλοι από τα παπάρια τους.

 

Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι πως όλοι αυτοί, πέρα από δήμιοι του καναπέ, δεν είναι τίποτα άλλο. Δεν νομοθετούν, δεν πρόκειται να νομοθετήσουν, και η αγανάκτησή τους (μαζί με την τραμπουκομαγκιά τους) περιορίζεται στο πληκτρολόγιο. Το σύστημα, σίγουρα δεν είναι τέλειο, ούτε καν πλησιάζει, αλλά είναι καλύτερο από τις μεσαιωνικές απόψεις που γράφονται εδώ μέσα. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει όλους.

 

Μια τελευταία (?) προσπάθεια θα κάνω, λέγοντας πως, ο νόμος και η ετυμηγορία δεν πρέπει να βασίζονται στα συναισθήματα, αλλά στη λογική και στα στοιχεία που έχουμε. Κάθε φορά που διαβάζω για τους τρόπους που σκότωσε ο πατέρας το παιδί του και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ξέρω αυτομάτως πως, τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή, δεν είμαι ικανός να αποφασίσω για την ποινή του. Θα μπορούσα να υπογράψω σαν πατέρας (που είμαι) αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Η ιδιότητα του καθενός και το πόσο σχετίζεται και επηρεάζεται από την υπόθεση, δεν έχει σχέση με το πως πρέπει να αντιμετωπιστεί ο εγκληματίας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά νομίζεις δηλαδή ότι ο τύπος όταν έκανε αυτο που έκανε σκεφτηκε οποιεσδήποτε συνεπειες; Ό,τι ποινη και να ισχύει ο τύπος δεν σκεφτόταν τίποτα. 

Στην προκειμένη περιπτωση το να μιλάς για δικαιώματα του θύματος ειναι ακυρο. Η μικρή πλέον δεν έχει δικαιώματα. Και δικαιώμα του θύματος δεν ειναι η ποινή του δράστη αλλά επανορθωση, αν γίνεται. 

 

 

 

 

εσύ απο χτες φευγεις και ακομα εδώ εισαι, θες να μας πεις τι άλλο λένε οι φίλες σου; 

Ποια είναι η πρόληψη ρε φίλε στην συγκεκριμένη περίπτωση;Πόσα θες να μας τρελάνεις;Τι θα κάνουμε δηλαδή θα εξαφανίσουμε όλα τα ναρκωτικά από την γη ή θα επιβάλουμε απαγόρευση να τεκνοποιούν οι πρεζάκηδες;Σε ποιο ροζ συνεφάκι θα συμβεί αυτό;Έχεις παιδιά;Νοιώθεις τον πόνο και την αγωνία ενός γονέα;Ποια μορφή πρόληψης σκέφτεσαι εσύ;Το να καλέσεις την αστυνομία π.χ;Ποιος θα ασχοληθεί και τι αποδείξεις θα έχεις για παραβατική συμπεριφορά;Το θέμα είναι ότι δεν μιλάμε μόνο για την τέλεση του εγκλήματος που άντε για χάρη της συζήτησης και για να πάμε παρακάτω το τέλεσε υπό την επήρεια ουσιών.Το θέμα είναι τι έκανε μετά νηφάλιος για να αποκρύψει την πράξη του που σχεδόν ισοδυναμεί σε βαρύτητα με την καθ' αυτό τέλεση του αδικήματος.Και για τρίτη φορά δεν μιλάμε για τα δικαιώματα των προηγούμενων θεμάτων αυτά είναι ήδη νεκρά μιλάμε για τα δικαιώματα των μελλοντικών θυμάτων και ένας τρόπος για να μην παραβιαστούν αυτά είναι και η αυστηρότεροι νόμοι που τους τα διασφαλίζουν.Αν και τώρα δεν καταλαβαίνεις τι γράφω δεν θα σου κάνω την χάρη να το συνεχίσω!

Το λυπηρό της υπόθεσης είναι πως, μετά από τόσες αναλύσεις που έχουμε κάνει επί του θέματος στο insomnia, σε πολλά threads, υπάρχουν ακόμα άτομα που προτιμούν λύσεις "άντε να τελειώνουμε" και μάλιστα, άμεσα, με συνοπτικές διαδικασίες. Βγάλε στην άκρη τα λογικά επιχειρήματα και τις προσωπικές απόψεις. Τι σχεδιαγράμματα έχουμε ποστάρει, τι πίνακες, τι στατιστικές, τίποτα. Η λύση είναι "ΝΑ ΠΑΙΦΑΝΟΥΝ!" και μάλιστα με στυλ "δεν ακούω τίποτα" λες και κρέμονται όλοι από τα παπάρια τους.

 

Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι πως όλοι αυτοί, πέρα από δήμιοι του καναπέ, δεν είναι τίποτα άλλο. Δεν νομοθετούν, δεν πρόκειται να νομοθετήσουν, και η αγανάκτησή τους (μαζί με την τραμπουκομαγκιά τους) περιορίζεται στο πληκτρολόγιο. Το σύστημα, σίγουρα δεν είναι τέλειο, ούτε καν πλησιάζει, αλλά είναι καλύτερο από τις μεσαιωνικές απόψεις που γράφονται εδώ μέσα. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει όλους.

 

Μια τελευταία (?) προσπάθεια θα κάνω, λέγοντας πως, ο νόμος και η ετυμηγορία δεν πρέπει να βασίζονται στα συναισθήματα, αλλά στη λογική και στα στοιχεία που έχουμε. Κάθε φορά που διαβάζω για τους τρόπους που σκότωσε ο πατέρας το παιδί του και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, ξέρω αυτομάτως πως, τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή, δεν είμαι ικανός να αποφασίσω για την ποινή του. Θα μπορούσα να υπογράψω σαν πατέρας (που είμαι) αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Η ιδιότητα του καθενός και το πόσο σχετίζεται και επηρεάζεται από την υπόθεση, δεν έχει σχέση με το πως πρέπει να αντιμετωπιστεί ο εγκληματίας.

Ευτυχώς που δεν ζούμε στον Μεσαίωνα αλλά βλέπουμε μεσαιωνικού τύπου φόνους περιύβριση νεκρού, που ούτε στην εποχή των σπηλαίων δεν γινόταν και ευτυχώς που δεν νομοθετούμε ούτε εσύ ούτε εγώ.Με σένα θα ήταν όλα τα κτήνη έξω σε 7 χρόνια σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία,ενώ με μένα δεν θα πήγαινε κανένα από αυτά σε τέτοια περίπτωση φυλακή...Το θέμα είναι αν είναι σωστός ο νόμος που υπάρχει σήμερα για την αντιμετώπιση τέτοιων εγκλημάτων αν καλύπτει το κοινό περί δικαίου αίσθημα γιατί στην τελική τα κράτη και οι πολιτείες είμαστε εμείς οι ίδιοι οι πολίτες.Αν πραγματικά αισθάνεσαι ευτυχής σαν πολίτης οποιουδήποτε κράτους να γνωρίζεις ότι αυτό το κτήνος με καλή διαγωγή θα είναι έξω σε 7 χρόνια δεν έχουμε να πούμε τίποτα άλλο, δεν θα αξίζει τον κόπο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι πως όλοι αυτοί, πέρα από δήμιοι του καναπέ, δεν είναι τίποτα άλλο. Δεν νομοθετούν, δεν πρόκειται να νομοθετήσουν, και η αγανάκτησή τους (μαζί με την τραμπουκομαγκιά τους) περιορίζεται στο πληκτρολόγιο. Το σύστημα, σίγουρα δεν είναι τέλειο, ούτε καν πλησιάζει, αλλά είναι καλύτερο από τις μεσαιωνικές απόψεις που γράφονται εδώ μέσα. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να μας προβληματίσει όλους.

 

 

 

το δυσαρεστο ειναι οτι και αυτοι (και ειναι η πλειοψηφια) υπαρχουν στην κοινωνια και (πολυ εμμεσα) συμβαλλουν στην διαμορφωση των νομων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ρωτησα εναν προηγουμενο αν έχει κάποια στατιστική/μελέτη που να δειχνει ότι όποιος έχει κάνει τέτοιο εγκλημα θα το επαναλάβει, μου ειπε ότι δεν ήξερε, εγώ πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ για τέτοια περιπτωση, αν εσύ ξέρεις πες μας. Ο πονος και η αγωνία σου μάλλον μπερδευουν την λογική σου. 

Επαναλαμβάνω, σε τέτοιου ειδους εγκλήματα η θανατική ποινή δεν θα λειτουργούσε αποτρεπτικά και μάλλον εσύ δεν καταλαβαινεις τι εστι δικαιώματα του θύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τα δικαιώματα των μελλοντικών θυμάτων και ένας τρόπος για να μην παραβιαστούν αυτά είναι και η αυστηρότεροι νόμοι που τους τα διασφαλίζουν.Αν και τώρα δεν καταλαβαίνεις τι γράφω δεν θα σου κάνω την χάρη να το συνεχίσω!

 

 

 τα δικαιώματα των μελλοντικών θυμάτων και ένας τρόπος για να μην παραβιαστούν αυτά είναι και το να προσπαθησουμε αποτρεψουμε την "δημιουργια μελλοντικων θυτων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δελτια ειδήσεων ειπωθηκε ότι θα τον πανε στο κελι που ηταν ο Δουρης.(μακαρι να εχει και την ιδια καταληξη)

Πρεπει να προσεχει όταν θα σκυψει να πιασει το σαπουνι..........

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2014/04/20-photos.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτρεπτικο δεν ειναι απο την μια η θανατοικη ποινη απο την αλλη ειναι θεαμα και ο λαός εχει αναγκη απο αυτα για να ξεδινει!

Απο αρχαιοτατους χρονους! :-D

Ε τι μονο θα σφαζουν δεν θα σφαζονται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...