Προς το περιεχόμενο

R.I.P Μικρή Μου Άννυ!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μας κάνει μαθήματα Ελληνικών και ο χασαν Οκ έλεος..

 

τι έπαθες; σε διορθωσα και σπάστηκες; 

 

 

Η θανατική ποινή εφαρμόζεται κατα κύριο λόγο σε μουσουλμανικές χώρες, προφανώς σε εκφράζει η κουλτούρα τους περισσότερο απο εμένα ;)

 

 

btw. το καλός/καλώς δεν το αναγνωρίζει ο διορθωτής κειμένου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σοβαρά τώρα αυτό ξαναδιάβασέ το. Με καυγάδες φωνές φασαρία τι ακριβώς πιστεύεις εσύ ότι θα έπρεπε να κάνουν; Δεν αναφέρομαι καν στην περίπτωση που αυτός που παίρνει τηλέφωνο είναι απλά ηλίθιος.

 

Κατά τα άλλα μία μόνο ερώτηση. Αν αυτός ο άχρηστος όπως φαίνεται για την κοινωνία άνθρωπος θανατωθεί, ποιός κερδίζει και τι πράγμα ακριβώς;

Πάντως απο προσωπική εμπειρία σε επικό καυγά με την αδερφη μου στην εφηβια είχε έρθει η αστυνομία ! Και μου λένε ειναι όλα καλα ;;; τι καλα ρε παίχτη πάνω που είχα πάρει φορά με έκοψες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς και τίποτα. Αλλά και που αναπνέει τον αέρα μου ποιός κερδίζει και τι πράγμα ακριβώς;

 

Α σόρι. Νόμιζα πως ξεκινούσαμε με το δεδομένο ότι το δικαίωμα στη ζωή είναι εγγενές. Αλλά αφού δεν είναι έτσι τότε δεν πιστεύω να έχει κανένας αντίρρηση όταν π.χ. οι Ισραηλινοί σκοτώνουν άμαχους Παλαιστίνιους; Στην τελική κανείς Ισραηλινός δεν κερδίζει τίποτα έχοντας τους Παλαιστίνιους να αναπνέουν τον αέρα της περιοχής. Ή όταν οι Τούρκοι έκαναν ο,τι έκαναν το 21. Στο κάτω κάτω ήταν σε πόλεμο μαζί μας και δεν είχαν και τίποτα να κερδίσουν αφήνοντας Έλληνες ζωντανούς και Ελληνίδες αβίαστες.

 

Και παρεμπιπτόντως, εσύ γιατί αναπνέεις τον αέρα μου;

 

Το τελευταίο πράγμα που έχω να πω:

  1. Παραδεχεσαι πως κανείς δεν κερδίζει τίποτα.
  2. Με χαρακτηριστική ελαφρότητα αγνοείς αξιώματα στα οποία είναι βασισμένος ο σύγχρονος δυτικός κόσμος (δικαίωμα στη ζωή κλπ).
  3. Προκειμένου να "κερδίσεις" και καλά το δικαίωμα να πεις "γιατί όχι". Ξέρω και γω; Σου λέει τίποτα το παραπάνω ή να ψάξω περισσότερο;

Δε μπαίνω καν στον κόπο να επιχειρηματολογήσω σχετικά με το ότι λέγοντας "γιατί όχι" έμμεσα χαρίζεις στον εαυτό σου μαντικές ικανότητες. Αν δεν τις χάριζες, θα μπορούσα βλέπεις να απαντήσω με του ίδιου τύπου ανοιχτή δήλωση, για παράδειγμα: επειδή υπάρχει πιθανότητα στο μέλλον αυτός να σώσει τη ζωή κάποιου άλλου -- ακόμα και μια απειροελάχιστη πιθανότητα είναι μεγαλύτερη από μηδέν, ergo υπάρχει περισσότερος λόγος να ζήσει παρά να πεθάνει (γιατί με το να πεθάνει το κέρδος είναι μηδέν όπως είπαμε στο #1).

 

Αυτά από μένα, carry on. Στην πυρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Δεν υπάρχει κανένα κέρδος από τα να ζήσει...έζησε και εκτίμησε τόσο πολύ το δώρο της ζωής που έφτασε να κάνει αυτό το πράγμα, να τον κρατήσουμε να τον κάνουμε τι; Πόσες ευκαιρίες θέλει δηλαδή; Ήρθε, έζησε, απέτυχε, τέλος.

 

Να μείνει μέχρι να πεθάνει κλεισμένος σε ένα υπόγειο με ψωμί και νερό; Άντε ας είναι, αλλά να κάνει κάτι, κάποια δουλειά, μην το ταΐζουν και τσάμπα!

 

Κι επίσης, τι σχέση έχουν οι Παλαιστίνιοι κλπ; Μιλάμε για πράγματα που δεν ανήκουν στο ανθρώπινο είδος, δεν μπορεί εγώ, εσύ κι αυτός να είμαστε στο ίδιο είδος και να έχουμε τα ίδια δικαιώματα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έπαθες; σε διορθωσα και σπάστηκες; 

 

 

 

''Το λοιπόν.. Όταν έσκασε το θέμα η φίλη μου η εισαγγελέας μου είχε μιλήσει για θάνατο!! Από την πρώτη στιγμή μου είπε φοβάμαι για το παιδάκι.. Και όταν της είπα τι λες το πούλησαν για τα λεφτά κτλ μου απάντησε μην αμφισβητείς ποτέ την κρίση του εισαγγελέα!! Σήμερα λοιπόν της είπα ένα τεράστιο respect και την ρώτησα που στο καλό το συμπέρανε αυτό? Μου απάντησε ότι έχει δικάσει τόσους πρέζακιδες στην ζωή της και ξέρει ότι είναι από τους πιο άρρωστους αν όχι οι πιο άρρωστοι άνθρωποι στον κόσμο και με το που τον είδε στην τηλεόραση να μιλάει της ήρθε αμέσως το κακό στο μυαλό! Οκ είναι απίστευτη η διαίσθηση 'ευφυΐα' αυτών των ανθρώπων.. Η γυναίκα είναι στους 40 εισαγγελείς στην Ελλάδα!!

Όσο για το γεγονός δεν έχω λόγια.. πάει το αγγελούδι..''

 

 

^Για δειξε μου που ακριβως με διορθωσες ..

 

 

 

Τελος παντων οχι δεν με πειραζει καθολου να με διορθωσει ο οποιοσδηποτε , γραφω πολυ βιαστικά γιατι εχω και δουλειες και μπορει να κανω και λαθη ! να με διορθωσει ομως ΧΑΣΑΝ  ναι ειναι λιγακι σπαστικο σορρυ ..

Και για να μην ειμαστε και οφ , η θανατικη ξερεις, εκτος απο τις μουσουλμανικές χώρες εφαρμόζεται και στο Αμερικα !

αυτους τους οπισθοδρομικούς υποστηριζω εγω , αυτονων το δικαιο μου αρεσει  ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α σόρι. Νόμιζα πως ξεκινούσαμε με το δεδομένο ότι το δικαίωμα στη ζωή είναι εγγενές. Αλλά αφού δεν είναι έτσι τότε δεν πιστεύω να έχει κανένας αντίρρηση όταν π.χ. οι Ισραηλινοί σκοτώνουν άμαχους Παλαιστίνιους; Στην τελική κανείς Ισραηλινός δεν κερδίζει τίποτα έχοντας τους Παλαιστίνιους να αναπνέουν τον αέρα της περιοχής. Ή όταν οι Τούρκοι έκαναν ο,τι έκαναν το 21. Στο κάτω κάτω ήταν σε πόλεμο μαζί μας και δεν είχαν και τίποτα να κερδίσουν αφήνοντας Έλληνες ζωντανούς και Ελληνίδες αβίαστες.

 

Και παρεμπιπτόντως, εσύ γιατί αναπνέεις τον αέρα μου;

 

Το τελευταίο πράγμα που έχω να πω:

  1. Παραδεχεσαι πως κανείς δεν κερδίζει τίποτα.
  2. Με χαρακτηριστική ελαφρότητα αγνοείς αξιώματα στα οποία είναι βασισμένος ο σύγχρονος δυτικός κόσμος (δικαίωμα στη ζωή κλπ).
  3. Προκειμένου να "κερδίσεις" και καλά το δικαίωμα να πεις "γιατί όχι". Ξέρω και γω; Σου λέει τίποτα το παραπάνω ή να ψάξω περισσότερο;

Δε μπαίνω καν στον κόπο να επιχειρηματολογήσω σχετικά με το ότι λέγοντας "γιατί όχι" έμμεσα χαρίζεις στον εαυτό σου μαντικές ικανότητες. Αν δεν τις χάριζες, θα μπορούσα βλέπεις να απαντήσω με του ίδιου τύπου ανοιχτή δήλωση, για παράδειγμα: επειδή υπάρχει πιθανότητα στο μέλλον αυτός να σώσει τη ζωή κάποιου άλλου -- ακόμα και μια απειροελάχιστη πιθανότητα είναι μεγαλύτερη από μηδέν, ergo υπάρχει περισσότερος λόγος να ζήσει παρά να πεθάνει (γιατί με το να πεθάνει το κέρδος είναι μηδέν όπως είπαμε στο #1).

 

Αυτά από μένα, carry on. Στην πυρά.

 

Στην κοινωνική σου ανάγκη να αποκτήσεις άποψη τα έχεις κάνει αχταρμά στο μυαλό σου.

 

Δεν πρόκειται καν να μπω στη διαδικάσια να κατανοήσω το πως εξίσωσες το «σφάζω το παιδί μου και το μαγειρεύω για να μην το βρουν ποτέ» με καταστάσεις πολέμου.

 

Ξέμπλεξέ τα, παραδέξου ότι είναι τουλάχιστον άτοπη η σύγκριση και μετά συζητάμε τις περαιτέρω απορίες σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μου το χαρίζανε το συκώτι του συγκεκριμένου δεν θα έπαιρνα. Μάλλον στα αδέσποτα θα κατέληγε.

 

δεν χρειαζεσαι συκωτι και ουτε εχεις τα φραγκα

^Δεν υπάρχει κανένα κέρδος από τα να ζήσει...έζησε και εκτίμησε τόσο πολύ το δώρο της ζωής που έφτασε να κάνει αυτό το πράγμα, να τον κρατήσουμε να τον κάνουμε τι; Πόσες ευκαιρίες θέλει δηλαδή; Ήρθε, έζησε, απέτυχε, τέλος.

 

και εγω καποτε ημουν υπερ της θπ, αλλα και ομως υπαρχει. Να μελετησουμε το τι ακριβως τον οδηγησε σιγα σιγα να εχει τετοια νοοτροπια και συμπεριφορα, ωστε σιγα σιγα να καταληξουμε σε καποια κοινα καταλληλα μετρα προληψης

 

εννοειται οτι πανω απο ολα πρεπει να ασφαλισουμε την κοινωνια απο μελλοντικες του ενεργειες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεσαι συκωτι και ουτε εχεις τα φραγκα

 

και εγω καποτε ημουν υπερ της θπ, αλλα και ομως υπαρχει. Να μελετησουμε το τι ακριβως τον οδηγησε σιγα σιγα να εχει τετοια νοοτροπια και συμπεριφορα, ωστε σιγα σιγα να καταληξουμε σε καποια κοινα καταλληλα μετρα προληψης

 

εννοειται οτι πανω απο ολα πρεπει να ασφαλισουμε την κοινωνια απο μελλοντικες του ενεργειες

Πρέπει να είναι ζωντανός για να τα μελετήσουμε αυτά; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι μια: το δικαίωμα στη ζωή είναι εγγενές. Είναι το βασικότερο ανθρώπινο δικαίωμα. Πουθενά στην Ευρώπη δεν εφαρμόζεται πλέον η θανατική ποινή. Δηλαδή είμαι σοβαροί όταν λέμε να  τον σκοτώσουν; Εγώ απορώ γιατί δεν είναι όλες οι φυλακές αγροτικές. Τότε το κράτος θα είχε μεγάλα οφέλη και καλύτερο σωφρονισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι μια: το δικαίωμα στη ζωή είναι εγγενές. Είναι το βασικότερο ανθρώπινο δικαίωμα. Πουθενά στην Ευρώπη δεν εφαρμόζεται πλέον η θανατική ποινή. Δηλαδή είμαι σοβαροί όταν λέμε να  τον σκοτώσουν; Εγώ απορώ γιατί δεν είναι όλες οι φυλακές αγροτικές. Τότε το κράτος θα είχε μεγάλα οφέλη και καλύτερο σωφρονισμό.

Τι ακριβώς να σωφρονίσεις από αυτόν; Το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ είναι να σπάει πέτρες μέχρι να πεθάνει και να μην βλέπει ούτε τον ήλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι μια: το δικαίωμα στη ζωή είναι εγγενές. Είναι το βασικότερο ανθρώπινο δικαίωμα. Πουθενά στην Ευρώπη δεν εφαρμόζεται πλέον η θανατική ποινή. Δηλαδή είμαι σοβαροί όταν λέμε να  τον σκοτώσουν; Εγώ απορώ γιατί δεν είναι όλες οι φυλακές αγροτικές. Τότε το κράτος θα είχε μεγάλα οφέλη και καλύτερο σωφρονισμό.

Δεν θα έπρεπε να έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν θα έπρεπε να έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα... :)

 

Α, ωραία. Κι αυτό το αποφασίζει ποιος; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...