Προς το περιεχόμενο

R.I.P Μικρή Μου Άννυ!


Mau-Maus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ουσία είναι μια: το δικαίωμα στη ζωή είναι εγγενές. Είναι το βασικότερο ανθρώπινο δικαίωμα. Πουθενά στην Ευρώπη δεν εφαρμόζεται πλέον η θανατική ποινή. Δηλαδή είμαι σοβαροί όταν λέμε να  τον σκοτώσουν; Εγώ απορώ γιατί δεν είναι όλες οι φυλακές αγροτικές. Τότε το κράτος θα είχε μεγάλα οφέλη και καλύτερο σωφρονισμό.

Δεν ξερω γιατι πρεπει να υπαρχουν ανθρωπινα δικαιωματα σε αυτους που πρωτοι τα καταπατουν... Αυτο ειναι παρανοια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 373
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

100 βουρδουλιές την ημέρα θα ήταν μια καλή εναλλακτική

 

Να σκάβουν στο μετρό της Θεσ/νίκης για το υπόλοιπο της ζωής τους

Θα πεθάνουν πριν ολοκληρωθεί

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ωραία. Κι αυτό το αποφασίζει ποιος; 

Το έχουν αποφασίσει οι ίδιοι με τις πράξεις τους...

Δεν ξερω γιατι πρεπει να υπαρχουν ανθρωπινα δικαιωματα σε αυτους που πρωτοι τα καταπατουν... Αυτο ειναι παρανοια.

Σωστή, ανθρώπινα δικαιώματα, το λέει και η λέξη...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το έχουν αποφασίσει οι ίδιοι με τις πράξεις τους...

 

Συγγνώμη, σε ρωτάω κάτι για αυτό που έγραψες, θα προτιμούσα να μην απαντάς με Κοελιές. 

Εάν δεν μπορείς το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συγγνώμη, σε ρωτάω κάτι για αυτό που έγραψες, θα προτιμούσα να μην απαντάς με Κοελιές.

Εάν δεν μπορείς το καταλαβαίνω.

Ένας φυλακισμένος έχει τα ίδια δικαιώματα με κάποιον που δεν είναι φυλακισμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, σε ρωτάω κάτι για αυτό που έγραψες, θα προτιμούσα να μην απαντάς με Κοελιές. 

Εάν δεν μπορείς το καταλαβαίνω.

Η άποψή μου είναι ότι ο καθένας πρέπει να έχει τα δικαιώματα που αξίζει να έχει σύμφωνα με τη ζωή του και τις πράξεις του. Δεν πρέπει να υπάρχει κανένα "συμβόλαιο" ότι όλοι εξ ορισμού πρέπει να έχουμε τα ίδια δικαιώματα έτσι άκοπα...τα δικαιώματα τα κερδίζεις και τα χάνεις.

 

Δεν απαντάω με κοελιές, πιστεύω να έγινα πιο κατανοητός τώρα έστω κι αν διαφωνούμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εχει ιδια δικαιωματα ενας παιδεραστης με εναν πολιτη που σεβεται την κοινωνια? Δεν ξερω νομιζω οτι ο "ανθρωπισμος" που δειχνουν καποιοι στα τερατα της φυσης ειναι υποκριτικος.. Ισως η ανοχη τους πηγαζει επειδη το κακο συμβαινει μακρια απο τον πωπω τους . Με ολο τον σεβασμο παντα.. Απλα ψιλοεκνευριζομαι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ένας φυλακισμένος έχει τα ίδια δικαιώματα με κάποιον που δεν είναι φυλακισμένος;

 

Προφανώς όχι. Ούτε ένας στρατιώτης έχει τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις με έναν μη ένστολο πολίτη. 

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, τα ατομικά δικαιώματα περιορίζονται. Προσωρινά.

 

Αλλά η συζήτηση εδώ είναι για τα δικαιώματα γενικότερα. Ο zio10 έγραψε πιο πάνω ότι δεν πρέπει να έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα. Και τώρα γράφει «... Η άποψή μου είναι ότι ο καθένας πρέπει να έχει τα δικαιώματα που αξίζει να έχει σύμφωνα με τη ζωή του και τις πράξεις του... ». 

 

Δηλαδή, όλοι είμαστε ίσοι αλλά μερικοί να είμαστε πιο ίσοι από τους άλλους. Ή λιγότερο ίσοι. Ή κάτι τέλος πάντων.

 

Και ερωτώ: ποια είναι η "αυθεντία" που θα απονέμει ή θα περιορίζει δικαιώματα; Με ποια κριτήρια; Και με ποια εξουσιοδότηση; 

 

Και πώς αυτό διαφέρει από την ολιγαρχία ή την απολυταρχία; Εκτός αν δεν έχουμε πρόβλημα και δεν μας νοιάζει να διαφέρει, οπότε πάσο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προφανώς όχι. Ούτε ένας στρατιώτης έχει τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις με έναν μη ένστολο πολίτη.

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, τα ατομικά δικαιώματα περιορίζονται. Προσωρινά.

 

Αλλά η συζήτηση εδώ είναι για τα δικαιώματα γενικότερα. Ο zio10 έγραψε πιο πάνω ότι δεν πρέπει να έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα. Και τώρα γράφει «... Η άποψή μου είναι ότι ο καθένας πρέπει να έχει τα δικαιώματα που αξίζει να έχει σύμφωνα με τη ζωή του και τις πράξεις του... ».

 

Δηλαδή, όλοι είμαστε ίσοι αλλά μερικοί να είμαστε πιο ίσοι από τους άλλους. Ή λιγότερο ίσοι. Ή κάτι τέλος πάντων.

 

Και ερωτώ: ποια είναι η "αυθεντία" που θα απονέμει ή θα περιορίζει δικαιώματα; Με ποια κριτήρια; Και με ποια εξουσιοδότηση;

 

Και πώς αυτό διαφέρει από την ολιγαρχία ή την απολυταρχία; Εκτός αν δεν έχουμε πρόβλημα και δεν μας νοιάζει να διαφέρει, οπότε πάσο.

Ε, άρα γενικότερα ισχύει ότι δεν έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα. Ο στρατιώτης δεν μπορεί να βγει από τη χώρα, ο επαγγελματίας οδηγός δεν μπορεί να πιει σταγόνα αλκοόλ και ο εγκληματίας στερείται την ελευθερία του. Άρα δεν είναι όλοι ίσοι, υπό την έννοια ότι κάποιοι μπορούν να κάνουν πράγματα που άλλοι δεν μπορούν ή μπορούσαν αλλά τα έκαναν forfeit.

 

Το ποιός το κρίνει δεν έχει νόημα σαν ερώτηση. Η κοινωνία, ο δικαστής, η Εκκλησία. Το point δεν αλλάζει, για να διατηρείται η δημοκρατία περιορίζεται η ελευθερία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν θα ήθελα να το συνεχίσω...είναι κι αργά, διαφωνούμε κιόλας, άστο να πάει, ας έχει ο καθένας τη γνώμη του :)

 

Δεν τσακώνομαι. Αναρωτιέμαι. 

Αλλά σέβομαι το γεγονός ότι δεν θέλεις να το συνεχίσεις. :)

 

Ε, άρα γενικότερα ισχύει ότι δεν έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα. Ο στρατιώτης δεν μπορεί να βγει από τη χώρα, ο επαγγελματίας οδηγός δεν μπορεί να πιει σταγόνα αλκοόλ και ο εγκληματίας στερείται την ελευθερία του. Άρα δεν είναι όλοι ίσοι, υπό την έννοια ότι κάποιοι μπορούν να κάνουν πράγματα που άλλοι δεν μπορούν ή μπορούσαν αλλά τα έκαναν forfeit.

 

Το ποιός το κρίνει δεν έχει νόημα σαν ερώτηση. Η κοινωνία, ο δικαστής, η Εκκλησία. Το point δεν αλλάζει, για να διατηρείται η δημοκρατία περιορίζεται η ελευθερία.

 

Προφανώς η συζήτηση αφορά τους "κανονικούς" ανθρώπους, όχι αυτούς που ζουν σε εκ των πραγμάτων περιορισμένο περιβάλλον (όπως ο στρατός ή η φυλακή). 

 

Οι υπόλοιποι έχουν τα ίδια δικαιώματα; Και, στην περίπτωση της αρνητικής απάντησης, ποιος αποφασίζει τι δικαιώματα θα απονέμει και σε ποιους; 

 

Αλλά ίσως είναι όντως αργά. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γραφετε μ@λ@κιες..μην το παιζετε εξυπνοι και οτι τα ξερετε ολα και για ολους.. Σας το εχω ξαναγραψει πολλες φορες αλλα εσεις εκει να εκτιθεστε δημοσιως και οταν σας την πουνε το παιζετε θιγμενοι..

 

Παμε..η Ελλαδαρα ηθελε Ευρωπη..ηθελε μιζες..ηθελε βολεμα και ολα αυτα ηταν ενας κυκλος..ενας κυκλος που παρεσερνε ολα γυρω σε αυτο το βρωμικο κυκλο..αδιαφορωντας για τα προβληματα εκτος αυτου..

 

Οταν καποιος γινεται τοξικομανεις ειτε θα πρεπει να ακολουθειται ο ακραιος δρομος για αυτον..ειτε ξυλο και εργασια ειτε επειδη ειμαστε Ευρωπαιοι να πηγαινει στα οκανα και λοιπα κεντρα που προσφερει το "κρατος" μας σε συνεργασια με Ε.Ε.και στην καλυτερη θα βοηθηθει μετα απο αρκετα χρονια... Νομος για αυτους που πουλανε γελοιος..αλλοι βολευτηκαν κανουν τα στραβα ματια και στην τελικη ο καθενας κανει οτι γουσταρει..επισης ιδιωτικα κεντρα απεξαρτησης που παιρνουνε γερο εισοδημα και οποιος δεν εχει στον δρομο να ψωφησει..

 

..ρε συ avenger απο που ξεκινανε ολα αυτα;;; Απο στοιχειωδη παιδεια και νομους που δεν υπαρχουν..ανοιχτα συνορα για ολους (οχι δεν ειμαι"φασιστας") και κονομα απο ιθαγενεις που τους φερνουνε..να χεσω την Ε.Ε.που τα και καλα εκσυγχρονιζει και τα κανει δημοκρατικα..

 

Σε μια χωρα οπου το βολεμα παει και ερχεται και η μιζα σε ολους τους τομεις..παιδεια και ενημερωση μηδεν..νομοι και προστασια μηδεν..αδιαφορια και κλειστος κοσμος στο μεγιστο..τι αλλο περιμενετε;

 

Να αλλαξει ο νομος αμεσα! Δεν παει αλλο! Ποινοικοποιηση του ρυσφετιου και της "μιζας" που τα παιρνουν μερικοι να κανουν τα στραβα ματια (γιατι; ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΞΕΚΙΝΑΝΕ) αλλαγη εξ ολοκληρου του νομου..

 

Η "κυρια" ητανε ιεροδουλη, ηταν τοξικομανεις , φωτογραφιζονταν με ναρκωτικα, εβγαζε μαυρο χρημα και μια δημοσια αρχη δεν την ενοχλησε!!! Ουτε να της παρουν το παιδι ενω σιγουρα θα ξερανε τι κανει στα πεζοδρομια και τι ειναι. Οχι δεν θα γραψω στην ταδε χωρα θα ητανε ετσι η αλλιως ! Εδω δειτε και αφηστε τους αλλους!

 

Οι ευχες "να γαργαληθεις, π..τσα, ξυλο" δεν βοηθανε καθε φορα τα ιδια! ΑΝΘΡΩΠΕ ΞΥΠΝΑ ! Ασε το ψεμμα, την αδιαφορια , το τουπε και τα προσωπεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα πες οτι βαριεσαι να παρεισ τηλεφωνο τωρα και αφηνησ τον σλλο με το δικο του προβλημα. και στη δικη μου πολυκατοικια τα μισα διαμερισματα τσακονοται ο διαχιρειστησ εχει παρει το τμημα πολλεσ φορεσ για καταγγελια και δε κανουν τιποτε. αλλα αν παρεισ την αστυνομια και πεις οτι μαλλον γινετε βιασμοσ παιδιου τοτε θα ερθουν αμεσα για ελενχο. ο συγκεκριμενοσ εκγκληματιασ πρεπει να παει για εκτελεση. 

 

Συμφωνώ πως σε αυτή την περίπτωση θα έρθουν για έλεγχο. Αλλά γιατί μου το λές αυτό; Δηλαδή με την λογική σου, κάθε φορά που ακούς καυγά και φασαρία στην πολυκατοικία σου θα πρέπει να τηλεφωνείς στην αστυνομία και να τους λες οτι γίνεται βιασμός παιδιού ώστε να παρέμβουν....Με αυτό που λες για τον διαχειριστή επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου.

 

 

Σοβαρά τώρα αυτό ξαναδιάβασέ το. Με καυγάδες φωνές φασαρία τι ακριβώς πιστεύεις εσύ ότι θα έπρεπε να κάνουν; Δεν αναφέρομαι καν στην περίπτωση που αυτός που παίρνει τηλέφωνο είναι απλά ηλίθιος.

 

Κατά τα άλλα μία μόνο ερώτηση. Αν αυτός ο άχρηστος όπως φαίνεται για την κοινωνία άνθρωπος θανατωθεί, ποιός κερδίζει και τι πράγμα ακριβώς;

 

Το ξαναδιάβασα, τώρα τι θες να μου πεις ακριβώς; Και για ποιους ανθρώπους να αναφέρω τι θα έπρεπε να κάνουν; Η αστυνομία ιδανικά και θεωρητικά έπρεπε σε κάθε καταγγελία πολίτη να παρεμβαίνει για να δει το πρόβλημα με όποιον τρόπο μπορεί, στην πράξη αυτό δεν συμβαίνει επουδενί για πάρα πολλούς λόγους και όχι μόνο δεν συμβαίνει αλλά κάποιες φορές σπανίως βέβαια έχει τύχει να μας την πουνε και από το τηλέφωνο επειδή τους καλούσαμε συνέχεια για κάποια θέματα και δεν έστελναν περιπολικό.

Τώρα το τι πρέπει να κάνει ο κάθε πολίτης αν αντιληφθεί κάτι το αφήνω στην κρίση του καθενός, εγώ ανέφερα για τον εαυτό μου και οτι δεν ενημερώνω καμιά αστυνομία είτε καλώς είτε κακώς επειδή αποκλειστικά και μόνο σε ένα σπίτι ακούγονται κάπου φασαρίες θόρυβοι και καυγάδες οι οποίοι μπορεί και να είναι συζυγικοί τσακωμοί, τσακωμοί συγγενών και φίλων, μεθυσμένοι, ναρκομανείς κοκ, ίσως φταίει η ιδιορυθμία της περιοχής που μένω και τα προβλήματα που υπάρχουν κατα καιρούς, έχουμε περάσει τόσο πολλά που ένας καυγάς είτε σε σπίτι είτε στον δρόμο είναι θέμα ρουτίνας, η αστυνομία εδώ δεν στέλνει περιπολικό ούτε για δείγμα ειδικά αν μιλάμε για φασαρία σε σπίτι. Εννοείται πως αν έχω βάσιμες υπόννοιες οτι υπάρχει βιασμός παιδιού θα ενημερώσω το ΑΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γδαρσιμο βενζινη και τσουληθρα σε ξυραφια και ξανα απο την αρχη για οσο αντεξουν...και τα 2 βουλγαροντιλεροπρεζοπουτανογυφτακια.

 

Μολις τωρα διαβασα οτι ομολογησε και τον τροπο.ειχα μεινει στο οτι το πουλησαν. Αν και θελω να πιστεψω οτι μιλαγε η πρεζα και οτι δεν γινεται να τα κανε αυτα..

το χειροτερο ειναι οτι γkοογκλαρα παιδοκτονος ρλλαδα και εβγαλε και χειροτερες καταστασεις στην ελλαδα και προσφατες !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί..;

 

ξέρει απο usernames ;) 

 

 

 

Και για να μην ειμαστε και οφ , η θανατικη ξερεις, εκτος απο τις μουσουλμανικές χώρες εφαρμόζεται και στο Αμερικα !

αυτους τους οπισθοδρομικούς υποστηριζω εγω , αυτονων το δικαιο μου αρεσει  ..

 

δεν εφαρμόζεται γενικά στο μουρικα, στο 1/3 των πολιτειών έχει καταργηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...