Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο κ να χτυπήσει ακομη και το ακριβο nounou barista δεν προκειται να ομογενοποιηθει τόσο γιατί δεν είναι αφρογαλο αυτό π βαζουν.. αλλα φυτικη κρεμα(τα κοφι Άιλαντ λογικα παίρνουν της debic+Optima adoro)

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα! Εδω και περιπου ενα μηνα χρησιμοποιω την υπεραυτοματη Philips 3246/70. Μετα απο πολλες αλλαγες στη μηχανη εχω βρει ενα καλο αποτελεσμα. Εχω ρυθμισει τον μυλο στα 3/12 (1-finer, 12-coarser) βλεποντας και τεσταροντας. Χρησιμοποιω Kudu Habit για τον οποιο ειχα δει παρα πολλες καλες κριτικες. Ειναι οντως πολυ καλος καφες αλλα μου καθεται αρκετα ξινος, δεν ειναι τοσο στα γουστα μου δηλαδη. Εχετε να προτεινετε καποιον αλλο καφε (σε τετοιο ευρος τιμης, μεχρι ~30€/κιλο) ο οποιος εχει χαμηλη οξυτητα, γεματο σωμα και κατα προτιμηση γλυκια επιγευση; Εχω δει καλα σχολια για Seven Seas/Serens Call απο Black Bart και σκεφτομαι να δωσω μια δοκιμη. Αν εχετε να προτεινετε επισης καποια αλλαγη στο μυλο ή γενικοτερα στη συσκευη πειτε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GREG10ARIS είπε

Καλησπερα! Εδω και περιπου ενα μηνα χρησιμοποιω την υπεραυτοματη Philips 3246/70. Μετα απο πολλες αλλαγες στη μηχανη εχω βρει ενα καλο αποτελεσμα. Εχω ρυθμισει τον μυλο στα 3/12 (1-finer, 12-coarser) βλεποντας και τεσταροντας. Χρησιμοποιω Kudu Habit για τον οποιο ειχα δει παρα πολλες καλες κριτικες. Ειναι οντως πολυ καλος καφες αλλα μου καθεται αρκετα ξινος, δεν ειναι τοσο στα γουστα μου δηλαδη. Εχετε να προτεινετε καποιον αλλο καφε (σε τετοιο ευρος τιμης, μεχρι ~30€/κιλο) ο οποιος εχει χαμηλη οξυτητα, γεματο σωμα και κατα προτιμηση γλυκια επιγευση; Εχω δει καλα σχολια για Seven Seas/Serens Call απο Black Bart και σκεφτομαι να δωσω μια δοκιμη. Αν εχετε να προτεινετε επισης καποια αλλαγη στο μυλο ή γενικοτερα στη συσκευη πειτε μου!

δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα να σε ρωτησω, εχει ρυθμιση για το ποσα ml εχυλιση θα εχεις? τι εχεις βαλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greekboy είπε

δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα να σε ρωτησω, εχει ρυθμιση για το ποσα ml εχυλιση θα εχεις? τι εχεις βαλει?

35 ml ειναι το χαμηλοτερο οριο και εκει το εχω, δεν παει πιο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, GREG10ARIS είπε

Καλησπερα! Εδω και περιπου ενα μηνα χρησιμοποιω την υπεραυτοματη Philips 3246/70. Μετα απο πολλες αλλαγες στη μηχανη εχω βρει ενα καλο αποτελεσμα. Εχω ρυθμισει τον μυλο στα 3/12 (1-finer, 12-coarser) βλεποντας και τεσταροντας. Χρησιμοποιω Kudu Habit για τον οποιο ειχα δει παρα πολλες καλες κριτικες. Ειναι οντως πολυ καλος καφες αλλα μου καθεται αρκετα ξινος, δεν ειναι τοσο στα γουστα μου δηλαδη. Εχετε να προτεινετε καποιον αλλο καφε (σε τετοιο ευρος τιμης, μεχρι ~30€/κιλο) ο οποιος εχει χαμηλη οξυτητα, γεματο σωμα και κατα προτιμηση γλυκια επιγευση; Εχω δει καλα σχολια για Seven Seas/Serens Call απο Black Bart και σκεφτομαι να δωσω μια δοκιμη. Αν εχετε να προτεινετε επισης καποια αλλαγη στο μυλο ή γενικοτερα στη συσκευη πειτε μου!

Ο habit δεν είναι ξινός,. Προσπάθησε σε πιο υψηλή θερμοκρασία (αν έχεις ρύθμιση) , είτε κόψε πιο ψιλά τον καφέ ή δοκίμασε να τρέξει ο καφές σε λίγο παραπάνω χρόνο πχ από 28s στα 33s. Κάθε φορά αλλάζεις ένα παράγοντα. Για μένα πρέπει να ξεκινήσεις από θερμοκρασία, διότι το χαρμάνι έχει medium προς light ψήσιμο, οπότε χρειάζεται υψηλότερες θερμοκρασίες για να πάρεις καλό αποτέλεσμα. Αν θες να αλλάξεις χαρμάνι γιατί δεν μπορεί η μηχανή σου να βγάλει γλυκόπιοτο αποτέλεσμα, ψάξε για χαρμάνια medium προς dark 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panos_90 είπε

Ο habit δεν είναι ξινός,. Προσπάθησε σε πιο υψηλή θερμοκρασία (αν έχεις ρύθμιση) , είτε κόψε πιο ψιλά τον καφέ ή δοκίμασε να τρέξει ο καφές σε λίγο παραπάνω χρόνο πχ από 28s στα 33s. Κάθε φορά αλλάζεις ένα παράγοντα. Για μένα πρέπει να ξεκινήσεις από θερμοκρασία, διότι το χαρμάνι έχει medium προς light ψήσιμο, οπότε χρειάζεται υψηλότερες θερμοκρασίες για να πάρεις καλό αποτέλεσμα. Αν θες να αλλάξεις χαρμάνι γιατί δεν μπορεί η μηχανή σου να βγάλει γλυκόπιοτο αποτέλεσμα, ψάξε για χαρμάνια medium προς dark 

Ευχαριστω! Θερμοκρασια στο υψηλοτερο την εχω ετσι κι αλλιως, το κοψιμο το εχω δοκιμασει και πιο κατω πικριζει παρα πολυ, 3-4 δινουν το καλυτερο αποτελεσμα και το εχω αφησει στο 3. Για το χρονο θα το ψαξω πως γινεται να το αλλαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2023 στις 4:49 ΜΜ, panos_90 είπε

Ο habit δεν είναι ξινός,. Προσπάθησε σε πιο υψηλή θερμοκρασία (αν έχεις ρύθμιση) , είτε κόψε πιο ψιλά τον καφέ ή δοκίμασε να τρέξει ο καφές σε λίγο παραπάνω χρόνο πχ από 28s στα 33s. Κάθε φορά αλλάζεις ένα παράγοντα. Για μένα πρέπει να ξεκινήσεις από θερμοκρασία, διότι το χαρμάνι έχει medium προς light ψήσιμο, οπότε χρειάζεται υψηλότερες θερμοκρασίες για να πάρεις καλό αποτέλεσμα. Αν θες να αλλάξεις χαρμάνι γιατί δεν μπορεί η μηχανή σου να βγάλει γλυκόπιοτο αποτέλεσμα, ψάξε για χαρμάνια medium προς dark 

Πηρα ενα χαρμανι medium to dark και η διαφορα ειναι οντως αισθητη, πιθανοτατα η μηχανη δεν λειτουργει με μεγαλη πιεση/θερμοκρασια αφου ειδα οτι ο χρονος εκχυλισης ειναι αισθητα μικροτερος απο τον συνηθισμενο. Σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη και ολα τα παιδια που βοηθησαν 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 15/12/2019 στις 2:39 ΜΜ, johnyboy είπε

Μύλο θες πολύ ακριβό για να κάνεις δουλειά, κάτι σκουπίδια τύπου graef είναι να πας εκεί που φτιάχνουν δρόμους και να τον πατήσεις με τον οδοστρωτήρα. Δεν θα έχεις ποτέ σωστό αποτέλεσμα με τον γκραεφ. Πεταμένα λεφτά. Θα αρχίσω να παίρνω έτοιμο αλεσμενο από δω και πέρα. 

Με 100 ευρω τι περιμενες να παρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kατέχω μία χαμηλόταρης ποιότητας κινέζικη καφετιέρα που βγάζει καφέ λίγο καλύτερο από του σκλαβενίτη.

Επειδή αυξάνεται το εισόδημα αρκετά, αλλά ανεβαίνουν και τα ωράρια, θα ήθελα μια πρόταση (αν υπάρχει) για αξιοπρεπή αυτόματη καφετιέρα στα 300 ευρώ. Αν μπορεί ως τα 350 να χωρέσει και υπεραυτόματη, για να γλιτώνω και το χρόνο του αφρογάλακτος, θα είμαι ευγνώμων. Η φίλιπς παραπάνω φαίνεται ενδιαφέρουσα, αλλά ξεφεύγει από το (προς το παρόν) μπάτζετ. 

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...