Προς το περιεχόμενο

Τι μάρκα espresso σας αρέσει?τι είναι το Arabica και το Robusta?


mastoras007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε κοίτα μιλάμε για μια ολόκληρη πόλη, το λιγότερο να εχω πιει σε 20 μαγαζια, λιγο δυσκολο να ειναι όλοι τσοπάνιδες. Εκτός αν αυτος που σετάρει την μηχανή είναι τσοπάνης, γιατι αυτος ο ιδιος ειναι. 

 

Εγώ πάντως με την ντεντικα δεν καταφέρνω να πιω εσπρέσο, μια ξινος, μια πικρος, μια και τα 2. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

https://www.mycoffees.gr/el/-/2384-doxeio-apothikeysis-kafe-mauro-250gr.html

Αυτό αξίζει για αποθήκευση έτοιμου αλεσμένου καφέ;

Ενα απλο "vacum" δοχείο ειναι, οποιο και να πάρεις την ίδια δουλειά θα κάνει. Ειναι καλύτερο απο το τίποτα ή ενα απλό τάπερ, αλλα μην περιμένεις θαύματα. Αντε να σου δώσει λίγες μέρες ακόμα στον καφέ. 

Γενικά, ο αλεσμένος καφές ειναι πολύ επιρρεπής στην οξείδωση, και κανένα δοχείο δεν κλείνει τόσο καλά ώστε να την αποτρέπει (και αν το έκανε, θα έσκαγε, γιατι ο καφές παράγει άζωτο). 

Η καλύτερη λύση ειναι ή το να κόβεις φρέσκο για κάθε καφέ, ή να αγοράζεις τον αλεσμένο / αλέθεις μια φορά την εβδομάδα και να τον βάζεις σε ενα καλό αποθηκευτικό σκέυος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παρήγγειλα μία φτηνή μηχανή espresso, για αλεσμένο καφέ.

Πρώτη τέτοια μηχανή.

Για freddo Cappuccino ποιον καφέ προτιμάτε; Θέλω να έχει άρωμα καφέ, αλλά να μην είναι δυνατός. Να προτιμώ ελαφρύ καφέ ή δυνατό και να βάζω μία δόση καφέ;

Για δώστε τα φώτα σας, τι να προσέξω στην παρασκευή του freddo Cappuccino, από την αρχή μέχρι το τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papresa είπε

Κανείς; Τίποτα;

Ενα 12ωρο πέρασε, χαλάρωσε :D

Η απάντηση ειναι οτι ο καφές ειναι πολύ προσωπική φάση. Ξέρω άτομα που τους αρέσει ο εσπρέρο της Nescafe. Αναγκαστίκά θα επιλέξεις μια τιμή που θες να κινηθείς και θα δοκιμάσεις 4-5 καφέδες. 

Για φρέντο cappuccino δεν έχει και πάρα πολλά να προσέξεις εκτος απο τα υλικά. Δυστυχώς η διαδικασία του κρύου καφέ σκοτώνει τις λεπτομέρεις περισσότερο απο τα λάθη που μπορεί να εκανες εσυ στην παρασκευή (εκτός αν βγάζεις χάλια τον αρχικό εσπρέσσο, πχ). Καλός καφές, καλό γάλα και εισαι κομπλε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Ενα 12ωρο πέρασε, χαλάρωσε :D

👍👍👍 Έχεις δίκιο... Λες και θα τον κάνω σήμερα κιόλας... Αφού η μηχανή δεν ήρθε ακόμη...

 

3 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Η απάντηση ειναι οτι ο καφές ειναι πολύ προσωπική φάση.

Σωστό, αλλά αν για κάποιον καφέ υπάρχουν πολλές αρνητικές κριτικές γιατί να τον πάρω και εγώ; Ή αντίθετα...

 

5 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Καλός καφές, καλό γάλα και εισαι κομπλε. 

👍👍👍

Γάλα αυτό που πίνουμε (φρέσκο ή μακράς διάρκειας) όχι εβαπορέ, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, papresa είπε

Σωστό, αλλά αν για κάποιον καφέ υπάρχουν πολλές αρνητικές κριτικές γιατί να τον πάρω και εγώ; Ή αντίθετα...

E μπορείς να δεις τις κριτικές, πάλι θα κάνεις μια διαλογή, αλλα στην τελική σου αρέσει αυτό που σου αρέσει, άσχετα με το τι λένε οι άλλοι. Εμένα με αρέσει η χαμική οξότητα που έχουν οι βραζιλίες, άσχετα με το οτι αγοράζω αυτον τον καφέ απο "ακριβές" μαρκες (Μοκκα, Taf, Samba). Σίγουρα μπορείς να βρεις πιο μυρωδάτο και φρουτώδη καφέ σε φθηνότερη τιμή, πχ, απο την Hausbrandt. Ο τελευταίος μάλλον ειναι πιο value for money, και θα έχει καλυτερες κριτικές συγκριτικά με τους πρώτους. 

 

17 λεπτά πριν, papresa είπε

Γάλα αυτό που πίνουμε (φρέσκο ή μακράς διάρκειας) όχι εβαπορέ, σωστά;

Γάλα δεν βάζω στον καφέ μου αρα δεν έχω προσωπική εμπειρία σαν καταναλωτής. Σαν επιχείρηση δουλεύουμε το Barista's gold 0% της Νουνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμη, σχετικό μεν, εκτός θέματος δε. Αφού η μηχανή βγάλει τον καφέ, πρέπει να τον χτυπήσω με πάγο ή είναι προαιρετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papresa είπε

Κάτι ακόμη, σχετικό μεν, εκτός θέματος δε. Αφού η μηχανή βγάλει τον καφέ, πρέπει να τον χτυπήσω με πάγο ή είναι προαιρετικό;

Για να κάνεις φρέντο; Ε δεν σε αναγκάζει κανεις (όπως είπαμε, σε αρέσει ότι σου αρέσει), αλλά ούτε θα κρυώσει γρήγορα αν απλά βάλεις 2 παγάκια μέσα, ούτε θα κάνει αφρό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 14/6/2021 στις 9:02 ΜΜ, Dimitris Tsitsos είπε

Γενικα ολοι αυτοι οι καφεδες θεωρουντε commercial οποτε δεν περιμενεις καποιο τρομερο αποτελσμα αν και καλο θα ηταν να προτιμας τους 100% arabica.Δηλαδη δεν ξες ποτε ψηθηκε ο καφες δεν ξες απο που ερχετε αν ειναι colombia brazilia kenya indonesia ολα αυτα διχνουν πολυ χαμηλη ποιοτητα.Αν θες να πας σε κατι καλο παρε καφε απο ενα specialty coffee roastery πχ.Taf,Kudu κλπ και δες που βρισκετε ο εξοπλησμός σου.

Προσυπογράφω (μετά από 2 χρόνια).

Πήρα χθες από Taf και δεν έχει καμία σχέση με λουμίδη, τοπικά καφεκοπτεία, καφέδες από S/M, coffee island κτλπ.
Πιστεύω πως του Kudu είναι ακόμα καλύτεροι (όπως και πιο ακριβοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γνωριζει κανεις πως μπορεις ν παραγγειλεις γαλα που εχουν σε μαγαζια στυλ Coffey Island?Γιατι το αφρογαλο που παιρνει απο το σουπερ , σε μιση ωρα χανεται.Ενω με γαλα απο coffey siland που μου εφερε το παλικαρι που δουλευει εκει να δοκιμασω κρατησε κανα 2 ωρες περιπου

Στις 15/12/2020 στις 9:57 ΜΜ, JohnnySilverhand είπε

Εχω δοκιμασει τους παρακατω αλεσμενους

lavazza rossa ετσι κι ετσι

lavazza oro γευστικος δυνατος βαζω πιο πολλη ζαχαρη σε αυτον

τον κοκκινο του λιντλ στα 3 ευρω τα 250 γραμμαρια τιμιοτατος δε λεει 100% αραμπικα οποτε υποθετω οτι εχει και ρομπουστα μεσα

και εναν που μαλλον δεν εχει περασει απο το νου σας αλλα ισως να ειναι ο πιο φρεσκος espresso στην Ελλαδα. Ειμαι καινουριος στον εσπρεσο και διαβαζα οτι φρεσκος εσπρεσο δεν ειναι απλα ο φρεσκοαλεσμενος αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι και φρεσκοκαβουρδισμενος , λενε μεχρι ενα μηνα πριν να εχει καβουρδισθει αυτο θεωρειται φρεσκο, ισχυει αυτο; ρωτησα γνωστους που αγοραζουν φρεσκοαλεσμενο εσπρεσο πως ξερουν ποτε εχει καβουρδισθει ο καφες που αγοραζουν και κανεις δεν ηξερε. Μαλιστα! Και πως θα το μαθει ο πελατης αυτο; Το ξερουν στο καφεκοπτειο η στην αλυσιδα που τον πουλαει και ειναι διατεθειμενοι να σου δωσουν αυτην την πληροφορια; Τελος παντων αγορασα καποια στιγμη αλεσμενο εσπρεσο γυρω στα 25 ευρω το κιλο απο ενα καφεκοπτειο στη Θεσσαλονικη και μου ειπε πανω στην κουβεντα οτι ειναι του Ουζουνογλου. Μου αρεσε πολυ ο καφες και τυχαινει να περασω απο το υποκαταστημα της εταιριας και ρωταω για αυτον τον καφε και μου ειπαν οτι ολοι οι καφεδες εκτος απο τον ντεκαφεινε καβουρδιζονται στα κεντρικα στο Λακκωμα Χαλκιδικης και ερχονται λιγο πολυ αμεσως στα καταστηματα. Δεν μπορω να το ελεγξω αυτο φυσικα, αν μπορει καποιος αλλος ευπροσδεκτος, αλλα αυτο ειναι κατι που κανει τη διαφορα στην αποφαση αγορας;

επομενος που θα δοκιμασω μετα απο τις προτασεις σας ειναι ο jacobs  ο 100% arabica👴 ειδα και κατι buondi στο βασιλοπουλο λεει τιποτα καποιος απο αυτους;

Απο που πηρες τον καφε ουζουνογλου που λες?Και γω απο θεσσλιονικηειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, koud είπε

Γνωριζει κανεις πως μπορεις ν παραγγειλεις γαλα που εχουν σε μαγαζια στυλ Coffey Island?Γιατι το αφρογαλο που παιρνει απο το σουπερ , σε μιση ωρα χανεται.Ενω με γαλα απο coffey siland που μου εφερε το παλικαρι που δουλευει εκει να δοκιμασω κρατησε κανα 2 ωρες περιπου

Απο που πηρες τον καφε ουζουνογλου που λες?Και γω απο θεσσλιονικηειμαι

γαλα ->

https://www.themart.gr/galaktokomika-tyrokomika/gala/gia-afrogala/barista-s-gold-gala-makras-diarkeias-3-6-lipara-1-5lt-2111740800015.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/09/2023 at 00:04, koud said:

Γνωριζει κανεις πως μπορεις ν παραγγειλεις γαλα που εχουν σε μαγαζια στυλ Coffey Island?Γιατι το αφρογαλο που παιρνει απο το σουπερ , σε μιση ωρα χανεται.Ενω με γαλα απο coffey siland που μου εφερε το παλικαρι που δουλευει εκει να δοκιμασω κρατησε κανα 2 ωρες περιπου

Απο που πηρες τον καφε ουζουνογλου που λες?Και γω απο θεσσλιονικηειμαι

Για καλό αφρόγαλο (κρύο) πάρε το 0% Family ΝουΝου και θα βρεις την υγειά σου. Εμένα βγαίνει πέτρα αν το χτυπήσεις πολύ σε βαθμό που θέλει κουτάλι για να βγει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...